Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematičko modeliranje u biologiji (informacija)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Ostali kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 15:01 uto, 19. 8. 2008    Naslov: Matematičko modeliranje u biologiji Citirajte i odgovorite

Dragi matematičari,
zanima me koliko je bitna biologija na ovom kolegiju, a koliko matematika (tj. koristi li znanje biologije čemu uopće), i koliko je zahtjevna mat. analiza potrebna za ovaj kolegij?
Naime, ja sam student biologije i imam želju upisati za izborni neki kolegij koji nije na mom smjeru. Ovaj mi se učinio zgodan, al pametno je unaprijed provjerit oću li moć uopće pratit gradivo. Imam ok matematičku pozadinu za nematematičara, al svejedno me strah. :(

I koliko je bio zanimljiv kolegij?
Još nešto- tko ga predaje i kakav je profesor?

Pliz help!!!

Thnx a lot! :)
Dragi matematičari,
zanima me koliko je bitna biologija na ovom kolegiju, a koliko matematika (tj. koristi li znanje biologije čemu uopće), i koliko je zahtjevna mat. analiza potrebna za ovaj kolegij?
Naime, ja sam student biologije i imam želju upisati za izborni neki kolegij koji nije na mom smjeru. Ovaj mi se učinio zgodan, al pametno je unaprijed provjerit oću li moć uopće pratit gradivo. Imam ok matematičku pozadinu za nematematičara, al svejedno me strah. Sad

I koliko je bio zanimljiv kolegij?
Još nešto- tko ga predaje i kakav je profesor?

Pliz help!!!

Thnx a lot! Smile


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:52 uto, 19. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rasprave oko zadaća na tom kolegiju možeš pogledati ovdje:
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=10276&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Biologija nije bila bitna, a od matematike je dovoljno da znaš derivirati. Tu i tamo upadne Taylorov red, a diferencijalne jednadžbe koje smo spominjali nismo rješavali ručno već Mathematicom. Ako znaš Mathematicu koristiti (a i ako ne znaš, ali potrudiš se par sati i naučiš osnove poput rješavanja dif. jdn. i crtanja grafova), moći ćeš na zadaći dosta dodatnih bodova sakupiti koji ti mogu omogućiti da položiš kolegij i prije drugog kolokvija.

Kolegij predaje prof. Marušić. Meni su predavanja bila jasna i pedantna, no ja ne mogu baš biti neki sudac jer sam taj kolegij, koji je predviđen za 2. godinu bolonje, polagao kao student 4. godine po starom programu.
Rasprave oko zadaća na tom kolegiju možeš pogledati ovdje:
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=10276&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Biologija nije bila bitna, a od matematike je dovoljno da znaš derivirati. Tu i tamo upadne Taylorov red, a diferencijalne jednadžbe koje smo spominjali nismo rješavali ručno već Mathematicom. Ako znaš Mathematicu koristiti (a i ako ne znaš, ali potrudiš se par sati i naučiš osnove poput rješavanja dif. jdn. i crtanja grafova), moći ćeš na zadaći dosta dodatnih bodova sakupiti koji ti mogu omogućiti da položiš kolegij i prije drugog kolokvija.

Kolegij predaje prof. Marušić. Meni su predavanja bila jasna i pedantna, no ja ne mogu baš biti neki sudac jer sam taj kolegij, koji je predviđen za 2. godinu bolonje, polagao kao student 4. godine po starom programu.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 16:31 uto, 19. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolegij je zanimljiv, ima jako malo biologije, a matematike ima samo deriviranja, nešto Taylora kod izvoda modela i to je to. Sve je dosta jasno, i uz matematiku objašnjava neke prirodne pojave, recimo odnos pljien-grabežljivac, djelovanje lijeka na neku bolest, širenje zaraze, rast tumora i sl...

Prof Marušić je jako susretljiv i može ti pomoći oko Mathematice ako zapneš
Kolegij je zanimljiv, ima jako malo biologije, a matematike ima samo deriviranja, nešto Taylora kod izvoda modela i to je to. Sve je dosta jasno, i uz matematiku objašnjava neke prirodne pojave, recimo odnos pljien-grabežljivac, djelovanje lijeka na neku bolest, širenje zaraze, rast tumora i sl...

Prof Marušić je jako susretljiv i može ti pomoći oko Mathematice ako zapneš



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 1:26 sri, 20. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kužim otprilike princip kolegija sad, thnx. :)
I super je šta zvuči ko da bi i mi jadni biolozi mogli pratit. :)

Znači, dosta toga ste radili u Mathematici? Ne znam radit u njoj (radila sam dosad samo u Mat Labu, i to skroz druge stvari), al možda je to prilika da naučim. :)

Kakvog je tipa ispit? Pišu se 2 kolokvija, standardno?

Hvala puno i na ovim već informacijama! ;)
Kužim otprilike princip kolegija sad, thnx. Smile
I super je šta zvuči ko da bi i mi jadni biolozi mogli pratit. Smile

Znači, dosta toga ste radili u Mathematici? Ne znam radit u njoj (radila sam dosad samo u Mat Labu, i to skroz druge stvari), al možda je to prilika da naučim. Smile

Kakvog je tipa ispit? Pišu se 2 kolokvija, standardno?

Hvala puno i na ovim već informacijama! Wink


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:35 sri, 20. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Znači, dosta toga ste radili u Mathematici? Ne znam radit u njoj (radila sam dosad samo u Mat Labu, i to skroz druge stvari), al možda je to prilika da naučim. :)[/quote]
Ako ćeš htjeti dodatne bodove iz zadaće onda ćeš vjerojatno trebati koji zadatak pomoću Mathematice riješiti, ali za polaganje kolegija nije potrebno znati. Ne trebaš znati puno o Mathematici, eventualno kako se definira funkcija i kako se koriste funkcije za rješavanje dif. jednadžbi i crtanje grafova i kontura, a više manje sve to je dobro i lijepo objašnjeno u helpu Mathematice.
[quote]Kakvog je tipa ispit? Pišu se 2 kolokvija, standardno?[/quote]
Zadaća svako ili svako drugo predavanje + 2 kolokvija. Usmenog ispita nema.
Anonymous (napisa):
Znači, dosta toga ste radili u Mathematici? Ne znam radit u njoj (radila sam dosad samo u Mat Labu, i to skroz druge stvari), al možda je to prilika da naučim. Smile

Ako ćeš htjeti dodatne bodove iz zadaće onda ćeš vjerojatno trebati koji zadatak pomoću Mathematice riješiti, ali za polaganje kolegija nije potrebno znati. Ne trebaš znati puno o Mathematici, eventualno kako se definira funkcija i kako se koriste funkcije za rješavanje dif. jednadžbi i crtanje grafova i kontura, a više manje sve to je dobro i lijepo objašnjeno u helpu Mathematice.
Citat:
Kakvog je tipa ispit? Pišu se 2 kolokvija, standardno?

Zadaća svako ili svako drugo predavanje + 2 kolokvija. Usmenog ispita nema.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 12:04 pon, 25. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Opet ja.....

Naime, ako sam dobro svatila kolegij predaje profesor Miljenko Marušić?
Poslala sam mu mail po ovom pitanju prije par dana i nije mi ništa odgovorio. :( Koristila sam mail adresu koju sam našla na stranicama odsjeka: [color=red]... ovdje bijaše adresa ...[/color]

Je li ovo njegov mail? Da li inače odgovara brzo na primljenu poštu?

Stvar je u tome da nemam previše vremena jer moramo poslat molbu za upis kolegija ako se odlučimo na njega, a prije bih htjela popričat s profesorom....

Hvala još jednom, sorry šta davim... :)
[color=blue]
[b]moderator:[/b] je to je njegova adresa s obzirom da sve e-mail adrese zaposlenika MO imaju oblik "ime.prezime na math.hr". No ubuduće molim ne stavljati cijele mail adrese bilokoga na forum kako isti ne bi dobivali spama više nego obično ;)[/color]
Opet ja.....

Naime, ako sam dobro svatila kolegij predaje profesor Miljenko Marušić?
Poslala sam mu mail po ovom pitanju prije par dana i nije mi ništa odgovorio. Sad Koristila sam mail adresu koju sam našla na stranicama odsjeka: ... ovdje bijaše adresa ...

Je li ovo njegov mail? Da li inače odgovara brzo na primljenu poštu?

Stvar je u tome da nemam previše vremena jer moramo poslat molbu za upis kolegija ako se odlučimo na njega, a prije bih htjela popričat s profesorom....

Hvala još jednom, sorry šta davim... Smile

moderator: je to je njegova adresa s obzirom da sve e-mail adrese zaposlenika MO imaju oblik "ime.prezime na math.hr". No ubuduće molim ne stavljati cijele mail adrese bilokoga na forum kako isti ne bi dobivali spama više nego obično Wink


[Vrh]
bad_angel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (18:30:25)
Postovi: (43)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0
Lokacija: svugdje po malo

PostPostano: 13:22 ned, 4. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ne otvaram novu temu,tu ću postavit pitanje..radi se o zadaći..
trebamo izvesti logistički model iz taylorovog razvoja funkcije prirasta,pomoću polinoma 3.stupnja.
na predavanju smo napravili pomoću polinoma 2.stupnja,ali ja uopće ne kužim kako,tako da zadaću neznam riješiti,nemam ideje uopće..

pa ako može neka pomoć? :D
da ne otvaram novu temu,tu ću postavit pitanje..radi se o zadaći..
trebamo izvesti logistički model iz taylorovog razvoja funkcije prirasta,pomoću polinoma 3.stupnja.
na predavanju smo napravili pomoću polinoma 2.stupnja,ali ja uopće ne kužim kako,tako da zadaću neznam riješiti,nemam ideje uopće..

pa ako može neka pomoć? Very Happy



_________________
u raju je lijepo,ali u paklu je ekipa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
there is no spoon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 04. 2008. (11:12:06)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 1

PostPostano: 20:38 ned, 4. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

dakle imali smo funkciju G (h, N ) := N(t+h) - N(t)

kako ona ovisi o dva parametra (h i N), taylorov polinom do treceg stupnja ce imati iste clanove kao i onaj drugog stupnja plus jos cetiri clana oblika (koeficijent * N^m * h^n), gdje je m+n=3

i sad opet identicno promatras sta bude kada je N=0 i h=0 (kao na predavanju)

i dalje opet jako slicno kao na predavanju dobijes sta ostane, pustis u limes i sredis konstante

;)
dakle imali smo funkciju G (h, N ) := N(t+h) - N(t)

kako ona ovisi o dva parametra (h i N), taylorov polinom do treceg stupnja ce imati iste clanove kao i onaj drugog stupnja plus jos cetiri clana oblika (koeficijent * N^m * h^n), gdje je m+n=3

i sad opet identicno promatras sta bude kada je N=0 i h=0 (kao na predavanju)

i dalje opet jako slicno kao na predavanju dobijes sta ostane, pustis u limes i sredis konstante

Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 17:51 pet, 13. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može me netko uputit na neki tajni sajt za MMUB koji radi i na kojem su objavljeni rezultati? :mrgreen:
Može me netko uputit na neki tajni sajt za MMUB koji radi i na kojem su objavljeni rezultati? Mr. Green



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ToMeK
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 09. 2008. (17:22:06)
Postovi: (BA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-12 = 17 - 29

PostPostano: 18:05 pet, 13. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

naravno, Bijenička 30, PMF-MO, oglasna ploča, desno od predavaone 003 xD
naravno, Bijenička 30, PMF-MO, oglasna ploča, desno od predavaone 003 xD


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 18:07 pet, 13. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam ni sumnjala. xD Thx.
Nisam ni sumnjala. xD Thx.



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:19 sub, 21. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li bi netko mogao napisati što je bilo za zadaću?
Da li bi netko mogao napisati što je bilo za zadaću?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Ostali kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan