Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Stav Fakulteta o svinjskoj gripi
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 14:27 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Stav Fakulteta o svinjskoj gripi Citirajte i odgovorite

Jako me brine što ako unatoč svinjskoj gripi neki studenti zbog obaveza prema fakultetu nastave dolaziti na predavanja?

Kako sam ja u stanju bilo kakve bolesti dolaziti na fakultet radi potpisa ili pisanja kolokvija, smatram da ima još sličnih "pacijenata" :D ,pa me zanima do kojih granica će se održavati nastava/kolokviji/ispiti ?

unaprijed puno hvala.

ps. pitam tek toliko da zadovoljim znatiželju :D
nemojte krivo shvatiti 8)
Jako me brine što ako unatoč svinjskoj gripi neki studenti zbog obaveza prema fakultetu nastave dolaziti na predavanja?

Kako sam ja u stanju bilo kakve bolesti dolaziti na fakultet radi potpisa ili pisanja kolokvija, smatram da ima još sličnih "pacijenata" Very Happy ,pa me zanima do kojih granica će se održavati nastava/kolokviji/ispiti ?

unaprijed puno hvala.

ps. pitam tek toliko da zadovoljim znatiželju Very Happy
nemojte krivo shvatiti Cool



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 15:31 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://www.niktitanik.com/?p=3862]Prvi korak u borbi protiv svinjske gripe[/url]
Prvi korak u borbi protiv svinjske gripe



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:00 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako netko dobije svinjsku gripu (i to se ustanovi jer je potrazio lijecnicku pomoc) - ili ce biti zadrzan u zaraznoj, ili poslan na kucnu njegu i nece biti u stanju mrdnuti kamo, a kamoli doci na predavanja, tako da se s te strane ne moras brinuti.

Sto se tice prevencije.... svinjske ili bilo koje druge gripe:

http://metro-portal.hr/vijesti/zivot/zdravlje/sprijecite-svinjsku-gripu-odlicni-savjeti

Cinjenica je da ju mozes pokupiti (svinjsku, pticju, ljudsku) bilo gdje, pa je zgodno pojacati imunoloski sustav i pripaziti na kontakt ruku s licem i higijenu pojacati....

Sto se odrzavanja nastava tice - dok ima dovoljno ljudi da se nastava moze odrzavati - ja vjerujem da ce se i odrzavati :wink:

Uostalom, ljudi koji imaju neku lako prenosivu bolest bi trebali imati dovoljno odgovornosti prema drugima i ne dolaziti u prostore gdje se drugi ljudi zadrzavaju - jer su nositelji i ljudi mogu pokupiti zarazu od njih.
Ako netko dobije svinjsku gripu (i to se ustanovi jer je potrazio lijecnicku pomoc) - ili ce biti zadrzan u zaraznoj, ili poslan na kucnu njegu i nece biti u stanju mrdnuti kamo, a kamoli doci na predavanja, tako da se s te strane ne moras brinuti.

Sto se tice prevencije.... svinjske ili bilo koje druge gripe:

http://metro-portal.hr/vijesti/zivot/zdravlje/sprijecite-svinjsku-gripu-odlicni-savjeti

Cinjenica je da ju mozes pokupiti (svinjsku, pticju, ljudsku) bilo gdje, pa je zgodno pojacati imunoloski sustav i pripaziti na kontakt ruku s licem i higijenu pojacati....

Sto se odrzavanja nastava tice - dok ima dovoljno ljudi da se nastava moze odrzavati - ja vjerujem da ce se i odrzavati Wink

Uostalom, ljudi koji imaju neku lako prenosivu bolest bi trebali imati dovoljno odgovornosti prema drugima i ne dolaziti u prostore gdje se drugi ljudi zadrzavaju - jer su nositelji i ljudi mogu pokupiti zarazu od njih.



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 19:49 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moje pitanje kakav je vas stav o svinjskoj gripi, ja u to uopce ne vjerujem da postoji, moj stav je da je to sve gripa a ovo svinjska je samo izmisljotina... hm barem po meni :wink:
moje pitanje kakav je vas stav o svinjskoj gripi, ja u to uopce ne vjerujem da postoji, moj stav je da je to sve gripa a ovo svinjska je samo izmisljotina... hm barem po meni Wink



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 22:07 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

svinjska gripa nije nista posebno. Dobio - imao - prebolio
Ucinak je da imate temp oko 38,5, iste simptome ko i kod obicne gripe.
Jedina razlika sto se širi nevjerojatno brzo. Cura je pokazala simptome za cca pola sata kao i moja obitelj. Ako nemate neku kroničnu bolest koju vučete već par godina nece vam biti nista strasno a ako imate astmu ( ko ja npr ) onda vam se i to aktivira i onda vam to predstavlja cak i veci problem ( npr meni :D ). Gripa je curi i mojima nestala vrlo brzo. Za sebe ne mogu reci ako je brzo ili nije jer me kasalj mucio dosta dugo i moral sam ici na hitnu da mi ga smire. Ali temperatura je vrlo brzo nestala. Ljudi kojima se pogorsa stanje se nisu pazili ( moje misljenje na temelju članaka iz novina koje sam procitao).
Sve u svemu, nista strasno. Necete umrijeti ili neznam kaj ako se pazite. Ako ludujete okolo sa temperaturom i bolovima prestanite jer skodite sami sebi i prestanite pusit. Od pusenja vam moze biti samo gore.
te naravno, pijte punoo čajeka sa limunom i medom te ako imate temperaturu, oznojite se ;)

:djed:
svinjska gripa nije nista posebno. Dobio - imao - prebolio
Ucinak je da imate temp oko 38,5, iste simptome ko i kod obicne gripe.
Jedina razlika sto se širi nevjerojatno brzo. Cura je pokazala simptome za cca pola sata kao i moja obitelj. Ako nemate neku kroničnu bolest koju vučete već par godina nece vam biti nista strasno a ako imate astmu ( ko ja npr ) onda vam se i to aktivira i onda vam to predstavlja cak i veci problem ( npr meni Very Happy ). Gripa je curi i mojima nestala vrlo brzo. Za sebe ne mogu reci ako je brzo ili nije jer me kasalj mucio dosta dugo i moral sam ici na hitnu da mi ga smire. Ali temperatura je vrlo brzo nestala. Ljudi kojima se pogorsa stanje se nisu pazili ( moje misljenje na temelju članaka iz novina koje sam procitao).
Sve u svemu, nista strasno. Necete umrijeti ili neznam kaj ako se pazite. Ako ludujete okolo sa temperaturom i bolovima prestanite jer skodite sami sebi i prestanite pusit. Od pusenja vam moze biti samo gore.
te naravno, pijte punoo čajeka sa limunom i medom te ako imate temperaturu, oznojite se Wink

Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete...



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bnikola
Mali od Foruma
(Administrator)
Mali od Foruma<br>(Administrator)


Pridružen/a: 04. 06. 2005. (12:41:23)
Postovi: (38D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 19 - 8
Lokacija: Ri-Zg

PostPostano: 22:18 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odgovorit cu kao biolog, koji se bavio virusima i koji je dosta radio s virusima. Virusi su zanimljivi mali gadovi. Ono sto cesto ljude treba podsjetiti je da na njih ne djeluju antibiotici. Osnova njihovog razmnozavanja je da svoju nasljednu uputu (DNA ili RNA) ubacuju u stanicu, u kojoj stanicne mehanizme koriste za vlastito umnazanje, a pri tome razaraju stanice. Upravo u ovome lezi razlog zasto nanjih ne djeluju antibiotici. Antibiotici sprecavaju umnazanje odredjenih bjelancevina ili koce odredjene mehanizme koje bakterije koriste za svoje umnazanje. Virusi to nemaju, nego koriste ono sto pronadju u stanici domacinu. Ono sto ih razlikuje, od primjerice bakterija, je i broj koji nastaje u samo jednoj stanici, moze ih biti na desetke i stotine. Princip nastanka je umnazanje nasljedne upute, stvaranja ovojnica i njihovo sastavljanje u stanici. Sve to lijepo funkcionira. Medjutim, postoji problem. Zbog velikog broja replikacija nasljednih uputa, dolazi i do cestih gresaka koje nemaju tako dobar nacin provjere, kao recimo dvostruka DNA. Ta greska moze biti dobra i losa. Kako za koga. S jedne strane moze uzrokovati povecanje virulentnosti, dakle uzrokovanja bolesti sa simptomima, ili, druga mogucnost, virus se vise nece moci umnazati. Ali zbog velikog broja virusa koji nastaju, nastaje i odredjeni broj "mutiranih" koji su opisani pod prvom mogucnosti. Zbog toga je i problem [i]obicna[/i] gripa. Njezina rasprostranjenost, postojanje vise tipova, veliki broj virusnih cestica, cesce promjene i cesci nastanak novih sojeva virusa gripe.
S druge strane, postoji mogucnost da se u istoj stanici nadju i 2 vrste virusa. Ako su slicni, moze doci do mijesanja njihovih nasljednih uputa tijekom sastavljanja novih virusa, naravno, slucajno. I nakon toga moze doci do nastanka novih virusa, koji do tada nisu postojali i/ili nisu bili toliko opasni. Svinjska gripa bi spadala u ovu kategoriju.
Koliko sam do sada saznao i cuo o ovoj gripi, ova gripa nema vecu smrtnost od obicne sezonske gripe. U vecini slucajeva nije ni tako strasna, vjerujem da ce je opet vecina ljudi preboliti kao obicnu prehladu. Samo ekstremi ce se zakomplicirati. Naravno, ovo sve govorim na temelju dostupnih informacija. Mjesta za paniku nema, treba se ponasati u skladu s osobnom higijenom, prati ruke, izbjegavati zatvorene prostore, posebno s puno ljudi i sl. Sve sto inace prati i obicnu gripu.
Nadam se da se necemo razboljeti :) A teorije urote te mogucnosti zarade ostavljam drugima.
Odgovorit cu kao biolog, koji se bavio virusima i koji je dosta radio s virusima. Virusi su zanimljivi mali gadovi. Ono sto cesto ljude treba podsjetiti je da na njih ne djeluju antibiotici. Osnova njihovog razmnozavanja je da svoju nasljednu uputu (DNA ili RNA) ubacuju u stanicu, u kojoj stanicne mehanizme koriste za vlastito umnazanje, a pri tome razaraju stanice. Upravo u ovome lezi razlog zasto nanjih ne djeluju antibiotici. Antibiotici sprecavaju umnazanje odredjenih bjelancevina ili koce odredjene mehanizme koje bakterije koriste za svoje umnazanje. Virusi to nemaju, nego koriste ono sto pronadju u stanici domacinu. Ono sto ih razlikuje, od primjerice bakterija, je i broj koji nastaje u samo jednoj stanici, moze ih biti na desetke i stotine. Princip nastanka je umnazanje nasljedne upute, stvaranja ovojnica i njihovo sastavljanje u stanici. Sve to lijepo funkcionira. Medjutim, postoji problem. Zbog velikog broja replikacija nasljednih uputa, dolazi i do cestih gresaka koje nemaju tako dobar nacin provjere, kao recimo dvostruka DNA. Ta greska moze biti dobra i losa. Kako za koga. S jedne strane moze uzrokovati povecanje virulentnosti, dakle uzrokovanja bolesti sa simptomima, ili, druga mogucnost, virus se vise nece moci umnazati. Ali zbog velikog broja virusa koji nastaju, nastaje i odredjeni broj "mutiranih" koji su opisani pod prvom mogucnosti. Zbog toga je i problem obicna gripa. Njezina rasprostranjenost, postojanje vise tipova, veliki broj virusnih cestica, cesce promjene i cesci nastanak novih sojeva virusa gripe.
S druge strane, postoji mogucnost da se u istoj stanici nadju i 2 vrste virusa. Ako su slicni, moze doci do mijesanja njihovih nasljednih uputa tijekom sastavljanja novih virusa, naravno, slucajno. I nakon toga moze doci do nastanka novih virusa, koji do tada nisu postojali i/ili nisu bili toliko opasni. Svinjska gripa bi spadala u ovu kategoriju.
Koliko sam do sada saznao i cuo o ovoj gripi, ova gripa nema vecu smrtnost od obicne sezonske gripe. U vecini slucajeva nije ni tako strasna, vjerujem da ce je opet vecina ljudi preboliti kao obicnu prehladu. Samo ekstremi ce se zakomplicirati. Naravno, ovo sve govorim na temelju dostupnih informacija. Mjesta za paniku nema, treba se ponasati u skladu s osobnom higijenom, prati ruke, izbjegavati zatvorene prostore, posebno s puno ljudi i sl. Sve sto inace prati i obicnu gripu.
Nadam se da se necemo razboljeti Smile A teorije urote te mogucnosti zarade ostavljam drugima.



_________________
Život je lijep, tako kažu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 22:25 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

znači li to da svake sezone od obične gripe umre jedna osoba dnevno u hrvatskoj, ali mediji o tome ne izvještavaju?
znači li to da svake sezone od obične gripe umre jedna osoba dnevno u hrvatskoj, ali mediji o tome ne izvještavaju?



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 22:28 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

to ti nebih znao. Puno toga mediji ne prikazuju a dogodi se u nasoj drzavi.
to ti nebih znao. Puno toga mediji ne prikazuju a dogodi se u nasoj drzavi.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 22:31 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]to ti nebih znao. Puno toga mediji ne prikazuju a dogodi se u nasoj drzavi.[/quote]

to mi je savršeno jasno. isto kao što i objavljuju što se ne dogodi.
no, pitanje je bilo upućeno bnikoli koji kaže da je svinjska gripa vrlo slična nesvinjskoj. [size=7]i pitam ozbiljno - jer svjestan sam da zvučim ironično.[/size]
ante003 (napisa):
to ti nebih znao. Puno toga mediji ne prikazuju a dogodi se u nasoj drzavi.


to mi je savršeno jasno. isto kao što i objavljuju što se ne dogodi.
no, pitanje je bilo upućeno bnikoli koji kaže da je svinjska gripa vrlo slična nesvinjskoj. i pitam ozbiljno - jer svjestan sam da zvučim ironično.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 22:54 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmmm od par osoba sam već čuo:

"izbjegavaj me na faksu, imam simptome (svinjske) gripe, pa za svaki slucaj...."

kako mjesta za paniku nema, oni će i dalje ići na fakultet,
što je zapravo i bio moj point.



pitam ja vas: znate li koga trebate izbjegavati?
ili ćete propustiti predavanja minimalno tjedan dana?
hmmm od par osoba sam već čuo:

"izbjegavaj me na faksu, imam simptome (svinjske) gripe, pa za svaki slucaj...."

kako mjesta za paniku nema, oni će i dalje ići na fakultet,
što je zapravo i bio moj point.



pitam ja vas: znate li koga trebate izbjegavati?
ili ćete propustiti predavanja minimalno tjedan dana?



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bnikola
Mali od Foruma
(Administrator)
Mali od Foruma<br>(Administrator)


Pridružen/a: 04. 06. 2005. (12:41:23)
Postovi: (38D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 19 - 8
Lokacija: Ri-Zg

PostPostano: 23:11 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nitko ne moze trenutno tvrditi da je svinjska gripa potpuno bezopasna. Ali za sada nije da smo pokoseni i da imamo na desetke tisuca mrtvih. Probao sam naci statistike smrtnosti za obicnu gripu i zanimljivo je da nema nekih konkretnih podataka. Ali kao zanimljivost [url=http://www.gripa.hr/content/o_gripi/istine_i_zablude.aspx#1]jedna stranica[/url] navodi:

[quote]Od gripe godišnje umire pola milijuna ljudi, a 3-5 milijuna ima težak tijek bolesti. Gripa je izuzetno zarazna i potencijalno smrtonosna bolest koja se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom. Jedan od razloga pogrešnog stava prema ovoj ozbiljnoj bolesti je činjenica da gripu često zamjenjujemo s običnom prehladom. Osobe svih životnih dobi mogu oboljeti od gripe i razviti ozbiljne komplikacije kao što su bronhitis, upala pluća, upala mišića, mozga te pogoršanje postojeće kronične bolesti.[/quote]

Ovo su uopceni podaci, i zanimljivo je da se tijekom normalne sezone gripe ne nalaze u novinama brojevi ljudi s komplikacijama ili smrtnim ishodom, a pogotovo ne na naslovnicama.
Nitko ne moze trenutno tvrditi da je svinjska gripa potpuno bezopasna. Ali za sada nije da smo pokoseni i da imamo na desetke tisuca mrtvih. Probao sam naci statistike smrtnosti za obicnu gripu i zanimljivo je da nema nekih konkretnih podataka. Ali kao zanimljivost jedna stranica navodi:

Citat:
Od gripe godišnje umire pola milijuna ljudi, a 3-5 milijuna ima težak tijek bolesti. Gripa je izuzetno zarazna i potencijalno smrtonosna bolest koja se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom. Jedan od razloga pogrešnog stava prema ovoj ozbiljnoj bolesti je činjenica da gripu često zamjenjujemo s običnom prehladom. Osobe svih životnih dobi mogu oboljeti od gripe i razviti ozbiljne komplikacije kao što su bronhitis, upala pluća, upala mišića, mozga te pogoršanje postojeće kronične bolesti.


Ovo su uopceni podaci, i zanimljivo je da se tijekom normalne sezone gripe ne nalaze u novinama brojevi ljudi s komplikacijama ili smrtnim ishodom, a pogotovo ne na naslovnicama.



_________________
Život je lijep, tako kažu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:23 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da i ja ostavim svoje informacije koje imam :D

Moja cura studira medicinu, i kaže da ta svinjska gripa nije ništa posebno. To je njeno mišljnje i ljudi koji joj predaju (dakle doktori). Taman sam ima kolegij koji se bavi virusima, širenjem bolesti koji oni uzrokuju i sličnim, i sad su učili o tome. Svinjska gripa je samo jedan od mnogih oblika gripe koji postoje, i naravno da se od nje može umrijeti, kao i od obične. Ono što je specifično kod svinjske je povraćanje, proljev, i povišena temperatura. Ako dođe to tih simptoma, to je svinjska gripa (u većini slučajeva), i treba ju odležat, piti puno tekućine, i sve ostalo što uz gripu ide. Ako se ne liječi, ili postoji "slabost" organizma na neki način (alkohol, pušenje, astma,...) može doći do širenja bolesti na pluća i slične organe, i tu je nužna liječnička pomoć.

Ona ju je imala, najvjerojatnije pokupila prošli petak, bila kod mene u subotu i nedjelju, u nedjelju navečer joj pozlilo, dobila temperaturu, i bilo joj je loše do srijede recimo. Sad je ok, do na kašalj. Ništa nije prenijela ni na svoju, ni na moju obitelj, ni na mene.

Mislim da stvarno nema straha :D
Da i ja ostavim svoje informacije koje imam Very Happy

Moja cura studira medicinu, i kaže da ta svinjska gripa nije ništa posebno. To je njeno mišljnje i ljudi koji joj predaju (dakle doktori). Taman sam ima kolegij koji se bavi virusima, širenjem bolesti koji oni uzrokuju i sličnim, i sad su učili o tome. Svinjska gripa je samo jedan od mnogih oblika gripe koji postoje, i naravno da se od nje može umrijeti, kao i od obične. Ono što je specifično kod svinjske je povraćanje, proljev, i povišena temperatura. Ako dođe to tih simptoma, to je svinjska gripa (u većini slučajeva), i treba ju odležat, piti puno tekućine, i sve ostalo što uz gripu ide. Ako se ne liječi, ili postoji "slabost" organizma na neki način (alkohol, pušenje, astma,...) može doći do širenja bolesti na pluća i slične organe, i tu je nužna liječnička pomoć.

Ona ju je imala, najvjerojatnije pokupila prošli petak, bila kod mene u subotu i nedjelju, u nedjelju navečer joj pozlilo, dobila temperaturu, i bilo joj je loše do srijede recimo. Sad je ok, do na kašalj. Ništa nije prenijela ni na svoju, ni na moju obitelj, ni na mene.

Mislim da stvarno nema straha Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 23:24 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od svinjske gripe je dosad potvrđeno oko 6250 smrti diljem svijeta. Od obične sezonske gripe godišnje umre na stotine tisuća ljudi. Prema tome, radi se o čistom medijskom senzacionalizmu i širenju masovne histerije. Nekoliko linkova:

[url]http://www.who.int/csr/don/2009_11_13/en/index.html[/url]
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Swine_influenza[/url]
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza[/url]

Naravno da je jasno da treba prati ruke i održavati nekakvu normalnu higijenu. U slučaju obolijevanja piti puno tekućine, jesti voće i odmarati se, a u slučaju komplikacija otići liječniku. Ali da treba panično izbjegavati kontakt s drugim ljudima i beskrajno se brinuti, ne treba.

(I btw, med NIKAD ne stavljajte u topli čaj! Med se već na temperaturama od 37-40 °C počinje degradirati i gubiti svojstva zbog kojih je dobar i zdrav. Na 50 °C se počinje karamelizirati i pretvara se u analogon običnog šećera.)
Od svinjske gripe je dosad potvrđeno oko 6250 smrti diljem svijeta. Od obične sezonske gripe godišnje umre na stotine tisuća ljudi. Prema tome, radi se o čistom medijskom senzacionalizmu i širenju masovne histerije. Nekoliko linkova:

http://www.who.int/csr/don/2009_11_13/en/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Swine_influenza
http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza

Naravno da je jasno da treba prati ruke i održavati nekakvu normalnu higijenu. U slučaju obolijevanja piti puno tekućine, jesti voće i odmarati se, a u slučaju komplikacija otići liječniku. Ali da treba panično izbjegavati kontakt s drugim ljudima i beskrajno se brinuti, ne treba.

(I btw, med NIKAD ne stavljajte u topli čaj! Med se već na temperaturama od 37-40 °C počinje degradirati i gubiti svojstva zbog kojih je dobar i zdrav. Na 50 °C se počinje karamelizirati i pretvara se u analogon običnog šećera.)



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 23:58 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Mislim da stvarno nema straha :D[/quote]

jedno kratko pitanje:
kolko kutija dnevno spališ?
Luuka (napisa):
Mislim da stvarno nema straha Very Happy


jedno kratko pitanje:
kolko kutija dnevno spališ?



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:01 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nijednu :D

Ako pitaš radi prenosa zaraze, mogu reć da moja mama spali pol kutije, a mama i tata od cure svaki kutiju i pol dnevno. I niš im nije :D
Nijednu Very Happy

Ako pitaš radi prenosa zaraze, mogu reć da moja mama spali pol kutije, a mama i tata od cure svaki kutiju i pol dnevno. I niš im nije Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 0:07 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Nijednu :D

Ako pitaš radi prenosa zaraze, mogu reć da moja mama spali pol kutije, a mama i tata od cure svaki kutiju i pol dnevno. I niš im nije :D[/quote]

ove godine, u 2. mj sam imao nekakvu gripu s [b]identičnim[/b] simptomima svinjske. (tj ovim simptomima koji su dostupni na netu zajedno sa svim specifičnim)

...jel tvojoj curi dijagnosticirana svinjska gripa?
Luuka (napisa):
Nijednu Very Happy

Ako pitaš radi prenosa zaraze, mogu reć da moja mama spali pol kutije, a mama i tata od cure svaki kutiju i pol dnevno. I niš im nije Very Happy


ove godine, u 2. mj sam imao nekakvu gripu s identičnim simptomima svinjske. (tj ovim simptomima koji su dostupni na netu zajedno sa svim specifičnim)

...jel tvojoj curi dijagnosticirana svinjska gripa?



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:12 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Redeemer"]...jel tvojoj curi dijagnosticirana svinjska gripa?[/quote]

Nije službeno, ali mnogima iz njene grupe na faxu je, koji su imali iste simptome ko i ona, i u isto vrijeme (pola grupe je prošli tjedan falilo)
Redeemer (napisa):
...jel tvojoj curi dijagnosticirana svinjska gripa?


Nije službeno, ali mnogima iz njene grupe na faxu je, koji su imali iste simptome ko i ona, i u isto vrijeme (pola grupe je prošli tjedan falilo)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bnikola
Mali od Foruma
(Administrator)
Mali od Foruma<br>(Administrator)


Pridružen/a: 04. 06. 2005. (12:41:23)
Postovi: (38D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 19 - 8
Lokacija: Ri-Zg

PostPostano: 0:12 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam kolegu koji je prosle godine u 9. mjesecu zavrsio u zaraznoj na mjesec dana. Simptomi kao ovi svinjske gripe. Tada nitko nije ni pricao o svinjskoj gripi. Sad je sam rekao da je moguce da je to bilo. Ja sam u 1. mjesecu imao tjedan dana visoku temperaturu, 40. I jedini simptom je bila visoka temperatura. Nitko nije odredio sto je, nakon 5 dana sam zavrsio na hitnoj, vadili krv, rekli to je virusno. Isto, nitko nije odredio sto je. Ima jos slucajeva koji su zavrsili s takvim, [i]cudnim[/i] simptomima cak i na zaraznoj. Dosta toga se vrti, bila gripa ili nesto drugo. Ono sto je problem su mediji koji dodatno pumpaju cijelu situaciju.
Imam kolegu koji je prosle godine u 9. mjesecu zavrsio u zaraznoj na mjesec dana. Simptomi kao ovi svinjske gripe. Tada nitko nije ni pricao o svinjskoj gripi. Sad je sam rekao da je moguce da je to bilo. Ja sam u 1. mjesecu imao tjedan dana visoku temperaturu, 40. I jedini simptom je bila visoka temperatura. Nitko nije odredio sto je, nakon 5 dana sam zavrsio na hitnoj, vadili krv, rekli to je virusno. Isto, nitko nije odredio sto je. Ima jos slucajeva koji su zavrsili s takvim, cudnim simptomima cak i na zaraznoj. Dosta toga se vrti, bila gripa ili nesto drugo. Ono sto je problem su mediji koji dodatno pumpaju cijelu situaciju.



_________________
Život je lijep, tako kažu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 0:20 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, susjeda mi je zaražena virusom H1N1, službeno.

želi li tko glumiti heroja, da mu donesem? :D
ok, susjeda mi je zaražena virusom H1N1, službeno.

želi li tko glumiti heroja, da mu donesem? Very Happy



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 0:22 pon, 16. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

:D
samo si ju zadrzi ;)
Very Happy
samo si ju zadrzi Wink



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan