Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Učim. Ne kužim. Pišem traktate. (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 22:32 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Učim. Ne kužim. Pišem traktate. Citirajte i odgovorite

Drage cure i momci,

Učim ja tako ovaj MMF i naiđoh na puno pitanja kojima ne znadem odgovora.
Subota uveče.
Mome jadu nema kraja.


Glavni problem je što nemam osjećaja za fiziku, a bogami ne baratam ni s osnovnim pojmovima tako da sam sva jadna kod shvaćanja i zaključivanja.

Redom... (radi se o predavanjima prof. Vrdoljaka pa moguće da ljudi iz druge grupe neće baš skužit o čemu pričam)

Možete se podijelit po lekcijama pa mi svako po jednu razjasnit :lol:


[b]1.Uvod[/b]

Imamo tu prikolicu.
I imamo ona 2 slučaja koja moramo izbjeć; kad se gibamo prema naprijed ono nešto nam ne smije bit manje od 0, a kad se gibamo unatrag onda ne smije bit veće od 0.
Ok, jasno.
Al` me zanima da l` sam mogla nacrtat vekor z malo drugačije?
Recimo, kad se to auto s prikolicom giba unatrag, nacrtali smo ovaj z da ide odozdo. Ja bi ga recimo nacrtala odozgo, skroz simetrično ovom nacrtanom z. Je l` bi to bilo krivo i zašto?

Ne vozim i ne znam kako se šeće prikolica. Al` imam osjećaj za filing da je u hipotetskoj situaciji kad je ne ometa ništa iz vanjskog svijeta, jednako vjerojatno hoće ona otić na lijevo ili na desno.
--

Onda dalje... // Ignorirat. Ovaj odlomak skužen.

Nacrtali smo neku sliku s nekim šiljkom. Taj šiljak predstavlja trenutak kad je brzina prikolice 0. I taj šiljak je jedina točka na sličkici koju kužim što predstavlja.
Kako se općenito dobije taj graf i što nam on predstavlja? Kao putanju prikolice?
--

E sad sam nakon toga napisala 2 rečenice koje mi nemaju veze jedna s drugom, a po tome što piše ispada da imaju. Kaže:
Točke krivulje u kojima je brzina jednaka 0 - SINGULARNE TOČKE
Zbog toga smo rekli da u slučaju x s točkicom puta z<0 (ako se auto giba naprijed) imamo problem.
?
--

E nakon toga sam nacrtala cikloidu. Kako se ona uklapa u cijelu priču?
--


[b]2.1. Sustavi referencije.Gibanje.[/b]

Kako si mogu vizualizirat sustav referencije? Je l` to samo drugi naziv za naš koordinatni sustav uz dodatnu dimenziju aka vrijeme?
--


[b]2.2. Newtonova jdba[/b]

Kako znati kad se opruga giba gore-dolje, a kad je malo skrenula?
Jab to uvijek crtala gore-dolje.

Treba mi neki primjer. Po mogućnosti realan, nehipotetski.
Primjer.
Jer meni je u glavi samo neki feder na kojem visi uteg, pardon, kuglica mase m, i to me ograničava u razmišljanju i svekolikom intelektualnom djelovanju.


[b]2.3. Momenti[/b]

Imamo primjer sile s momentom 0; sila opruge. Al` piše mi kao, ako promijenimo hvatište da više nije 0.
Kako to? Zašto se promjenom hvatišta sve skupa ne promijeni i zašto onda opet ne dobijemo istu situaciju?
--


[b]2.4. Energija[/b]

Imamo onaj primjer kad nam točka ide od točke x0 do točke b koja je desno od nje, pa se onda ta ista točka giba ulijevo do točke a, pa opet na desno itd.
Iz zakona očuvanja energije zaključimo da je x točkica u t0=x točkica u t1.
Kako onda zbog principa determiniranosti zaključimo da je gibanje periodičko?
O principu determiniranosti znam samo ono što smo napisali na predavanju td. ne povezujem periodičnost s tim.
--

Primjer ide dalje... Imamo te x1 i x2.
I veli kao x2... za malu početnu brzinu imamo gibanje "daleko" od x2.
Je l` to zato što nam točkica ode u desno, a ne u ovo područje gdje ide lijevo-desno?

I kao za x1... maleni odmak od x1 uz malenu brzinu => gibanje se odvija u maloj okolini oko x1.
Je l` to zato što ide lijevo-desno?
--

Zadnji primjer u toj lekciji...

1) Ne kužim što sam napisala u iskazu zadatka/primjera.
[i]Dokaži da je za energiju[/i] Koja sad tu ide riječ/znak/što?

2) Nije mi baš jasan račun. Raspisivah, al` ne mogu dobit ovaj razlomak E/(E+U0).


Eto, na poglavlje 2.5. još nisam krenula pa je to zasad to.
Drage cure i momci,

Učim ja tako ovaj MMF i naiđoh na puno pitanja kojima ne znadem odgovora.
Subota uveče.
Mome jadu nema kraja.


Glavni problem je što nemam osjećaja za fiziku, a bogami ne baratam ni s osnovnim pojmovima tako da sam sva jadna kod shvaćanja i zaključivanja.

Redom... (radi se o predavanjima prof. Vrdoljaka pa moguće da ljudi iz druge grupe neće baš skužit o čemu pričam)

Možete se podijelit po lekcijama pa mi svako po jednu razjasnit Laughing


1.Uvod

Imamo tu prikolicu.
I imamo ona 2 slučaja koja moramo izbjeć; kad se gibamo prema naprijed ono nešto nam ne smije bit manje od 0, a kad se gibamo unatrag onda ne smije bit veće od 0.
Ok, jasno.
Al` me zanima da l` sam mogla nacrtat vekor z malo drugačije?
Recimo, kad se to auto s prikolicom giba unatrag, nacrtali smo ovaj z da ide odozdo. Ja bi ga recimo nacrtala odozgo, skroz simetrično ovom nacrtanom z. Je l` bi to bilo krivo i zašto?

Ne vozim i ne znam kako se šeće prikolica. Al` imam osjećaj za filing da je u hipotetskoj situaciji kad je ne ometa ništa iz vanjskog svijeta, jednako vjerojatno hoće ona otić na lijevo ili na desno.


Onda dalje... // Ignorirat. Ovaj odlomak skužen.

Nacrtali smo neku sliku s nekim šiljkom. Taj šiljak predstavlja trenutak kad je brzina prikolice 0. I taj šiljak je jedina točka na sličkici koju kužim što predstavlja.
Kako se općenito dobije taj graf i što nam on predstavlja? Kao putanju prikolice?


E sad sam nakon toga napisala 2 rečenice koje mi nemaju veze jedna s drugom, a po tome što piše ispada da imaju. Kaže:
Točke krivulje u kojima je brzina jednaka 0 - SINGULARNE TOČKE
Zbog toga smo rekli da u slučaju x s točkicom puta z<0 (ako se auto giba naprijed) imamo problem.
?


E nakon toga sam nacrtala cikloidu. Kako se ona uklapa u cijelu priču?



2.1. Sustavi referencije.Gibanje.

Kako si mogu vizualizirat sustav referencije? Je l` to samo drugi naziv za naš koordinatni sustav uz dodatnu dimenziju aka vrijeme?



2.2. Newtonova jdba

Kako znati kad se opruga giba gore-dolje, a kad je malo skrenula?
Jab to uvijek crtala gore-dolje.

Treba mi neki primjer. Po mogućnosti realan, nehipotetski.
Primjer.
Jer meni je u glavi samo neki feder na kojem visi uteg, pardon, kuglica mase m, i to me ograničava u razmišljanju i svekolikom intelektualnom djelovanju.


2.3. Momenti

Imamo primjer sile s momentom 0; sila opruge. Al` piše mi kao, ako promijenimo hvatište da više nije 0.
Kako to? Zašto se promjenom hvatišta sve skupa ne promijeni i zašto onda opet ne dobijemo istu situaciju?



2.4. Energija

Imamo onaj primjer kad nam točka ide od točke x0 do točke b koja je desno od nje, pa se onda ta ista točka giba ulijevo do točke a, pa opet na desno itd.
Iz zakona očuvanja energije zaključimo da je x točkica u t0=x točkica u t1.
Kako onda zbog principa determiniranosti zaključimo da je gibanje periodičko?
O principu determiniranosti znam samo ono što smo napisali na predavanju td. ne povezujem periodičnost s tim.


Primjer ide dalje... Imamo te x1 i x2.
I veli kao x2... za malu početnu brzinu imamo gibanje "daleko" od x2.
Je l` to zato što nam točkica ode u desno, a ne u ovo područje gdje ide lijevo-desno?

I kao za x1... maleni odmak od x1 uz malenu brzinu ⇒ gibanje se odvija u maloj okolini oko x1.
Je l` to zato što ide lijevo-desno?


Zadnji primjer u toj lekciji...

1) Ne kužim što sam napisala u iskazu zadatka/primjera.
Dokaži da je za energiju Koja sad tu ide riječ/znak/što?

2) Nije mi baš jasan račun. Raspisivah, al` ne mogu dobit ovaj razlomak E/(E+U0).


Eto, na poglavlje 2.5. još nisam krenula pa je to zasad to.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lajka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2008. (23:00:13)
Postovi: (39)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 18 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:25 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Re: Učim. Ne kužim. Pišem traktate. Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]
[b]2.1. Sustavi referencije.Gibanje.[/b]

Kako si mogu vizualizirat sustav referencije? Je l` to samo drugi naziv za naš koordinatni sustav uz dodatnu dimenziju aka vrijeme?
--

[/quote]
Prvo da napomenem, nisam iz tvoje grupe :P

Ja gledam na sustav referencije kao na alat kojim bilo koji dogadjaj ubacujemo u matematicke okvire, znaci, ako imas bilo koji dogadjaj opisan mjestom i vremenom, sustav referencije ce ti taj dogadjaj prebaciti u matematicki okvir, tj u E^3XR. Lako za primjetiti da je bitno da sustav referencije cuva metriku.

[quote="Masiela"]

[b]2.4. Energija[/b]

Imamo onaj primjer kad nam točka ide od točke x0 do točke b koja je desno od nje, pa se onda ta ista točka giba ulijevo do točke a, pa opet na desno itd.
Iz zakona očuvanja energije zaključimo da je x točkica u t0=x točkica u t1.
Kako onda zbog principa determiniranosti zaključimo da je gibanje periodičko?
O principu determiniranosti znam samo ono što smo napisali na predavanju td. ne povezujem periodičnost s tim.
--
[/quote]

Kod nas smo mi proucavali kako se krece neka mat. tocka izmedju tih tocaka a i b i nakon cile price kako ide desno-livo, u nekom trenutku t1 opet dodje u polaziste i dobijes da je taj trenutak t1 = t0 (trenutak u kojem je tocka prvi put u x0) + (onaj integral koji ne ovisi niti o pocetnoj brzini, niti o pocetnom polozaju) pa se zato zakljucuje da je gibanje periodicko.

Princip determiniranosti nam kaze da ce neki pokus imati isti ishod neovisno o tome koliko smo ga puta ponovili, tj stanje sistema u nekom trenutku t0, odredju taj sistem za "sva vremena", tj. nekako smrdi po nekoj pravilnosti, periodicnosti, bar meni :P

Nisam bog zna sto pomogla, al eto :D
Masiela (napisa):

2.1. Sustavi referencije.Gibanje.

Kako si mogu vizualizirat sustav referencije? Je l` to samo drugi naziv za naš koordinatni sustav uz dodatnu dimenziju aka vrijeme?



Prvo da napomenem, nisam iz tvoje grupe Razz

Ja gledam na sustav referencije kao na alat kojim bilo koji dogadjaj ubacujemo u matematicke okvire, znaci, ako imas bilo koji dogadjaj opisan mjestom i vremenom, sustav referencije ce ti taj dogadjaj prebaciti u matematicki okvir, tj u E^3XR. Lako za primjetiti da je bitno da sustav referencije cuva metriku.

Masiela (napisa):


2.4. Energija

Imamo onaj primjer kad nam točka ide od točke x0 do točke b koja je desno od nje, pa se onda ta ista točka giba ulijevo do točke a, pa opet na desno itd.
Iz zakona očuvanja energije zaključimo da je x točkica u t0=x točkica u t1.
Kako onda zbog principa determiniranosti zaključimo da je gibanje periodičko?
O principu determiniranosti znam samo ono što smo napisali na predavanju td. ne povezujem periodičnost s tim.



Kod nas smo mi proucavali kako se krece neka mat. tocka izmedju tih tocaka a i b i nakon cile price kako ide desno-livo, u nekom trenutku t1 opet dodje u polaziste i dobijes da je taj trenutak t1 = t0 (trenutak u kojem je tocka prvi put u x0) + (onaj integral koji ne ovisi niti o pocetnoj brzini, niti o pocetnom polozaju) pa se zato zakljucuje da je gibanje periodicko.

Princip determiniranosti nam kaze da ce neki pokus imati isti ishod neovisno o tome koliko smo ga puta ponovili, tj stanje sistema u nekom trenutku t0, odredju taj sistem za "sva vremena", tj. nekako smrdi po nekoj pravilnosti, periodicnosti, bar meni Razz

Nisam bog zna sto pomogla, al eto Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 23:55 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jao divno, hvala :)

Izludiću s ovim kolegijem tako mi Mjere i integrala.

Sutra ću vidjet u knjižnici imajul onijeh knjiga s popisa jer sam kao prošla kao sva predavanja koja kao ulaze u blic, al` ne znadem riješit nijedan zadatak za vježbu.
I ne kužim vježbe.

Ka-ta-stro-fa.

Mijenjam MMF za Programiranje 2. Ili štogod padovansko.
Jao divno, hvala Smile

Izludiću s ovim kolegijem tako mi Mjere i integrala.

Sutra ću vidjet u knjižnici imajul onijeh knjiga s popisa jer sam kao prošla kao sva predavanja koja kao ulaze u blic, al` ne znadem riješit nijedan zadatak za vježbu.
I ne kužim vježbe.

Ka-ta-stro-fa.

Mijenjam MMF za Programiranje 2. Ili štogod padovansko.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan