Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Stanični automati

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:08 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Stanični automati Citirajte i odgovorite

[url]http://www.math.com/students/wonders/life/life.html[/url]

Već sam postao u shoutbox, ali mislim da je dovoljno interesantno da dobije svoj topic...

Naletio sam i na: [url]http://www.google.hr/search?q=codd+cellular+automaton&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a[/url]

Pitam se što bi bilo kada bi umjesto ćelija u ortogonalnoj mreži postavio par pravila i napisao program koji bi sam sebe kopirao na nekoj mašini (naravno ne ja :)). Mutacije koje "ubrzavaju" evoluciju su često rezultat pogreške prilikom prepisivanja genetskog koda. Dali bi se te greške dogodile kad program kopira sam sebe? (toliko puta sam neuspješno kopirao neku igricu da uopće ne sumnjam u to).

Što bi bilo kada bi program sam sebe kopirao u mašini, bez interakcije sa drugim "vrstama programa", uz neka pravila.

Pravila bi mogla biti da ako u memoriji ponestane mjesta umire, ako se u memoriji napravi blok od dva ili više programa za redom, dva se međusobno križaju (jedan dio jednog se kopira i na to se nalijepi drugi dio drugog, a originali "umru"... Mislim, ovo nije razrađeno, samo je ŠBBKBB. A još kada bi program imao sposobnost učenja...

Čitao sam da se nezna što bi se dogodilo sa čelijama u Conway's game of life kad bi prostor bio beskonačan, jel bi se dalo isfurati nešto preko BOINCa (tiopa seti ili rosetta) pa da se teži beskonačnom prostoru, i da se puste čelije da briju okolo?
http://www.math.com/students/wonders/life/life.html

Već sam postao u shoutbox, ali mislim da je dovoljno interesantno da dobije svoj topic...

Naletio sam i na: http://www.google.hr/search?q=codd+cellular+automaton&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

Pitam se što bi bilo kada bi umjesto ćelija u ortogonalnoj mreži postavio par pravila i napisao program koji bi sam sebe kopirao na nekoj mašini (naravno ne ja Smile). Mutacije koje "ubrzavaju" evoluciju su često rezultat pogreške prilikom prepisivanja genetskog koda. Dali bi se te greške dogodile kad program kopira sam sebe? (toliko puta sam neuspješno kopirao neku igricu da uopće ne sumnjam u to).

Što bi bilo kada bi program sam sebe kopirao u mašini, bez interakcije sa drugim "vrstama programa", uz neka pravila.

Pravila bi mogla biti da ako u memoriji ponestane mjesta umire, ako se u memoriji napravi blok od dva ili više programa za redom, dva se međusobno križaju (jedan dio jednog se kopira i na to se nalijepi drugi dio drugog, a originali "umru"... Mislim, ovo nije razrađeno, samo je ŠBBKBB. A još kada bi program imao sposobnost učenja...

Čitao sam da se nezna što bi se dogodilo sa čelijama u Conway's game of life kad bi prostor bio beskonačan, jel bi se dalo isfurati nešto preko BOINCa (tiopa seti ili rosetta) pa da se teži beskonačnom prostoru, i da se puste čelije da briju okolo?



_________________
Super Nut Chase
moj site


Zadnja promjena: Saf; 10:50 pon, 26. 1. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 10:32 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

U knjizi 'Kocka li se Bog-Matematika kaosa' ima poglavlje o 'Mravljoj zemlji'. Ideja je slična. U beskonačnu mrežu postaviš neki uzorak i promatraš kako se ponaša 'mrav' koji kreće iz neke točke mreže. Ako se nađe na crnom polju skrene npr. desno, i promijeni boju polja na kojem je bio, a ako je bilo bijelo skrene lijevo... Na linku [url]http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf[/url] je program koji sam svojedobno u flashu napravio. Mreža je konačna, no nakon minute će te uočit tzv. autocestu koju stvara mrav (u smjeru prema gore-desno). Naime tu se pojavi uzorak koji uzrokuje ponavljanje samog sebe, i to ide (kad bi mreža bila beskonačna) u beskonačnost. Problem je da za sada nemamo načina iz početnog rasporeda saznati da li će sustav upasti u takav nekakav stabilan, periodičan sistem ponašanja ili će mu gibanje bitit kaotično.
U knjizi 'Kocka li se Bog-Matematika kaosa' ima poglavlje o 'Mravljoj zemlji'. Ideja je slična. U beskonačnu mrežu postaviš neki uzorak i promatraš kako se ponaša 'mrav' koji kreće iz neke točke mreže. Ako se nađe na crnom polju skrene npr. desno, i promijeni boju polja na kojem je bio, a ako je bilo bijelo skrene lijevo... Na linku http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf je program koji sam svojedobno u flashu napravio. Mreža je konačna, no nakon minute će te uočit tzv. autocestu koju stvara mrav (u smjeru prema gore-desno). Naime tu se pojavi uzorak koji uzrokuje ponavljanje samog sebe, i to ide (kad bi mreža bila beskonačna) u beskonačnost. Problem je da za sada nemamo načina iz početnog rasporeda saznati da li će sustav upasti u takav nekakav stabilan, periodičan sistem ponašanja ili će mu gibanje bitit kaotično.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:48 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Frend mi je obeča tu knjigu pred mjesec dana... Nego, odličan posao, nadam se da čuvaš .fla od programčića jer mi padaju na pamet ideje. Npr: dodati mogučnost da na početku postaviš n mravaca na random pozicije... ili dodati malo boje u cijelu priču i postaviti uvjete da ako čelija ima dva susjeda bude crvena, s tri plava, s 4 zelena... Brijem da sam našao novi hobi!
Frend mi je obeča tu knjigu pred mjesec dana... Nego, odličan posao, nadam se da čuvaš .fla od programčića jer mi padaju na pamet ideje. Npr: dodati mogučnost da na početku postaviš n mravaca na random pozicije... ili dodati malo boje u cijelu priču i postaviti uvjete da ako čelija ima dva susjeda bude crvena, s tri plava, s 4 zelena... Brijem da sam našao novi hobi!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 10:53 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, našao sam.[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Langton%27s_ant[/url]
Nisam se mogao sjetiti kako se zove. Izgleda da su slične ideje nekim drugim ljudima također padale na pamet.
[Pod gornjim linkom sa ekstenzijom .fla sam stavio fla fajl ako će bit od koristi.]
Evo, našao sam.http://en.wikipedia.org/wiki/Langton%27s_ant
Nisam se mogao sjetiti kako se zove. Izgleda da su slične ideje nekim drugim ljudima također padale na pamet.
[Pod gornjim linkom sa ekstenzijom .fla sam stavio fla fajl ako će bit od koristi.]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:03 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

kul, ali koliko sam pročitao ovo su mravi različitih boja, mislim da nisu uvjeti na čelije vezani za boje... Moja ideja dozvoljava i da jedan mrav crta šareno...
kul, ali koliko sam pročitao ovo su mravi različitih boja, mislim da nisu uvjeti na čelije vezani za boje... Moja ideja dozvoljava i da jedan mrav crta šareno...



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan