Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Definicija limesa funkcije u točki c
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 11:17 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Definicija limesa funkcije u točki c Citirajte i odgovorite

Definicija:
Reći ćemo da funkcija f:D_f->IR,D_f@IR i c@IR ima limes u c ako vrijedi:
i)(postoji d>0)takav da <c-d,c+d>\{c}podskupD_f
ii)(postoji L@IR)takav da ( {x_n} niz u <c-d,c+d>\{c} i limx_n=c -> limf(x_n)=L

Propozicija:
Neka je f:D_f->IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|<epsilon)

Definicija kaže:
postojanjem intervala u domeni oko točke c koja ne mora biti u intervalu,postojat će konvergentan niz u tom istom intervalu(konvergentan niz na bilo kojem komadiću realnog pravca je uvijek ostvariv) koji teži točki c što će rezultirati time da preslikani članovi toga konvergentnog niza teže realnom broju L.

Propozicija kaže:
Za svaku malu udaljenost(na ordinati),postoji udaljenost(na apscisi) sa svojstvom da su točke oko točke c za manje od d udaljene od točke c što će za posljedicu imati da su funkcijske vrijednosti tih istih točaka oko c biti za manje od epsilon udaljene od realnog broja L.
Možda mi je malo čudno što nigdje nije simbolički naznačeno da su x-evi u domeni funkcije f!

Nevidim razliku između onoga što govore definicija i propozicija(osim onog akko),mislim govore isto samo ispisano malo drukčije,pa čemu onda potreba za propozicijom?

Zar je nužno da funkcijske vrijednosti elemenata domene moraju težiti nekom broju ako elementi domene kao članovi konvergentna niza teže nekom broju domene?
Definicija:
Reći ćemo da funkcija f:D_f->IR,D_f@IR i c@IR ima limes u c ako vrijedi:
i)(postoji d>0)takav da <c-d,c+d>\{c}podskupD_f
ii)(postoji L@IR)takav da ( {x_n} niz u <c-d,c+d>\{c} i limx_n=c -> limf(x_n)=L

Propozicija:
Neka je f:D_f->IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|<epsilon)

Definicija kaže:
postojanjem intervala u domeni oko točke c koja ne mora biti u intervalu,postojat će konvergentan niz u tom istom intervalu(konvergentan niz na bilo kojem komadiću realnog pravca je uvijek ostvariv) koji teži točki c što će rezultirati time da preslikani članovi toga konvergentnog niza teže realnom broju L.

Propozicija kaže:
Za svaku malu udaljenost(na ordinati),postoji udaljenost(na apscisi) sa svojstvom da su točke oko točke c za manje od d udaljene od točke c što će za posljedicu imati da su funkcijske vrijednosti tih istih točaka oko c biti za manje od epsilon udaljene od realnog broja L.
Možda mi je malo čudno što nigdje nije simbolički naznačeno da su x-evi u domeni funkcije f!

Nevidim razliku između onoga što govore definicija i propozicija(osim onog akko),mislim govore isto samo ispisano malo drukčije,pa čemu onda potreba za propozicijom?

Zar je nužno da funkcijske vrijednosti elemenata domene moraju težiti nekom broju ako elementi domene kao članovi konvergentna niza teže nekom broju domene?


[Vrh]
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 18:04 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa, postoji razlika. prvo je definicija. nista se direktno ne govori o neprekidnosti funkcije f.
drugo je propozicija, koja je karakterizacija limesa.
pa, postoji razlika. prvo je definicija. nista se direktno ne govori o neprekidnosti funkcije f.
drugo je propozicija, koja je karakterizacija limesa.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:48 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ni propozicija ne govori ništa o neprekidnosti funkcije,doista ništa!Nigdje u prpopoziciji se ne spominje da je L=f(c).
Pa ni propozicija ne govori ništa o neprekidnosti funkcije,doista ništa!Nigdje u prpopoziciji se ne spominje da je L=f(c).


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:57 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Pa ni propozicija ne govori ništa o neprekidnosti funkcije,doista ništa!Nigdje u prpopoziciji se ne spominje da je L=f(c).[/quote]

:???: Sto onda znaci "[i]Funkcija ima limes L u c[/i]" ako ne "[i]lim f(x) = L, za x->c[/i]"?

:idea: Ima jedna bitna razlika definicije i propozicije... Definicija ide preko nizova (sto je [b]prebrojivo[/b] mnogo tocaka), a propozicija tvrdi nesto sto je slicno, ali za sve tocke nekog intervala (njih [b]neprebrojivo[/b] mnogo). :)

Mozda ima jos nesto bitno, ne znam... Bas mi ne lezi ova sintaxa s newsa :oops: a i nije mi jasno koji dio price te zbunjuje... :?
Anonymous (napisa):
Pa ni propozicija ne govori ništa o neprekidnosti funkcije,doista ništa!Nigdje u prpopoziciji se ne spominje da je L=f(c).


Confused Sto onda znaci "Funkcija ima limes L u c" ako ne "lim f(x) = L, za x→c"?

Idea Ima jedna bitna razlika definicije i propozicije... Definicija ide preko nizova (sto je prebrojivo mnogo tocaka), a propozicija tvrdi nesto sto je slicno, ali za sve tocke nekog intervala (njih neprebrojivo mnogo). Smile

Mozda ima jos nesto bitno, ne znam... Bas mi ne lezi ova sintaxa s newsa Embarassed a i nije mi jasno koji dio price te zbunjuje... Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:49 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[/quote] Sto onda znaci "Funkcija ima limes L u c" ako ne "lim f(x) = L, za x->c"[/quote]

Rečenicu u citatu imamo i u definiciji limesa baš kao i u propoziciji. :?

Dakle,one oboje govore o neprekidnosti.
Sve ovisi o L-u,dali je on funkcijska vrijednost,ukoliko je,onda je funkcija neprekinuta u suprotnom ima prekid.
Uostalom,meni je riječ prekid nekako nezgodna jer odmah pomislim da se radi nedefiniranosti funkcije u točki c,a zapravo se radi o tome da smo ''podignuli olovku sa papira i graf funkcije nastavili crtati malko iznad ili ispod dosadašnjeg grafa''. :?
[/quote] Sto onda znaci "Funkcija ima limes L u c" ako ne "lim f(x) = L, za x→c"[/quote]

Rečenicu u citatu imamo i u definiciji limesa baš kao i u propoziciji. Confused

Dakle,one oboje govore o neprekidnosti.
Sve ovisi o L-u,dali je on funkcijska vrijednost,ukoliko je,onda je funkcija neprekinuta u suprotnom ima prekid.
Uostalom,meni je riječ prekid nekako nezgodna jer odmah pomislim da se radi nedefiniranosti funkcije u točki c,a zapravo se radi o tome da smo ''podignuli olovku sa papira i graf funkcije nastavili crtati malko iznad ili ispod dosadašnjeg grafa''. Confused


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:16 pon, 16. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Laicki govoreci, da, ali...

Mozes dici olovku s papira, pomaknuti ju i crtati, a da funkcija ostane neprekidna (hint: domena koja je nepovezani skup). 8)

Takodjer, moze se desiti i da L ne postoji. Tipican primjer funkcije koja ima prekid u svakoj tocki je:
f(x) = 1, x in |Q
f(x) = 0, x in |R\|Q
Dakle, karakteristicna funkcija skupa racionalnih brojeva. 8)

Ta funkcija pada na tocki ii) definicije., a takodjer i na tvrdnji propozicije. :)

Ma, zapravo ov sto napisah nema neke veze s pocetnim, nego samo s prethodnim postom... :-s
Laicki govoreci, da, ali...

Mozes dici olovku s papira, pomaknuti ju i crtati, a da funkcija ostane neprekidna (hint: domena koja je nepovezani skup). Cool

Takodjer, moze se desiti i da L ne postoji. Tipican primjer funkcije koja ima prekid u svakoj tocki je:
f(x) = 1, x in |Q
f(x) = 0, x in |R\|Q
Dakle, karakteristicna funkcija skupa racionalnih brojeva. Cool

Ta funkcija pada na tocki ii) definicije., a takodjer i na tvrdnji propozicije. Smile

Ma, zapravo ov sto napisah nema neke veze s pocetnim, nego samo s prethodnim postom... Eh?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 13:00 uto, 17. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

uh, jesmo se zapleli jer nam se ne da citat a ne mozemo drzat jezik za zubima:)
gle, prvo je definicija limesa. to je dovoljno reci da se zna sto je limes fje u tocki c iz domene.
drugo je propozicija koja kaze da je L iz kodomene limes fje u c (tocka iz domene) ako
f'(x):= ( L, x=c
f(X), inace )
je neprekidna funkcija.
to dvoje nije ISTO. procitaj jedno, pa drugo. nije isto.
moras malo raspisivat da bi dokazao da jedno slijedi iz drugog, i obratno.
ako mozes dokazat oba smjera, onda je to ekvivalentno, super.
cini mi se doduse da ce trebat jos neki zahtjevi na fju (opet sam lijena citat), tj
domenu/kodomenu.
onda je prop. jedna karakterizacija limesa funkcije f.
uh, jesmo se zapleli jer nam se ne da citat a ne mozemo drzat jezik za zubima:)
gle, prvo je definicija limesa. to je dovoljno reci da se zna sto je limes fje u tocki c iz domene.
drugo je propozicija koja kaze da je L iz kodomene limes fje u c (tocka iz domene) ako
f'(x):= ( L, x=c
f(X), inace )
je neprekidna funkcija.
to dvoje nije ISTO. procitaj jedno, pa drugo. nije isto.
moras malo raspisivat da bi dokazao da jedno slijedi iz drugog, i obratno.
ako mozes dokazat oba smjera, onda je to ekvivalentno, super.
cini mi se doduse da ce trebat jos neki zahtjevi na fju (opet sam lijena citat), tj
domenu/kodomenu.
onda je prop. jedna karakterizacija limesa funkcije f.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan