Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak s kolokvija (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrs. Bean
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (22:03:56)
Postovi: (31)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 13:40 pet, 6. 11. 2009    Naslov: zadatak s kolokvija Citirajte i odgovorite

zanima me dal je netko rjesavao 5. zadatak iz 1. kolokvija 2006. godine.
zadatak glasi:
'Bacate simetricni novcic. Ako padne pismo, onda bacate simetricnu kocku i rezultat je broj koji je pao na kocki. Ako padne glava, onda bacate jos 5 simetricnih novcica i rezultat je ukupni broj glava koji je pao (ukljucujuci i prvi novcic). Izracunajte vjerojatnost da niste bacali simetricnu kocku, ako znate da je rezultat bio 2.'

moje razmisljanje: A={palo je pismo}, B={pala je glava}, C={dobiveni rezultat je 2}. zanima me P(B|C).
izracunala sam da je P(C)= 1/12+ 5/2^6, P(B presjek C)=5/2^6 i dobijem da je P(B|C)=15/31

je li to tocno?
hvala
zanima me dal je netko rjesavao 5. zadatak iz 1. kolokvija 2006. godine.
zadatak glasi:
'Bacate simetricni novcic. Ako padne pismo, onda bacate simetricnu kocku i rezultat je broj koji je pao na kocki. Ako padne glava, onda bacate jos 5 simetricnih novcica i rezultat je ukupni broj glava koji je pao (ukljucujuci i prvi novcic). Izracunajte vjerojatnost da niste bacali simetricnu kocku, ako znate da je rezultat bio 2.'

moje razmisljanje: A={palo je pismo}, B={pala je glava}, C={dobiveni rezultat je 2}. zanima me P(B|C).
izracunala sam da je P(C)= 1/12+ 5/2^6, P(B presjek C)=5/2^6 i dobijem da je P(B|C)=15/31

je li to tocno?
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 13:53 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da da :)
Mislim da da Smile



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maxic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2009. (20:11:13)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 15:47 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni je isto ispalo 15/31. Sličan je i način rješavanja.
meni je isto ispalo 15/31. Sličan je i način rješavanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mrs. Bean
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (22:03:56)
Postovi: (31)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 21:04 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako moze pomoc oko ovih zadataka(i postupak naravno) :)

1. Marko je ozbiljan student koji uci petkom navecer. Medutim, njegov cimer ide van petkom navecer; 40 % puta ode van s djevojkom, a 60 % puta ode do obliznjeg bara. Ako ode van s djevojkom, onda kod nje prespava 30 % puta, a ako otide u bar, onda u 40 % puta izazove tucu i noc provede u zatvoru. Jedne subote Marko se probudio i vidio da mu cimer nije u sobi. Izracunajte vjerojatnost da je Markov cimer u zatvoru.


2. Nekim kanalom se prenose podaci zapisani pomocu znakova 0 i 1. Vjerojatnost da se posalje 1 je 0.3, a vjerojatnost da se posalje 0 je 0.7. Na izlazu se 15% znakova pogresno interpretira. Ako je primljen znak 1, izracunajte vjerojatnost da je poslan znak 0.

3. Na stolu su dvije kutije. U prvoj kutiji su plava, zelena i crvena kuglica,
a u drugoj kutiji je p plavih, z zelenih i c crvenih kuglica (p, z, c ≥ 1). Slucajno odaberemo dvije kuglice iz prve kutije i prebacimo ih u drugu kutiju. Nakon toga iz druge kutije izvucemo kuglicu. Ako je izvucena kuglica zelene boje, izracunajte vjerojatnost da u prvoj kutiji nema crvene kuglice.


hvala
ako moze pomoc oko ovih zadataka(i postupak naravno) Smile

1. Marko je ozbiljan student koji uci petkom navecer. Medutim, njegov cimer ide van petkom navecer; 40 % puta ode van s djevojkom, a 60 % puta ode do obliznjeg bara. Ako ode van s djevojkom, onda kod nje prespava 30 % puta, a ako otide u bar, onda u 40 % puta izazove tucu i noc provede u zatvoru. Jedne subote Marko se probudio i vidio da mu cimer nije u sobi. Izracunajte vjerojatnost da je Markov cimer u zatvoru.


2. Nekim kanalom se prenose podaci zapisani pomocu znakova 0 i 1. Vjerojatnost da se posalje 1 je 0.3, a vjerojatnost da se posalje 0 je 0.7. Na izlazu se 15% znakova pogresno interpretira. Ako je primljen znak 1, izracunajte vjerojatnost da je poslan znak 0.

3. Na stolu su dvije kutije. U prvoj kutiji su plava, zelena i crvena kuglica,
a u drugoj kutiji je p plavih, z zelenih i c crvenih kuglica (p, z, c ≥ 1). Slucajno odaberemo dvije kuglice iz prve kutije i prebacimo ih u drugu kutiju. Nakon toga iz druge kutije izvucemo kuglicu. Ako je izvucena kuglica zelene boje, izracunajte vjerojatnost da u prvoj kutiji nema crvene kuglice.


hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivek imudaš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2007. (18:41:02)
Postovi: (67)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 14 - 2

PostPostano: 21:33 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mrs. Bean"]ako moze pomoc oko ovih zadataka(i postupak naravno) :)

1. Marko je ozbiljan student koji uci petkom navecer. Medutim, njegov cimer ide van petkom navecer; 40 % puta ode van s djevojkom, a 60 % puta ode do obliznjeg bara. Ako ode van s djevojkom, onda kod nje prespava 30 % puta, a ako otide u bar, onda u 40 % puta izazove tucu i noc provede u zatvoru. Jedne subote Marko se probudio i vidio da mu cimer nije u sobi. Izracunajte vjerojatnost da je Markov cimer u zatvoru.
...[/quote]

mislim da sam taj već rješavao jednom i mislim da ti ide preko Bayesove formule
staviš
H1={otišao je van s djevojkom}
H2={otišao je u bar}
pa ti je to potpuni sistem događaja
A={nije prespavao doma}
i tražiš P(H2łA) jer ti je to vjerojatnost da je otišao u bar ako znaš da nije doma (što znači da je proveo noć u zatvoru)
i sve vjerojatnosti potrebne su ti dane u zadatku


[quote="Mrs. Bean"]...
2. Nekim kanalom se prenose podaci zapisani pomocu znakova 0 i 1. Vjerojatnost da se posalje 1 je 0.3, a vjerojatnost da se posalje 0 je 0.7. Na izlazu se 15% znakova pogresno interpretira. Ako je primljen znak 1, izracunajte vjerojatnost da je poslan znak 0. ...[/quote]

ovo staviš
H1={poslana je jedinica}
H2={poslana je nula}
pa ti je to potpuni sistem događaja
A={primljena je jedinica}
pa tražiš P(H2łA) preko Bayesove formule
jedino nemaš P(AłH1) i P(AłH2) direktno
a P(AłH1)=0.85 (jer poslana je jedinica pa imaš 85% šanse da je i primljena jedinica)
& P(AłH2)=0.15(jer poslana je nula pa ima 15% šanse da je došlo do greške tj. da je primljena jedinica)[/b]
Mrs. Bean (napisa):
ako moze pomoc oko ovih zadataka(i postupak naravno) Smile

1. Marko je ozbiljan student koji uci petkom navecer. Medutim, njegov cimer ide van petkom navecer; 40 % puta ode van s djevojkom, a 60 % puta ode do obliznjeg bara. Ako ode van s djevojkom, onda kod nje prespava 30 % puta, a ako otide u bar, onda u 40 % puta izazove tucu i noc provede u zatvoru. Jedne subote Marko se probudio i vidio da mu cimer nije u sobi. Izracunajte vjerojatnost da je Markov cimer u zatvoru.
...


mislim da sam taj već rješavao jednom i mislim da ti ide preko Bayesove formule
staviš
H1={otišao je van s djevojkom}
H2={otišao je u bar}
pa ti je to potpuni sistem događaja
A={nije prespavao doma}
i tražiš P(H2łA) jer ti je to vjerojatnost da je otišao u bar ako znaš da nije doma (što znači da je proveo noć u zatvoru)
i sve vjerojatnosti potrebne su ti dane u zadatku


Mrs. Bean (napisa):
...
2. Nekim kanalom se prenose podaci zapisani pomocu znakova 0 i 1. Vjerojatnost da se posalje 1 je 0.3, a vjerojatnost da se posalje 0 je 0.7. Na izlazu se 15% znakova pogresno interpretira. Ako je primljen znak 1, izracunajte vjerojatnost da je poslan znak 0. ...


ovo staviš
H1={poslana je jedinica}
H2={poslana je nula}
pa ti je to potpuni sistem događaja
A={primljena je jedinica}
pa tražiš P(H2łA) preko Bayesove formule
jedino nemaš P(AłH1) i P(AłH2) direktno
a P(AłH1)=0.85 (jer poslana je jedinica pa imaš 85% šanse da je i primljena jedinica)
& P(AłH2)=0.15(jer poslana je nula pa ima 15% šanse da je došlo do greške tj. da je primljena jedinica)[/b]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivek imudaš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2007. (18:41:02)
Postovi: (67)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 14 - 2

PostPostano: 22:39 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mrs. Bean"]...
3. Na stolu su dvije kutije. U prvoj kutiji su plava, zelena i crvena kuglica,
a u drugoj kutiji je p plavih, z zelenih i c crvenih kuglica (p, z, c ≥ 1). Slucajno odaberemo dvije kuglice iz prve kutije i prebacimo ih u drugu kutiju. Nakon toga iz druge kutije izvucemo kuglicu. Ako je izvucena kuglica zelene boje, izracunajte vjerojatnost da u prvoj kutiji nema crvene kuglice.
...[/quote]
ovo rješavam u NSB-u pa ti je sve malo ofrlje, moguće da sam pogriješio jer
ovo iz glave pišem :!:

staviš
H1={prebacila si plavu i zelenu kuglicu u drugu kutiju}
H2={...plavu i crvenu...}
H3={...zelenu i crvenu...}
P(H1)=P(H2)=P(H3)=1/3
i to ti je potpun sistem događaja
A={izvučena je kuglica zelene boje}, pa tražiš
P(H2UH3łA) jer ako se dogodio H3 ili H2 onda nema u crvene kuglice u prvoj kutiji i znaš da je izvučena zelena kuglica
kad to raspišeš po Bayesu trebat će ti P(AłH1),P(AłH2) i P(AłH3)
P(AłH1)=(z+1)/((p+1)+(z+1)+c) jer imaš u kutiji p+1 plavu,z+1 zelenu i c crevnih pošto si u ovom slučaju prebacila plavu i zelenu kuglicu u drugu kutiju i analogno
P(AłH2)=z/((p+1)+z+(c+1))
P(AłH3)=(z+1)/(p+(z+1)+(c+1))

u brojniku bi trebalo biti
P((H2UH3)presjekA)=P((H2presjekA)U(H3presjekA))=P(H2presjekA)+P(H3presjekA))
a to ti je disjunktno jer su H2 & H3 disjunknti
sad raspišeš P(H2presjekA)=P(AłH2)P(H2) i analogno ovaj drugi
Mrs. Bean (napisa):
...
3. Na stolu su dvije kutije. U prvoj kutiji su plava, zelena i crvena kuglica,
a u drugoj kutiji je p plavih, z zelenih i c crvenih kuglica (p, z, c ≥ 1). Slucajno odaberemo dvije kuglice iz prve kutije i prebacimo ih u drugu kutiju. Nakon toga iz druge kutije izvucemo kuglicu. Ako je izvucena kuglica zelene boje, izracunajte vjerojatnost da u prvoj kutiji nema crvene kuglice.
...

ovo rješavam u NSB-u pa ti je sve malo ofrlje, moguće da sam pogriješio jer
ovo iz glave pišem Exclamation

staviš
H1={prebacila si plavu i zelenu kuglicu u drugu kutiju}
H2={...plavu i crvenu...}
H3={...zelenu i crvenu...}
P(H1)=P(H2)=P(H3)=1/3
i to ti je potpun sistem događaja
A={izvučena je kuglica zelene boje}, pa tražiš
P(H2UH3łA) jer ako se dogodio H3 ili H2 onda nema u crvene kuglice u prvoj kutiji i znaš da je izvučena zelena kuglica
kad to raspišeš po Bayesu trebat će ti P(AłH1),P(AłH2) i P(AłH3)
P(AłH1)=(z+1)/((p+1)+(z+1)+c) jer imaš u kutiji p+1 plavu,z+1 zelenu i c crevnih pošto si u ovom slučaju prebacila plavu i zelenu kuglicu u drugu kutiju i analogno
P(AłH2)=z/((p+1)+z+(c+1))
P(AłH3)=(z+1)/(p+(z+1)+(c+1))

u brojniku bi trebalo biti
P((H2UH3)presjekA)=P((H2presjekA)U(H3presjekA))=P(H2presjekA)+P(H3presjekA))
a to ti je disjunktno jer su H2 & H3 disjunknti
sad raspišeš P(H2presjekA)=P(AłH2)P(H2) i analogno ovaj drugi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan