Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Par zadataka sa vježbi
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 8:53 sri, 3. 9. 2008    Naslov: Par zadataka sa vježbi Citirajte i odgovorite

Evo učim već neko vrijeme, mislila sam da će s vremenom i radom neke nejasnoće postati jasne, ali ne ide.... :cry:

1. Neka je A skup i X neprazan podskup od A. Dokazite da postoji relacija ekvivalencije ~ na A t.d. svaka klasa ekvivalencije ima točno jednog reprezentanta u X.
Rj. Želimo da je {A1, A2, A3....} particija od A i Ai presjek X={x}.
X je neprazan. uzmemo da je x0 element od X.
promatramo {x0}UA\X=A1. (do ovdje kužim)
def. za xeX\{x0} skup Ax={x} (zašto, čemu to služi?)
def. za a,beA a~b <=>a,be{xo}U(A\X) ili a=b.

Ova zadnja 2 reda ne razumijem šta je pjesnik htio reći. Zašto sad uzimamo a i b isključivo iz ovog skupa, čemu nam uopće služi ovaj Ax?

2.Odredite kardinalnost skupa svih podskupova od R koji su ekvipotentni s R.
To smo trebali sami riješiti za zadaću, ali ne znam izmisliti funkciju. Kad vidim neki riješen zadatak kužim zašto baš ta funkcija, ali sama uopće ne znam odakle bi krenula.
(Razumijem onaj dio gdje postavio da je X={A podskup od R: A~R}. To je poskup partitivnog skupa i imamo k(X)<=2^c. Ne razumijem onu drugu stranu koja nije ovako trivijalna. :))

Hvala
Evo učim već neko vrijeme, mislila sam da će s vremenom i radom neke nejasnoće postati jasne, ali ne ide.... Crying or Very sad

1. Neka je A skup i X neprazan podskup od A. Dokazite da postoji relacija ekvivalencije ~ na A t.d. svaka klasa ekvivalencije ima točno jednog reprezentanta u X.
Rj. Želimo da je {A1, A2, A3....} particija od A i Ai presjek X={x}.
X je neprazan. uzmemo da je x0 element od X.
promatramo {x0}UA\X=A1. (do ovdje kužim)
def. za xeX\{x0} skup Ax={x} (zašto, čemu to služi?)
def. za a,beA a~b <=>a,be{xo}U(A\X) ili a=b.

Ova zadnja 2 reda ne razumijem šta je pjesnik htio reći. Zašto sad uzimamo a i b isključivo iz ovog skupa, čemu nam uopće služi ovaj Ax?

2.Odredite kardinalnost skupa svih podskupova od R koji su ekvipotentni s R.
To smo trebali sami riješiti za zadaću, ali ne znam izmisliti funkciju. Kad vidim neki riješen zadatak kužim zašto baš ta funkcija, ali sama uopće ne znam odakle bi krenula.
(Razumijem onaj dio gdje postavio da je X={A podskup od R: A~R}. To je poskup partitivnog skupa i imamo k(X)<=2^c. Ne razumijem onu drugu stranu koja nije ovako trivijalna. Smile)

Hvala



_________________
Namigujem ti, a ti ne gledas...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 9:51 sri, 3. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

2. druga strana

f : Partitivni( [0,1] ) -> S
f(A) = A U { [2,3] }
f je injekcija, pa...
2^c <= k(S)
..i slijedi tvrdnja...

P.S. [url=http://vedgar.googlepages.com/TS-zbirka-2008.pdf]Nabavi si zbirku!!![/url]
2. druga strana

f : Partitivni( [0,1] ) → S
f(A) = A U { [2,3] }
f je injekcija, pa...
2^c ⇐ k(S)
..i slijedi tvrdnja...

P.S. Nabavi si zbirku!!!



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 11:14 sri, 3. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče prvog... Definirano je u principu sljedeće:

[latex]
A_x=\begin{cases}
\{x\}\cup (A\backslash X) & x\in X, x=x_0 \\
\{x\} & x\in X, x\neq x_0
\end{cases}
[/latex]

Jasno je da je [latex]\{A_x\ |\ x\in X\}[/latex] particija skupa [latex]A[/latex]. Naime, očito su sve to neprazni disjunktni skupovi. Vrijedi:

[latex]
\begin{aligned}
\bigcup_{x\in X} A_x
&= \bigcup_{x=x_0} A_x \cup \bigcup_{x\in X\backslash\{x_0\}} A_x \\
&= \{x_0\}\cup (A\backslash X) \cup (X\backslash\{x_0\}) \\
&= (A\backslash X)\cup X \\
&= A
\end{aligned}
[/latex]

I naravno, svaki [latex]A_x[/latex] sadrži točno jednog reprezentanta iz [latex]X[/latex].
Što se tiče prvog... Definirano je u principu sljedeće:



Jasno je da je particija skupa . Naime, očito su sve to neprazni disjunktni skupovi. Vrijedi:



I naravno, svaki sadrži točno jednog reprezentanta iz .



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 13:41 sri, 3. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala. :)

Imam zbirku, ali ovo nisam nasla da ima rijeseno... :)
Puno hvala. Smile

Imam zbirku, ali ovo nisam nasla da ima rijeseno... Smile



_________________
Namigujem ti, a ti ne gledas...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 3:37 čet, 4. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad je tema vec otvorena, moze mi netko dati hint za 19ti zadatak iz zbirke?
Kaze:

Neka su R1 i R2 relacije ekvivalencije na skupu A. Dokazite:
a) R1 U R2 je relacija ekvivalencije akko R1 U R2 = R2 o R1


@Desire: To je 55e u zbirci.
Kad je tema vec otvorena, moze mi netko dati hint za 19ti zadatak iz zbirke?
Kaze:

Neka su R1 i R2 relacije ekvivalencije na skupu A. Dokazite:
a) R1 U R2 je relacija ekvivalencije akko R1 U R2 = R2 o R1


@Desire: To je 55e u zbirci.



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 12:45 čet, 4. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Mad Wilson: Ne znam točno kakav hint želiš. Trebao si napisati na kojem smjeru dokazivanja ekvivalencije si zapeo.

Kako se meni čini, najproblematičnije je uz pretpostavku [latex]R_1\cup R_2=R_2\circ R_1[/latex] dobiti tranzitivnost relacije [latex]R_1\cup R_2[/latex].

No, pretpostavi [latex]x\mathbin{(R_1\cup R_2)} z[/latex] i [latex]z\mathbin{(R_1\cup R_2)} y[/latex]. Tad imaš četiri mogućnosti.

Ako je [latex]x\mathbin{R_1}z[/latex] i [latex]z\mathbin{R_1} y[/latex], onda zbog tranzitivnosti relacije [latex]R_1[/latex] vrijedi [latex]x\mathbin{R_1}y[/latex] pa i [latex]x\mathbin{(R_1\cup R_2)} y[/latex]. Analogno u slučaju [latex]x\mathbin{R_2}z[/latex] i [latex]z\mathbin{R_2} y[/latex].

Ako je [latex]x\mathbin{R_1}z[/latex] i [latex]z\mathbin{R_2} y[/latex], onda je [latex]x\mathbin{(R_2\circ R_1)} y[/latex] pa iz [latex]R_1\cup R_2=R_2\circ R_1[/latex] slijedi [latex]x\mathbin{(R_1\cup R_2)} y[/latex].

Konačno, ako je [latex]x\mathbin{R_2}z[/latex] i [latex]z\mathbin{R_1} y[/latex], zbog simetričnosti relacija [latex]R_1[/latex] i [latex]R_2[/latex] imamo [latex]z\mathbin{R_2}x[/latex] i [latex]y\mathbin{R_1} z[/latex]. Slijedi da je [latex]y\mathbin{(R_2\circ R_1)} x[/latex], tj. slično kao u prošlom slučaju, [latex]y\mathbin{(R_1\cup R_2)} x[/latex]. Ali simetričnost [latex]R_1\cup R_2[/latex] je evidentna jer su obje relacije [latex]R_1[/latex] i [latex]R_2[/latex] simetrične.

Dakle, u svakom slučaju iz pretpostavke [latex]x\mathbin{(R_1\cup R_2)} z[/latex] i [latex]z\mathbin{(R_1\cup R_2)} y[/latex] slijedi [latex]x\mathbin{(R_1\cup R_2)} y[/latex] pa je to tranzitivna relacija.
@Mad Wilson: Ne znam točno kakav hint želiš. Trebao si napisati na kojem smjeru dokazivanja ekvivalencije si zapeo.

Kako se meni čini, najproblematičnije je uz pretpostavku dobiti tranzitivnost relacije .

No, pretpostavi i . Tad imaš četiri mogućnosti.

Ako je i , onda zbog tranzitivnosti relacije vrijedi pa i . Analogno u slučaju i .

Ako je i , onda je pa iz slijedi .

Konačno, ako je i , zbog simetričnosti relacija i imamo i . Slijedi da je , tj. slično kao u prošlom slučaju, . Ali simetričnost je evidentna jer su obje relacije i simetrične.

Dakle, u svakom slučaju iz pretpostavke i slijedi pa je to tranzitivna relacija.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan