Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

rekurzija?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
xxx
Gost





PostPostano: 21:44 ned, 8. 2. 2004    Naslov: rekurzija? Citirajte i odgovorite

Trebam pomoc.
Kako se moze na temelju putova u cjelobrojnoj mrezi dokazati rekurzija za Catalanove brojeve:Cn=C0C(n-1)+C1C(n-2)+C2C(n-3)+...+C(n-1)C(0), ali bas iz tih puteva?
Trebam pomoc.
Kako se moze na temelju putova u cjelobrojnoj mrezi dokazati rekurzija za Catalanove brojeve:Cn=C0C(n-1)+C1C(n-2)+C2C(n-3)+...+C(n-1)C(0), ali bas iz tih puteva?


[Vrh]
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 1:03 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja to dobih kao "broj razlicitih puteva iz tocke (0,0) u (n,n) s tim da se mices po za jednu tocku "udesno" i "gore" + sto nikad ne smijes preci pravac x=y (tj. uvijek x<=y ili x>=y).
ja to dobih kao "broj razlicitih puteva iz tocke (0,0) u (n,n) s tim da se mices po za jednu tocku "udesno" i "gore" + sto nikad ne smijes preci pravac x=y (tj. uvijek x<=y ili x>=y).



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:18 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Davno sam se ja bavio kombinatorikom :( ali ovo mi zvuci blisko, pa ti mozda pomogne... http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=1357 8)
Davno sam se ja bavio kombinatorikom Sad ali ovo mi zvuci blisko, pa ti mozda pomogne... http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=1357 Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:31 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK, sad su te podsjetili na ono sto si vjerojatno zna(o/la). C(n) je jednak broju najkracih puteva od (0,0) do (n+1,n+1) koji nemaju zajednickih
tocaka s pravcem y=x (osim prve i zadnje).

Grupiras puteve prema prvoj tocki u kojoj dodiruju pravac y=x-1 (ne racunajuci (1,0), kroz koju svi prolaze). Recimo da je to (m,m+1) za prirodan broj m. Putevi se raspadaju na dva dijela: od (1,0) do (m+1,m) i od (m+1,m) do (n+1,n+1). Translatiras (1,0) u ishodiste i vidis da prvih dijelova ima C(m-1). Drugom dijelu mozes nakalemiti segmentic [(m,m),(m+1,m)], translatirati (m,m) u ishodiste i vidjeti da ih ima C(n-m). Po principu produkta spojeva prvog i drugog dijela ima C(m-1)*C(n-m). A po principu sume C(n) je zbroj toga za m=1,2,...,n.
OK, sad su te podsjetili na ono sto si vjerojatno zna(o/la). C(n) je jednak broju najkracih puteva od (0,0) do (n+1,n+1) koji nemaju zajednickih
tocaka s pravcem y=x (osim prve i zadnje).

Grupiras puteve prema prvoj tocki u kojoj dodiruju pravac y=x-1 (ne racunajuci (1,0), kroz koju svi prolaze). Recimo da je to (m,m+1) za prirodan broj m. Putevi se raspadaju na dva dijela: od (1,0) do (m+1,m) i od (m+1,m) do (n+1,n+1). Translatiras (1,0) u ishodiste i vidis da prvih dijelova ima C(m-1). Drugom dijelu mozes nakalemiti segmentic [(m,m),(m+1,m)], translatirati (m,m) u ishodiste i vidjeti da ih ima C(n-m). Po principu produkta spojeva prvog i drugog dijela ima C(m-1)*C(n-m). A po principu sume C(n) je zbroj toga za m=1,2,...,n.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan