Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Koordinatni sustav (zadatak)
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:04 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Koordinatni sustav Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,
ovako, nisam student matematike, i nemam nikakve veze sa matematikom, ali mi je hitno potrebna pomoć, a neznam nikog tko bi mi mogao pomoći (osim Vas)...pa vas molim da se ne ljutite...

Naime, imam jedan problem.

Imam zadane točke u koordinatnom sustavu koje izgledaju ovako:
http://img695.imageshack.us/img695/3334/99862358.gif

Tu sad imam točku s najnižom i najvišom vrijednosti koje treba spojiti pravcem.
Zanima me kako ide formula kojom se spajaju te dvije točke i kako naći sredinu toga pravca (znači da to izgleda ovako:)
http://img695.imageshack.us/img695/214/74670436.gif
(ovaj plavi X bi trebala biti sredina pravca)

Nakon toga mi treba formula koja izračunava pravac koji je okomit na ovaj prvi, a prolazi kroz sredinu prvoga. Ovako:
http://img683.imageshack.us/img683/4987/73222486.gif

...i na kraju kako mogu saznati vrijednost točke (tj. koordinatu Y), koja leži na pravcu a čija je X koordinata =2, znači koordinate (2,?)
http://img191.imageshack.us/img191/2518/25086848.gif


Možda sam ovo učio u školi al se stavrno ne mogu sjetiti.
Hvala vam unaprijed.
Pozdrav svima,
ovako, nisam student matematike, i nemam nikakve veze sa matematikom, ali mi je hitno potrebna pomoć, a neznam nikog tko bi mi mogao pomoći (osim Vas)...pa vas molim da se ne ljutite...

Naime, imam jedan problem.

Imam zadane točke u koordinatnom sustavu koje izgledaju ovako:
http://img695.imageshack.us/img695/3334/99862358.gif

Tu sad imam točku s najnižom i najvišom vrijednosti koje treba spojiti pravcem.
Zanima me kako ide formula kojom se spajaju te dvije točke i kako naći sredinu toga pravca (znači da to izgleda ovako:)
http://img695.imageshack.us/img695/214/74670436.gif
(ovaj plavi X bi trebala biti sredina pravca)

Nakon toga mi treba formula koja izračunava pravac koji je okomit na ovaj prvi, a prolazi kroz sredinu prvoga. Ovako:
http://img683.imageshack.us/img683/4987/73222486.gif

...i na kraju kako mogu saznati vrijednost točke (tj. koordinatu Y), koja leži na pravcu a čija je X koordinata =2, znači koordinate (2,?)
http://img191.imageshack.us/img191/2518/25086848.gif


Možda sam ovo učio u školi al se stavrno ne mogu sjetiti.
Hvala vam unaprijed.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:54 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ću ti dat formule i kratki postupak pa ukomponiraj :D

prvo, treba nam formula koja daje jednadžbu pravca koji prolazi kroz dvije točke. Pa neka su [latex]A=(x_1,y_1)[/latex] i [latex]B=(x_2,y_2)[/latex] neke dvije točke. Onda je jednadžba pravca koji prolazi kroz A i B dana s:
[latex]y-y_1 = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}(x-x_1)[/latex]

nadalje, zanima te točka koja je na polovištu dužine koja spaja A i B. Pa neka su A i B dane kao gore, a točka P poloviše od AB. Onda točka P ima koordinate
[latex]P=(\frac{x_1+x_2}{2}, \frac{y_1+y_2}{2})[/latex]

Dalje, treba nam jednadžba pravca koji je okomit na neki drugi pravac ( npr na pravac p1, koji je [latex]p_1...y=ax+b[/latex] ). Za koeficijent smjera okomitog pravca vrijedi da je njegov koeficijent smjera [latex]k_2=\frac{-1}{a}[/latex]. Taj pravac prolazi kroz točku [latex]A=(x_1,y_1)[/latex], i jednadžba pravca okomitog na p1, koji prolazi kroz točku A je dana s :
[latex]y-y_1=k_2(x-x_1)[/latex]

A zadnji zadatak je najlakši, jer ako imaš jednadžbu pravca [latex]y=ax+b[/latex], i zanima te koja točka sa apscisom 2 leži na tom pravcu, samo umjesto x uvrstiš 2 i dobiješ y :D
Također, ako te pita koja točka (?,17) leži na tom pravcu, onda umjesto y uvrstiš 17 i dobiješ x :D

Nadam se da pomaže, ako zapneš, pitaj :D
Ja ću ti dat formule i kratki postupak pa ukomponiraj Very Happy

prvo, treba nam formula koja daje jednadžbu pravca koji prolazi kroz dvije točke. Pa neka su i neke dvije točke. Onda je jednadžba pravca koji prolazi kroz A i B dana s:


nadalje, zanima te točka koja je na polovištu dužine koja spaja A i B. Pa neka su A i B dane kao gore, a točka P poloviše od AB. Onda točka P ima koordinate


Dalje, treba nam jednadžba pravca koji je okomit na neki drugi pravac ( npr na pravac p1, koji je ). Za koeficijent smjera okomitog pravca vrijedi da je njegov koeficijent smjera . Taj pravac prolazi kroz točku , i jednadžba pravca okomitog na p1, koji prolazi kroz točku A je dana s :


A zadnji zadatak je najlakši, jer ako imaš jednadžbu pravca , i zanima te koja točka sa apscisom 2 leži na tom pravcu, samo umjesto x uvrstiš 2 i dobiješ y Very Happy
Također, ako te pita koja točka (?,17) leži na tom pravcu, onda umjesto y uvrstiš 17 i dobiješ x Very Happy

Nadam se da pomaže, ako zapneš, pitaj Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:37 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

HVALA MAJSTORE!! Upravo je to ono što mi treba!

Međutim, zapeo sam :) (nisam baš neki matematičar), pa ako ti nije problem da mi pokažeš kako to ide.. A i bitno mi je da mi bude točno, a s obzirom na moju matematiku... :roll:

Evo počeo sam sa ovim točkama:

A ( 5 ; 11,876)
B (10; -8,920)

jednadžba prvog pravca je: y=-4,1592*(x-5)+11,876
koordinate središta prvog pravca: P( 7,5 ; 1,478)
valjda je točno...

i tu sam zapeo, neznam kako dobiti drugi (okomiti) pravac.

PS.da te pitam...ova jednadžba prvog pravca koji prolazi kroz gornje točke A i B, nije mi potrebna da bi dobio konačni (okomiti pravac)...?
Jesam u pravu ili...?
HVALA MAJSTORE!! Upravo je to ono što mi treba!

Međutim, zapeo sam Smile (nisam baš neki matematičar), pa ako ti nije problem da mi pokažeš kako to ide.. A i bitno mi je da mi bude točno, a s obzirom na moju matematiku... Rolling Eyes

Evo počeo sam sa ovim točkama:

A ( 5 ; 11,876)
B (10; -8,920)

jednadžba prvog pravca je: y=-4,1592*(x-5)+11,876
koordinate središta prvog pravca: P( 7,5 ; 1,478)
valjda je točno...

i tu sam zapeo, neznam kako dobiti drugi (okomiti) pravac.

PS.da te pitam...ova jednadžba prvog pravca koji prolazi kroz gornje točke A i B, nije mi potrebna da bi dobio konačni (okomiti pravac)...?
Jesam u pravu ili...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:15 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tetrapak37"]
jednadžba prvog pravca je: y=-4,1592*(x-5)+11,876
koordinate središta prvog pravca: P( 7,5 ; 1,478)


PS.da te pitam...ova jednadžba prvog pravca koji prolazi kroz gornje točke A i B, nije mi potrebna da bi dobio konačni (okomiti pravac)...?
Jesam u pravu ili...?[/quote]

donekle si u pravu, treba ti samo njegov koeficijent smjera.

dakle prvi pravac je [latex]y=-4.1592x+32.672[/latex], dakle a=-4.1592, b=32.672
okomiti pravac ima koeficijent smjera [latex]k_2=\frac{-1}{a}[/latex], gdje je a koeficijent smjera pravca na kojeg ovaj novi mora bit okomit.

Sad mislim da ćeš znat dalje :D
Tetrapak37 (napisa):

jednadžba prvog pravca je: y=-4,1592*(x-5)+11,876
koordinate središta prvog pravca: P( 7,5 ; 1,478)


PS.da te pitam...ova jednadžba prvog pravca koji prolazi kroz gornje točke A i B, nije mi potrebna da bi dobio konačni (okomiti pravac)...?
Jesam u pravu ili...?


donekle si u pravu, treba ti samo njegov koeficijent smjera.

dakle prvi pravac je , dakle a=-4.1592, b=32.672
okomiti pravac ima koeficijent smjera , gdje je a koeficijent smjera pravca na kojeg ovaj novi mora bit okomit.

Sad mislim da ćeš znat dalje Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:04 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok. Riješeno.

Oprosti ako sam dosadan, ali zanima me još samo jedna sitnica.

Kako izračunati odstupanje određene točke od tog pravca,
i da li to odstupanje pada na pravac okomito - kao dužina od točke C (isprekidana zelena crtica) ili ili pada kao ova dužina od točke D do pravca (isprekidana crna crtica)na sljedećoj slici?
Npr. kako ću izračunati odstupanje točke C.

http://img32.imageshack.us/img32/6072/12342346.gif
Ok. Riješeno.

Oprosti ako sam dosadan, ali zanima me još samo jedna sitnica.

Kako izračunati odstupanje određene točke od tog pravca,
i da li to odstupanje pada na pravac okomito - kao dužina od točke C (isprekidana zelena crtica) ili ili pada kao ova dužina od točke D do pravca (isprekidana crna crtica)na sljedećoj slici?
Npr. kako ću izračunati odstupanje točke C.

http://img32.imageshack.us/img32/6072/12342346.gif


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:26 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tetrapak37"]
Kako izračunati odstupanje određene točke od tog pravca,
i da li to odstupanje pada na pravac okomito - kao dužina od točke C (isprekidana zelena crtica) ili ili pada kao ova dužina od točke D do pravca (isprekidana crna crtica)na sljedećoj slici?
Npr. kako ću izračunati odstupanje točke C.

http://img32.imageshack.us/img32/6072/12342346.gif[/quote]

zeleno :D Udaljenost (odstupanje) je uvijek ono okomito (jer je to i najkraće) :D A ima i formula za udaljenost točke od pravca:
neka je [latex]Ax+By+C=0[/latex] jednadžba pravca [latex]p[/latex] (pazi, tu je sve na istoj stani), i [latex]T=(x_0,y_0)[/latex] točka. Tada je udaljenost točke T do pravca p dana s:
[latex]d(T,p)=\frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}[/latex]

Ako ti je draže računom doć do toga, možeš napravit sljedeće:
1. nać jednadžbu pravca koji prolazi kroz T i okomit je na p (to nek je p1)
2. naći sjecište pravca p1 i pravca p (to nek je točka Z)
3. udaljenost točke Z do točke T je tražena udaljenost (udaljenost je standardna Euklidska, ono s korijenom)
Tetrapak37 (napisa):

Kako izračunati odstupanje određene točke od tog pravca,
i da li to odstupanje pada na pravac okomito - kao dužina od točke C (isprekidana zelena crtica) ili ili pada kao ova dužina od točke D do pravca (isprekidana crna crtica)na sljedećoj slici?
Npr. kako ću izračunati odstupanje točke C.

http://img32.imageshack.us/img32/6072/12342346.gif


zeleno Very Happy Udaljenost (odstupanje) je uvijek ono okomito (jer je to i najkraće) Very Happy A ima i formula za udaljenost točke od pravca:
neka je jednadžba pravca (pazi, tu je sve na istoj stani), i točka. Tada je udaljenost točke T do pravca p dana s:


Ako ti je draže računom doć do toga, možeš napravit sljedeće:
1. nać jednadžbu pravca koji prolazi kroz T i okomit je na p (to nek je p1)
2. naći sjecište pravca p1 i pravca p (to nek je točka Z)
3. udaljenost točke Z do točke T je tražena udaljenost (udaljenost je standardna Euklidska, ono s korijenom)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:35 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

AJOOOOOOJ :shock: :D

Ovo je za mene astronomska fizika... :D
Ne kužim ništa ta slova.. Možeš li objasniti na onom primjeru sa zadnje slike odstupanje za točku

C (14 ; 0.442)
AJOOOOOOJ Shocked Very Happy

Ovo je za mene astronomska fizika... Very Happy
Ne kužim ništa ta slova.. Možeš li objasniti na onom primjeru sa zadnje slike odstupanje za točku

C (14 ; 0.442)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:44 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, uzmeš jednadžbu pravca 2.
Jednadžba glasi [latex]y=Ax+C[/latex] za neke A i C (ne da mi se računat :D). iz te jednadže dobijemo da je [latex]Ax-y+C=0[/latex] pa od tud čitamo one koeficijente za formulu (A je A, B=-1, a C je C). Tvoja točka je [latex]T= (14, 0.442)[/latex] pa je [latex]x_0=14[/latex], a [latex]y_0=0.442[/latex]

I sad to sve uvrstiš :D
Dakle, uzmeš jednadžbu pravca 2.
Jednadžba glasi za neke A i C (ne da mi se računat Very Happy). iz te jednadže dobijemo da je pa od tud čitamo one koeficijente za formulu (A je A, B=-1, a C je C). Tvoja točka je pa je , a

I sad to sve uvrstiš Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:00 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači to sve vstim u ovu formulu [latex]



d(T,p)=\frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}



[/latex]
Ps. kako dođeš do ovoga B (ili je on uvijek -1)?

I ove zagrade lx,x,xl jel se računaju kao obične zagrade?

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

Prijatelju, neću ja to nikad ovako, postajem dosadan i sam sebi. Ako nešto uspijem, vjerojatno će rezultat biti kriv... Pa ako ti nije problem , da mi to sve korak po korak napišeš, sa točnim vrijednostima i svim izračunima, kao djetetu u prvom razredu, kad budeš imao vremena jedan dan. Ajd plizplizpliz :D

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Znači to sve vstim u ovu formulu
Ps. kako dođeš do ovoga B (ili je on uvijek -1)?

I ove zagrade lx,x,xl jel se računaju kao obične zagrade?

Added after 9 minutes:

Prijatelju, neću ja to nikad ovako, postajem dosadan i sam sebi. Ako nešto uspijem, vjerojatno će rezultat biti kriv... Pa ako ti nije problem , da mi to sve korak po korak napišeš, sa točnim vrijednostima i svim izračunima, kao djetetu u prvom razredu, kad budeš imao vremena jedan dan. Ajd plizplizpliz Very Happy

Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile




Zadnja promjena: Tetrapak37; 23:01 sub, 26. 12. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:07 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tetrapak37"]Znači to sve vstim u ovu formulu
[latex]d(T,p)=\frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}[/latex][/quote]
Tako je :D

[quote="Tetrapak37"]Ps. kako dođeš do ovoga B (ili je on uvijek -1)?[/quote] B je onaj broj koji je uz y. U našem slučaju je to -1 jer imamo Ax-y+C=0.

[quote="Tetrapak37"]I ove zagrade lx,x,xl jel se računaju kao obične zagrade?[/quote]
Ravne zagrade označavaju apsolutnu vrijednost. Tj, nakon što izračunaš ono što je unutar njih, ako je minus onda ga zanemariš, a ako nije, onda ko da zagrada nema. To je tu da bi osiguralo da udaljenost bude pozitivan broj.
Konkretno, |-5|=5; |6|=6

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

[quote="Tetrapak37"]Prijatelju, neću ja to nikad ovako, postajem dosadan i sam sebi. Ako nešto uspijem, vjerojatno će rezultat biti kriv... Pa ako ti nije problem , da mi to sve korak po korak napišeš, sa točnim vrijednostima i svim izračunima, kao djetetu u prvom razredu, kad budeš imao vremena jedan dan. Ajd plizplizpliz :D [/quote]

Evo, probaj sa ovim što sam ti dosad napisao, samo prati korake polako, sve je uvrštavanje u formule, stvarno nije teško. Mislim da se to radi u 1.,2.r srednje škole. Samo polako, kalkulator u ruke i udri :D

Računat mi se ne da, a još manje pisat cijeli postupak, trajalo bi danima a stvarno niš pametno :D

Ako još negdje zapneš pitaj :D
Tetrapak37 (napisa):
Znači to sve vstim u ovu formulu

Tako je Very Happy

Tetrapak37 (napisa):
Ps. kako dođeš do ovoga B (ili je on uvijek -1)?
B je onaj broj koji je uz y. U našem slučaju je to -1 jer imamo Ax-y+C=0.

Tetrapak37 (napisa):
I ove zagrade lx,x,xl jel se računaju kao obične zagrade?

Ravne zagrade označavaju apsolutnu vrijednost. Tj, nakon što izračunaš ono što je unutar njih, ako je minus onda ga zanemariš, a ako nije, onda ko da zagrada nema. To je tu da bi osiguralo da udaljenost bude pozitivan broj.
Konkretno, |-5|=5; |6|=6

Added after 7 minutes:

Tetrapak37 (napisa):
Prijatelju, neću ja to nikad ovako, postajem dosadan i sam sebi. Ako nešto uspijem, vjerojatno će rezultat biti kriv... Pa ako ti nije problem , da mi to sve korak po korak napišeš, sa točnim vrijednostima i svim izračunima, kao djetetu u prvom razredu, kad budeš imao vremena jedan dan. Ajd plizplizpliz Very Happy


Evo, probaj sa ovim što sam ti dosad napisao, samo prati korake polako, sve je uvrštavanje u formule, stvarno nije teško. Mislim da se to radi u 1.,2.r srednje škole. Samo polako, kalkulator u ruke i udri Very Happy

Računat mi se ne da, a još manje pisat cijeli postupak, trajalo bi danima a stvarno niš pametno Very Happy

Ako još negdje zapneš pitaj Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:14 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK hvala ti puno na pomoći :)
OK hvala ti puno na pomoći Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:32 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok. Opet zapelo... :)

Možeš li mi reći kako da znam da li je odstupanje u minusu ili plusu, tj. kako da znam je li točka kojoj tražim odstupanje iznad ili ispod pravca?

http://img191.imageshack.us/img191/7167/54647475.gif
Bok. Opet zapelo... Smile

Možeš li mi reći kako da znam da li je odstupanje u minusu ili plusu, tj. kako da znam je li točka kojoj tražim odstupanje iznad ili ispod pravca?

http://img191.imageshack.us/img191/7167/54647475.gif


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:05 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odstupanje je uvijek pozitivno (tj nenegativno). Zbog toga je u onoj formuli apsolutna vrijednost ( one || zagrade). Odstupanje je zapravo udaljenost, a nema smisla da je udaljenost negativna veličina, pa nije ni odstupanje.
Odstupanje je uvijek pozitivno (tj nenegativno). Zbog toga je u onoj formuli apsolutna vrijednost ( one || zagrade). Odstupanje je zapravo udaljenost, a nema smisla da je udaljenost negativna veličina, pa nije ni odstupanje.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:10 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma znam da nema smisla da je odstupanje negativno.. nego kako da znam je li točka kojoj tražim odstupanje ispod ili iznad pravca
Ma znam da nema smisla da je odstupanje negativno.. nego kako da znam je li točka kojoj tražim odstupanje ispod ili iznad pravca


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:24 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedino sa slike :D
Kako znaš dal je Pariz južno ili sjeverno od Zagreba? Sa karte :D
Jedino sa slike Very Happy
Kako znaš dal je Pariz južno ili sjeverno od Zagreba? Sa karte Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:37 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hehe znači nikako .. :D
A dobro, to je to onda, hvala ti što si mi pomogao da
postanem pametniji.
Pozdrav.
Hehe znači nikako .. Very Happy
A dobro, to je to onda, hvala ti što si mi pomogao da
postanem pametniji.
Pozdrav.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:48 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma kako nikako? Pa nacrtaš cijelu priču, pogledaš sliku, di se nalazi točka s obzirom na pravac i to je to :D Sve se može :D

A sjetio sam se još nečeg, kak se može bez slike... pravac ima svoju jednadžbu y=ax+b, tj [latex]-ax+y-b=0[/latex] (sve prebacimo na stranu od y-a). U tu jednadžbu se umjesto x i y uvrste koordinate točke koja te zanima i izračuna se vrijednost izraza s lijeve strane. Može se desiti sljedeće:

1. [latex]-ax+y-b=0[/latex] - točka se nalazi na pravcu
2. [latex]-ax+y-b>0[/latex] - točka je iznad pravca
3. [latex]-ax+y-b<0[/latex] - točka je ispod pravca
Ma kako nikako? Pa nacrtaš cijelu priču, pogledaš sliku, di se nalazi točka s obzirom na pravac i to je to Very Happy Sve se može Very Happy

A sjetio sam se još nečeg, kak se može bez slike... pravac ima svoju jednadžbu y=ax+b, tj (sve prebacimo na stranu od y-a). U tu jednadžbu se umjesto x i y uvrste koordinate točke koja te zanima i izračuna se vrijednost izraza s lijeve strane. Može se desiti sljedeće:

1. - točka se nalazi na pravcu
2. - točka je iznad pravca
3. - točka je ispod pravca



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:08 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma znam, ali mislio sam bez crtanja...


Prvo si napisao da se Y prebaci na drugu stranu [latex]Ax-y+C=0[/latex]
ali mislim da je točno ovo što si sad napisao [latex]-Ax+y-C=0[/latex], sve se prebaci na stranu di je Y...

I probao sam na primjeru.. moraju se koordinate uvrstiti ne u ovu gornju jednadžbu, nego u ovu (mislim, pošto se s njom računa odstupanje): [latex]d(T,p)=\frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}[/latex]
ali se ne smije zanemariti minus u brojniku.
Na taj način ispada kao na slici: ispod pravca(<0), iznad(>0)

a probao sam uvrstiti u [latex]-Ax+y-C=0[/latex], i razlike u rezultatima između ove dvije jednadžbe su minimalne, pa sad...
ipak si ti matematičar, što misliš što je točno...?
Ma znam, ali mislio sam bez crtanja...


Prvo si napisao da se Y prebaci na drugu stranu
ali mislim da je točno ovo što si sad napisao , sve se prebaci na stranu di je Y...

I probao sam na primjeru.. moraju se koordinate uvrstiti ne u ovu gornju jednadžbu, nego u ovu (mislim, pošto se s njom računa odstupanje):
ali se ne smije zanemariti minus u brojniku.
Na taj način ispada kao na slici: ispod pravca(<0), iznad(>0)

a probao sam uvrstiti u , i razlike u rezultatima između ove dvije jednadžbe su minimalne, pa sad...
ipak si ti matematičar, što misliš što je točno...?




Zadnja promjena: Tetrapak37; 13:34 pon, 28. 12. 2009; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:18 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može se prebacivat kak ti paše. Kad se računa udaljenost, ionako je gore apsolutna vrijednost, koja će ubit drugačiji predznak.

A ovo što kažeš ima smisla, samo se u tom slučaju treba pazit na koju stranu se prebaci, točnije treba se prebacit na stranu od y-a.

No, reći ću nek se zna, najsigurnije je sa slike. Ionako imaš sve nacrtano, pa znaš di se kaj nalazi. Očitavanje sa slike može poništit eventualnu grešku u računu kod jednadžbe pravca, kod udaljenosti i sve ga ostaloga, i da taj dio zadatka ipak bude točan. Toplo preporučam sliku :D
Može se prebacivat kak ti paše. Kad se računa udaljenost, ionako je gore apsolutna vrijednost, koja će ubit drugačiji predznak.

A ovo što kažeš ima smisla, samo se u tom slučaju treba pazit na koju stranu se prebaci, točnije treba se prebacit na stranu od y-a.

No, reći ću nek se zna, najsigurnije je sa slike. Ionako imaš sve nacrtano, pa znaš di se kaj nalazi. Očitavanje sa slike može poništit eventualnu grešku u računu kod jednadžbe pravca, kod udaljenosti i sve ga ostaloga, i da taj dio zadatka ipak bude točan. Toplo preporučam sliku Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:08 pon, 28. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

(/gotova rasprava)

Boli me glava od ove matematike :) nije to za mene. Pozdrav
(/gotova rasprava)

Boli me glava od ove matematike Smile nije to za mene. Pozdrav




Zadnja promjena: Tetrapak37; 16:50 pon, 28. 12. 2009; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan