Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Svaki prebrojiv podskup od R je SLIKA nekog INJEKTIVNOG niza
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Manny Callavera
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2004. (12:40:20)
Postovi: (2D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0
Lokacija: Zgb

PostPostano: 14:44 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Svaki prebrojiv podskup od R je SLIKA nekog INJEKTIVNOG niza Citirajte i odgovorite

Na vježbama broj 5. (18.03.2010) kod asistenta Čaćića smo imali ovaj zadatak.

[b]Pitanje: Koliko ima prebrojivih podskupova od R?[/b]

Spomenuli smo da je "Svaki prebrojivi podskup od R je SLIKA nekog [b]injektivnog [/b]niza".

To ne razumijem.
Jasno da mogu iz prebrojivog skupa A={1,2,3,4,5,...} poredajući njegove elemente dobiti n-torku (1,2,3,4,5,...) tj. zadati jednu funkciju sa N->R tj. injektivni niz realnih brojeva.
Mogu jako puno takvih injekcija konstruirati.
Dvije različite injekcije mogu imati kao sliku isti skup A.

No; ako uzmem ovaj niz g:=(1,2,2,3,3,3,4,5,6,...) koji nije injekcija (jer se neki elementi ponavljaju), njegova slika će biti skup A.

Znači mogao sam reći da: "Svaki prebrojivi podskup od R je SLIKA nekog surjektivnog niza".

Nije mi jasno zašto je [b]injektivnost [/b]korisno istaknuti, možda sam krivo prepisao sa vježbi :?:

Inače, u zadatku smo k(S) odredili tako da smo pokazali K(T)<K(S) i K(T)<K(S);
gdje je bio T= (svi injektivni realni nizovi)
Na vježbama broj 5. (18.03.2010) kod asistenta Čaćića smo imali ovaj zadatak.

Pitanje: Koliko ima prebrojivih podskupova od R?

Spomenuli smo da je "Svaki prebrojivi podskup od R je SLIKA nekog injektivnog niza".

To ne razumijem.
Jasno da mogu iz prebrojivog skupa A={1,2,3,4,5,...} poredajući njegove elemente dobiti n-torku (1,2,3,4,5,...) tj. zadati jednu funkciju sa N→R tj. injektivni niz realnih brojeva.
Mogu jako puno takvih injekcija konstruirati.
Dvije različite injekcije mogu imati kao sliku isti skup A.

No; ako uzmem ovaj niz g:=(1,2,2,3,3,3,4,5,6,...) koji nije injekcija (jer se neki elementi ponavljaju), njegova slika će biti skup A.

Znači mogao sam reći da: "Svaki prebrojivi podskup od R je SLIKA nekog surjektivnog niza".

Nije mi jasno zašto je injektivnost korisno istaknuti, možda sam krivo prepisao sa vježbi Question

Inače, u zadatku smo k(S) odredili tako da smo pokazali K(T)<K(S) i K(T)<K(S);
gdje je bio T= (svi injektivni realni nizovi)



_________________
The King Of Kong documentary:

http://www.youtube.com/watch?v=xMJZ-_bJKdI
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:25 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne postoji surjektivni niz na [b]R[/b], jer bi to znacilo da [b]N[/b] ima elemenata barem koliko i [b]R[/b].

Injektivnost je bitna da se izbjegnu konacni nizovi.

Npr. nizovi a=(1,1,1,...) i b=(1,2,1,2,1,...) nisu injektivni i njihove slike nisu prebrojive (aka beskonacno prebrojivi skupovi), nego su konacne.

Naravno, to ne znaci da je slika svakog neinjektivnog niza takva, no tvrdnja niti nije dvosmjerna, tj. ne tvrdi da svaki takav niz mora biti injektivan (dapace, uvijek mozes konstruirati neinjektivan niz s istom slikom: samo dupliciras sve elemente). Ali, za prebrojavanje ti je ovako vjerojatno zgodnije.
Ne postoji surjektivni niz na R, jer bi to znacilo da N ima elemenata barem koliko i R.

Injektivnost je bitna da se izbjegnu konacni nizovi.

Npr. nizovi a=(1,1,1,...) i b=(1,2,1,2,1,...) nisu injektivni i njihove slike nisu prebrojive (aka beskonacno prebrojivi skupovi), nego su konacne.

Naravno, to ne znaci da je slika svakog neinjektivnog niza takva, no tvrdnja niti nije dvosmjerna, tj. ne tvrdi da svaki takav niz mora biti injektivan (dapace, uvijek mozes konstruirati neinjektivan niz s istom slikom: samo dupliciras sve elemente). Ali, za prebrojavanje ti je ovako vjerojatno zgodnije.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Manny Callavera
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2004. (12:40:20)
Postovi: (2D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0
Lokacija: Zgb

PostPostano: 17:54 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo mi je poprilično pomoglo!
Hvala.
karma+=1 :)
Ovo mi je poprilično pomoglo!
Hvala.
karma+=1 Smile



_________________
The King Of Kong documentary:

http://www.youtube.com/watch?v=xMJZ-_bJKdI
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan