Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zapostavljanje matematike u znanosti?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tuv0k
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2008. (22:42:03)
Postovi: (40)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 15:38 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Zapostavljanje matematike u znanosti? Citirajte i odgovorite

Došao sam na ideju otvaranja ovog topica razmišljanjem o razvoju znanosti. Naime, da bi znanost funckionirala kao takva, nije dovoljno samo razvijati jednu njezinu granu nego sve. Za njezino funkcioniranje potrebno je ujedinjenje znanja iz više područja(matematika, fizika, kemija, biologija itd.) Stječe se dojam da se od svih tih znanosti, matematika samostalno najmanje razvija. Je li to zabluda ili činjenica? Ako je činjenica, zašto je tome tako?

Hvala!
Došao sam na ideju otvaranja ovog topica razmišljanjem o razvoju znanosti. Naime, da bi znanost funckionirala kao takva, nije dovoljno samo razvijati jednu njezinu granu nego sve. Za njezino funkcioniranje potrebno je ujedinjenje znanja iz više područja(matematika, fizika, kemija, biologija itd.) Stječe se dojam da se od svih tih znanosti, matematika samostalno najmanje razvija. Je li to zabluda ili činjenica? Ako je činjenica, zašto je tome tako?

Hvala!



_________________
Čovjek koji ne mijenja mišljenje voli sebe više nego istinu!
Pomoću logike dokazujemo, ali pomoću intuicije otkrivamo!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 15:48 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

osobno sam dosao do zakljucka da je matematika puno puno ispred ostalih znanosti u kojima se upotrebljava..
makar uzivam u cinjenici što je matematika stvarno lijepa sama za sebe, ako ju promatram kao nekakav alat pri rjesavanju strukovnih problema, mi se cini ko da pokusavas prerezat grancicu motornom pilom :)
osobno sam dosao do zakljucka da je matematika puno puno ispred ostalih znanosti u kojima se upotrebljava..
makar uzivam u cinjenici što je matematika stvarno lijepa sama za sebe, ako ju promatram kao nekakav alat pri rjesavanju strukovnih problema, mi se cini ko da pokusavas prerezat grancicu motornom pilom Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 16:02 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne bih se slozio da se matematika razvija sporije od ostalih. niti je tako bilo u proslosti, niti je tako sada. pogledaj samo stranice svakog odjela PMFa i biblioteku znanstvenih radova (koja se doduse formirala 2007., ali i iz toga isto mozes vidjeti).........
ne bih se slozio da se matematika razvija sporije od ostalih. niti je tako bilo u proslosti, niti je tako sada. pogledaj samo stranice svakog odjela PMFa i biblioteku znanstvenih radova (koja se doduse formirala 2007., ali i iz toga isto mozes vidjeti).........



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 16:08 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]ne bih se slozio da se matematika razvija sporije od ostalih. niti je tako bilo u proslosti, niti je tako sada. pogledaj samo stranice svakog odjela PMFa i biblioteku znanstvenih radova (koja se doduse formirala 2007., ali i iz toga isto mozes vidjeti).........[/quote]

pa, ako cemo iskreno, geofizicari u prosloj godini imaju 10ak CC radova objavljenih, sto ih svrstava na najvise mjesto po znanstvenoj proizvodnji po glavi stanovnika na PMFu :-) druga je stvar sto imaju svega nekoliko profesora i asistenata :-D

seriously, ocjena da se matematika razvija brze/sporije od ostatka PMFa ne stoji bas previse. naime, matematika je tek 3. odsjek po kolicini CC radova koji su prihvaceni i objavljeni u stranim casopisima. ispred matematike su biologija (kao prva) i fizika (kao druga). iza matematike slijedi kemija te geoznanosti (ne znam tocan poredak). ukupno, PMF je prosle godine imao preko 200 znanstvenih radova sto znaci u prosjeku 1 znanstveni rad po glavi stanovnika, sto je odlican prosjek (filozofi recimo imaju 0.05 radova po glavi stanovnika). u principu, sve prirodne znanosti su tu negdje, niti jedna bas toliko ne odskace od drugih.
kenny (napisa):
ne bih se slozio da se matematika razvija sporije od ostalih. niti je tako bilo u proslosti, niti je tako sada. pogledaj samo stranice svakog odjela PMFa i biblioteku znanstvenih radova (koja se doduse formirala 2007., ali i iz toga isto mozes vidjeti).........


pa, ako cemo iskreno, geofizicari u prosloj godini imaju 10ak CC radova objavljenih, sto ih svrstava na najvise mjesto po znanstvenoj proizvodnji po glavi stanovnika na PMFu Smile druga je stvar sto imaju svega nekoliko profesora i asistenata Very Happy

seriously, ocjena da se matematika razvija brze/sporije od ostatka PMFa ne stoji bas previse. naime, matematika je tek 3. odsjek po kolicini CC radova koji su prihvaceni i objavljeni u stranim casopisima. ispred matematike su biologija (kao prva) i fizika (kao druga). iza matematike slijedi kemija te geoznanosti (ne znam tocan poredak). ukupno, PMF je prosle godine imao preko 200 znanstvenih radova sto znaci u prosjeku 1 znanstveni rad po glavi stanovnika, sto je odlican prosjek (filozofi recimo imaju 0.05 radova po glavi stanovnika). u principu, sve prirodne znanosti su tu negdje, niti jedna bas toliko ne odskace od drugih.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 16:38 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

oprosti, ali stvarno ne razumijem kako 200 znanstvenih radova moze biti 1 rad po glavi stanovnika. pa nema hrvatska 200 stanovnika. :?

edit: ahm, da, sad sam skuzio da si napisao po glavi stanovnika na PMFu ;)

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

inace, jedan od najplodonosnijih hrvatskih matematicara (u "novijoj" povijesti) je prof. Damir Vukicevic sa splitskog PMFa. ima 34 godine, izvanredni je profesor postao kad je imao 31 godinu. objavio preko 80 radova. samo prosle godine je objavio 14 radova od kojih su vecina (ovo sad nisam siguran) CC, a ove je godine objavio vec 10 radova. dobitnik je velikog broja nagrada, od kojih je mozda najznacajnija Medjunarodne matematičke akademije ona za najboljeg znanstvenika mladjeg od 40 godina.
oprosti, ali stvarno ne razumijem kako 200 znanstvenih radova moze biti 1 rad po glavi stanovnika. pa nema hrvatska 200 stanovnika. Confused

edit: ahm, da, sad sam skuzio da si napisao po glavi stanovnika na PMFu Wink

Added after 9 minutes:

inace, jedan od najplodonosnijih hrvatskih matematicara (u "novijoj" povijesti) je prof. Damir Vukicevic sa splitskog PMFa. ima 34 godine, izvanredni je profesor postao kad je imao 31 godinu. objavio preko 80 radova. samo prosle godine je objavio 14 radova od kojih su vecina (ovo sad nisam siguran) CC, a ove je godine objavio vec 10 radova. dobitnik je velikog broja nagrada, od kojih je mozda najznacajnija Medjunarodne matematičke akademije ona za najboljeg znanstvenika mladjeg od 40 godina.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:28 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]dobitnik je velikog broja nagrada, od kojih je mozda najznacajnija Medjunarodne matematičke akademije ona za najboljeg znanstvenika mladjeg od 40 godina.[/quote]
Međunarodne akademije matematičke [u]kemije[/u]. :wink: :)
kenny (napisa):
dobitnik je velikog broja nagrada, od kojih je mozda najznacajnija Medjunarodne matematičke akademije ona za najboljeg znanstvenika mladjeg od 40 godina.

Međunarodne akademije matematičke kemije. Wink Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 18:40 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

zapravo bi se to okarakteriziralo kao primjena matematike u kemiji. dok sam studirao u st mi je drzao vjezbe iz LA1 i LA2. on je [u]matematicar[/u], ne [u]kemicar[/u] ;)
zapravo bi se to okarakteriziralo kao primjena matematike u kemiji. dok sam studirao u st mi je drzao vjezbe iz LA1 i LA2. on je matematicar, ne kemicar Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:50 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]zapravo bi se to okarakteriziralo kao primjena matematike u kemiji. dok sam studirao u st mi je drzao vjezbe iz LA1 i LA2. on je [u]matematicar[/u], ne [u]kemicar[/u] ;)[/quote]
Htio sam naglasiti da se radi o nagradi međunarodne akademije matematičke kemije, ne međunarodne matematičke akademije (koja ne postoji, tj. bar google tako kaže :wacky: ) kao što si napisao, a ne da nije matematičar. :) Nije da je previše bitno kako se što zove, no nema veze.
kenny (napisa):
zapravo bi se to okarakteriziralo kao primjena matematike u kemiji. dok sam studirao u st mi je drzao vjezbe iz LA1 i LA2. on je matematicar, ne kemicar Wink

Htio sam naglasiti da se radi o nagradi međunarodne akademije matematičke kemije, ne međunarodne matematičke akademije (koja ne postoji, tj. bar google tako kaže Tup, tup, tup,... ) kao što si napisao, a ne da nije matematičar. Smile Nije da je previše bitno kako se što zove, no nema veze.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tuv0k
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2008. (22:42:03)
Postovi: (40)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 21:52 sub, 2. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gdje se vrše istraživanja u matematici? Je li teorija kaosa "bliža" fizičarima ili matematičarima, generalno gledajući?
Gdje se vrše istraživanja u matematici? Je li teorija kaosa "bliža" fizičarima ili matematičarima, generalno gledajući?



_________________
Čovjek koji ne mijenja mišljenje voli sebe više nego istinu!
Pomoću logike dokazujemo, ali pomoću intuicije otkrivamo!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:09 ned, 3. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tuv0k"]Gdje se vrše istraživanja u matematici? Je li teorija kaosa "bliža" fizičarima ili matematičarima, generalno gledajući?[/quote]
Teoriju kaosa intenzivno istražuju i matematičari i fizičari i biolozi i financijski analitičari, svaki iz svog aspekta, tako da generalno nije bliža niti jednima niti drugima. :)
tuv0k (napisa):
Gdje se vrše istraživanja u matematici? Je li teorija kaosa "bliža" fizičarima ili matematičarima, generalno gledajući?

Teoriju kaosa intenzivno istražuju i matematičari i fizičari i biolozi i financijski analitičari, svaki iz svog aspekta, tako da generalno nije bliža niti jednima niti drugima. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan