Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Popravni kolokvij
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 10:40 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Popravni kolokvij Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c4rimson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2010. (18:57:26)
Postovi: (3B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:34 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

Kako rijesit drugi zadatak?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

Kako rijesit drugi zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vuja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (12:57:07)
Postovi: (2C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 1

PostPostano: 12:03 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Re: Popravni kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="medonja"]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..[/quote]

da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu <-3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo :D
medonja (napisa):
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..


da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu ←3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 12:13 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Re: Popravni kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="vuja"][quote="medonja"]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..[/quote]

da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu <-3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo :D[/quote]


mislim da bi to bilo predivno,kad bi bilo tako...a vuja,jel mi mozes onda rec koja bi bila slika f-je [latex] f(x) = x^2-3x+2[/latex] na intervalu [latex]<1,2>[/latex] ??

ugl. poanta,to mozes napravit u slucaju da je f-ja monotona na tom intervalu,ili u opcenitijem slucaju,ako je f-ja kompozicija dviju monotonih f-ja...pa imas ona pravila (rastuca i rastuca = rastuca, itd...),sto nije u ovom slucaju,ovde omas kopoziciju kvadratne i exponencijalne...sad nisan 100% siguran,al mislin da bi triba nac tjeme "parabole" (pod navodnike jer graf ovoga bas i nije parabola),odnosno x za koji ova f-ja postize svoj minimum...ako je ta tocka u zadanom intervalu, interval ce ti bit od f(min) do f(max) (max takoder iz intervala,prva ili zadnja tocka)...ukoliko min nije u intervalu,onda imas monotonost na tom intervalu i radis ono sta je kolega maloprije reka,samo ispravno...jer ovo "spustanje",nije opce tocno...prije nesto slicnije ovome [latex]f(ln5)=e^{2ln5}-8^{ln5}+12=5^2-8*5+12=-3[/latex],jer se ovaj [latex]e[/latex] i [latex]ln[/latex] "poniste" i "spusti" se petica...

nadan se da nisan zbunio
vuja (napisa):
medonja (napisa):
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..


da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu ←3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo Very Happy



mislim da bi to bilo predivno,kad bi bilo tako...a vuja,jel mi mozes onda rec koja bi bila slika f-je na intervalu ??

ugl. poanta,to mozes napravit u slucaju da je f-ja monotona na tom intervalu,ili u opcenitijem slucaju,ako je f-ja kompozicija dviju monotonih f-ja...pa imas ona pravila (rastuca i rastuca = rastuca, itd...),sto nije u ovom slucaju,ovde omas kopoziciju kvadratne i exponencijalne...sad nisan 100% siguran,al mislin da bi triba nac tjeme "parabole" (pod navodnike jer graf ovoga bas i nije parabola),odnosno x za koji ova f-ja postize svoj minimum...ako je ta tocka u zadanom intervalu, interval ce ti bit od f(min) do f(max) (max takoder iz intervala,prva ili zadnja tocka)...ukoliko min nije u intervalu,onda imas monotonost na tom intervalu i radis ono sta je kolega maloprije reka,samo ispravno...jer ovo "spustanje",nije opce tocno...prije nesto slicnije ovome ,jer se ovaj i "poniste" i "spusti" se petica...

nadan se da nisan zbunio



_________________
You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 13:03 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Re: Popravni kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="medonja"]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..[/quote]

pa najlakše je preko kompozicija :
evo (b) dio zadatka:

f=(goh)(x)
h(x)=e^x (ova funkcija prva djeluje)
g(x)=x^2 - 8*x + 12

f([0,ln5)) = g(h([0,ln5))) = g([1,5)) =[-4,5]
medonja (napisa):
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0607-kp.pdf

dal netko moze rijesiti 3 zad iz ovog kolokvija...hvala..


pa najlakše je preko kompozicija :
evo (b) dio zadatka:

f=(goh)(x)
h(x)=e^x (ova funkcija prva djeluje)
g(x)=x^2 - 8*x + 12

f([0,ln5)) = g(h([0,ln5))) = g([1,5)) =[-4,5]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 13:17 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Re: Popravni kolokvij Citirajte i odgovorite

[quote="vuja"]da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu <-3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo :D[/quote]

Ne baš :). Uz greške koje imaš u računu, postupak nije točan - to je relativno česta zamka u koju ljudi cijene upasti budući da je donekle prirodna, ali kao što je jkrstic objasnio, to možeš napraviti samo u nekim ekstremnim slučajevima, dok generalno to ne vrijedi :(.

Uglavnom, ovi su zadaci (ne ovi doslovno, ali takvi) riješeni već puno puta na forumu, tako da bi bilo korisno da pogledate malo ta rješenja, probate sami i onda kažete gdje ste zapeli.

Ovaj zadatak iz 2007. se rješava baš onako kao što ste radili milijun puta na vježbama i još smo milijun puta na forumu to komentirali - upotrebom kompozicija. Zapravo, to je dosta prirodan način - vidimo da nam je ova funkcija preteška da joj možemo nacrtati graf ili tako nešto, pa ju pokušavamo "podijeliti" na jednostavnije funkcije. Ukratko, uzmimo funkcije [latex]f_1(x)=x^2-8x+12[/latex] i [latex]f_2(x)=e^x[/latex] - u tom slučaju znamo da je [latex]f(x)=(f_1\circ f_2)(x)[/latex]. Sad imamo dvije tvrdnje koje su spomenute/dokazane na predavanjima/vježbama: [latex]f(A)=f_1(f_2(A))[/latex] i [latex]f^{-1}(B)=f_2^{-1}(f_1^{-1}(B))[/latex].

U a) dijelu zadatka uzmimo [latex]B=\langle -3,0\][/latex]. Prvo nas zanima [latex]f_1^{-1}(\langle -3,0\])[/latex], tj. kada je [latex]-3<f_1(x)=x^2-8x+12\leq 0[/latex]. To nije problem izračunati, naprosto riješimo dvije kvadratne jednadžbe. Ja ću sad to preskočiti budući da je dosta očito što bi trebalo činiti, a ti javi ako trebaš pomoć - uglavnom, dobivamo da je [latex]f_1^{-1}(\langle -3,0\])=\[2,3\rangle\cup\langle 5,6\][/latex]. Naposlijetku, zanima nas [latex]f_2^{-2}(\[2,3\rangle\cup\langle 5,6\])=f_2^{-2}(\[2,3\rangle)\cup f_2^{-2}(\langle 5,6\])[/latex]. No, to je lagano: nas, dakle, zanimaju sva rješenja od [latex]2\leq e^x<3[/latex] i [latex]5<e^x\leq 6[/latex] (naše rješenje je unija tih rješenja). Iz toga očito vidimo da je traženo rješenje [latex]\[\ln 2, \ln 3\rangle\cup\langle \ln 5,\ln 6\][/latex].

b) dio je lakši :). Uzimamo [latex]A=\[0,\ln 5\rangle[/latex]. Onda nas zanima [latex]f(A)=f_1(f_2(A))[/latex]. Riješimo prvo [latex]f_2(\[0,\ln 5\rangle)[/latex] - to je lagano i možemo "pročitati" rješenje s grafa ili (kao što je radio vuja tamo gdje nije smio :P), iskoristivši da je funkcija [latex]f_2(x)=e^x[/latex] rastuća i neprekidna, dobiti da je rješenje [latex]\[e^0,e^{\ln 5}\rangle=\[1,5\rangle[/latex]. Sad nas još zanima [latex]f_1(\[1,5\rangle)[/latex]. U svakom slučaju, s grafa ili računski ili na koji već način, možemo vidjeti da je rješenje [latex]\[-4,5\][/latex] - to je skup koji smo tražili.

U vezi 2. zadatka iz 2009., u a) dijelu ćemo lako pokazati indukcijom da je [latex]a_n\geq n[/latex] za sve [latex]n\in\mathbb{N}[/latex]. Kao rezultat, niz očito nije konvergentan (tj. divergira u [latex]+\infty[/latex]). Dakle, baza vrijedi. Neka je sad [latex]a_n\geq n[/latex] za neki [latex]n\in\mathbb{N}[/latex]. Pogledajmo [latex]a_{n+1}=2^{a_n}\geq 2^n[/latex] ([latex]2^x[/latex] je rastuća funkcija). Sad smo manje-više gotovi zato što znamo da za sve [latex]n\in\mathbb{N}[/latex] vrijedi [latex]2^n\geq n+1[/latex] - ako treba, to ponovno možemo dokazati indukcijom (u tom slučaju je baza opet trivijalna, a korak indukcije je [latex]2^{n+1}=2\cdot 2^n\geq 2n+2\geq n+2[/latex]). Dakle, pokazali smo da je [latex]a_{n+1}\geq n+1[/latex], pa smo gotovi sa indukcijom i sa zadatkom.

b) dio zadatka je puno tipičniji i isto se puno puta rješavao na svim mogućim formama nastave - niz je konvergentan i to ćemo pokazati tako da pokažemo da je monoton i ograničen (onda je, po poznatom teoremu, i konvergentan). Dobro, prvo pronađimo koji je limes ako postoji (dakle, mi u ovom trenutku ne znamo postoji li taj limes, ali ako postoji, znamo ga već i sada odrediti): vrijedi [latex]\displaystyle L=\lim_{n\to \infty} a_n=\lim_{n\to \infty} \frac{1}{3}a_{n-1}+2=\lim_{n\to \infty}\frac{1}{3}a_{n-1}+\lim_{n\to \infty}2=\frac{L}{3}+2[/latex]. Iz toga proizlazi da, ako postoji, limes je [latex]3[/latex].

Pokažimo da je sada niz ograničen. Budući da se očito radi o zbrajanju pozitivnih brojeva, niz je sigurno odozdo ograničen (ako treba, formalno možemo ići indukcijom i iskoristiti da iz [latex]a_{n-1}>0[/latex] lako slijedi, po definicionoj relaciji, da je [latex]a_n>0[/latex]). Preostaje ograničenost odozgo: dokazat ćemo da je [latex]a_n<3[/latex] za svaki [latex]L[/latex]. Ponovno idemo indukcijom - baza očito vrijedi, a ako je [latex]a_n<3[/latex], onda je [latex]\displaystyle a_{n+1}=\frac{a_n}{3}+2<\frac{3}{3}+2=3[/latex]. Stoga smo s tim dijelom gotovi.

Treba još pokazati da je niz monoton - i to je lagano. Vidimo da je [latex]a_{n+1}>a_n[/latex] ekvivalentno s [latex]\displaystyle \frac{a_n}{3}+2>a_n[/latex], a to je opet ekvivalentno s [latex]a_n<3[/latex], što smo upravo dokazali. Dakle, niz je monoton (i to strogo rastuć) i ograničen, pa je i konvergentan. Dakle, ima limes, a već smo prije pokazali da je taj limes onda nužno jednak [latex]3[/latex].

Evo, nadam se da sam pomogao, a, kažem, ovakvih zadataka ima na forumu "na bacanje", tako da pogledajte malo i pitajte ako ste zapeli negdje, to ispada dosta smislenije od toga da treba riješiti cijeli zadatak :lol:.

EDIT: Sorry, kaj, nisam vidio tvoje rješenje :).
vuja (napisa):
da bi dobio f(<0, ln5>) samo uvrstiš brojeve u funkciju. kad uvrstiš 0, dobiješ 1 - 8 + 12, što je jednako 5. kad uvrstiš ln5 dobiješ e^(2ln5) - 8e^(ln5) + 12. pošto ti je u eksponentu logaritam i baza logaritma jednaka bazi eksponencijalne fje, možeš spustiti eksponente i dobiješ 2ln5 - 8ln5 + 12 = 12 - 6 ln5 i to je cca 2.34, što je manje od 5. interval koji dobiješ je <12 - 6ln5, 5>. kad imaš prasliku na intervalu ←3, 0], znači da je f(x) iz tog intervala, odnosno da -3 < f(x) < 0. i rješavaš sustave dviju nejednadžbi, nađeš presjeke rješenja i to je konačno rješenje. ako ti je lakše, napraviš supstituciju e^x = t. nadam se da je ovo pomoglo Very Happy


Ne baš Smile. Uz greške koje imaš u računu, postupak nije točan - to je relativno česta zamka u koju ljudi cijene upasti budući da je donekle prirodna, ali kao što je jkrstic objasnio, to možeš napraviti samo u nekim ekstremnim slučajevima, dok generalno to ne vrijedi Sad.

Uglavnom, ovi su zadaci (ne ovi doslovno, ali takvi) riješeni već puno puta na forumu, tako da bi bilo korisno da pogledate malo ta rješenja, probate sami i onda kažete gdje ste zapeli.

Ovaj zadatak iz 2007. se rješava baš onako kao što ste radili milijun puta na vježbama i još smo milijun puta na forumu to komentirali - upotrebom kompozicija. Zapravo, to je dosta prirodan način - vidimo da nam je ova funkcija preteška da joj možemo nacrtati graf ili tako nešto, pa ju pokušavamo "podijeliti" na jednostavnije funkcije. Ukratko, uzmimo funkcije i - u tom slučaju znamo da je . Sad imamo dvije tvrdnje koje su spomenute/dokazane na predavanjima/vježbama: i .

U a) dijelu zadatka uzmimo . Prvo nas zanima , tj. kada je . To nije problem izračunati, naprosto riješimo dvije kvadratne jednadžbe. Ja ću sad to preskočiti budući da je dosta očito što bi trebalo činiti, a ti javi ako trebaš pomoć - uglavnom, dobivamo da je . Naposlijetku, zanima nas . No, to je lagano: nas, dakle, zanimaju sva rješenja od i (naše rješenje je unija tih rješenja). Iz toga očito vidimo da je traženo rješenje .

b) dio je lakši Smile. Uzimamo . Onda nas zanima . Riješimo prvo - to je lagano i možemo "pročitati" rješenje s grafa ili (kao što je radio vuja tamo gdje nije smio Razz), iskoristivši da je funkcija rastuća i neprekidna, dobiti da je rješenje . Sad nas još zanima . U svakom slučaju, s grafa ili računski ili na koji već način, možemo vidjeti da je rješenje - to je skup koji smo tražili.

U vezi 2. zadatka iz 2009., u a) dijelu ćemo lako pokazati indukcijom da je za sve . Kao rezultat, niz očito nije konvergentan (tj. divergira u ). Dakle, baza vrijedi. Neka je sad za neki . Pogledajmo ( je rastuća funkcija). Sad smo manje-više gotovi zato što znamo da za sve vrijedi - ako treba, to ponovno možemo dokazati indukcijom (u tom slučaju je baza opet trivijalna, a korak indukcije je ). Dakle, pokazali smo da je , pa smo gotovi sa indukcijom i sa zadatkom.

b) dio zadatka je puno tipičniji i isto se puno puta rješavao na svim mogućim formama nastave - niz je konvergentan i to ćemo pokazati tako da pokažemo da je monoton i ograničen (onda je, po poznatom teoremu, i konvergentan). Dobro, prvo pronađimo koji je limes ako postoji (dakle, mi u ovom trenutku ne znamo postoji li taj limes, ali ako postoji, znamo ga već i sada odrediti): vrijedi . Iz toga proizlazi da, ako postoji, limes je .

Pokažimo da je sada niz ograničen. Budući da se očito radi o zbrajanju pozitivnih brojeva, niz je sigurno odozdo ograničen (ako treba, formalno možemo ići indukcijom i iskoristiti da iz lako slijedi, po definicionoj relaciji, da je ). Preostaje ograničenost odozgo: dokazat ćemo da je za svaki . Ponovno idemo indukcijom - baza očito vrijedi, a ako je , onda je . Stoga smo s tim dijelom gotovi.

Treba još pokazati da je niz monoton - i to je lagano. Vidimo da je ekvivalentno s , a to je opet ekvivalentno s , što smo upravo dokazali. Dakle, niz je monoton (i to strogo rastuć) i ograničen, pa je i konvergentan. Dakle, ima limes, a već smo prije pokazali da je taj limes onda nužno jednak .

Evo, nadam se da sam pomogao, a, kažem, ovakvih zadataka ima na forumu "na bacanje", tako da pogledajte malo i pitajte ako ste zapeli negdje, to ispada dosta smislenije od toga da treba riješiti cijeli zadatak Laughing.

EDIT: Sorry, kaj, nisam vidio tvoje rješenje Smile.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vuja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (12:57:07)
Postovi: (2C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 1

PostPostano: 13:30 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moram se hitno uhvatit teorije... :D ne znam šta bih drugo rekao, nego hvala na ispravljanju :D
moram se hitno uhvatit teorije... Very Happy ne znam šta bih drugo rekao, nego hvala na ispravljanju Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c4rimson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2010. (18:57:26)
Postovi: (3B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:54 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf
Trebam pomoc kod 5. zadatka pod a.
Znam da ide supstitucija t=1-x i da je x=1-t i da t->0, al kad to uvrstim, nikako mi ne ispada.
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf
Trebam pomoc kod 5. zadatka pod a.
Znam da ide supstitucija t=1-x i da je x=1-t i da t->0, al kad to uvrstim, nikako mi ne ispada.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 20:32 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="c4rimson"]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf
Trebam pomoc kod 5. zadatka pod a.
Znam da ide supstitucija t=1-x i da je x=1-t i da t->0, al kad to uvrstim, nikako mi ne ispada.[/quote]

pretpostavljam da misliš B grupa jer tamo x ide u 1

ovdje supstitucija neće raditi kako si se vjerojatno već i sam uvjerio
primijeti da u brojniku imaš razliku kvadrata, i da se općenito sin(x) može napisati kao sin(pi-x) , sad sve pomnoži sa pi/pi i upari (pi-pi*x) iz brojnika i sin(pi-pi*x) iz nazivnika (pošto x ide u jedan, (pi-pi*x) ide u nulu) pa (pi-pi*x/sin(pi-pi*x)) ide u 1 i ono što ti ostaje to je definirano , nadam se da je jasno :D
c4rimson (napisa):
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf
Trebam pomoc kod 5. zadatka pod a.
Znam da ide supstitucija t=1-x i da je x=1-t i da t→0, al kad to uvrstim, nikako mi ne ispada.


pretpostavljam da misliš B grupa jer tamo x ide u 1

ovdje supstitucija neće raditi kako si se vjerojatno već i sam uvjerio
primijeti da u brojniku imaš razliku kvadrata, i da se općenito sin(x) može napisati kao sin(pi-x) , sad sve pomnoži sa pi/pi i upari (pi-pi*x) iz brojnika i sin(pi-pi*x) iz nazivnika (pošto x ide u jedan, (pi-pi*x) ide u nulu) pa (pi-pi*x/sin(pi-pi*x)) ide u 1 i ono što ti ostaje to je definirano , nadam se da je jasno Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 20:41 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

može mala pomoć oko ovog zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

riješila sam ga na jedan način - za koji mi je rečeno da nije sasvim točan :/
- znam da ga rastavljamo na dva skupa - za paran i neparan n, znači za n=2k i n=2k-1
-nakon što to uvrstimo umjesto n (naravno u svaki skup posebno) - kod prvog skupa uvrštavam prvo k=1, dobijem niz- pa taj niz provjeravam da li je rastuć ili padajuć? Te da li onda uvrštavam m=1 da dobijem neku među, a onda od istog tog niza tražim limes? (i naravno - onda repeat za drugi skup)
- nadam se da će sve biti shvaćeno što sam i kako mislila :/
može mala pomoć oko ovog zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

riješila sam ga na jedan način - za koji mi je rečeno da nije sasvim točan Ehm?
- znam da ga rastavljamo na dva skupa - za paran i neparan n, znači za n=2k i n=2k-1
-nakon što to uvrstimo umjesto n (naravno u svaki skup posebno) - kod prvog skupa uvrštavam prvo k=1, dobijem niz- pa taj niz provjeravam da li je rastuć ili padajuć? Te da li onda uvrštavam m=1 da dobijem neku među, a onda od istog tog niza tražim limes? (i naravno - onda repeat za drugi skup)
- nadam se da će sve biti shvaćeno što sam i kako mislila Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 21:04 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Darija.x"]može mala pomoć oko ovog zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

riješila sam ga na jedan način - za koji mi je rečeno da nije sasvim točan :/
- znam da ga rastavljamo na dva skupa - za paran i neparan n, znači za n=2k i n=2k-1
-nakon što to uvrstimo umjesto n (naravno u svaki skup posebno) - kod prvog skupa uvrštavam prvo k=1, dobijem niz- pa taj niz provjeravam da li je rastuć ili padajuć? Te da li onda uvrštavam m=1 da dobijem neku među, a onda od istog tog niza tražim limes? (i naravno - onda repeat za drugi skup)
- nadam se da će sve biti shvaćeno što sam i kako mislila :/[/quote]

Nakon što uvrstiš n=2k dobiješ niz. Primijeti da je tada onaj izraz u najmanjem cijelom konstanta (koja?) za sve prirodne brojeve k. Nakon toga moraš odrediti da li je niz sa varijablom m rastući ili padajući, ako je rastući limes mu je supremum, a prvi član infimum, ujedno i minimum. Ako je niz padajući limes mu je infimum ,a prvi član supremum (i maksimum).Može se dogoditi i da niz nije monoton (da nije niti rastući niti padajući).
Za n=2k-1 ide analogno. Kad to sve napraviš ukupni supremum je maksimum od ova dva supremuma, a konačni infimum je minimum ta dva infimuma. :D
Darija.x (napisa):
može mala pomoć oko ovog zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0809-popr.pdf

riješila sam ga na jedan način - za koji mi je rečeno da nije sasvim točan Ehm?
- znam da ga rastavljamo na dva skupa - za paran i neparan n, znači za n=2k i n=2k-1
-nakon što to uvrstimo umjesto n (naravno u svaki skup posebno) - kod prvog skupa uvrštavam prvo k=1, dobijem niz- pa taj niz provjeravam da li je rastuć ili padajuć? Te da li onda uvrštavam m=1 da dobijem neku među, a onda od istog tog niza tražim limes? (i naravno - onda repeat za drugi skup)
- nadam se da će sve biti shvaćeno što sam i kako mislila Ehm?


Nakon što uvrstiš n=2k dobiješ niz. Primijeti da je tada onaj izraz u najmanjem cijelom konstanta (koja?) za sve prirodne brojeve k. Nakon toga moraš odrediti da li je niz sa varijablom m rastući ili padajući, ako je rastući limes mu je supremum, a prvi član infimum, ujedno i minimum. Ako je niz padajući limes mu je infimum ,a prvi član supremum (i maksimum).Može se dogoditi i da niz nije monoton (da nije niti rastući niti padajući).
Za n=2k-1 ide analogno. Kad to sve napraviš ukupni supremum je maksimum od ova dva supremuma, a konačni infimum je minimum ta dva infimuma. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 21:11 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, nisam baš siguran da sam dobro shvatio što si htjela reći :), pa ću probati objasniti svojim riječima što bi trebalo, a ti onda reci je li to isto onome što si ti zamislila :).

Dakle, ideja dijeljenja za na parne i neparne [latex]n[/latex] je u redu, ali idemo prije toga razriješiti samo jednu laganu stvar: za sve prirodne [latex]n[/latex] vrijedi [latex]\displaystyle 0\leq\frac{2n-1}{n^2+1}<1[/latex], to se trivijalno provjeri. Stoga je [latex]\displaystyle\lfloor\frac{2n-1}{n^2+1}\rfloor=0[/latex], pa nam to olakšava stvar. Inače, ideja za ovo je relativno jasna - znamo da je (za dovoljno velike [latex]n[/latex]) [latex]2n-1[/latex] "puno manje" od [latex]n^2+1[/latex], pa idemo naći neko ograničenje, tako da se idealno riješimo ovog najvećeg cijelog jer taj izraz nije baš lijep :). Ispada da je to ograničenje baš idealno :).

No, dakle, nas zanima [latex]\displaystyle\frac{(-1)^nm}{2m-1}[/latex]. Sad "rastavimo" [latex]n[/latex] na parne i neparne i primijetimo da nam zapravo parnost od [latex]n[/latex] jedino igra ulogu (tj. ne igra nam ulogu koliki je [latex]n[/latex], nego samo je li paran ili ne).

Ako je [latex]n[/latex] paran, imamo skup/niz [latex]\displaystyle\frac{m}{2m-1}[/latex], a ako je neparan, imamo skup/niz [latex]\displaystyle\frac{-m}{2m-1}[/latex]. Pronađemo supremume i infimume tih skupova (jedno će biti limes, a drugo vrijednost za [latex]m=1[/latex], budući da su ti nizovi monotoni, što si i ti spomenula, a budući da su ti nizovi zapravo isti do na predznak, znamo da je supremum jednog infimum drugog i obrnuto) i lako dobivamo završno rješenje: supremum je onaj veći od dva supremuma koji si dobila, mislim da bi trebao biti [latex]1[/latex], a infimum manji od dva infimuma koje dobivamo i mislim da bi trebao biti [latex]-1[/latex].

I opet me kaj pretekao :), ali nije mi se dalo sad brisati cijeli ovaj post kad sam ga napisao :|.
Hm, nisam baš siguran da sam dobro shvatio što si htjela reći Smile, pa ću probati objasniti svojim riječima što bi trebalo, a ti onda reci je li to isto onome što si ti zamislila Smile.

Dakle, ideja dijeljenja za na parne i neparne je u redu, ali idemo prije toga razriješiti samo jednu laganu stvar: za sve prirodne vrijedi , to se trivijalno provjeri. Stoga je , pa nam to olakšava stvar. Inače, ideja za ovo je relativno jasna - znamo da je (za dovoljno velike ) "puno manje" od , pa idemo naći neko ograničenje, tako da se idealno riješimo ovog najvećeg cijelog jer taj izraz nije baš lijep Smile. Ispada da je to ograničenje baš idealno Smile.

No, dakle, nas zanima . Sad "rastavimo" na parne i neparne i primijetimo da nam zapravo parnost od jedino igra ulogu (tj. ne igra nam ulogu koliki je , nego samo je li paran ili ne).

Ako je paran, imamo skup/niz , a ako je neparan, imamo skup/niz . Pronađemo supremume i infimume tih skupova (jedno će biti limes, a drugo vrijednost za , budući da su ti nizovi monotoni, što si i ti spomenula, a budući da su ti nizovi zapravo isti do na predznak, znamo da je supremum jednog infimum drugog i obrnuto) i lako dobivamo završno rješenje: supremum je onaj veći od dva supremuma koji si dobila, mislim da bi trebao biti , a infimum manji od dva infimuma koje dobivamo i mislim da bi trebao biti .

I opet me kaj pretekao Smile, ali nije mi se dalo sad brisati cijeli ovaj post kad sam ga napisao Neutral.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 21:28 pet, 22. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaj, mornik - moram priznati brzi ste :)

Hvala! Ideja je bila tu - osim ovog sa najvećim cijelim - zapravo su samo ''okitili'' zadatak da izgleda opasno ;)
kaj, mornik - moram priznati brzi ste Smile

Hvala! Ideja je bila tu - osim ovog sa najvećim cijelim - zapravo su samo ''okitili'' zadatak da izgleda opasno Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 14:58 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može pomoć, oko 1. i 4. zadatka, ako vam se neda ne morate rješiti samo me zanima postupak/"finta" za rješavanje :lol:
[url]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf[/url]
jel može pomoć, oko 1. i 4. zadatka, ako vam se neda ne morate rješiti samo me zanima postupak/"finta" za rješavanje Laughing
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kp.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 15:15 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.
f(x)=ax+b je pravac pa onda i f(x)=arcsin(cosx) mora biti pravac na [pi,2pi]
u f(x)=arcsin(cosx) uvrsti pi i 2pi i sad imaš dvije linearne jednadžbe sa dvije nepoznanice i sad se lako dobiju a=1 i b=-3pi/2

4. primijeti da je ovaj izraz strogo pozitivan za sve prirodne m i n, a dalje probaj sve izmnožit pa uvest supstituciju q=m/n ,tako bi ja napravio
1.
f(x)=ax+b je pravac pa onda i f(x)=arcsin(cosx) mora biti pravac na [pi,2pi]
u f(x)=arcsin(cosx) uvrsti pi i 2pi i sad imaš dvije linearne jednadžbe sa dvije nepoznanice i sad se lako dobiju a=1 i b=-3pi/2

4. primijeti da je ovaj izraz strogo pozitivan za sve prirodne m i n, a dalje probaj sve izmnožit pa uvest supstituciju q=m/n ,tako bi ja napravio


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 15:22 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kre5o:

1. zadatak

raspiši funkciju na kompozicije
f1(x) = cosx
f2(x) = arcsinx

i nađi sliku od intervala [pi,2pi]

slika koji bi trebao dobiti ti je -> [-(pi/2), (pi/2)]

znači, imaš da ti je f(pi) = -(pi/2), te f(2pi)= pi/2

ti trebaš naći a i b, tako da ih samo uvrstiš u f(x)=ax + b za prvi slučaj da ti je x=pi, a drugi slučaj da ti je x=2pi

sustav ti ispadne a*pi + b = -(pi/2)
a*2pi + b = pi/2

..dalje znaš :)
kre5o:

1. zadatak

raspiši funkciju na kompozicije
f1(x) = cosx
f2(x) = arcsinx

i nađi sliku od intervala [pi,2pi]

slika koji bi trebao dobiti ti je → [-(pi/2), (pi/2)]

znači, imaš da ti je f(pi) = -(pi/2), te f(2pi)= pi/2

ti trebaš naći a i b, tako da ih samo uvrstiš u f(x)=ax + b za prvi slučaj da ti je x=pi, a drugi slučaj da ti je x=2pi

sustav ti ispadne a*pi + b = -(pi/2)
a*2pi + b = pi/2

..dalje znaš Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 15:41 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala darija i kaj,
@kaj to sam i planiro napravit substituciju, al mi nikako nije išlo, nvm pokušat ću ponovo ;)
hvala darija i kaj,
@kaj to sam i planiro napravit substituciju, al mi nikako nije išlo, nvm pokušat ću ponovo Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 17:44 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala :/
Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 17:52 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Darija.x"]Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala :/[/quote]

U (ispod toga malim slovima "k element Z") [2kpi,(2k-1)pi] :)
(sori šta neznam pisat u Latexu)
Darija.x (napisa):
Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala Ehm?


U (ispod toga malim slovima "k element Z") [2kpi,(2k-1)pi] Smile
(sori šta neznam pisat u Latexu)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 18:16 sub, 23. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kaj"][quote="Darija.x"]Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala :/[/quote]

U (ispod toga malim slovima "k element Z") [2kpi,(2k-1)pi] :)
(sori šta neznam pisat u Latexu)[/quote]

ma jooj ;) sve je usvojeno ;)

hvala ti :)
kaj (napisa):
Darija.x (napisa):
Kako bi bilo najtočnije zapisati rješenje tipa kada tražimo prasliku sin-a na intervalu od [0,1] - ono obuhvaća sve intervale (..[-2pi,-pi]U[0,pi]U[2pi,3pi]U...) - na prvom kolokviju je bila masa grešaka oko točnog formuliranja zapisa tog intervala Ehm?


U (ispod toga malim slovima "k element Z") [2kpi,(2k-1)pi] Smile
(sori šta neznam pisat u Latexu)


ma jooj Wink sve je usvojeno Wink

hvala ti Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan