Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Diferencijalna jednadzba (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Diferencijalni i integralni račun
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
trashcan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2009. (00:09:47)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:38 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Diferencijalna jednadzba Citirajte i odgovorite

Ljudi ovako, uskoro mi je ispit, a ne znam kako se rjesava ovaj tip zadataka. Pokusao sam naci dokumentaciju i rjesene primjere za ovakve tipove zadataka, ali nije mi poslo za rukom, stoga Vas lijepo molim da mi netko ili korak po korak rjesi (pa bih sam skontao kako i zasto se to radi - ovom metodom sam substituciju savladao), ili linkom me uputi na sajt gdje bih to mogao naci.

Sve sto sam ja nasao nije mi pomoglo zbog:

a)mog nerazumjevanja matematickog jezika (gomila formula pokazuje nesto sto se tako jednostavno objasni na primjeru ili rijecima) :( :(

b) zadaci i rjesenja koje sam nasao na netu su mi nerazumljivi u tolikoj mjeri da mislim da nemaju veze sa ovim sto meni treba (racunanje povrsine itd itd)

Cini mi se da zadaci sami po sebi nisu teski (imamo profesora koji je jako uviđavan :D ) - ali postupak mi je nepoznat

Znaci, da ponovim, rjesenje korak po korak bi mi vise pomoglo od linka.


Evo zadatka :

[URL=http://img3.imageshack.us/my.php?image=123123tt6.png][img]http://img3.imageshack.us/img3/7851/123123tt6.th.png[/img][/URL]

iiii drugi ispit :) :

[URL=http://img21.imageshack.us/my.php?image=bezimenarj4.png][img]http://img21.imageshack.us/img21/8592/bezimenarj4.th.png[/img][/URL]

Evo ljudi, sto se mene tice, dovoljno je mi pomognete samo 3 zadatak, dovoljno mi je za prolaz (cetvrti se cini slozeniji, a ne bih Vas htio TOLIKO gnjaviti, ali ako se nekome da, bio bih zahvalan). U svoju obranu cu reci da studiram racunarstvo :) Hvala svima koji ce dati svoj doprinos da ovaj racunarac prođe zadnji kolegij iz matematike koji ce IKADA morati polagati :roll:

P.S. Nakon klikanja na thumbnail pojavi se malo veca verzija zadataka, no cini mi se da se ne vide dobro znakovi jednakosti i crta u razlomcima. Jos jedan klik na zadatke u novom prozoru Vas dovede do savrsene vidljivosti :)
Ljudi ovako, uskoro mi je ispit, a ne znam kako se rjesava ovaj tip zadataka. Pokusao sam naci dokumentaciju i rjesene primjere za ovakve tipove zadataka, ali nije mi poslo za rukom, stoga Vas lijepo molim da mi netko ili korak po korak rjesi (pa bih sam skontao kako i zasto se to radi - ovom metodom sam substituciju savladao), ili linkom me uputi na sajt gdje bih to mogao naci.

Sve sto sam ja nasao nije mi pomoglo zbog:

a)mog nerazumjevanja matematickog jezika (gomila formula pokazuje nesto sto se tako jednostavno objasni na primjeru ili rijecima) Sad Sad

b) zadaci i rjesenja koje sam nasao na netu su mi nerazumljivi u tolikoj mjeri da mislim da nemaju veze sa ovim sto meni treba (racunanje povrsine itd itd)

Cini mi se da zadaci sami po sebi nisu teski (imamo profesora koji je jako uviđavan Very Happy ) - ali postupak mi je nepoznat

Znaci, da ponovim, rjesenje korak po korak bi mi vise pomoglo od linka.


Evo zadatka :



iiii drugi ispit Smile :



Evo ljudi, sto se mene tice, dovoljno je mi pomognete samo 3 zadatak, dovoljno mi je za prolaz (cetvrti se cini slozeniji, a ne bih Vas htio TOLIKO gnjaviti, ali ako se nekome da, bio bih zahvalan). U svoju obranu cu reci da studiram racunarstvo Smile Hvala svima koji ce dati svoj doprinos da ovaj racunarac prođe zadnji kolegij iz matematike koji ce IKADA morati polagati Rolling Eyes

P.S. Nakon klikanja na thumbnail pojavi se malo veca verzija zadataka, no cini mi se da se ne vide dobro znakovi jednakosti i crta u razlomcima. Jos jedan klik na zadatke u novom prozoru Vas dovede do savrsene vidljivosti Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:58 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ovako, svi ovi zadaci idu na istu foru... dakle, tvoja tražena fja je y, koja je fja od x. ( dakle y' je deivacija y po x).

U svim ovim zadacima dano je koju supstituciju koristit...

[latex]y'-2x-2y=2[/latex] uz supstituciju u=x+y

jednadžbu se može napisati kao:

[latex]y'-2(x+y)=2[/latex] i tu vidimo naš u, još nam samo fali što je y'

iz supstitucije slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)

sve t uvrstimo nazad pa imamo:

[latex]u'-1-2u=2[/latex]
[latex]u'=2u+3[/latex]

ovo je jednadžba sa separiranim varijablama, koju je lako riješiti... naime podijlimo sve sa (2u+3) pa imamo:

[latex]\frac{u'}{2u+3}=1[/latex]
(pretpostavimo 2u+3!=0, u= -3/2 nam je trivijalno rješenje, vratit ćemo se tome kasnije)

integriranjem ovog imamo (sjetimo se, u je fja od x):

[latex]\int{\frac{u'}{2u+3}dx}=\int{1 dx}[/latex]

[latex] \frac{1}{2} \cdot ln|2u+3|=x+C[/latex]

gdje je C iz R proizvoljan (tj određen početnim uvjetom kojeg ovdje nema)

i sad nam preostaje vratit što je u pa imamo:

[latex] \frac{1}{2} \cdot ln|2(x+y)+3|=x+C[/latex]

ovo se može sredit da se dobije y= nešto, ali nije nužno.
To je naše rješenje...
još bi se trebalo napisati da je i u=-3/2 tj y= -3/2 -x također rješenje (ono trivijalno od gore)

u ostalim primjerima ideš potpuno isto, samo paziš kod deriviranja kad imaš u=x/y

iz tog je y=x/u pa je [latex]y'=\frac{u-xu'}{u^2}[/latex]
Evo ovako, svi ovi zadaci idu na istu foru... dakle, tvoja tražena fja je y, koja je fja od x. ( dakle y' je deivacija y po x).

U svim ovim zadacima dano je koju supstituciju koristit...

uz supstituciju u=x+y

jednadžbu se može napisati kao:

i tu vidimo naš u, još nam samo fali što je y'

iz supstitucije slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)

sve t uvrstimo nazad pa imamo:




ovo je jednadžba sa separiranim varijablama, koju je lako riješiti... naime podijlimo sve sa (2u+3) pa imamo:


(pretpostavimo 2u+3!=0, u= -3/2 nam je trivijalno rješenje, vratit ćemo se tome kasnije)

integriranjem ovog imamo (sjetimo se, u je fja od x):





gdje je C iz R proizvoljan (tj određen početnim uvjetom kojeg ovdje nema)

i sad nam preostaje vratit što je u pa imamo:



ovo se može sredit da se dobije y= nešto, ali nije nužno.
To je naše rješenje...
još bi se trebalo napisati da je i u=-3/2 tj y= -3/2 -x također rješenje (ono trivijalno od gore)

u ostalim primjerima ideš potpuno isto, samo paziš kod deriviranja kad imaš u=x/y

iz tog je y=x/u pa je



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
prove22
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2009. (18:57:32)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 1:27 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

a di si ti uopce nasao ove zadatke?
a di si ti uopce nasao ove zadatke?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
trashcan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2009. (00:09:47)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:18 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajme Luuka, hvala puno, odmah ujutro sam pogledao i ugodno se iznenadio. Ocekivao sam da cu odgovor dobiti tokom dana, ali ne odmah izjutra.


Da odgovorim na postavljeno pitanje, zadaci su iz ovogodisnjih ispitnih rokova. Znaaam, znaaam, svjestan sam da su lagani naspram onih kakve rade neki fakulteti i drugovi studenti - suosjecam sa Vama.

Ali kako su me ucili, poklonjenom konju ne gleda se u zube :wink:



[size=9][color=#999999]Added after 1 hours 34 minutes:[/color][/size]

E imam samo pitanje da vidim jesam li dobro skuzio...

Za vrijeme "slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)", znaci deriviram x^1, od tud je ova 1? Ili je "u" funkcija od "x" pa zbog tog umesto X pisem 1?

Nadalje,
[latex]
\int{\frac{u'}{2u+3}dx}=\int({{u'}*{\frac {1}{2u+3}dx}) =
\frac{1}{2} \cdot ln|2u+3|=x+C
[/latex]

Moze li mi netko pojasniti zasto se u' integrira kao
[latex]
\int{1^1}=\frac{1^2}{1+1}=\frac{1}{2}
[/latex]
tj. zasto u' dobiva vrijednost 1 prilikom integracije. Hvala

Luuka, jos jednom hvala, ako budem imao jos pitanja il nejasnoca, znam gdje se mogu javit. :D Ispit je u ponedjeljak-12:00 javim kak je proslo, hehehe
Ajme Luuka, hvala puno, odmah ujutro sam pogledao i ugodno se iznenadio. Ocekivao sam da cu odgovor dobiti tokom dana, ali ne odmah izjutra.


Da odgovorim na postavljeno pitanje, zadaci su iz ovogodisnjih ispitnih rokova. Znaaam, znaaam, svjestan sam da su lagani naspram onih kakve rade neki fakulteti i drugovi studenti - suosjecam sa Vama.

Ali kako su me ucili, poklonjenom konju ne gleda se u zube Wink



Added after 1 hours 34 minutes:

E imam samo pitanje da vidim jesam li dobro skuzio...

Za vrijeme "slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)", znaci deriviram x^1, od tud je ova 1? Ili je "u" funkcija od "x" pa zbog tog umesto X pisem 1?

Nadalje,


Moze li mi netko pojasniti zasto se u' integrira kao

tj. zasto u' dobiva vrijednost 1 prilikom integracije. Hvala

Luuka, jos jednom hvala, ako budem imao jos pitanja il nejasnoca, znam gdje se mogu javit. Very Happy Ispit je u ponedjeljak-12:00 javim kak je proslo, hehehe


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:43 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="trashcan"]
Za vrijeme "slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)", znaci deriviram x^1, od tud je ova 1? Ili je "u" funkcija od "x" pa zbog tog umesto X pisem 1?

Nadalje,
[latex]
\int{\frac{u'}{2u+3}dx}=\int({{u'}*{\frac {1}{2u+3}dx}) =
\frac{1}{2} \cdot ln|2u+3|=x+C
[/latex]

Moze li mi netko pojasniti zasto se u' integrira kao
[latex]
\int{1^1}=\frac{1^2}{1+1}=\frac{1}{2}
[/latex]
tj. zasto u' dobiva vrijednost 1 prilikom integracije. Hvala
[/quote]

jednadžbu deriviraš po x...
y=u-x -> y'=u'-1, to je zato jer je (y)'=y' , (u)'=u', (x)'=1. Ak kužiš kaj hoću reć...

a kod integrala ovaj u'=du/dx (derivacija u po x). Pa imaš integral

[latex]\int{\frac{du}{2u+3}}=\frac{1}{2} \cdot \int{\frac{2du}{2u+3}}=\frac{1}{2} \cdot ln|2u+3|[/latex]
(ako ne vidiš odmah možeš supstituciju z=2u+3 pa je dz=2du pa imaš
[latex]\frac{1}{2} \cdot \int{\frac{dz}{z}}[/latex]

a ona integracija od 1 ti je kriva... a i mislim da od gore kužiš zašto se u' ne integrira ko 1 :D

inače, integral od 1db je b, kaj god pisalo za b. :D

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

E da, kod onih drugih zadataka imaš u=y/x pa je y=xu iz čega slijedi da je y'=xu'+u

ja sam u prvom postu napiso za u=x/y, krivo sam prepiso :D
trashcan (napisa):

Za vrijeme "slijedi da je y=u-x pa je y'=u'-1 (u je isto fja od x)", znaci deriviram x^1, od tud je ova 1? Ili je "u" funkcija od "x" pa zbog tog umesto X pisem 1?

Nadalje,


Moze li mi netko pojasniti zasto se u' integrira kao

tj. zasto u' dobiva vrijednost 1 prilikom integracije. Hvala


jednadžbu deriviraš po x...
y=u-x → y'=u'-1, to je zato jer je (y)'=y' , (u)'=u', (x)'=1. Ak kužiš kaj hoću reć...

a kod integrala ovaj u'=du/dx (derivacija u po x). Pa imaš integral


(ako ne vidiš odmah možeš supstituciju z=2u+3 pa je dz=2du pa imaš


a ona integracija od 1 ti je kriva... a i mislim da od gore kužiš zašto se u' ne integrira ko 1 Very Happy

inače, integral od 1db je b, kaj god pisalo za b. Very Happy

Added after 9 minutes:

E da, kod onih drugih zadataka imaš u=y/x pa je y=xu iz čega slijedi da je y'=xu'+u

ja sam u prvom postu napiso za u=x/y, krivo sam prepiso Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
trashcan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2009. (00:09:47)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:57 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hehehe, hvala majstore, sad mogu rec da mi je jasno sve... eh, supstitucija... i vidi vraga dobro ispadne! :D

Drzat cu se onih - ne postoje glupa pitanja, samo glupi ljudi :oops: , pa se jos javim ako zapnem.

Evooo, zapeooooooo... rjesavam 3. zadatak iz prbog thumbnaila.

Znaci,
1. [latex]
u = x+y+1
[/latex]

2. [latex]
y=u-x-1
[/latex]

3. [latex]
y'=u'-1
[/latex]

4. [latex]
\frac{1}{u} + y'=u /:u
[/latex]


5. [latex]
\int{\frac{u'-1}{u^2}dx}= x + C
[/latex]

I sad nemam poooooojma kako ovo integrirat :(
Hehehe, hvala majstore, sad mogu rec da mi je jasno sve... eh, supstitucija... i vidi vraga dobro ispadne! Very Happy

Drzat cu se onih - ne postoje glupa pitanja, samo glupi ljudi Embarassed , pa se jos javim ako zapnem.

Evooo, zapeooooooo... rjesavam 3. zadatak iz prbog thumbnaila.

Znaci,
1.

2.

3.

4.


5.

I sad nemam poooooojma kako ovo integrirat Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
trashcan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2009. (00:09:47)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:51 sub, 21. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ja sam idiot. Evo rjesio. :D Ne da mi se ispravljat. Neka se moja glupost vidi.
Ma ja sam idiot. Evo rjesio. Very Happy Ne da mi se ispravljat. Neka se moja glupost vidi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:07 ned, 22. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Joj sorry, nekak mi je promaknuo ovaj post... al glavno da si skužio i dobio neki arctg :D
Joj sorry, nekak mi je promaknuo ovaj post... al glavno da si skužio i dobio neki arctg Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Diferencijalni i integralni račun Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan