Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

ireducibilni elementi (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 14:00 sub, 20. 6. 2009    Naslov: ireducibilni elementi Citirajte i odgovorite

nađi sve ireducibilne elemente u prstenu (Z8,+8,*8[i][/i]). please pomoc :)
nađi sve ireducibilne elemente u prstenu (Z8,+8,*8). please pomoc Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:40 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sličan zadatak imaš u 6. zadaći na netu, tamo je zadatak za [latex](\mathbb{Z}_6,+_6,\cdot_6)[/latex], a analogno se postupa u tvom prstenu.

Vidi 4. zadatak ovdje: http://web.math.hr/nastava/alg/zadace/zadaca6-rjesenja.pdf
Sličan zadatak imaš u 6. zadaći na netu, tamo je zadatak za , a analogno se postupa u tvom prstenu.

Vidi 4. zadatak ovdje: http://web.math.hr/nastava/alg/zadace/zadaca6-rjesenja.pdf



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 21:25 sub, 20. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

thanks, zaboravila sam na te zadace :oops:
thanks, zaboravila sam na te zadace Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 7:44 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može tko to malo pojasniti. Npr. zašto je 5 invertibilan?
Jel može tko to malo pojasniti. Npr. zašto je 5 invertibilan?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 10:51 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

zato sto 5*5=1(mod6). napises si tablicu i gledas koji elementi uz mnozenje daju ostatak 1 u Z6
zato sto 5*5=1(mod6). napises si tablicu i gledas koji elementi uz mnozenje daju ostatak 1 u Z6


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 11:13 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok,thnx!
Ok,thnx!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
aaaaaaas
Gost





PostPostano: 16:07 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli
moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:35 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dal mi može netko objasnit da li je ideal (2) prost u Z[i] ili nije, tj. da li je 2 ireducibilan ili ne?

( Na vježbama smo najprije napisali da je 2 ireducibilan, ali odmah nakon toga smo zapisali 2=u*v, pri čemu je u=a+bi, v=c+di, i dobili da je 2=(1+i)*(1-i), i iz toga zaključili da 2 nije ireducibilan, tj. nije prost ni maksimalan. )
Dal mi može netko objasnit da li je ideal (2) prost u Z[i] ili nije, tj. da li je 2 ireducibilan ili ne?

( Na vježbama smo najprije napisali da je 2 ireducibilan, ali odmah nakon toga smo zapisali 2=u*v, pri čemu je u=a+bi, v=c+di, i dobili da je 2=(1+i)*(1-i), i iz toga zaključili da 2 nije ireducibilan, tj. nije prost ni maksimalan. )


[Vrh]
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 21:47 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zato jer mora biti a^2+b^2 ili c^2+d^2 invertibilni a ovi (1+i) i (1-i) to nisu
Zato jer mora biti a^2+b^2 ili c^2+d^2 invertibilni a ovi (1+i) i (1-i) to nisu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:59 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Dal mi može netko objasnit da li je ideal (2) prost u Z[i] ili nije, tj. da li je 2 ireducibilan ili ne?

( Na vježbama smo najprije napisali da je 2 ireducibilan, ali odmah nakon toga smo zapisali 2=u*v, pri čemu je u=a+bi, v=c+di, i dobili da je 2=(1+i)*(1-i), i iz toga zaključili da 2 nije ireducibilan, tj. nije prost ni maksimalan. )[/quote]
Na vježbama ste vjerojatno pretpostavili (suprotno) da je 2 ireducibilan i došli do kontradikcije. Kada bi bio ireducibilan, bar jedan od faktora bi trebao biti invertibilan, no našli ste faktorizaciju od 2 na dva neinvertibilna elementa pa 2 nije ireducibilan.
Anonymous (napisa):
Dal mi može netko objasnit da li je ideal (2) prost u Z[i] ili nije, tj. da li je 2 ireducibilan ili ne?

( Na vježbama smo najprije napisali da je 2 ireducibilan, ali odmah nakon toga smo zapisali 2=u*v, pri čemu je u=a+bi, v=c+di, i dobili da je 2=(1+i)*(1-i), i iz toga zaključili da 2 nije ireducibilan, tj. nije prost ni maksimalan. )

Na vježbama ste vjerojatno pretpostavili (suprotno) da je 2 ireducibilan i došli do kontradikcije. Kada bi bio ireducibilan, bar jedan od faktora bi trebao biti invertibilan, no našli ste faktorizaciju od 2 na dva neinvertibilna elementa pa 2 nije ireducibilan.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
helpme
Gost





PostPostano: 13:44 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli
moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli


[Vrh]
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 20:41 pon, 22. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="helpme"]moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli[/quote]

(0) mozes, ali ne moras, pisat za 2 i za 3 i za 4 jer je to trivijalan slucaj... mi smo razbijale glavu s tim jedno vrijeme pa smo pitale demosa i on nam je rekao da nista ne bi promijenilo da maknes (0) kad gledas 4 i isto tako nista ne bi promijenilo da dodas (0) kad gledas 2 i 3.

a prostost nazalost ne znam bolje pojasnit
helpme (napisa):
moze li neko malo bolje objasniti to kako se dokazuje da li je 2 i 3 i 4 prosti u tom 6.zadatku,jer ja zbilja zadacu ne kuzim bas najbolje,molim vas ak znate i da napisete i za 3,i zanima me zas u rjesenjima kad dokazujemo da je 2 prost ne ulazi u obzir (0),nego samo (2) i (4), a kod 4 ulaze u obzir i (0)i (2)i (4)
hvala puno unaprijed,puno bi mi pomogli


(0) mozes, ali ne moras, pisat za 2 i za 3 i za 4 jer je to trivijalan slucaj... mi smo razbijale glavu s tim jedno vrijeme pa smo pitale demosa i on nam je rekao da nista ne bi promijenilo da maknes (0) kad gledas 4 i isto tako nista ne bi promijenilo da dodas (0) kad gledas 2 i 3.

a prostost nazalost ne znam bolje pojasnit


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan