Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak pismenog, ima tko ideju kako? (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 17:50 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Zadatak pismenog, ima tko ideju kako? Citirajte i odgovorite

1)
V KDVP, i A,B e L(V) nilpotentni operatori.
Dokažite da (A+B) općenito nije nilpotentan operator
Dokažite da ako vrijedi BA=xAB, tada je operator A+B također nilpotentan.

Po meni bi i A+B bio nilpotentan indeksa max(indA, indB) ali očito nije tak da nemam ideju

2)
Neka je A e L( R^n ) asimetričan operator. Dokažite da je tada operator Q=exp(A) rotacija, tj da vrijedi [latex]Q^T Q=QQ^T[/latex] i det(Q)=1
1)
V KDVP, i A,B e L(V) nilpotentni operatori.
Dokažite da (A+B) općenito nije nilpotentan operator
Dokažite da ako vrijedi BA=xAB, tada je operator A+B također nilpotentan.

Po meni bi i A+B bio nilpotentan indeksa max(indA, indB) ali očito nije tak da nemam ideju

2)
Neka je A e L( R^n ) asimetričan operator. Dokažite da je tada operator Q=exp(A) rotacija, tj da vrijedi i det(Q)=1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:17 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi da je A nul-matrica i onda iznad dijagonale stavi jedinice:
[latex]A = \begin{bmatrix}
0 & 1 & 0 & \dots & 0 & 0 \\
0 & 0 & 1 & \dots & 0 & 0 \\
0 & 0 & 0 & \dots & 0 & 0 \\
\vdots & \vdots & \vdots & \ddots & \vdots & \vdots \\
0 & 0 & 0 & \dots & 0 & 1 \\
0 & 0 & 0 & \dots & 0 & 0
\end{bmatrix}.[/latex]
Ako je red matrice [i]n[/i], onda je [latex]A^{n-1}\not=0[/latex] (nul-matrica kojoj gore desno stavis jedinicu) i [latex]A^n=0[/latex]. :)

Definiraj [latex]B = A^\tau[/latex], pa ces dobiti da A+B nije nilpotentna (dapace, nije niti singularna). 8)

Kvaka upravo i je u tome da
[latex](A+B)^n \not= A^n + nA^{n-1}B + \dots + B^n[/latex]
ako nemas komutativnost mnozenja A i B. 8) Ako komutativnost imas (to je valjda ovo "BA=xAB", mada ne kuzim sto ce tu "x"; tipfeller?), onda nilpotentnost lako pokazes (dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu). 8)
Uzmi da je A nul-matrica i onda iznad dijagonale stavi jedinice:

Ako je red matrice n, onda je (nul-matrica kojoj gore desno stavis jedinicu) i . Smile

Definiraj , pa ces dobiti da A+B nije nilpotentna (dapace, nije niti singularna). Cool

Kvaka upravo i je u tome da

ako nemas komutativnost mnozenja A i B. Cool Ako komutativnost imas (to je valjda ovo "BA=xAB", mada ne kuzim sto ce tu "x"; tipfeller?), onda nilpotentnost lako pokazes (dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu). Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 19:46 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm da, ovo sa "polu-nul" mcom se nisam sjetio. Razmišljao sam samo da ako je indN=dimV tada to mogu imati kao bazu tj oblik mce za op. N.

Ovaj x u xAB=BA nije tipfeller, jedino kaj u zadatku piše Pi al pretpostavljam da se ne mislili na 3.14....

Ali nije mi baš jasno, što misliš pod: "dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu"

Pa zar ne bi svi u elementi u sumi trebali biti jednaki 0 tj. zar ne bi ta suma trebala biti =0?

U svakom slućaju hvala na ideji
Hmm da, ovo sa "polu-nul" mcom se nisam sjetio. Razmišljao sam samo da ako je indN=dimV tada to mogu imati kao bazu tj oblik mce za op. N.

Ovaj x u xAB=BA nije tipfeller, jedino kaj u zadatku piše Pi al pretpostavljam da se ne mislili na 3.14....

Ali nije mi baš jasno, što misliš pod: "dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu"

Pa zar ne bi svi u elementi u sumi trebali biti jednaki 0 tj. zar ne bi ta suma trebala biti =0?

U svakom slućaju hvala na ideji


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:40 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kreso"]Ovaj x u xAB=BA nije tipfeller, jedino kaj u zadatku piše Pi al pretpostavljam da se ne mislili na 3.14....[/quote]

Ah, da, tocno... ne treba biti skroz komutativno; dosta je komutativno "do na faktor". :)

[quote="kreso"]Ali nije mi baš jasno, što misliš pod: "dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu"
Pa zar ne bi svi u elementi u sumi trebali biti jednaki 0 tj. zar ne bi ta suma trebala biti =0?[/quote]

Trebali bi biti, ako je potencija dovoljno visoka. :) Recimo
[latex](A+B)^{\textrm{ind }A}[/latex]
nema razloga biti jednak nuli. :)

Dakle, ako je BA=xAB, onda je
[latex]$\begin{align*}A + B &= A + B, \\
(A+B)^2 &= A^2 + AB + BA + B^2 = A^2 + (1+x)AB + B^2, \\
(A+B)^3 &= (A^2 + (1+x)AB + B^2)(A+B) = A^3 + (1+x)ABA + B^2A + A^2B + (1+x)AB^2 + B^3 \\
&= A^3 + (1+x)xA^2B + x^2AB^2 + A^2B + (1+x)AB^2 + B^3 \\
&= A^3 + (x^2+x+1)A^2B + (x^2+x+1)AB^2 + B^3 \\
&\ \,\vdots
\end{align*}[/latex]

Opceniti oblik lako pogodis i dokazes indukcijom, no lakse je primijetiti da je
[latex](A+B)^m = \sum_{k=0}^m f(x,k)A^{m-k}B^k, \quad f: \mathbb{R} \times \mathbb{N} \rightarrow \mathbb{R}.[/latex]
Ocito, tocna vrijednost [latex]f(x, k)[/latex] nije bitna, nego je vazno samo da je to realni broj. :)

I sada primijetis da je ono sto te zanima oblika
[latex]A^{m-k}B^k.[/latex]
To je nula za:[list][*][latex]k \geq \textrm{ind }B[/latex] ili
[*][latex]m-k \geq \textrm{ind }A[/latex], tj. [latex]k \leq m-\textrm{ind }A[/latex].[/list:u]
Ako uzmes: [latex]m = \textrm{ind }A + \textrm{ind }B - 1[/latex], onda je jedan od tih uvjeta uvjek istinit, pa su i svi clanovi sume jednaki nuli:
[latex]f(x,k)A^{m-k}B^k = 0[/latex],
sto znaci da je i sama suma jednaka nuli:
[latex](A+B)^m = \sum_{k=0}^m f(x,k)A^{m-k}B^k = 0[/latex].

Pazi: ovo je samo dokaz nilpotentnosti; nitko ne kaze da je [latex]m = \textrm{ind }A + \textrm{ind }B - 1[/latex] stupanj! :-s Recimo, za [latex]A=-B[/latex], ocito je da je stupanj jednak nuli, neovisno o stupnjevima [latex]A[/latex] i [latex]B[/latex]. ;)
kreso (napisa):
Ovaj x u xAB=BA nije tipfeller, jedino kaj u zadatku piše Pi al pretpostavljam da se ne mislili na 3.14....


Ah, da, tocno... ne treba biti skroz komutativno; dosta je komutativno "do na faktor". Smile

kreso (napisa):
Ali nije mi baš jasno, što misliš pod: "dignes A+B na dovoljno visoku potenciju da uvijek neki element iz sume ima ocitu nulu"
Pa zar ne bi svi u elementi u sumi trebali biti jednaki 0 tj. zar ne bi ta suma trebala biti =0?


Trebali bi biti, ako je potencija dovoljno visoka. Smile Recimo

nema razloga biti jednak nuli. Smile

Dakle, ako je BA=xAB, onda je


Opceniti oblik lako pogodis i dokazes indukcijom, no lakse je primijetiti da je

Ocito, tocna vrijednost nije bitna, nego je vazno samo da je to realni broj. Smile

I sada primijetis da je ono sto te zanima oblika

To je nula za:
  • ili
  • , tj. .

Ako uzmes: , onda je jedan od tih uvjeta uvjek istinit, pa su i svi clanovi sume jednaki nuli:
,
sto znaci da je i sama suma jednaka nuli:
.

Pazi: ovo je samo dokaz nilpotentnosti; nitko ne kaze da je stupanj! Eh? Recimo, za , ocito je da je stupanj jednak nuli, neovisno o stupnjevima i . Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jelena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 08. 2005. (17:08:55)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:01 pon, 26. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

piše krešo :)

PUNO HVLA, evo baš sam skužio i krenuo napisati da je jasno, kad ovdje cijeli raspis.
piše krešo Smile

PUNO HVLA, evo baš sam skužio i krenuo napisati da je jasno, kad ovdje cijeli raspis.



_________________
jelena
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan