Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Unitarni prostor (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 18:08 uto, 19. 1. 2010    Naslov: Unitarni prostor Citirajte i odgovorite

Ako moze netko pomoci mi u rjesavanju ovog zadatka!

[img]http://i46.tinypic.com/6fxm2x.jpg[/img]
Ako moze netko pomoci mi u rjesavanju ovog zadatka!




_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Vip
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2007. (17:53:31)
Postovi: (8E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 19:07 uto, 19. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš ovdje [url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=12486&postdays=0&postorder=asc&&start=20[/url] to riješeno, njima je bio zad 11.


Ovdje imaš taj i još neke riješene: [url]http://s568.photobucket.com/albums/ss122/vinkic/[/url]
Imaš ovdje http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=12486&postdays=0&postorder=asc&&start=20 to riješeno, njima je bio zad 11.


Ovdje imaš taj i još neke riješene: http://s568.photobucket.com/albums/ss122/vinkic/


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 19:18 uto, 19. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]Poledaj karakterizacije unitarnog i hermitskog operatora preko spektra. Ako je [latex]\lambda \in \sigma (U)[/latex], onda je [latex]\lambda[/latex] na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, a [latex]\lambda + \frac{1}{2}[/latex] mora biti realan i pozitivan broj. Očito može biti jednino [latex]\lambda =1[/latex]. Dakle spektar takvog operatora je najviše jednočlan. Primjer: identiteta. [/quote]


Tako je ona napiusao, al mo li mi neko malo bolje objasnit i kako bi bilo da je umjesto 1/2, 1! Hvala!
rafaelm (napisa):
Poledaj karakterizacije unitarnog i hermitskog operatora preko spektra. Ako je , onda je na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, a mora biti realan i pozitivan broj. Očito može biti jednino . Dakle spektar takvog operatora je najviše jednočlan. Primjer: identiteta.



Tako je ona napiusao, al mo li mi neko malo bolje objasnit i kako bi bilo da je umjesto 1/2, 1! Hvala!



_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
_Neyni_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2009. (17:31:17)
Postovi: (1C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 23:10 uto, 19. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je danas riješeno na konzultacijama. Dobila sam od nekoga skenirano, pa prosljeđujem :wink:
To je danas riješeno na konzultacijama. Dobila sam od nekoga skenirano, pa prosljeđujem Wink



_________________
Love one another and you will be happy;
it is as simple and as difficult as that.



17346_261989732765_810207765_3235231_4250472_n.jpg
 Description:
 Filesize:  49.35 KB
 Viewed:  276 Time(s)

17346_261989732765_810207765_3235231_4250472_n.jpg


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Željan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 03. 2010. (22:37:50)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:08 sri, 10. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijep pozdrav svima,
pratim vaše rasprave pa se uvijek nađe nešto korisno... meni treba pomoć oko jednog zadatka pa ako bi netko mogao...

Treba provjeriti jesu li slijedeći realni vektorski prostori U unitarni uz pripadni skalarni produkt ( | ) : U x U --> R

a) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1 + 2x2 + x3y3

b) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1y2 + x2y1 + 3x3y3

c) U = R ( x | y ) = 2xy + x

Eto, ne znam ni kako započet pa bi volio ako može malo detaljnije :roll: ...
Lijep pozdrav svima,
pratim vaše rasprave pa se uvijek nađe nešto korisno... meni treba pomoć oko jednog zadatka pa ako bi netko mogao...

Treba provjeriti jesu li slijedeći realni vektorski prostori U unitarni uz pripadni skalarni produkt ( | ) : U x U --> R

a) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1 + 2x2 + x3y3

b) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1y2 + x2y1 + 3x3y3

c) U = R ( x | y ) = 2xy + x

Eto, ne znam ni kako započet pa bi volio ako može malo detaljnije Rolling Eyes ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:11 čet, 11. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Željan"]Lijep pozdrav svima,
pratim vaše rasprave pa se uvijek nađe nešto korisno... meni treba pomoć oko jednog zadatka pa ako bi netko mogao...

Treba provjeriti jesu li slijedeći realni vektorski prostori U unitarni uz pripadni skalarni produkt ( | ) : U x U --> R

a) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1 + 2x2 + x3y3

b) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1y2 + x2y1 + 3x3y3

c) U = R ( x | y ) = 2xy + x

Eto, ne znam ni kako započet pa bi volio ako može malo detaljnije :roll: ...[/quote]
Trebaš provjeriti da li je funkcija [latex](\cdot |\cdot)\colon U\times U\to\mathbb{R}[/latex] zbilja skalarni produkt, tj. provjeriti da li zadovoljava sva tri aksioma skalarnog produkta: (konjugiranu) simetriju, linearnost u prvoj varijabli i pozitivnu definitnost.

Npr. pod c) očito ne vrijedi [latex](x|y)=(y|x)[/latex] jer je [latex](1|0)=1[/latex], a [latex](0|1)=0[/latex] pa [latex]\mathbb{R}[/latex] uz tako zadan skalarni produkt nije unitaran prostor.
Željan (napisa):
Lijep pozdrav svima,
pratim vaše rasprave pa se uvijek nađe nešto korisno... meni treba pomoć oko jednog zadatka pa ako bi netko mogao...

Treba provjeriti jesu li slijedeći realni vektorski prostori U unitarni uz pripadni skalarni produkt ( | ) : U x U → R

a) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1 + 2x2 + x3y3

b) U = R^3 (( x1,x2,x3) | (y1,y2,y3)) = x1y2 + x2y1 + 3x3y3

c) U = R ( x | y ) = 2xy + x

Eto, ne znam ni kako započet pa bi volio ako može malo detaljnije Rolling Eyes ...

Trebaš provjeriti da li je funkcija zbilja skalarni produkt, tj. provjeriti da li zadovoljava sva tri aksioma skalarnog produkta: (konjugiranu) simetriju, linearnost u prvoj varijabli i pozitivnu definitnost.

Npr. pod c) očito ne vrijedi jer je , a pa uz tako zadan skalarni produkt nije unitaran prostor.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Željan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 03. 2010. (22:37:50)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:59 čet, 11. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

goranm hvala što si odmah odgovorio... sad bar znam odakle da počnem... problem mi je što nemam niti jedan takav zadatak riješen u cijelosti pa da mogu po njemu učiti... jel bi ga mogao raspisati (nemoraš predetaljno)...
ja sam zapravo gost na vašem forumu jer na našem faksu ovakav način pomoći jedni drugima uopće ne funkcionira...
uglavnom, imam još nekih zadataka pa akko ti se bude dalo i akko budeš imao vremena bio bi ti zahvalan na pomoći...
pozdrav iz Osijeka
goranm hvala što si odmah odgovorio... sad bar znam odakle da počnem... problem mi je što nemam niti jedan takav zadatak riješen u cijelosti pa da mogu po njemu učiti... jel bi ga mogao raspisati (nemoraš predetaljno)...
ja sam zapravo gost na vašem forumu jer na našem faksu ovakav način pomoći jedni drugima uopće ne funkcionira...
uglavnom, imam još nekih zadataka pa akko ti se bude dalo i akko budeš imao vremena bio bi ti zahvalan na pomoći...
pozdrav iz Osijeka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 16:09 čet, 11. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a) nije...kad bi bio trebalo bi vrijediti [latex]((1,0,0)|(0,0,1))=((0,0,1)|(1,0,0))[/latex]. Lijeva strana je jednaka [latex]1[/latex], a desna [latex]0[/latex], pa nemogu biti jednake. Potpuno analogno ide i [latex]b)[/latex].
a) nije...kad bi bio trebalo bi vrijediti . Lijeva strana je jednaka , a desna , pa nemogu biti jednake. Potpuno analogno ide i .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan