Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Lema II.5.5. iz Hungerforda
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 1:25 uto, 3. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izluđuje me jedna sitnica koju ne mogu razjasniti u dokazu leme II.5.5. iz Hungerfordove Algebre. Lema glasi ovako:

Ako je [latex]H[/latex] [latex]p[/latex]-podgrupa konačne grupe [latex]G[/latex], onda je [latex][N_G(H)]\equiv [G] \pmod p[/latex].

Stvar se dokazuje tako da se definiraju skupovi [latex]S=\{xH\ |\ x\in G\}[/latex] i [latex]S_0=\{xH\in S\ |\ hxH=xH \text{ za sve } h\in H\}[/latex]. Prema jednoj od prethodnih lema (II.5.1.), imamo [latex]|S|\equiv |S_0| \pmod p[/latex]. Jasno je da je [latex]|S| = [G][/latex]. Treba se pokazati da je [latex]|S_0| = [N_G(H)][/latex].

E sad, jasno mi je da je [latex]xH\in S_0\ \Leftrightarrow\ x^{-1}Hx\subseteq H[/latex]. Jasno mi je i da je [latex]x\in N_G(H)\ \Leftrightarrow\ x^{-1}Hx=H[/latex]. Ne znam kako spojiti to dvoje. Mora da je nešto trivijalno, ali naprosto ne vidim kako iz prvog slijedi drugo.

Ima netko ideju?

[size=9][color=#999999]Added after 43 minutes:[/color][/size]

Aha, kužim... Ako je [latex]x^{-1}Hx\subseteq H[/latex], onda je funkcija [latex]\varphi\colon H\to H,\ \varphi(h) = x^{-1}hx[/latex] dobro definirana injekcija. Kako je [latex]H[/latex] konačan skup, [latex]\varphi[/latex] je i surjekcija. Prema tome, za svaki [latex]h\in H[/latex] postoji [latex]h'\in H[/latex] takav da je [latex]\varphi(h')=x^{-1}h'x=h[/latex], a to upravo znači da je [latex]H\subseteq x^{-1}Hx[/latex].

No dobro, ako netko nekad zapne na tome, nek se nađe...
Izluđuje me jedna sitnica koju ne mogu razjasniti u dokazu leme II.5.5. iz Hungerfordove Algebre. Lema glasi ovako:

Ako je -podgrupa konačne grupe , onda je .

Stvar se dokazuje tako da se definiraju skupovi i . Prema jednoj od prethodnih lema (II.5.1.), imamo . Jasno je da je . Treba se pokazati da je .

E sad, jasno mi je da je . Jasno mi je i da je . Ne znam kako spojiti to dvoje. Mora da je nešto trivijalno, ali naprosto ne vidim kako iz prvog slijedi drugo.

Ima netko ideju?

Added after 43 minutes:

Aha, kužim... Ako je , onda je funkcija dobro definirana injekcija. Kako je konačan skup, je i surjekcija. Prema tome, za svaki postoji takav da je , a to upravo znači da je .

No dobro, ako netko nekad zapne na tome, nek se nađe...



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan