Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nizovi-prebrojivi skupovi ?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 10:27 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Nizovi-prebrojivi skupovi ? Citirajte i odgovorite

Dali za nizove mogu reći da su [color=darkred]prebrojivi skupovi[/color].Mislim da ne ako je S=IR,jer IR nije ekvipotentan sa IN ?Kako uopće dokazati da IR nije ekvipotentan sa IN,vjerojatno nije dovoljno da Šikiću kažem da nemogu uspostaviti bijekciju... :roll:
Dali za nizove mogu reći da su prebrojivi skupovi.Mislim da ne ako je S=IR,jer IR nije ekvipotentan sa IN ?Kako uopće dokazati da IR nije ekvipotentan sa IN,vjerojatno nije dovoljno da Šikiću kažem da nemogu uspostaviti bijekciju... Rolling Eyes


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:20 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Re: Nizovi-prebrojivi skupovi ? Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Dali za nizove mogu reći da su [color=darkred]prebrojivi skupovi[/color].[/quote]

Možeš, i čak ćeš biti u pravu - ali sumnjam da to ovdje želiš. ;-)
(ako te zaista zanima što sam mislio ovim, javi mi se na mail)

Ono što vjerojatno želiš reći je da je _slika_ niza prebrojiv skup (naravno, ne mora biti beskonačan). Niz je funkcija...
npr. s a_n:=1/n je zadan niz. Taj niz se može zapisati i kao (1,1/2,1/3,....) . No to je definitivno različito od _skupa_ {1,1/2,1/3,....} , koji je slika gornje funkcije, odnosno slika niza.
Može se reći da niz pamti kojim redom su mu posloženi brojevi, dok skup ne. Kao posljedica toga, niz može npr. konvergirati, dok skup ne može. Ok?

[quote]Mislim da ne ako je S=IR,jer IR nije ekvipotentan sa IN ?[/quote]

Ali to nema nikakve veze s ovim gore, jer |R niti je niz, niti je slika bilo kojeg niza...

[quote]Kako uopće dokazati da IR nije ekvipotentan sa IN,vjerojatno nije dovoljno da Šikiću kažem da nemogu uspostaviti bijekciju... :roll:[/quote]

Pretpostavljam da nije. Cantorov dijagonalni postupak, radilo se na vježbama iz EM (bar mojim :mrgreen: ).
Anonymous (napisa):
Dali za nizove mogu reći da su prebrojivi skupovi.


Možeš, i čak ćeš biti u pravu - ali sumnjam da to ovdje želiš. Wink
(ako te zaista zanima što sam mislio ovim, javi mi se na mail)

Ono što vjerojatno želiš reći je da je _slika_ niza prebrojiv skup (naravno, ne mora biti beskonačan). Niz je funkcija...
npr. s a_n:=1/n je zadan niz. Taj niz se može zapisati i kao (1,1/2,1/3,....) . No to je definitivno različito od _skupa_ {1,1/2,1/3,....} , koji je slika gornje funkcije, odnosno slika niza.
Može se reći da niz pamti kojim redom su mu posloženi brojevi, dok skup ne. Kao posljedica toga, niz može npr. konvergirati, dok skup ne može. Ok?

Citat:
Mislim da ne ako je S=IR,jer IR nije ekvipotentan sa IN ?


Ali to nema nikakve veze s ovim gore, jer |R niti je niz, niti je slika bilo kojeg niza...

Citat:
Kako uopće dokazati da IR nije ekvipotentan sa IN,vjerojatno nije dovoljno da Šikiću kažem da nemogu uspostaviti bijekciju... Rolling Eyes


Pretpostavljam da nije. Cantorov dijagonalni postupak, radilo se na vježbama iz EM (bar mojim Mr. Green ).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan