Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Komutativni prsten s jedinicom u kojemu je svaki ideal prost
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
felixx
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 11. 2007. (15:31:43)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 23 - 10
Lokacija: *obrisano*

PostPostano: 9:19 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Komutativni prsten s jedinicom u kojemu je svaki ideal prost Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg250209

jel zna tko rijesiti 4. zad? demosi/asistenti?
http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg250209

jel zna tko rijesiti 4. zad? demosi/asistenti?



_________________
bla bla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku YIM MSNM
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 12:44 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja znam :lol:

Da je integralna domena se vidi jer ako a*b=0, onda jer je (0) prost ili a ili b iz (0), tj. a=0 ili b=0.
Za inverze:
Ako je a!=0, onda a*a!=0. Ali jer je (a^2) prost, onda je a iz (a^2). Dakle postoji r iz R td. r*a*a=a. Sada a*(r*a-1)=0. Jer je domena i a!=0, onda je r*a-1=0, tj. r*a=1.

A sad ja imam pitanje!

U Z[sqrt(10)] dajte primjer ideala koji nije glavni, i dokazite to.
Ja znam Laughing

Da je integralna domena se vidi jer ako a*b=0, onda jer je (0) prost ili a ili b iz (0), tj. a=0 ili b=0.
Za inverze:
Ako je a!=0, onda a*a!=0. Ali jer je (a^2) prost, onda je a iz (a^2). Dakle postoji r iz R td. r*a*a=a. Sada a*(r*a-1)=0. Jer je domena i a!=0, onda je r*a-1=0, tj. r*a=1.

A sad ja imam pitanje!

U Z[sqrt(10)] dajte primjer ideala koji nije glavni, i dokazite to.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 16:30 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]

U Z[sqrt(10)] dajte primjer ideala koji nije glavni, i dokazite to.[/quote]

Mislim da <2+(sqrt10), 2-(sqrt10)> pali. Pretpostavis da je glavni ideal, <a+b(sqrt10)>. Onda se 2-(sqrt10), 2-(sqrt10), 4, 2(sqrt(10)) svi mogi napisat kao neki produkt a+b(sqrt10) i neceg drugog. Primjeni normu na to, i dobijes da norma od a+b(sqrt10) mora dijelit zajednicki djelitelj od svih, jt 2. Dakle, N(a+b(sqrt10)) mora bit 2,-2,1,-1. Da dokazes da ne moze bit 2 ili -2, raspisi definiciju norme, pa gledaj onak standardno: a mora bit paran, pa ga napisi kao 2a_1, pa raspisi, pa b mora bit neparan 2b_1 +1, pa tako dalje dok ne dobijes kontradikcju (dva broja djeljiva s 4 zbrojeni daju nesto sto nije djelj s 4). Da pokazes da ne moze bit +-1, koristi da su elementi s tom normon invertibilni, pa bi taj ideal moralo bit sve (cijeli prsten), pa bi mogli izraziti 1 kao kombinaciju 2+(sqrt10) i 2-(sqrt10), sto ne mozemo (ovaj dio bez sqrt 10 je uvijek paran).

Nadam se da su svi racuni tocni; ako ne, potrazi drugi primjer, ali ovo je duh dokaza :)
Novi (napisa):


U Z[sqrt(10)] dajte primjer ideala koji nije glavni, i dokazite to.


Mislim da <2+(sqrt10), 2-(sqrt10)> pali. Pretpostavis da je glavni ideal, <a+b(sqrt10)>. Onda se 2-(sqrt10), 2-(sqrt10), 4, 2(sqrt(10)) svi mogi napisat kao neki produkt a+b(sqrt10) i neceg drugog. Primjeni normu na to, i dobijes da norma od a+b(sqrt10) mora dijelit zajednicki djelitelj od svih, jt 2. Dakle, N(a+b(sqrt10)) mora bit 2,-2,1,-1. Da dokazes da ne moze bit 2 ili -2, raspisi definiciju norme, pa gledaj onak standardno: a mora bit paran, pa ga napisi kao 2a_1, pa raspisi, pa b mora bit neparan 2b_1 +1, pa tako dalje dok ne dobijes kontradikcju (dva broja djeljiva s 4 zbrojeni daju nesto sto nije djelj s 4). Da pokazes da ne moze bit +-1, koristi da su elementi s tom normon invertibilni, pa bi taj ideal moralo bit sve (cijeli prsten), pa bi mogli izraziti 1 kao kombinaciju 2+(sqrt10) i 2-(sqrt10), sto ne mozemo (ovaj dio bez sqrt 10 je uvijek paran).

Nadam se da su svi racuni tocni; ako ne, potrazi drugi primjer, ali ovo je duh dokaza Smile



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan