Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Mnogostrukost algebri
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 22:44 sri, 30. 9. 2009    Naslov: Mnogostrukost algebri Citirajte i odgovorite

Bar pretpostavljam da bi to bio nas izraz za taj pojam, naime radi se o "variety of algebras". Pogledao sam na wikipediji definiciju ali nije mi bas najjasnije, pa jel mi moze netko ukratko objasniti sto bi to bilo?
Bar pretpostavljam da bi to bio nas izraz za taj pojam, naime radi se o "variety of algebras". Pogledao sam na wikipediji definiciju ali nije mi bas najjasnije, pa jel mi moze netko ukratko objasniti sto bi to bilo?



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 14:56 pon, 5. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, pretpostavljam da bismo to mogli zvati mnogostrukost algebri, no nisam siguran koji je točan hrvatski naziv.

Napomena: Post koji slijedi je ispao nešto duži nego što sam planirao. Jedan od razloga zašto sam ga napisao je da i sebi posložim neke stvari u glavi. Kako ne bih uplašio ljude koji slučajno nabasaju na ovo, reći ću samo da ovo što slijedi [i]nije[/i] dio gradiva kolegija Algebarskih struktura. Ako ipak netko želi pročitati i shvatiti napisano, za neke pojmove vjerojatno će morati pogledati [url=http://vedgar.googlepages.com/Logika_skipta.pdf]skriptu[/url] prof. Vukovića iz Matematičke logike. I još, kad kažem [i]klasa[/i], mislim na pravu klasu, ne nužno skup.

@Grga: Ono što te možda zbunjuje je sama riječ [i]algebra[/i] koja u ovom kontekstu zapravo znači [i]algebarska struktura[/i]. Dakle, bilo kakav skup (nosač) zajedno s proizvoljnim skupom operacija. Formalna definicija:

[b]D1. (Signatura)[/b] [i]Signatura[/i] je uređen par [latex]\mathcal{F}=(F,\rho)[/latex], pri čemu je [latex]F[/latex] neprazan skup [i]funkcijskih simbola[/i], a [latex]\rho\colon F\to\mathbb{N}[/latex] funkcija koja svakom funkcijskom simbolu [latex]f[/latex] pridružuje [i]mjesnost[/i]---broj argumenata na koje se [latex]f[/latex] može primijeniti. Nul-mjesne funkcijske simbole zovemo [i]konstantski simboli[/i].

[b]D2. (Algebra)[/b] Neka je [latex]\mathcal{F}[/latex] signatura. [i]Algebra[/i] signature [latex]\mathcal{F}[/latex] je uređen par [latex]\mathcal{A}=(A,I)[/latex], pri čemu je [latex]A[/latex] neprazan skup (nosač), a [latex]I[/latex] je funkcija (interpretacija) koja svakom funkcijskom simbolu [latex]f[/latex] mjesnosti [latex]n[/latex] pridružuje funkciju (operaciju) [latex]f_\mathcal{A}[/latex] s [latex]A^n[/latex] u [latex]A[/latex].

To je znači precizna definicija onog što zovemo algebarskom strukturom. Grana matematike koja proučava općenite algebarske strukture se zove univerzalna algebra.

Sad bismo mogli definirati homomorfizme i izomorfizme algebri s istom signaturom, a onda i homomorfne slike: algebra [latex]\mathcal{B}[/latex] je homomorfna slika algebre [latex]\mathcal{A}[/latex] ako postoji [i]surjektivni[/i] homomorfizam s [latex]\mathcal{A}[/latex] na [latex]\mathcal{B}[/latex]. Ako imamo klasu [latex]\mathsf{C}[/latex] algebri neke signature, s [latex]\mathbf{H}\mathsf{C}[/latex] označavamo klasu svih homomorfnih slika algebri iz [latex]\mathsf{C}[/latex].

Nadalje, mogli bismo definirati podalgebru neke algebre (tu bi bila bitna zatvorenost na sve operacije). Sa [latex]\mathbf{S}\mathsf{C}[/latex] bismo označili klasu izomorfnih kopija podalgebri svih algebri iz [latex]\mathsf{C}[/latex].

I na kraju, definirali bismo produkt familije algebri [latex](\mathcal{A}_i)_{i\in I}[/latex] kao algebru čiji je nosač Kartezijev produkt skupova [latex]\mathcal{A}_i[/latex], a operacije su definirane po komponentama. S [latex]\mathbf{P}\mathsf{C}[/latex] bismo označili klasu izomorfnih kopija produkata algebri iz [latex]\mathsf{C}[/latex].

Kad imamo sve to, možemo definirati mnogostrukost algebri:

[b]D3. (Mnogostrukost)[/b] Klasa algebri iste signature je [i]mnogostrukost[/i] ako je zatvorena na podalgebre, homomorfne slike i produkte. Za klasu [latex]\mathsf{C}[/latex] s [latex]\mathbb{V}\mathsf{C}[/latex] označimo najmanju mnogostrukost koja sadrži [latex]\mathsf{C}[/latex], tj. mnogostrukost generiranu klasom [latex]\mathsf{C}[/latex].

Jedan od poznatih rezultata iz ovog područja je [latex]\mathbb{V}\mathsf{C}=\mathbf{HSP}\mathsf{C}[/latex]. Dakle, mnogostrukost generiranu klasom [latex]\mathsf{C}[/latex] dobijemo tako da uzmemo zatvorenje klase [latex]\mathsf{C}[/latex] na produkte, zatim uzmemo zatvorenje dobivene klase na podalgebre te na kraju zatvorenje svega na homomorfne slike.

E sad, daljnja priča bi bila o nečem što se zove algebarska teorija modela. Naime, ako krenemo od signature [latex]\mathcal{F}[/latex] i skupa varijabli [latex]X[/latex], mogli bismo induktivno definirati pojam [i]terma[/i] kao i u kolegiju Matematička logika. Dalje bismo definirali [i]jednadžbu[/i] kao izraz [latex]s\approx t[/latex], pri čemu su [latex]s[/latex] i [latex]t[/latex] termi.

Kad imamo sintaksu (terme i jednadžbe), algebarsku semantiku dobijemo tako da [i]valuiramo[/i] terme u algebrama odgovarajuće signature. Dakle, induktivno bismo definirali [i]valuaciju[/i] kao funkciju [latex]\theta[/latex] sa skupa svih terma u nosač algebre [latex]\mathcal{A}[/latex]. Tad bismo rekli da je jednadžba [latex]s\approx t[/latex] [i]istinita[/i], ili da [i]vrijedi[/i] u [latex]\mathcal{A}[/latex] ako za sve valuacije [latex]\theta[/latex] vrijedi [latex]\theta(s)=\theta(t)[/latex]. Algebru [latex]\mathcal{A}[/latex] zovemo [i]modelom[/i] za [latex]s\approx t[/latex] ako je [latex]s\approx t[/latex] istinita u [latex]\mathcal{A}[/latex].

[b]D4. (Definabilne klase)[/b] Kažemo da je klasa [latex]\mathsf{C}[/latex] algebri iste signature [i]definabilna jednadžbama[/i] ako postoji skup jednadžbi [latex]E[/latex] takav da [latex]\mathsf{C}[/latex] sadrži sve modele svih jednadžbi iz [latex]E[/latex], i samo njih.

Primjer definabilne klase je npr. klasa svih grupa, pri čemu grupu promatramo kao algebru signature [latex]\{\cdot,{}^{-1},\mathbf{e}\}[/latex] (prvo je dvomjesni, drugo jednomjesni funkcijski, a treće nul-mjesni, tj. konstantski simbol). Skup jednadžbi koji definira klasu svih grupa je [latex]\{x\cdot (y\cdot z)\approx (x\cdot y)\cdot z, x\cdot \mathbf{e}\approx x, x\cdot x^{-1}\approx \mathbf{e}\}[/latex].

I da zaključim, slijedi osnovni rezultat iz ovog područja, tzv. Birkhoffov teorem:

[b]T. (Birkhoff)[/b] Klasa algebri iste signature je definabilna jednadžbama ako i samo ako je mnogostrukost.
Da, pretpostavljam da bismo to mogli zvati mnogostrukost algebri, no nisam siguran koji je točan hrvatski naziv.

Napomena: Post koji slijedi je ispao nešto duži nego što sam planirao. Jedan od razloga zašto sam ga napisao je da i sebi posložim neke stvari u glavi. Kako ne bih uplašio ljude koji slučajno nabasaju na ovo, reći ću samo da ovo što slijedi nije dio gradiva kolegija Algebarskih struktura. Ako ipak netko želi pročitati i shvatiti napisano, za neke pojmove vjerojatno će morati pogledati skriptu prof. Vukovića iz Matematičke logike. I još, kad kažem klasa, mislim na pravu klasu, ne nužno skup.

@Grga: Ono što te možda zbunjuje je sama riječ algebra koja u ovom kontekstu zapravo znači algebarska struktura. Dakle, bilo kakav skup (nosač) zajedno s proizvoljnim skupom operacija. Formalna definicija:

D1. (Signatura) Signatura je uređen par , pri čemu je neprazan skup funkcijskih simbola, a funkcija koja svakom funkcijskom simbolu pridružuje mjesnost—broj argumenata na koje se može primijeniti. Nul-mjesne funkcijske simbole zovemo konstantski simboli.

D2. (Algebra) Neka je signatura. Algebra signature je uređen par , pri čemu je neprazan skup (nosač), a je funkcija (interpretacija) koja svakom funkcijskom simbolu mjesnosti pridružuje funkciju (operaciju) s u .

To je znači precizna definicija onog što zovemo algebarskom strukturom. Grana matematike koja proučava općenite algebarske strukture se zove univerzalna algebra.

Sad bismo mogli definirati homomorfizme i izomorfizme algebri s istom signaturom, a onda i homomorfne slike: algebra je homomorfna slika algebre ako postoji surjektivni homomorfizam s na . Ako imamo klasu algebri neke signature, s označavamo klasu svih homomorfnih slika algebri iz .

Nadalje, mogli bismo definirati podalgebru neke algebre (tu bi bila bitna zatvorenost na sve operacije). Sa bismo označili klasu izomorfnih kopija podalgebri svih algebri iz .

I na kraju, definirali bismo produkt familije algebri kao algebru čiji je nosač Kartezijev produkt skupova , a operacije su definirane po komponentama. S bismo označili klasu izomorfnih kopija produkata algebri iz .

Kad imamo sve to, možemo definirati mnogostrukost algebri:

D3. (Mnogostrukost) Klasa algebri iste signature je mnogostrukost ako je zatvorena na podalgebre, homomorfne slike i produkte. Za klasu s označimo najmanju mnogostrukost koja sadrži , tj. mnogostrukost generiranu klasom .

Jedan od poznatih rezultata iz ovog područja je . Dakle, mnogostrukost generiranu klasom dobijemo tako da uzmemo zatvorenje klase na produkte, zatim uzmemo zatvorenje dobivene klase na podalgebre te na kraju zatvorenje svega na homomorfne slike.

E sad, daljnja priča bi bila o nečem što se zove algebarska teorija modela. Naime, ako krenemo od signature i skupa varijabli , mogli bismo induktivno definirati pojam terma kao i u kolegiju Matematička logika. Dalje bismo definirali jednadžbu kao izraz , pri čemu su i termi.

Kad imamo sintaksu (terme i jednadžbe), algebarsku semantiku dobijemo tako da valuiramo terme u algebrama odgovarajuće signature. Dakle, induktivno bismo definirali valuaciju kao funkciju sa skupa svih terma u nosač algebre . Tad bismo rekli da je jednadžba istinita, ili da vrijedi u ako za sve valuacije vrijedi . Algebru zovemo modelom za ako je istinita u .

D4. (Definabilne klase) Kažemo da je klasa algebri iste signature definabilna jednadžbama ako postoji skup jednadžbi takav da sadrži sve modele svih jednadžbi iz , i samo njih.

Primjer definabilne klase je npr. klasa svih grupa, pri čemu grupu promatramo kao algebru signature (prvo je dvomjesni, drugo jednomjesni funkcijski, a treće nul-mjesni, tj. konstantski simbol). Skup jednadžbi koji definira klasu svih grupa je .

I da zaključim, slijedi osnovni rezultat iz ovog područja, tzv. Birkhoffov teorem:

T. (Birkhoff) Klasa algebri iste signature je definabilna jednadžbama ako i samo ako je mnogostrukost.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 17:01 pon, 5. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sarma++ :D
U meduvremenu sam otprilike skuzio o cemu se radi, ali sad je puno manje otprilike ;)
Sarma++ Very Happy
U meduvremenu sam otprilike skuzio o cemu se radi, ali sad je puno manje otprilike Wink



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan