Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uvjetni ekstrem - molim pomoć
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vlacky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2008. (17:59:35)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:09 pet, 26. 12. 2008    Naslov: Uvjetni ekstrem - molim pomoć Citirajte i odgovorite

Zamolio bih vas da netko odvoji trenutak i da mi kaže kako bi izgledao uvjet za uvjetni ekstrem ove ispod funkcije, tj. zanima me oblik Lagrangeove funkcije, točnije samo uvjet koji množim s Lagrangeovim multiplikatorom.
Zbunjuje me to što nemam funkciju nego moram to nekako izraziti preko udaljenosti između dvije točke prepostavljam...
Zadatak glasi:

Naći točku na plohi z= -sqrt(2x^2 + 4y^2 + 2) koja je najbliža točki T(5,3,0).
Rješenje(5/3,3/5,-3) za lambda = -6

Puno hvala.
Zamolio bih vas da netko odvoji trenutak i da mi kaže kako bi izgledao uvjet za uvjetni ekstrem ove ispod funkcije, tj. zanima me oblik Lagrangeove funkcije, točnije samo uvjet koji množim s Lagrangeovim multiplikatorom.
Zbunjuje me to što nemam funkciju nego moram to nekako izraziti preko udaljenosti između dvije točke prepostavljam...
Zadatak glasi:

Naći točku na plohi z= -sqrt(2x^2 + 4y^2 + 2) koja je najbliža točki T(5,3,0).
Rješenje(5/3,3/5,-3) za lambda = -6

Puno hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 14:04 sub, 27. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

funkcija koju treba minimizirati je (x-5)^2+(y-3)^2+z^2, a uvjet je jednadžba plohe. jednadžba plohe nije ekvivalentna uvjetu z^2=2x^2+4y^2+2 jer ovo drugo predstavlja plohu koja ima dvije komponente. no, mozes koristiti ovaj uvjet i tako izbjeci korijene, pa na kraju ako dobijes dvije točke (ili sto god dobijes) uzimas samo rjesenja za koja je z negativan.

lagrangeova funckija onda glasi L(x,y,z, lambda)=(x-5)^2+(y-3)^2+z^2-lambda(-z^2+2x^2+4y^2+2).
funkcija koju treba minimizirati je (x-5)^2+(y-3)^2+z^2, a uvjet je jednadžba plohe. jednadžba plohe nije ekvivalentna uvjetu z^2=2x^2+4y^2+2 jer ovo drugo predstavlja plohu koja ima dvije komponente. no, mozes koristiti ovaj uvjet i tako izbjeci korijene, pa na kraju ako dobijes dvije točke (ili sto god dobijes) uzimas samo rjesenja za koja je z negativan.

lagrangeova funckija onda glasi L(x,y,z, lambda)=(x-5)^2+(y-3)^2+z^2-lambda(-z^2+2x^2+4y^2+2).



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan