Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

trazi se kombinatorno objasnjenje
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 22:05 ned, 1. 2. 2004    Naslov: trazi se kombinatorno objasnjenje Citirajte i odgovorite

dakle, imamo...
korolar Vandermondeove formule, tocnije imamo tzv. Vandermondeove konvolucije
[code:1]min {m,n}
suma (m povrh k) * (n povrh k) = (m + n povrh n)
k=0[/code:1]

zanima me specijalni slucaj kad m=n, tj. za to me zanima kombinatorno objasnjenje

[code:1]n
suma (n povrh k) ^ 2 = (2n povrh n)
k=0[/code:1]

hint je bio da su n i 2n parovi cipela
al nije da mi taj hint ista otkriva :(
dakle, imamo...
korolar Vandermondeove formule, tocnije imamo tzv. Vandermondeove konvolucije
Kod:
min {m,n}
suma (m povrh k) * (n povrh k) = (m + n povrh n)
k=0


zanima me specijalni slucaj kad m=n, tj. za to me zanima kombinatorno objasnjenje

Kod:
n
suma (n povrh k) ^ 2 = (2n povrh n)
k=0


hint je bio da su n i 2n parovi cipela
al nije da mi taj hint ista otkriva Sad



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 22:17 ned, 1. 2. 2004    Naslov: Re: trazi se kombinatorno objasnjenje Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]dakle, imamo...
korolar Vandermondeove formule, tocnije imamo tzv. Vandermondeove konvolucije
[code:1]min {m,n}
suma (m povrh k) * (n povrh k) = (m + n povrh n)
k=0[/code:1]

zanima me specijalni slucaj kad m=n, tj. za to me zanima kombinatorno objasnjenje

[code:1]n
suma (n povrh k) ^ 2 = (2n povrh n)
k=0[/code:1]

hint je bio da su n i 2n parovi cipela
al nije da mi taj hint ista otkriva :([/quote]

Uzmi cipele i slaži... ;-)

No dobro, ne moraš. Dakle, imaš n parova cipelâ, što je naravno 2n cipelâ - n lijevih i n desnih. Gledaš na koliko načina možeš od toga odabrati n cipelâ (parovi su nebitni ovdje). Desna strana kaže zdravorazumski da je to 2n povrh n .

Lijeva strana odgovara ovakvom gledanju: biraš n cipelâ , od kojih su neke lijeve a neke desne. Broj lijevih među njima označimo s k . Budući da lijevih cipelâ ima n , k očito ide do n , a budući da i desnih ima n (that is, dovoljno), k ide od 0 . So, k:0~n .

Za svaki takav k , biraš k (od n) lijevih na n povrh k načina. Među desnima gledaš one koje ostaju - budući da ih biraš n-k , ostat će ti ih k , a odabravši njih odabrala si sve. Dakle to je također n povrh k načina.

Za svaki fiksan k , izbori lijevih i desnih su nazavisni, pa ih oba možeš učiniti na (n povrh k)^2 načina. Sumiravši to po gorenavedenim granicama za k , dobiješ lijevu stranu. Izjednačivši to s gore objašnjenom desnom, dobiješ ono što ti treba.

HTH,
Nesi (napisa):
dakle, imamo...
korolar Vandermondeove formule, tocnije imamo tzv. Vandermondeove konvolucije
Kod:
min {m,n}
suma (m povrh k) * (n povrh k) = (m + n povrh n)
k=0


zanima me specijalni slucaj kad m=n, tj. za to me zanima kombinatorno objasnjenje

Kod:
n
suma (n povrh k) ^ 2 = (2n povrh n)
k=0


hint je bio da su n i 2n parovi cipela
al nije da mi taj hint ista otkriva Sad


Uzmi cipele i slaži... Wink

No dobro, ne moraš. Dakle, imaš n parova cipelâ, što je naravno 2n cipelâ - n lijevih i n desnih. Gledaš na koliko načina možeš od toga odabrati n cipelâ (parovi su nebitni ovdje). Desna strana kaže zdravorazumski da je to 2n povrh n .

Lijeva strana odgovara ovakvom gledanju: biraš n cipelâ , od kojih su neke lijeve a neke desne. Broj lijevih među njima označimo s k . Budući da lijevih cipelâ ima n , k očito ide do n , a budući da i desnih ima n (that is, dovoljno), k ide od 0 . So, k:0~n .

Za svaki takav k , biraš k (od n) lijevih na n povrh k načina. Među desnima gledaš one koje ostaju - budući da ih biraš n-k , ostat će ti ih k , a odabravši njih odabrala si sve. Dakle to je također n povrh k načina.

Za svaki fiksan k , izbori lijevih i desnih su nazavisni, pa ih oba možeš učiniti na (n povrh k)^2 načina. Sumiravši to po gorenavedenim granicama za k , dobiješ lijevu stranu. Izjednačivši to s gore objašnjenom desnom, dobiješ ono što ti treba.

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan