Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

dim L(V,W) = (dim V) * (dim W)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 14:35 sri, 11. 2. 2009    Naslov: dim L(V,W) = (dim V) * (dim W) Citirajte i odgovorite

ok, zapravo učim Vektorske ali mislim da je ova tema prikladnija za Linearnu. Čitam skriptu Prof. dr. sc. Hrvoja Kraljevića sa Sveučilišta JJS u Osijeku. Muči me detalj u dokazu tvrdnje iz naslova.

[quote]Neka je [size=18]e[/size] = {[size=18]e[/size]1,...,[size=18]e[/size]n} baza za V i neka je [size=18]f[/size] = {[size=18]f[/size]1,...,[size=18]f[/size]m} baza za W. Neka su [size=18]w[/size]1,...,[size=18]w[/size]n, proizvoljan vektor iz W. Tada postoji A € L(V,W) t.d.

[size=18]Ae[/size]j = [size=18]w[/size]j, za j=1,...,n.

Iz toga slijedi da za svaki par ideksa (i,j) (i=1,...,m j=1,...,n) postoje jedinstveni linearni operator [size=18]E[/size]ij : V -> W takav da vrijedi:

[size=18]E[/size]ij[size=18]e[/size]k = [size=18]delta[/size]jk[size=18]f[/size]i k=1,...,n i=1,...,m j=1,...,n[/quote]

Tu me muči ova zadnja jednakost. Neznam jel zbog indeksa, ali ne razumijem odakle ona slijedi? Jel to znači da imam n Linearnih operatora za svaki od m element baze od V koji taj element preslikaju u... što?
Jel mi netko zna malo rasvijetliti tu sliku?
ok, zapravo učim Vektorske ali mislim da je ova tema prikladnija za Linearnu. Čitam skriptu Prof. dr. sc. Hrvoja Kraljevića sa Sveučilišta JJS u Osijeku. Muči me detalj u dokazu tvrdnje iz naslova.

Citat:
Neka je e = {e1,...,en} baza za V i neka je f = {f1,...,fm} baza za W. Neka su w1,...,wn, proizvoljan vektor iz W. Tada postoji A € L(V,W) t.d.

Aej = wj, za j=1,...,n.

Iz toga slijedi da za svaki par ideksa (i,j) (i=1,...,m j=1,...,n) postoje jedinstveni linearni operator Eij : V → W takav da vrijedi:

Eijek = deltajkfi k=1,...,n i=1,...,m j=1,...,n


Tu me muči ova zadnja jednakost. Neznam jel zbog indeksa, ali ne razumijem odakle ona slijedi? Jel to znači da imam n Linearnih operatora za svaki od m element baze od V koji taj element preslikaju u... što?
Jel mi netko zna malo rasvijetliti tu sliku?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 15:11 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

pogledah to u Kraljeviću, to slijedi iz propozicije 2.1 koja je na stranici prije:D, a prop kaže da ako imaš bazu za V (dim V=n) i nekih n vektora proizvoljnih u W, postoji jedinstven operator A koji će vektore baze preslikati u baš te vektore.

e sad, on definira n*m operatora Eij, a svaki od njih će vektore iz baze za V preslikat ili u neki vektor iz baze za W ili u 0, po definiciji. i onda tvrdi da je tih n*m operatora baza za L(V,W).

zamisli npr. da imaš V=[{e1,e2}] i W=[{f1,f2}], pa definiraš E11,E12,E21,E22
E11(e1)=f1, E11(e2)=0, E12(e1)=0, E12(e2)=f1
E21(e1)=f2, E21(e2)=0, E22(e1)=0, E22(e2)=f2
znači E11 je taj A iz propozicije koji {e1,e2} preslikava u {f1,0} itd....

ako san ja dobro skužila
pogledah to u Kraljeviću, to slijedi iz propozicije 2.1 koja je na stranici prije:D, a prop kaže da ako imaš bazu za V (dim V=n) i nekih n vektora proizvoljnih u W, postoji jedinstven operator A koji će vektore baze preslikati u baš te vektore.

e sad, on definira n*m operatora Eij, a svaki od njih će vektore iz baze za V preslikat ili u neki vektor iz baze za W ili u 0, po definiciji. i onda tvrdi da je tih n*m operatora baza za L(V,W).

zamisli npr. da imaš V=[{e1,e2}] i W=[{f1,f2}], pa definiraš E11,E12,E21,E22
E11(e1)=f1, E11(e2)=0, E12(e1)=0, E12(e2)=f1
E21(e1)=f2, E21(e2)=0, E22(e1)=0, E22(e2)=f2
znači E11 je taj A iz propozicije koji {e1,e2} preslikava u {f1,0} itd....

ako san ja dobro skužila


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:48 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ne citiram sam sebe, ja sam tu propoziciju s prethodne strane umetnuo u ovaj dokaz:
(...Neka su w1,...,wn, proizvoljan vektor iz W. Tada postoji A € L(V,W) t.d.
Aej = wj, za j=1,...,n )

Ali mi nije jasno što je to [size=18]Delta[/size]jk [size=18]f[/size]i Jel to kroneker delta? aaaaaaaaaaa....
da ne citiram sam sebe, ja sam tu propoziciju s prethodne strane umetnuo u ovaj dokaz:
(...Neka su w1,...,wn, proizvoljan vektor iz W. Tada postoji A € L(V,W) t.d.
Aej = wj, za j=1,...,n )

Ali mi nije jasno što je to Deltajk fi Jel to kroneker delta? aaaaaaaaaaa....



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 17:12 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]Ali mi nije jasno što je to [size=18]Delta[/size]jk [size=18]f[/size]i Jel to kroneker delta? aaaaaaaaaaa....[/quote]
jeste.kroneker
Saf (napisa):
Ali mi nije jasno što je to Deltajk fi Jel to kroneker delta? aaaaaaaaaaa....

jeste.kroneker


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Juraj Siftar
Gost





PostPostano: 17:57 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da biste si lakše predočili što rade ovi operatori E_ij, pogledajte im matrice...E_ij j-tom vektoru baze (e) pridružuje i-ti vektor baze (f).
Pripadne matrice čine kanonsku bazu u odgovarajućem prostoru matrica.
Da biste si lakše predočili što rade ovi operatori E_ij, pogledajte im matrice...E_ij j-tom vektoru baze (e) pridružuje i-ti vektor baze (f).
Pripadne matrice čine kanonsku bazu u odgovarajućem prostoru matrica.


[Vrh]
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:36 čet, 12. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, shvaćam motivaciju iza definiranja ovih operatora (čak sam na usmenom imao i slično pitanje), malo mi je bio problem predočiti što oni točno rade :)
Hvala, shvaćam motivaciju iza definiranja ovih operatora (čak sam na usmenom imao i slično pitanje), malo mi je bio problem predočiti što oni točno rade Smile



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan