Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanje u vezi Fourierovih redova (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 8:57 pon, 15. 6. 2009    Naslov: Pitanje u vezi Fourierovih redova Citirajte i odgovorite

Dakle ovako, na predavanju smo definirali za ONB bazu [latex](f_n)[/latex] Fourierove koeficijente funkcije f kao skalare [latex]\left<f, f_n\right>[/latex], a [latex]\sum \left< f, f_n\right>[/latex] nazivamo Fourierovim redom funkcije f.

Nakon toga gledamo realne funkcije, i ONB bazu (baza za realne funkcije) [latex]\Pi_{rg} = \{\frac{1}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\cos x}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\sin x}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\cos 2x}{\sqrt{2\pi}}, \ldots \}[/latex]

Nakon toga kazemo da je Fouriereov red zadan sa [latex]\frac{a_0}{2} + \sum_{n = 1}^\infty (a_n \cos nx + b_n \sin nx)[/latex] i sad ako gledamo po definiciji, imamo:
[latex]a_n \cos nx = \left< f, \frac{\cos nx}{\sqrt{2 \pi}} \right> \frac{\cos nx}{\sqrt{2\pi}} = \frac{\cos nx}{\sqrt{2 \pi}} \int_{-\pi}^\pi \frac{f \cos nx}{\sqrt{2\pi}} dx
\\
\Leftrightarrow a_n = \frac{1}{2\pi} \int_{-\pi}^{\pi} f(x) \cos (nx) dx[/latex]
No, mi smo rekli da su koeficijenti [latex]a_n = \frac{1}{\pi} \int_{-\pi}^{\pi} f(x) \cos (nx) dx[/latex] pa ocito negdje grijesim. Zanima me u cemu?
Dakle ovako, na predavanju smo definirali za ONB bazu Fourierove koeficijente funkcije f kao skalare , a nazivamo Fourierovim redom funkcije f.

Nakon toga gledamo realne funkcije, i ONB bazu (baza za realne funkcije)

Nakon toga kazemo da je Fouriereov red zadan sa i sad ako gledamo po definiciji, imamo:

No, mi smo rekli da su koeficijenti pa ocito negdje grijesim. Zanima me u cemu?



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 12:23 pon, 15. 6. 2009    Naslov: Re: Pitanje u vezi Fourierovih redova Citirajte i odgovorite

Ovako od oka, cini mi se da: ili niste dobro definirali neke stvari ili bas nisi shvatio neke stvari :D (ovo je bilo iskljucivo ili).

Dakle, za pocetak ako je dan unitarni prostor [latex]X[/latex] mozemo dobiti ortonormiran niz [latex](f_n)[/latex] (Gram-Schmitovim postupkom ortonomiranja), te je zbog Besselove nejednakosti dobro definiran Fourierov red [latex]\sum (f|f_n)[/latex]


[quote="Grga"]
Nakon toga gledamo realne funkcije, i ONB bazu (baza za realne funkcije) [latex]\Pi_{rg} = \{\frac{1}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\cos x}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\sin x}{\sqrt{2\pi}}, \frac{\cos 2x}{\sqrt{2\pi}}, \ldots \}[/latex]
[/quote]

Ovo nazalost nije tocno, to doista jest ortonormiran niz u prostoru neprekidnih funkcija (nema potrebe ici u vecu opcenitost), uz skalarni produkt definiranim (L)-integralom po segmentu [latex] [-\pi,\pi] [/latex] no to ne moze biti i ONB, poglavito zbog cinjenice da bi sve funkcije morale biti definirane na [latex][-\pi,\pi][/latex] i periodicne sa periodom [latex]2\pi[/latex], pa bi prosirivanjem uspjeli to donekle rijesiti.

[quote="Grga"]
Nakon toga kazemo da je Fouriereov red zadan sa [latex]\frac{a_0}{2} + \sum_{n = 1}^\infty (a_n \cos nx + b_n \sin nx)[/latex] i sad ako gledamo po definiciji, imamo:
[latex]a_n \cos nx = \left< f, \frac{\cos nx}{\sqrt{2 \pi}} \right> \frac{\cos nx}{\sqrt{2\pi}} = \frac{\cos nx}{\sqrt{2 \pi}} \int_{-\pi}^\pi \frac{f \cos nx}{\sqrt{2\pi}} dx
\\
\Leftrightarrow a_n = \frac{1}{2\pi} \int_{-\pi}^{\pi} f(x) \cos (nx) dx[/latex]
No, mi smo rekli da su koeficijenti [latex]a_n = \frac{1}{\pi} \int_{-\pi}^{\pi} f(x) \cos (nx) dx[/latex] pa ocito negdje grijesim. Zanima me u cemu?[/quote]

Ako dobro shvacam, ovdje je inicijalno bilo rijec o funkcijama definiranim na [latex][0,\pi][/latex]. Preostaje pitanje prosirivanja tih funkcija da bi [latex]\Pi_{rg}[/latex] doista bila ONB. Najcesce se u PDJ-u i u slicnim kolegijima sa primjenom F-redova, cini tako da ako je f-ija bila neprekidna na [latex][0,\pi][/latex] to i ostane eventualnim prosirivanje. Odmah se namcu dva moguca rjesenja, prosiranje po parnosti i neparnosti. Ako prosirimo fiju po nepranosti, ona ne mora ostati neprekidna, no prosirivanjem po parnosti ona ce uvijek ostati neprekidna, zato isceznu svi koef. sa sinusima, pa ostanu samo koef. sa kosinusima. Takoder, buduci da si promatramo inicijalno funkciju na [latex][0,\pi][/latex], bilo bi u redu da koef. odgovaraju tome, zato te koef. jednostavno podijelis sa 2 (te otud ta razlika), sto je takoder dobro ako smo odabrali parno prosirenje.

Nadam se da sada "vidis svjetlo na kraju tunela" :D [size=7]jer ga ja ne vidim[/size].

Edit:LaTex ne radi, ne znam zasto, neka vsego to sredi :D !
Edit: Takoder ni smajlici ne rade.
Ovako od oka, cini mi se da: ili niste dobro definirali neke stvari ili bas nisi shvatio neke stvari Very Happy (ovo je bilo iskljucivo ili).

Dakle, za pocetak ako je dan unitarni prostor mozemo dobiti ortonormiran niz (Gram-Schmitovim postupkom ortonomiranja), te je zbog Besselove nejednakosti dobro definiran Fourierov red


Grga (napisa):

Nakon toga gledamo realne funkcije, i ONB bazu (baza za realne funkcije)


Ovo nazalost nije tocno, to doista jest ortonormiran niz u prostoru neprekidnih funkcija (nema potrebe ici u vecu opcenitost), uz skalarni produkt definiranim (L)-integralom po segmentu no to ne moze biti i ONB, poglavito zbog cinjenice da bi sve funkcije morale biti definirane na i periodicne sa periodom , pa bi prosirivanjem uspjeli to donekle rijesiti.

Grga (napisa):

Nakon toga kazemo da je Fouriereov red zadan sa i sad ako gledamo po definiciji, imamo:

No, mi smo rekli da su koeficijenti pa ocito negdje grijesim. Zanima me u cemu?


Ako dobro shvacam, ovdje je inicijalno bilo rijec o funkcijama definiranim na . Preostaje pitanje prosirivanja tih funkcija da bi doista bila ONB. Najcesce se u PDJ-u i u slicnim kolegijima sa primjenom F-redova, cini tako da ako je f-ija bila neprekidna na to i ostane eventualnim prosirivanje. Odmah se namcu dva moguca rjesenja, prosiranje po parnosti i neparnosti. Ako prosirimo fiju po nepranosti, ona ne mora ostati neprekidna, no prosirivanjem po parnosti ona ce uvijek ostati neprekidna, zato isceznu svi koef. sa sinusima, pa ostanu samo koef. sa kosinusima. Takoder, buduci da si promatramo inicijalno funkciju na , bilo bi u redu da koef. odgovaraju tome, zato te koef. jednostavno podijelis sa 2 (te otud ta razlika), sto je takoder dobro ako smo odabrali parno prosirenje.

Nadam se da sada "vidis svjetlo na kraju tunela" Very Happy jer ga ja ne vidim.

Edit:LaTex ne radi, ne znam zasto, neka vsego to sredi Very Happy !
Edit: Takoder ni smajlici ne rade.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 10:26 uto, 16. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

edit - pitao sam asistenticu na mail i radi se o greski u mojim biljeskama, naime svi elementi skupa PI_rg nakon prvog nemaju dvojku ispod korjena i onda sve stima :?
Bio sam uvjeren da sam provjerio da je niz ortonormiran, ali ocito sam provjerio samo za prvi element i brzopleto zakljucio da je sve ok, a nije bilo.

Uglavnom, hvala na trudu, ali bilo je zapravo besmisleno - pa moze u smece topic :P
edit - pitao sam asistenticu na mail i radi se o greski u mojim biljeskama, naime svi elementi skupa PI_rg nakon prvog nemaju dvojku ispod korjena i onda sve stima Confused
Bio sam uvjeren da sam provjerio da je niz ortonormiran, ali ocito sam provjerio samo za prvi element i brzopleto zakljucio da je sve ok, a nije bilo.

Uglavnom, hvala na trudu, ali bilo je zapravo besmisleno - pa moze u smece topic Razz



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 22:21 pet, 19. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cini se da sam napisao hrpu gluposti, mislio sam da je onaj integral od 0 od \pi, ne znam da li si poslije nesta mijenjao, ali generalno ono sto sam napisao uopce nema smisla.

Ali da budem konstruktivan, imas jednostavan nacin da se rijesis zabune glede one dvojke kod prvog elementa ONB-a (koje se takoder meni cesto puta potkrala), a to je da ONB napises u eksponencijalnom obliku tj [latex]\{\frac{e^{int}}{\sqrt{\pi}}\colon n\in\mathbb{Z}\}[/latex], jer se na stari nacin lagano vratis prikladnim zbrajanjem/oduzimanjem.
Cini se da sam napisao hrpu gluposti, mislio sam da je onaj integral od 0 od \pi, ne znam da li si poslije nesta mijenjao, ali generalno ono sto sam napisao uopce nema smisla.

Ali da budem konstruktivan, imas jednostavan nacin da se rijesis zabune glede one dvojke kod prvog elementa ONB-a (koje se takoder meni cesto puta potkrala), a to je da ONB napises u eksponencijalnom obliku tj , jer se na stari nacin lagano vratis prikladnim zbrajanjem/oduzimanjem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan