Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoć oko zadataka... (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 12:40 pet, 1. 10. 2010    Naslov: Pomoć oko zadataka... Citirajte i odgovorite

1. Zadana mi je f-ja f(x)=|x^2+6x+8|-|x^2+4x+3|. Treba odredit f^-1(<1,2]). I ugl. cijelo vrijeme mi ispada krivi rezultat,a ne znam zasto...posto se iz grafa ne moze vidjet rezultat mora se racunski odrediti pa imamo da 1<f(x)<=2 . I vjerojatno grjesim negdje kad micem apsolutno. Pa ako itko ima vremena da mi napise samo pocetni korak, da vidim gdje grijesim (Rj: <(-5-sqrt5)/2, (-5+sqrt5)/2.

2. Zadana je f-ja f(x)=cos^4+sin^4, odredite f^-1(<0,5/8>). I prvo pojednostavim ovu f-ju tako da mi f(x)=cos^2(2x). I sad, ne znam dal mi rješenje ispada točno.. [(3pi/4)+2k(pi),pi+2k(pi)>U<2(pi)+2k(pi),(pi/4)+2k(pi)],k je iz Z. Pa ako netko ima volje rjesavat ovakav zadatak, neka mi javi rezultat.

HVALA UNAPRIJED!! 8)
1. Zadana mi je f-ja f(x)=|x^2+6x+8|-|x^2+4x+3|. Treba odredit f^-1(<1,2]). I ugl. cijelo vrijeme mi ispada krivi rezultat,a ne znam zasto...posto se iz grafa ne moze vidjet rezultat mora se racunski odrediti pa imamo da 1<f(x)⇐2 . I vjerojatno grjesim negdje kad micem apsolutno. Pa ako itko ima vremena da mi napise samo pocetni korak, da vidim gdje grijesim (Rj: <(-5-sqrt5)/2, (-5+sqrt5)/2.

2. Zadana je f-ja f(x)=cos^4+sin^4, odredite f^-1(<0,5/8>). I prvo pojednostavim ovu f-ju tako da mi f(x)=cos^2(2x). I sad, ne znam dal mi rješenje ispada točno.. [(3pi/4)+2k(pi),pi+2k(pi)>U<2(pi)+2k(pi),(pi/4)+2k(pi)],k je iz Z. Pa ako netko ima volje rjesavat ovakav zadatak, neka mi javi rezultat.

HVALA UNAPRIJED!! Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 15:56 pet, 1. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ah, nova sezona. :D

Dakle, u prvom zadatku početni korak bi bio da faktoriziraš kvadratne funkcije [latex]x^2+6x+8=(x+2)(x+4)[/latex] i [latex]x^2+4x+3=(x+1)(x+3)[/latex]. Nakon toga gledaj po slučajevima o kojima ovisi pozitivnost tih kvadratnih funkcija. Tako mi se čini da ćeš se najlakše riješiti apsolutnih vrijednosti. Dakle, slučajevi bi bili [latex]x<-4[/latex], [latex]-4\leq x<-3[/latex], [latex]-3\leq x<-2[/latex], [latex]-2\leq x<-1[/latex] i [latex]-1\leq x[/latex]. Nakon toga ćeš u nekim slučajevima dobiti novu kvadratnu funkciju, a u nekima linearnu, a nakon toga možeš ići računski ili probati čitati s grafa, što bi se ipak u određenoj mjeri vjerojatno moralo moći - [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=|x^2%2B6x%2B8|-|x^2%2B4x%2B3|]stvar[/url] i nije toliko odvratna. :) Na WolframAlphi možeš i saznati koja su rješenja, ali nije baš uvijek najintuitivnija, tako da ponekad treba malo preformulirati stvar. Rekao si da hoćeš samo prvi korak, pa ne želim pokvariti zabavu. :D Reci ako treba napisati i rješenja. Mislim da sam nekoć prošle godine komentirao taj ili neki vrlo sličan zadatak negdje na forumu, pa slobodno potraži ako nešto nije jasno.

U drugom zadatku ne znam baš kako si uspio doći do toga da je [latex]f(x)=\cos^2(2x)[/latex]. Meni ispada [latex]f(x)=\cos^4 x+\sin^4 x=(\cos^2 x+\sin^2 x)- 2\sin^2 x\cos^2 x=1-2\sin^2 x\cos^2 x[/latex]. Budući da je [latex]4\sin^2 x\cos^2 x=\sin^2 (2x)[/latex], imamo [latex]f(x)=1-\displaystyle\frac{\sin^2 (2x)}{2}[/latex], a to nije [latex]\cos^2 (2x)[/latex]. Najljepše što mogu dobiti mi ispada [latex]f(x)=1-\displaystyle\frac{1-\cos (4x)}{4}=\displaystyle\frac{\cos(4x)+3}{4}[/latex].

Onda tvoj problem i nije toliko težak: traži se, zapravo, [latex]-\displaystyle\frac{1}{2}>\cos(4x)>-3[/latex] (pri čemu druga nejednakost zapravo uvijek vrijedi, pa nam i ne igra neku ulogu), pa je [latex]4x\in\displaystyle\bigcup_{k\in\mathbb{Z}}\langle\displaystyle\frac{2\pi}{3}+2k\pi,\displaystyle\frac{4\pi}{3}+2k\pi\rangle[/latex]. Dakle, [latex]x\in\displaystyle\bigcup_{k\in\mathbb{Z}}\langle\displaystyle\frac{\pi}{6}+\displaystyle\frac{k\pi}{2},\displaystyle\frac{\pi}{3}+\displaystyle\frac{k\pi}{2}\rangle[/latex] bi trebao biti skup rješenja.

Tu sam gore na mjestima malo brz, ali nadam se da je sve barem relativno točno. :)
Ah, nova sezona. Very Happy

Dakle, u prvom zadatku početni korak bi bio da faktoriziraš kvadratne funkcije i . Nakon toga gledaj po slučajevima o kojima ovisi pozitivnost tih kvadratnih funkcija. Tako mi se čini da ćeš se najlakše riješiti apsolutnih vrijednosti. Dakle, slučajevi bi bili , , , i . Nakon toga ćeš u nekim slučajevima dobiti novu kvadratnu funkciju, a u nekima linearnu, a nakon toga možeš ići računski ili probati čitati s grafa, što bi se ipak u određenoj mjeri vjerojatno moralo moći - stvar i nije toliko odvratna. Smile Na WolframAlphi možeš i saznati koja su rješenja, ali nije baš uvijek najintuitivnija, tako da ponekad treba malo preformulirati stvar. Rekao si da hoćeš samo prvi korak, pa ne želim pokvariti zabavu. Very Happy Reci ako treba napisati i rješenja. Mislim da sam nekoć prošle godine komentirao taj ili neki vrlo sličan zadatak negdje na forumu, pa slobodno potraži ako nešto nije jasno.

U drugom zadatku ne znam baš kako si uspio doći do toga da je . Meni ispada . Budući da je , imamo , a to nije . Najljepše što mogu dobiti mi ispada .

Onda tvoj problem i nije toliko težak: traži se, zapravo, (pri čemu druga nejednakost zapravo uvijek vrijedi, pa nam i ne igra neku ulogu), pa je . Dakle, bi trebao biti skup rješenja.

Tu sam gore na mjestima malo brz, ali nadam se da je sve barem relativno točno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 16:20 pet, 1. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa sada, kada bolje razmislim,bilo bi super kad bi napisao rješenja. :) Malo sam se pogubilaaa :?
Pa sada, kada bolje razmislim,bilo bi super kad bi napisao rješenja. Smile Malo sam se pogubilaaa Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 16:34 pet, 1. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema problema. WolframAlpha daje [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=1%3C|x^2%2B6x%2B8|-|x^2%2B4x%2B3|%3C%3D2%2C+Im(x)%3D0]ovo rješenje[/url], a čisto gledajući s grafa, ne vidim razlog da mogu osnovano sumnjati da laže. :)

A ako i dalje imaš nekih problema s traženjem rješenja, vjerojatno bi bilo najsmislenije da napišeš dokle si došla, pa da vidimo. I sorry što sam te oslovljavao malo krivim spolom. :)
Nema problema. WolframAlpha daje ovo rješenje, a čisto gledajući s grafa, ne vidim razlog da mogu osnovano sumnjati da laže. Smile

A ako i dalje imaš nekih problema s traženjem rješenja, vjerojatno bi bilo najsmislenije da napišeš dokle si došla, pa da vidimo. I sorry što sam te oslovljavao malo krivim spolom. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 20:47 pon, 4. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na pomoci, shvatila sam sve... iako mi je trebali dan/dva s pauzama ;) hih
hvala na pomoci, shvatila sam sve... iako mi je trebali dan/dva s pauzama Wink hih


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan