Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

funkcije (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ammex
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2009. (08:18:28)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:58 uto, 6. 4. 2010    Naslov: funkcije Citirajte i odgovorite

Može li mi ko objasnit kako se izračunava ovaj zadatak:

Odredi prirodno deficitno područje ekstremne funkcije

y=√3^2-2x-1/x+3

Napomena: u brojniku je sve pod korjenom, samo nisam zna napisat.
Hvala
Može li mi ko objasnit kako se izračunava ovaj zadatak:

Odredi prirodno deficitno područje ekstremne funkcije

y=√3^2-2x-1/x+3

Napomena: u brojniku je sve pod korjenom, samo nisam zna napisat.
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 13:25 uto, 6. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo je funkcija: [latex]f(x)=\frac{\sqrt{3x^2-2x-1}}{x+3}[/latex]?

Pa za početak znamo da razlomak nije definiran ukoliko je u nazivniku nula. Već u drugom razredu osnovne škole se uči: nulom se ne dijeli! Dakle, prvi uvjet je:

[latex]x+3 \neq 0 \implies x \neq -3[/latex].

Nadalje, u osmom se razredu uči da je korijen definiran samo za nenegativne vrijednosti. Dakle, drugi uvjet je:

[latex]3x^2-2x-1 \geq 0[/latex]

Da bismo ovo rješili, prvo trebamo rješiti pripadnu kvadratnu jednadžbu [latex]3x^2-2x-1=0[/latex]. Njena rješenja su [latex]x_1 = -\frac{1}{3}, x_2 = 1[/latex]. Nacrtaš li graf te funkcije lako vidiš da je rješenje tog uvjeta [latex]x \in <-\infty, -\frac{1}{3}]\cup [1, +\infty>[/latex].

Za kraj još napraviš presjek 1. i 2. uvjeta i dobiješ konačno rješenje [latex]x \in <-\infty, -\frac{1}{3}]\cup[1, +\infty> \setminus \{-3\}[/latex].

Evo dodatka - pogledaj priloženi dokument. To je aplet izrađen u GeoGebri. Povlači točku A i pogledaj koji trag ostavlja točka D. To je domena. Doduše, mali je problem u točki x=-3 jer i nju zakači zbog boje, pa sma tu nacrtao vertikalnu asimptotu.
ovo je funkcija: ?

Pa za početak znamo da razlomak nije definiran ukoliko je u nazivniku nula. Već u drugom razredu osnovne škole se uči: nulom se ne dijeli! Dakle, prvi uvjet je:

.

Nadalje, u osmom se razredu uči da je korijen definiran samo za nenegativne vrijednosti. Dakle, drugi uvjet je:



Da bismo ovo rješili, prvo trebamo rješiti pripadnu kvadratnu jednadžbu . Njena rješenja su . Nacrtaš li graf te funkcije lako vidiš da je rješenje tog uvjeta .

Za kraj još napraviš presjek 1. i 2. uvjeta i dobiješ konačno rješenje .

Evo dodatka - pogledaj priloženi dokument. To je aplet izrađen u GeoGebri. Povlači točku A i pogledaj koji trag ostavlja točka D. To je domena. Doduše, mali je problem u točki x=-3 jer i nju zakači zbog boje, pa sma tu nacrtao vertikalnu asimptotu.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein



domena.zip
 Description:

Download
 Filename:  domena.zip
 Filesize:  2.29 KB
 Downloaded:  52 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ammex
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2009. (08:18:28)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 9:22 sri, 7. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li mi ko rijesit intervale monotonosti, jer nisam siguran jesam li rijesi tocno.
y=4x-2/4x^2-3

meni ispada 16x^2+16x-12, pa onda nemogu rijesit kvadratnu funkciju.
Moze li mi ko rijesit intervale monotonosti, jer nisam siguran jesam li rijesi tocno.
y=4x-2/4x^2-3

meni ispada 16x^2+16x-12, pa onda nemogu rijesit kvadratnu funkciju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 9:42 sri, 7. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Intervale monotonosti gledaš iz prve derivacije, pa hajmo prvo to napraviti... Prije toga se podsjetimo:

[latex]\left(\frac{f(x)}{g(x)}\right)' = \frac{f'(x)g(x)-f(x)g'(x)}{[g(x)]^2}[/latex]

A zadana je funkcija [latex]y=\frac{4x-2}{4x^2-3}[/latex].

Imamo dakle:

[latex]y' = \frac{4 (4x^2-3)-8x(4x-2)}{(4x^2-3)^2} = \frac{16x^2-12-32x^2+16x}{(4x^2-3)^2} = \frac{-16x^2+16x-12}{(4x^2-3)^2}[/latex]

Nadalje znamo da je funkcija rastuća na intervalu na kojem je prva derivacija pozitivna, a padajuća na intervalu na kojem je prva derivacija negativna. Kako je nazivnik sigurno pozitivan, predznak derivacije će ovisiti samo o brojniku.

Dakle, za [latex]-16x^2+16x-12 > 0[/latex] funkcija će biti rastuća, a za [latex]-16x^2+16x-12<0[/latex] će biti padajuća. Primjeti prvo da možemo sve dijeliti sa 4... Dobijemo da je pripadna kvadratna jednadžba [latex]-4x^2+4x-3=0[/latex]. Rješenja te kvadratne jednadžbe su [latex]x_{1, 2} = \frac{1 \pm i\sqrt{2}}{2}[/latex]. A kako je [latex]a = -4 < 0[/latex], zaključujemo: [latex]f'(x)<0\,\,\forall x \in \mathbb{R} \implies[/latex] dana funkcija je padajuća za svaki realan broj x (osim za one u kojima funkcija nije definirana, a nije definirana u [latex]x = \pm\frac{\sqrt{3}}{2}[/latex] ;)).
Intervale monotonosti gledaš iz prve derivacije, pa hajmo prvo to napraviti... Prije toga se podsjetimo:



A zadana je funkcija .

Imamo dakle:



Nadalje znamo da je funkcija rastuća na intervalu na kojem je prva derivacija pozitivna, a padajuća na intervalu na kojem je prva derivacija negativna. Kako je nazivnik sigurno pozitivan, predznak derivacije će ovisiti samo o brojniku.

Dakle, za funkcija će biti rastuća, a za će biti padajuća. Primjeti prvo da možemo sve dijeliti sa 4... Dobijemo da je pripadna kvadratna jednadžba . Rješenja te kvadratne jednadžbe su . A kako je , zaključujemo: dana funkcija je padajuća za svaki realan broj x (osim za one u kojima funkcija nije definirana, a nije definirana u Wink).



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ammex
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2009. (08:18:28)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:22 sri, 7. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da uspio sam to riješit, ali sam riješi pomoću tablice.
Hvala na odgovoru.
Da uspio sam to riješit, ali sam riješi pomoću tablice.
Hvala na odgovoru.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan