Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Deriviranje funkcije i određivanje tangente i normale! (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
DukaCaic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 01. 2010. (19:25:50)
Postovi: (2)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:46 čet, 14. 1. 2010    Naslov: Deriviranje funkcije i određivanje tangente i normale! Citirajte i odgovorite

Pozdrav, nisam siguran jesam li u pravi topic ubacio zadatake za riješavanje ove zadaće. Ako nisam, molim moderatora da mi prebaci temu. Zahvaljujem.

Dakle, trebam derivirati funkciju i zatim odrediti jednadžbu tangente i normale na krivulju (dva zadatka), što se može isčitati sa slike.

d = 28
m = 8
g = 1990

i treba koristiti za studente, dakle: n = 3, h (x) = arc cos x


Zahvaljujem.
Pozdrav, nisam siguran jesam li u pravi topic ubacio zadatake za riješavanje ove zadaće. Ako nisam, molim moderatora da mi prebaci temu. Zahvaljujem.

Dakle, trebam derivirati funkciju i zatim odrediti jednadžbu tangente i normale na krivulju (dva zadatka), što se može isčitati sa slike.

d = 28
m = 8
g = 1990

i treba koristiti za studente, dakle: n = 3, h (x) = arc cos x


Zahvaljujem.





zadaca.jpg
 Description:
 Filesize:  62.19 KB
 Viewed:  356 Time(s)

zadaca.jpg


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:05 čet, 14. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.
funkcija koju imaš glasi:

[latex]f(x)=1990x^3 + \sqrt[8]{x^{28}} +arccosx[/latex], tj nakon što onaj korijen ljepše napišemo imamo:
[latex]f(x)=1990x^3 + x^{\frac{7}{2}} +arccosx[/latex]

onda je derivacija jednaka:
[latex]f'(x)=5970x^2 + \frac{7}{2}x^{\frac{5}{2}} - \frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/latex]
Ako imaš problema sa deriviranje, pogledaj [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/files/tabder.pdf]OVAJ LINK[/url]

2. trebaš naći tangentu i normalu.

Najprije odrediš koja je tvoja točka koja ti treba. x imaš zadan, i uvrstiš ga u jednadžbu, dobiješ y (kod tebe y=d+g).
Sad imamo našu točku.
Tangenta i normala su neki pravci. Da bi mogli odrediti pravac, a znamo samo jednu točku, potreban nam je koeficijent smjera.

A koeficijent smjera za tangentu u točki x=0 je [latex]k_T=y'(0)[/latex]. Dakle odrediš derivaciju, i unutra umjesto x uvrstiš 0. Onaj broj koji dobiješ je koeficijent smjera.

Sad imamo jednu točku i koeficijent smjera, pa možemo odredit pravac (ima formula u žutim tablicama, da ju tu ne pišem).

Još nam treba normala, no to je lako, jer je normala okomita na tangentu pa je koeficijent smjera normale=-1/kT, tj kod nas:
[latex]k_N = \frac{-1}{y'(0)}[/latex]

I onda opet imamo jednu točku i koeficijent smjera pa opet formula za jednadžbu pravca.

Ako negdje zapneš, pitaj.
1.
funkcija koju imaš glasi:

, tj nakon što onaj korijen ljepše napišemo imamo:


onda je derivacija jednaka:

Ako imaš problema sa deriviranje, pogledaj OVAJ LINK

2. trebaš naći tangentu i normalu.

Najprije odrediš koja je tvoja točka koja ti treba. x imaš zadan, i uvrstiš ga u jednadžbu, dobiješ y (kod tebe y=d+g).
Sad imamo našu točku.
Tangenta i normala su neki pravci. Da bi mogli odrediti pravac, a znamo samo jednu točku, potreban nam je koeficijent smjera.

A koeficijent smjera za tangentu u točki x=0 je . Dakle odrediš derivaciju, i unutra umjesto x uvrstiš 0. Onaj broj koji dobiješ je koeficijent smjera.

Sad imamo jednu točku i koeficijent smjera, pa možemo odredit pravac (ima formula u žutim tablicama, da ju tu ne pišem).

Još nam treba normala, no to je lako, jer je normala okomita na tangentu pa je koeficijent smjera normale=-1/kT, tj kod nas:


I onda opet imamo jednu točku i koeficijent smjera pa opet formula za jednadžbu pravca.

Ako negdje zapneš, pitaj.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
DukaCaic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 01. 2010. (19:25:50)
Postovi: (2)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:20 čet, 14. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno. Evo uspio sam nekako riješiti oba zadatka, mada i uz pomoć drugog primjera. Ubacio sam attachment - pa me zanima ako su zadaci u potpunosti točno riješeni ili je pak nešto netočno. Zahvaljujem.
Hvala puno. Evo uspio sam nekako riješiti oba zadatka, mada i uz pomoć drugog primjera. Ubacio sam attachment - pa me zanima ako su zadaci u potpunosti točno riješeni ili je pak nešto netočno. Zahvaljujem.





14012010064.jpg
 Description:
 Filesize:  470.32 KB
 Viewed:  230 Time(s)

14012010064.jpg


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:26 čet, 14. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je to :thumbup:
To je to Thumb up!



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan