Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanje u vezi upisa diplomskog studija (informacija)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vedraf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2006. (15:47:50)
Postovi: (BB)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 15 - 4

PostPostano: 16:11 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Pitanje u vezi upisa diplomskog studija Citirajte i odgovorite

Ima li netko da je upao na Financijsku,a da je ne namjerava upisati,odnosno da će upisati neki drugi smjer?
Prvi izbor mi je Financijska,a drugi Statistika,a ja sam upao na Statistiku,a na Financijskoj sam "ispod crte" tako da se moram nadati da netko neće upisati,a ako ću čekati iza 11 sati izgubit ću pravo da upišem Statistiku pa bih mogao izvisiti i na jednom i na drugom smjeru.
Budući da sam prilično siguran da takvih nema baš puno molio bih nekoga da mi i opiše malo smjer Statistika (jel jako teško? :cry: ),pročitao sam na stranici faksa o tome smjeru,ali htio bih još malo informacija iz prve ruke...
Ima li netko da je upao na Financijsku,a da je ne namjerava upisati,odnosno da će upisati neki drugi smjer?
Prvi izbor mi je Financijska,a drugi Statistika,a ja sam upao na Statistiku,a na Financijskoj sam "ispod crte" tako da se moram nadati da netko neće upisati,a ako ću čekati iza 11 sati izgubit ću pravo da upišem Statistiku pa bih mogao izvisiti i na jednom i na drugom smjeru.
Budući da sam prilično siguran da takvih nema baš puno molio bih nekoga da mi i opiše malo smjer Statistika (jel jako teško? Crying or Very sad ),pročitao sam na stranici faksa o tome smjeru,ali htio bih još malo informacija iz prve ruke...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 16:53 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam upisao smjer financijska matematika ( ja sam "stari student", dakle sada sam apsolvent ), te sam odslusao, ali i polozio puno predmeta sa teorijske i statistike ( nisam slusao nista sa racunarstva osim baza podataka, tako da smjer racunarstvo ne bih htio komentirati ), te smatram da sam vise nego kompetentan da opisem pojedini smjer.

Dakle, financijska matematika je najlaksi smjer, i to daleko najlaksi (!) ma sto god ti netko rekao o tome, pored svih tih silnih ekonomski kolegija ( koji po mojem misljenju zatupljuju studente matematike ), nade se par kolegija koji su zanimljivi, kao matematicka statistika, slucajni procesi, financijsko modeliranje ( po mojem misljenju najbolji kolegij na tome smjeru ), no i u vecini slucajeva to su kolegiji koji studentima zadavaju najvise problema. Dotican smjer daje studentima vise "prakticnih" znanja ( iako je to veoma diskutabilno ) iz financija, te sposobnost da razumiju osnovne ekonomsko/financijske termine, dakle bez problema bi mogla/mogao citate casopise iz ekonomije, ili voditi raspravu o ekonomijii/financijama, a da pritom razumijes osnove termine i teze.

Sa druge strane, statistika je veoma zanimljiv smjer, ali i veoma zahtjevan, posebice zbog cinjenice da studenti moraju poloziti cetiri veoma zahtjevna kolegija: matematicka statistika, slucajni procesi ( dakle kao i "financijasi" ), te normirani prostori i teorija vjerojatnosti ( ovaj zadnji kolegij je jedan od najtezih na fakultetu, negdje u rangu stare "Matematicke Analize 3" ). Ova cetiri kolegija su jedan od glavnih razloga zasto se vecina studenta odlucila za financijsku, a ne za statistiku.
No to ima pozitivnih strane, primjerice nerijetko se dogadalo da predavanjima iz kolegija sa financijske nemate gdje sjesti, dok na kolegijima sa statistike je vladala, vise nego familijarna atmosfera, i dakako uvijek je imalo slobodnih stolica :wink: .

Teorijska je potpuno druga prica, puno kolegija u kojem se prosjecan student ne bi nasao, taj smjer odabiru najbolji studenti, koji imaju namjeru ostati na faksu/upisati postdiplomski ( necu dalje pisati o teorijskoj, uostalom nisi me ni pitala/pitao o tome ).

Ipak, nemoj da te ovo obeshrabri, svi ti kolegiji su za ljude, te nema razloga da ih uspjesno ne polozis.

Ukoliko imas konkretnije pitanje, pucaj!
Ja sam upisao smjer financijska matematika ( ja sam "stari student", dakle sada sam apsolvent ), te sam odslusao, ali i polozio puno predmeta sa teorijske i statistike ( nisam slusao nista sa racunarstva osim baza podataka, tako da smjer racunarstvo ne bih htio komentirati ), te smatram da sam vise nego kompetentan da opisem pojedini smjer.

Dakle, financijska matematika je najlaksi smjer, i to daleko najlaksi (!) ma sto god ti netko rekao o tome, pored svih tih silnih ekonomski kolegija ( koji po mojem misljenju zatupljuju studente matematike ), nade se par kolegija koji su zanimljivi, kao matematicka statistika, slucajni procesi, financijsko modeliranje ( po mojem misljenju najbolji kolegij na tome smjeru ), no i u vecini slucajeva to su kolegiji koji studentima zadavaju najvise problema. Dotican smjer daje studentima vise "prakticnih" znanja ( iako je to veoma diskutabilno ) iz financija, te sposobnost da razumiju osnovne ekonomsko/financijske termine, dakle bez problema bi mogla/mogao citate casopise iz ekonomije, ili voditi raspravu o ekonomijii/financijama, a da pritom razumijes osnove termine i teze.

Sa druge strane, statistika je veoma zanimljiv smjer, ali i veoma zahtjevan, posebice zbog cinjenice da studenti moraju poloziti cetiri veoma zahtjevna kolegija: matematicka statistika, slucajni procesi ( dakle kao i "financijasi" ), te normirani prostori i teorija vjerojatnosti ( ovaj zadnji kolegij je jedan od najtezih na fakultetu, negdje u rangu stare "Matematicke Analize 3" ). Ova cetiri kolegija su jedan od glavnih razloga zasto se vecina studenta odlucila za financijsku, a ne za statistiku.
No to ima pozitivnih strane, primjerice nerijetko se dogadalo da predavanjima iz kolegija sa financijske nemate gdje sjesti, dok na kolegijima sa statistike je vladala, vise nego familijarna atmosfera, i dakako uvijek je imalo slobodnih stolica Wink .

Teorijska je potpuno druga prica, puno kolegija u kojem se prosjecan student ne bi nasao, taj smjer odabiru najbolji studenti, koji imaju namjeru ostati na faksu/upisati postdiplomski ( necu dalje pisati o teorijskoj, uostalom nisi me ni pitala/pitao o tome ).

Ipak, nemoj da te ovo obeshrabri, svi ti kolegiji su za ljude, te nema razloga da ih uspjesno ne polozis.

Ukoliko imas konkretnije pitanje, pucaj!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pssst
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (18:09:32)
Postovi: (4C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 17:30 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Re: Pitanje u vezi upisa diplomskog studija Citirajte i odgovorite

[quote="vedraf"]Ima li netko da je upao na Financijsku,a da je ne namjerava upisati,odnosno da će upisati neki drugi smjer?
Prvi izbor mi je Financijska,a drugi Statistika,a ja sam upao na Statistiku,a na Financijskoj sam "ispod crte" tako da se moram nadati da netko neće upisati,a ako ću čekati iza 11 sati izgubit ću pravo da upišem Statistiku pa bih mogao izvisiti i na jednom i na drugom smjeru.
Budući da sam prilično siguran da takvih nema baš puno molio bih nekoga da mi i opiše malo smjer Statistika (jel jako teško? :cry: ),pročitao sam na stranici faksa o tome smjeru,ali htio bih još malo informacija iz prve ruke...[/quote]


mislim da mozes cekati do petka s upisom
http://www.math.hr/Default.aspx?art=2971&sec=406
vedraf (napisa):
Ima li netko da je upao na Financijsku,a da je ne namjerava upisati,odnosno da će upisati neki drugi smjer?
Prvi izbor mi je Financijska,a drugi Statistika,a ja sam upao na Statistiku,a na Financijskoj sam "ispod crte" tako da se moram nadati da netko neće upisati,a ako ću čekati iza 11 sati izgubit ću pravo da upišem Statistiku pa bih mogao izvisiti i na jednom i na drugom smjeru.
Budući da sam prilično siguran da takvih nema baš puno molio bih nekoga da mi i opiše malo smjer Statistika (jel jako teško? Crying or Very sad ),pročitao sam na stranici faksa o tome smjeru,ali htio bih još malo informacija iz prve ruke...



mislim da mozes cekati do petka s upisom
http://www.math.hr/Default.aspx?art=2971&sec=406


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vedraf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2006. (15:47:50)
Postovi: (BB)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 15 - 4

PostPostano: 18:02 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Re: Pitanje u vezi upisa diplomskog studija Citirajte i odgovorite

Hvala Mr.Doe na odličnoj "recenziji" :)
Normirani prostori su izborni kolegij po bolonji,a Teorija vjerojatnosti je podjeljena na dva kolegija (jedinicu i dvojku),ne znam je li tako bilo i prije,tako da nije tako velika razlika u količini kako ti kažeš zahtjevnih kolegija.
Iskreno,više me zanima Statistika,ali imam jako slabe ocjene pa se bojim da bih zbog količine svog znanja (bojim se jel to može kompenzirati više truda) mogao imati problema na Statistici.
Budući da si ti apsolvent financijske mogao bi reći kakva je potražnja za studentima financijske na tržištu rada,50-ak studenata godišnje mi se čini dosta (ne mislim na rad u školama....).Imam frendicu koja je završila taj smjer prije dvije godine i godinu dana je čekala posao jer ljudi jednostavno nisu znali što bi ona trebala raditi :shock:


[quote="pssst"]


mislim da mozes cekati do petka s upisom
http://www.math.hr/Default.aspx?art=2971&sec=406[/quote]

Vidio sam i ja to,ali nisam siguran da ću imati pravo upisati Statistiku u petak,ako je ne upišem sutra,probat ću uloviti prodekanicu sutra ujutro ili pitati u referadi.
Hvala Mr.Doe na odličnoj "recenziji" Smile
Normirani prostori su izborni kolegij po bolonji,a Teorija vjerojatnosti je podjeljena na dva kolegija (jedinicu i dvojku),ne znam je li tako bilo i prije,tako da nije tako velika razlika u količini kako ti kažeš zahtjevnih kolegija.
Iskreno,više me zanima Statistika,ali imam jako slabe ocjene pa se bojim da bih zbog količine svog znanja (bojim se jel to može kompenzirati više truda) mogao imati problema na Statistici.
Budući da si ti apsolvent financijske mogao bi reći kakva je potražnja za studentima financijske na tržištu rada,50-ak studenata godišnje mi se čini dosta (ne mislim na rad u školama....).Imam frendicu koja je završila taj smjer prije dvije godine i godinu dana je čekala posao jer ljudi jednostavno nisu znali što bi ona trebala raditi Shocked


pssst (napisa):



mislim da mozes cekati do petka s upisom
http://www.math.hr/Default.aspx?art=2971&sec=406


Vidio sam i ja to,ali nisam siguran da ću imati pravo upisati Statistiku u petak,ako je ne upišem sutra,probat ću uloviti prodekanicu sutra ujutro ili pitati u referadi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pssst
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (18:09:32)
Postovi: (4C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 18:22 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno
a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 18:28 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Re: Pitanje u vezi upisa diplomskog studija Citirajte i odgovorite

[quote="vedraf"]
Normirani prostori su izborni kolegij po bolonji [/quote]
Vidis to je tragedija za taj smjer... , inace ono sto su prije bili Normirani prostori su na bolonji : Normirani prostori + Operatori na normiranim prostorima

[quote="vedraf"]
,ali imam jako slabe ocjene pa se bojim da bih zbog količine svog znanja (bojim se jel to može kompenzirati više truda) mogao imati problema na Statistici.[/quote]
Kao sto sam rekao nemas se cega bojati, ako ces puno uciti neces imati problema

[quote="vedraf"]
...mogao bi reći kakva je potražnja za studentima financijske na tržištu rada[/quote]
Ma nismo ti mi matematicari za rad...[size=7]to ces prije ili kasnije shvatiti[/size] :wink: . Inace, medu hedge fondovima je vise nego dovoljna potraznja za matematicarima, tako da nema razloga za strah.
vedraf (napisa):

Normirani prostori su izborni kolegij po bolonji

Vidis to je tragedija za taj smjer... , inace ono sto su prije bili Normirani prostori su na bolonji : Normirani prostori + Operatori na normiranim prostorima

vedraf (napisa):

,ali imam jako slabe ocjene pa se bojim da bih zbog količine svog znanja (bojim se jel to može kompenzirati više truda) mogao imati problema na Statistici.

Kao sto sam rekao nemas se cega bojati, ako ces puno uciti neces imati problema

vedraf (napisa):

...mogao bi reći kakva je potražnja za studentima financijske na tržištu rada

Ma nismo ti mi matematicari za rad...to ces prije ili kasnije shvatiti Wink . Inace, medu hedge fondovima je vise nego dovoljna potraznja za matematicarima, tako da nema razloga za strah.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vedraf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2006. (15:47:50)
Postovi: (BB)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 15 - 4

PostPostano: 19:09 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pssst"]a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno[/quote]

Bojim se da to neće ići,ako ništa drugo vidimo se na Statistici,tamo nema velike navale :D ,svi koji su ispred mene na Statistici će na Financijsku,bit će "intimna" atmosfera na Statistici,fora!


Ma shvatio sam ja ovo što se tiče matematičara i rada odavno,ali savjest i briga za financijskom stabilnošću postavlja takva pitanja :D
pssst (napisa):
a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno


Bojim se da to neće ići,ako ništa drugo vidimo se na Statistici,tamo nema velike navale Very Happy ,svi koji su ispred mene na Statistici će na Financijsku,bit će "intimna" atmosfera na Statistici,fora!


Ma shvatio sam ja ovo što se tiče matematičara i rada odavno,ali savjest i briga za financijskom stabilnošću postavlja takva pitanja Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:26 sri, 24. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pssst"]a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno[/quote]
Ako imaš državljanstvo neke druge države, možeš probati. Ali onda vjerojatno možeš zaboraviti na potporu ministarstva i sakupiti (lupam napamet) oko 15000kn za prva dva semestra. :)
pssst (napisa):
a jel ikako moguce da mi koji smo ispod crte na financijskoj upisemo istu kao "strani" studenti, posto nema stranaca na rang listi? jer tih 5 mjesta ce ostati prazno

Ako imaš državljanstvo neke druge države, možeš probati. Ali onda vjerojatno možeš zaboraviti na potporu ministarstva i sakupiti (lupam napamet) oko 15000kn za prva dva semestra. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan