Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.zadaća
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 15:06 ned, 9. 5. 2010    Naslov: 3.zadaća Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/la/zadace/la2_09-10/la_2_dz3.pdf

u 4.zadatku,zanima me koja je najbolja metoda za riješiti?
jer kada sam rješavala ortonormiranjem,dobila sam brojeve tipa sqrt(235),ili zbrojiti razlomke s nazivnicima 7 i 235..
a kada sam rješavala metodom da nađem bazu za M^T, i rješavam onaj sustav,opet dobim brojeve tipa 337/584.
pa me zanima ako se može nekak lakše riješit.. ako ne,nastavljam se mučit s ovim brojevima..

edit:hoće li mi profesor zamjeriti ako rješim sustav 4x4 pomoću nekog programa,npr wolfram alpha? ili demonstratori,ako oni ispravljaju? :)
jer su stvarno ružni brojevi..
http://web.math.hr/nastava/la/zadace/la2_09-10/la_2_dz3.pdf

u 4.zadatku,zanima me koja je najbolja metoda za riješiti?
jer kada sam rješavala ortonormiranjem,dobila sam brojeve tipa sqrt(235),ili zbrojiti razlomke s nazivnicima 7 i 235..
a kada sam rješavala metodom da nađem bazu za M^T, i rješavam onaj sustav,opet dobim brojeve tipa 337/584.
pa me zanima ako se može nekak lakše riješit.. ako ne,nastavljam se mučit s ovim brojevima..

edit:hoće li mi profesor zamjeriti ako rješim sustav 4x4 pomoću nekog programa,npr wolfram alpha? ili demonstratori,ako oni ispravljaju? Smile
jer su stvarno ružni brojevi..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 17:13 ned, 9. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo sam krivo procito post gore, al nvm :D
Ugl, sa sustavom se cini ipak dosta lakse rjesenje (samo zato sto se radi sa cjelobrojnim vektorima) al svejedno na kraju budu neke tridesetcetvrtine u prikazu vektora, tak da ni u kojem slucaju nije lijepo...
Malo sam krivo procito post gore, al nvm Very Happy
Ugl, sa sustavom se cini ipak dosta lakse rjesenje (samo zato sto se radi sa cjelobrojnim vektorima) al svejedno na kraju budu neke tridesetcetvrtine u prikazu vektora, tak da ni u kojem slucaju nije lijepo...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
smajl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 01. 2010. (12:59:23)
Postovi: (EB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:27 pon, 10. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi moze netko reci kako da u 3. zadatku iz zadace nadjem matricu B? znam da je B^2=A a A=P*D*P^-1 al neznam kako da to sve iskoristim da dobijem matricu B :cry:
hvala
Jel mi moze netko reci kako da u 3. zadatku iz zadace nadjem matricu B? znam da je B^2=A a A=P*D*P^-1 al neznam kako da to sve iskoristim da dobijem matricu B Crying or Very sad
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 5:46 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

znaš da vrijedi A^n=P* D^n *P^-1, pa vrijedi i za n=1/2, tj. B=P * sqrtD *P^-1 (jer je B=A^1/2)
znaš da vrijedi A^n=P* D^n *P^-1, pa vrijedi i za n=1/2, tj. B=P * sqrtD *P^-1 (jer je B=A^1/2)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 12:03 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

može netko napisati postupak za rješavanje sustava u 4.zadatku?
nije da neznam rješavat sustave ( :P ), nego sam ga rješavala sveukupno,ja mislim,2 sata, i nikako da dobim točna rješenja..
nadam se da mi nije kriva matrica sustava :
1 1 0 -2 : 1
1 0 -2 3 : 1
2 0 1 0 : 1
-1 2 0 1 : 2

wolfram alpha kaže sa su rješenja 15/34, 37/34,2/17,9/34
može netko napisati postupak za rješavanje sustava u 4.zadatku?
nije da neznam rješavat sustave ( Razz ), nego sam ga rješavala sveukupno,ja mislim,2 sata, i nikako da dobim točna rješenja..
nadam se da mi nije kriva matrica sustava :
1 1 0 -2 : 1
1 0 -2 3 : 1
2 0 1 0 : 1
-1 2 0 1 : 2

wolfram alpha kaže sa su rješenja 15/34, 37/34,2/17,9/34


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 13:19 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]nije da neznam rješavat sustave ( :P ), nego sam ga rješavala sveukupno,ja mislim,2 sata, i nikako da dobim točna rješenja.. [/quote]
Istina je da je rješavanje sustava šablonsko, ali je također istina da se lako pogriješi. Srećom, zadatak se može rješiti rješavanjem 2*2 sustava, umjesto 4*4.
Označimo elemente baze potprostora M s y i z. Uzmimo da je [latex]a = \alpha y + \beta z[/latex] ([latex]\alpha[/latex] i [latex]\beta[/latex] su nepoznanice). Tada je [latex]b = x - a = x - \alpha y - \beta z[/latex]. Znamo da je [latex]b \in M^{\perp}[/latex] akko [latex]b \perp y[/latex] i [latex]b \perp z[/latex] akko [latex]\langle b, y \rangle = 0[/latex] i [latex]\langle b, z \rangle = 0[/latex]. Tako dobimo 2*2 sustav s nepoznanicama [latex]\alpha[/latex] i [latex]\beta[/latex]. Dobi se [latex]\alpha = \frac{15}{34}[/latex] i [latex]\beta = \frac{37}{34}[/latex].
.anchy. (napisa):
nije da neznam rješavat sustave ( Razz ), nego sam ga rješavala sveukupno,ja mislim,2 sata, i nikako da dobim točna rješenja..

Istina je da je rješavanje sustava šablonsko, ali je također istina da se lako pogriješi. Srećom, zadatak se može rješiti rješavanjem 2*2 sustava, umjesto 4*4.
Označimo elemente baze potprostora M s y i z. Uzmimo da je ( i su nepoznanice). Tada je . Znamo da je akko i akko i . Tako dobimo 2*2 sustav s nepoznanicama i . Dobi se i .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
smajl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 01. 2010. (12:59:23)
Postovi: (EB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:43 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel moze pomoc oko 1. zadatka iz zadace? nemam ideje otkud pocet sa zadatkom :( :cry:
Jel moze pomoc oko 1. zadatka iz zadace? nemam ideje otkud pocet sa zadatkom Sad Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante c
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 10. 2009. (19:18:15)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 4

PostPostano: 16:10 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako za operator A vrijedi da komutira sa svakim operatorom B iz L(v)
onda to vrijedi i za njegovu matricu ( matricu operatora) znači ta matrica komutira sa svim matricama iz Mn(F) uz predpostavku da je dimV=n
i sada uzmeš specijalno elementarnu matricu Eij koja ima sve 0 osim na mjestu (ij) gdje ima 1 te matrica operatora A i sa njom komutira sada malo to raspišeš pa dobiješ Aii=Ajj i Aik=Akj za svaki k različit od i,j i ako sada uzeš sve elemetarne matrice Eij sa svojstvom j=i+1 i=1,.....n-1
dobiješ A11=A22=....................=Ann i Aij=0 ako je i različito od j...........
dakle ako označiš sa recimo d=A11=A22......... onda je A=d*I
ako za operator A vrijedi da komutira sa svakim operatorom B iz L(v)
onda to vrijedi i za njegovu matricu ( matricu operatora) znači ta matrica komutira sa svim matricama iz Mn(F) uz predpostavku da je dimV=n
i sada uzmeš specijalno elementarnu matricu Eij koja ima sve 0 osim na mjestu (ij) gdje ima 1 te matrica operatora A i sa njom komutira sada malo to raspišeš pa dobiješ Aii=Ajj i Aik=Akj za svaki k različit od i,j i ako sada uzeš sve elemetarne matrice Eij sa svojstvom j=i+1 i=1,.....n-1
dobiješ A11=A22=....................=Ann i Aij=0 ako je i različito od j...........
dakle ako označiš sa recimo d=A11=A22......... onda je A=d*I


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
smajl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 01. 2010. (12:59:23)
Postovi: (EB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:33 uto, 11. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti na pomoci :D :D
Hvala ti na pomoci Very Happy Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan