Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konfuzija sa "i"

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 20:08 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

Ovu stvar sam jednom davno raščistio,ali ni sam ne znam kako.Sad me ponovno nervira,a ne mogu se sjetiti u čemu je kvaka.
Kad se rješava ova kvadratna jednadžba:
[latex]x^2=-1[/latex]
onda su (naravno) dva rješenja:
[latex]x_1=+i,x_2=-i[/latex]
Imaginarna jedinica se pak definira ovako
[latex]i^2=-1[/latex]
Iz ovog izraza mnogi je još pišu kao:
[latex]i=\sqrt{-1}[/latex]
Ali zašto onda ne bi moglo biti također:
[latex]i=-\sqrt{-1}[/latex]
:?
Ovu stvar sam jednom davno raščistio,ali ni sam ne znam kako.Sad me ponovno nervira,a ne mogu se sjetiti u čemu je kvaka.
Kad se rješava ova kvadratna jednadžba:

onda su (naravno) dva rješenja:

Imaginarna jedinica se pak definira ovako

Iz ovog izraza mnogi je još pišu kao:

Ali zašto onda ne bi moglo biti također:

Confused


[Vrh]
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 20:11 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ovu stvar sam jednom davno raščistio,ali ni sam ne znam kako.Sad me ponovno nervira,a ne mogu se sjetiti u čemu je kvaka.
Kad se rješava ova kvadratna jednadžba:
[latex]x^2=-1[/latex]
onda su (naravno) dva rješenja:
[latex]x_1=+i,x_2=-i[/latex]
Imaginarna jedinica se pak definira ovako
[latex]i^2=-1[/latex]
Iz ovog izraza mnogi je još pišu kao:
[latex]i=\sqrt{-1}[/latex]
Ali zašto onda ne bi moglo biti također:
[latex]i=-\sqrt{-1}[/latex]
:?[/quote]

To je čisto stvar konvencije da je imaginarna jedinica uzeta kao korijen(-1) a ne kao - korijen(-1). Moglo bi biti i drugačije ali mislim da to ne bi puno toga u analizi promijenilo. Možda se varam, ne znam?
Anonymous (napisa):
Ovu stvar sam jednom davno raščistio,ali ni sam ne znam kako.Sad me ponovno nervira,a ne mogu se sjetiti u čemu je kvaka.
Kad se rješava ova kvadratna jednadžba:

onda su (naravno) dva rješenja:

Imaginarna jedinica se pak definira ovako

Iz ovog izraza mnogi je još pišu kao:

Ali zašto onda ne bi moglo biti također:

Confused


To je čisto stvar konvencije da je imaginarna jedinica uzeta kao korijen(-1) a ne kao - korijen(-1). Moglo bi biti i drugačije ali mislim da to ne bi puno toga u analizi promijenilo. Možda se varam, ne znam?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 20:41 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

isto kao što je korjen iz 4 =2, a rješenja jdn x^2=4 su 2 i -2
korjen je def. na [0,+beskonačno> (u R)
isto kao što je korjen iz 4 =2, a rješenja jdn x^2=4 su 2 i -2
korjen je def. na [0,+beskonačno> (u R)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:04 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

Ne bih baš rekao da se [latex]i[/latex] može definirati kao [latex] i:=\sqrt{-1} [/latex]

[latex] -1=i^{2}=i \cdot i=\sqrt{-1} \cdot \sqrt{-1}=\sqrt{(-1)\cdot (-1)}=\sqrt{1}=1[/latex]

Poanta je da funkcija drugi korjen nije definirana na tom području, pa nema smisla pisati [latex]\sqrt{-1}[/latex], dok se ne dogovorimo što to znači. Standardno, to označava skup svih kompleksnih brojeva [latex]z[/latex], za koje vrijedi [latex]z^{2}=-1[/latex]

Kad jednom definiramo skup [latex]\mathbb{C}[/latex] kao [latex]\mathbb{C}:=\mathbb{R}^{2}[/latex], uz one standardne operacije zbrajanja i množenja, onda se [latex]i[/latex] najlakše definira kao [latex] i:=(0,1) [/latex]
Ne bih baš rekao da se može definirati kao



Poanta je da funkcija drugi korjen nije definirana na tom području, pa nema smisla pisati , dok se ne dogovorimo što to znači. Standardno, to označava skup svih kompleksnih brojeva , za koje vrijedi

Kad jednom definiramo skup kao , uz one standardne operacije zbrajanja i množenja, onda se najlakše definira kao


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 21:18 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]Poanta je da funkcija drugi korjen nije definirana na tom području, pa nema smisla pisati [latex]\sqrt{-1}[/latex], dok se ne dogovorimo što to znači. [/quote]Slažem se.Meni je to odvratno gledati tako napisano.No usprkos tome neki je baš tako navode kao samu definiciju.
rafaelm (napisa):
Poanta je da funkcija drugi korjen nije definirana na tom području, pa nema smisla pisati , dok se ne dogovorimo što to znači.
Slažem se.Meni je to odvratno gledati tako napisano.No usprkos tome neki je baš tako navode kao samu definiciju.


[Vrh]
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:23 čet, 6. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]No usprkos tome neki je baš tako navode kao samu definiciju.[/quote]
Vjerojatno u srednjoj školi.
Anonymous (napisa):
No usprkos tome neki je baš tako navode kao samu definiciju.

Vjerojatno u srednjoj školi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 8:59 pet, 7. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ali zašto onda ne bi moglo biti također:
[latex]i=-\sqrt{-1}[/latex]
:?[/quote]

Moglo bi, sjeti se konjugiranja. Nista bitno se ne promijeni ako promijenis predznak imaginarnoj jedinici (to je automorfizam polja [latex]\mathbb{C}[/latex] ili tako nesto).
Anonymous (napisa):
Ali zašto onda ne bi moglo biti također:

Confused


Moglo bi, sjeti se konjugiranja. Nista bitno se ne promijeni ako promijenis predznak imaginarnoj jedinici (to je automorfizam polja ili tako nesto).



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 15:43 pet, 7. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="Anonymous"]Ali zašto onda ne bi moglo biti također:
[latex]i=-\sqrt{-1}[/latex]
:?[/quote]

Moglo bi, sjeti se konjugiranja. Nista bitno se ne promijeni ako promijenis predznak imaginarnoj jedinici (to je automorfizam polja [latex]\mathbb{C}[/latex] ili tako nesto).[/quote]
Dobro,ali da li je onda stvar u tome da se dogovorno moramo odlučiti samo za jednu opciju (recimo samo da je [latex]i=\sqrt{-1}[/latex]) kako bi mogli razviti kompleksnu algebru?Ne smije valjda biti istovremeno oboje?Evo primjerčić.Iz DeMoivreovog teorema može se izvesti ova formula za kvadratni korijen iz kompleksnog broja [latex]z=a+bi[/latex]:

[latex]\sqrt{z}=\sqrt{a+bi}=\sqrt{\frac{\sqrt{a^2+b^2}+a}{2}}\pm i\sqrt{\frac{\sqrt{a^2+b^2}-a}{2}}[/latex]

Sigurno je da svaki kompleksni broj [latex]z[/latex] (osim 0) ima dva kvadratna korijena.I dobro stavimo onda u formulu [latex]a=-1,b=0[/latex].
Dobija se:
[latex]\sqrt{-1}=\pm i[/latex]. :)
krcko (napisa):
Anonymous (napisa):
Ali zašto onda ne bi moglo biti također:

Confused


Moglo bi, sjeti se konjugiranja. Nista bitno se ne promijeni ako promijenis predznak imaginarnoj jedinici (to je automorfizam polja ili tako nesto).

Dobro,ali da li je onda stvar u tome da se dogovorno moramo odlučiti samo za jednu opciju (recimo samo da je ) kako bi mogli razviti kompleksnu algebru?Ne smije valjda biti istovremeno oboje?Evo primjerčić.Iz DeMoivreovog teorema može se izvesti ova formula za kvadratni korijen iz kompleksnog broja :



Sigurno je da svaki kompleksni broj (osim 0) ima dva kvadratna korijena.I dobro stavimo onda u formulu .
Dobija se:
. Smile


[Vrh]
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 16:30 pet, 7. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar je vrlo jednostavna.

Pokusavas sloziti polje u kojem ce za nekoga tko nije nula, nazovimo ga i, vrijediti i=-i. Ocito je da to polje nece biti |C. Zasto? Primjerice, vrijedi i+i=0 (skraceno: 2i=0), pa vrijedi i (i+i)+(i+i)=0+0=0 (skraceno: 4i=0), itd. Vidimo da ce u tom polju biti 2ki=0, za svaki k@|Z. Znamo da u |C to nije tako (mogli smo stati i na i+i=0 za i!=0).

U cemu je zapravo stvar? Taj i za kojeg vrijedi i+i=0 mora biti nula osim ako smo u polju karakteristike 2 (polju gdje je [i]za svaki[/i] x, 2x=x+x=0 - karakteristika je upravo [b]najmanji[/b] takav n da je za svaki x iz polja nx=0, ako postoji (inace je polje karakteristike nula)). Pretpostavimo da nismo te da je i!=0 reda 2 (najmanji prirodan n takav da je ni=0 je 2). To znaci da je i invertibilan, pa vrijedi 0=i^{-1}*0=i^{-1}*(i+i)=i^{-1}*i+i^{-1}*i=1+1!=0 (ovo zadnje vrijedi jer bi inace polje bilo karakteristike dva, ostavljam ti za vjezbicu :wink:), kontradikcija. Dakle, i=0.

Sazetak (obrat ovoga gore je, dakako, trivijalan): element polja je reda dva ako i samo ako je jednak nuli ili je polje karakteristike 2.

Naravno, |C je karakteristike 0.
Stvar je vrlo jednostavna.

Pokusavas sloziti polje u kojem ce za nekoga tko nije nula, nazovimo ga i, vrijediti i=-i. Ocito je da to polje nece biti |C. Zasto? Primjerice, vrijedi i+i=0 (skraceno: 2i=0), pa vrijedi i (i+i)+(i+i)=0+0=0 (skraceno: 4i=0), itd. Vidimo da ce u tom polju biti 2ki=0, za svaki k@|Z. Znamo da u |C to nije tako (mogli smo stati i na i+i=0 za i!=0).

U cemu je zapravo stvar? Taj i za kojeg vrijedi i+i=0 mora biti nula osim ako smo u polju karakteristike 2 (polju gdje je za svaki x, 2x=x+x=0 - karakteristika je upravo najmanji takav n da je za svaki x iz polja nx=0, ako postoji (inace je polje karakteristike nula)). Pretpostavimo da nismo te da je i!=0 reda 2 (najmanji prirodan n takav da je ni=0 je 2). To znaci da je i invertibilan, pa vrijedi 0=i^{-1}*0=i^{-1}*(i+i)=i^{-1}*i+i^{-1}*i=1+1!=0 (ovo zadnje vrijedi jer bi inace polje bilo karakteristike dva, ostavljam ti za vjezbicu Wink), kontradikcija. Dakle, i=0.

Sazetak (obrat ovoga gore je, dakako, trivijalan): element polja je reda dva ako i samo ako je jednak nuli ili je polje karakteristike 2.

Naravno, |C je karakteristike 0.



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 20:10 sub, 8. 11. 2008    Naslov: Re: Konfuzija sa "i" Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem se svima na odogovorima.Stvar je uistinu vrlo jednostavna.
Pod oznakom "[latex]i[/latex]" u formulama [latex]\mathbb{C}[/latex]- algebre podrazumjevamo [u]dogovorno[/u] da se misli na prvo ("+") rješenje jednadžbe [latex]z^2=-1[/latex].
I to je to.Čini mi se da sam si tako razjasnio i prvi puta.
[quote="rafaelm"]
Kad jednom definiramo skup [latex]\mathbb{C}[/latex] kao [latex]\mathbb{C}:=\mathbb{R}^{2}[/latex], uz one standardne operacije zbrajanja i množenja, onda se [latex]i[/latex] najlakše definira kao [latex] i:=(0,1) [/latex][/quote]
Upravo tako.
Zahvaljujem se svima na odogovorima.Stvar je uistinu vrlo jednostavna.
Pod oznakom "" u formulama - algebre podrazumjevamo dogovorno da se misli na prvo ("+") rješenje jednadžbe .
I to je to.Čini mi se da sam si tako razjasnio i prvi puta.
rafaelm (napisa):

Kad jednom definiramo skup kao , uz one standardne operacije zbrajanja i množenja, onda se najlakše definira kao

Upravo tako.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:33 sub, 8. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?
A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:52 ned, 9. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?[/quote]

Tebi se bas svidja ta prica? :D Za neupucene, aludiram na [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=69233#69233]pricicu od prije skoro dvije godine, koju je Krcko zapoceo ovako[/url]:

[quote="krcko"]Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt :)[/quote]

Ako netko pozeli odgovoriti, molim da odgovori na tom drugom topicu, a ne ovdje, te da prije odgovaranja proucite duboke odgovore tamo. ;)
krcko (napisa):
A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?


Tebi se bas svidja ta prica? Very Happy Za neupucene, aludiram na pricicu od prije skoro dvije godine, koju je Krcko zapoceo ovako:

krcko (napisa):
Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt Smile


Ako netko pozeli odgovoriti, molim da odgovori na tom drugom topicu, a ne ovdje, te da prije odgovaranja proucite duboke odgovore tamo. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:01 ned, 9. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?[/quote]

Čini mi se ništa. [latex]i[/latex] i [latex]-i[/latex] su potpuno simetrični po tom pitanju, za razliku od [latex]1[/latex] i [latex]-1[/latex]
krcko (napisa):
A sto bi se promijenilo kad bismo definirali i:=(0,-1)?


Čini mi se ništa. i su potpuno simetrični po tom pitanju, za razliku od i


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan