Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak maleni
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:43 sub, 21. 2. 2004    Naslov: zadatak maleni Citirajte i odgovorite

imam jednadzbu koju ne mogu rijesiti (a mislim da bi trebalo biti jednostavno), a glasi

e^x=x^2, pliz nek mi netko sto prije javi.
thnx.
imam jednadzbu koju ne mogu rijesiti (a mislim da bi trebalo biti jednostavno), a glasi

e^x=x^2, pliz nek mi netko sto prije javi.
thnx.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 21:01 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Re: zadatak maleni Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]imam jednadzbu koju ne mogu rijesiti (a mislim da bi trebalo biti jednostavno), a glasi

e^x=x^2, pliz nek mi netko sto prije javi.
thnx.[/quote]

Mnoge stvari izgledaju jednostavno, pa nisu. :-/ Ova jednadžba je transcendentna, i ne može se simbolički riješiti. No...

f(x):=e^x-x^2 . Tražiš nultočku od f .
f'(x)=e^x-2x . Ispitajmo tok od f' .
Njena derivacija je f''(x)=e^x-2 , nultočka nje je ln2 .
f'''(ln2)=e^ln2=2>0 , dakle f'(ln2)=2-2ln2 je lokalni minimum od f' .
Budući da je jedini, a f' je definirana na cijelom |R , prije ln2 je f'' padajuća, a nakon njega je rastuća, pa je to i globalni minimum. Dakle, f' je svuda >=2-2ln2 . 2<e , pa je ln2<1 , dakle 2-2ln2>0 . Odnosno, f'>0 , pa je f strogo rastuća i time injekcija - dakle, može imati najviše jednu nultočku.

S druge strane, f(-1)=1/e-1<0 ( e>1 , pa je 1/e<1 ), a f(0)=1-0=1>0 . f restringirana na [-1,0] je neprekidna funkcija na segmentu, na jednom kraju negativna a na drugom pozitivna, pa po B-W teoremu mora imati nultočku na [-1,0] . Skupa s ovim gore, f dakle ima jedinstvenu nultočku, odnosno tvoja jednadžba ima jedinstveno rješenje. Štoviše, znaš da se nalazi između -1 i 0 .

Simbolički ga (elementarnim funkcijama - zanima li te Lambert zaista?: ) ne možeš naći, ali numerički, Newtonova metoda sasvim dobro radi svoj posao. Ako te zanima, rješenje je približno -0.7034674225 .
Anonymous (napisa):
imam jednadzbu koju ne mogu rijesiti (a mislim da bi trebalo biti jednostavno), a glasi

e^x=x^2, pliz nek mi netko sto prije javi.
thnx.


Mnoge stvari izgledaju jednostavno, pa nisu. :-/ Ova jednadžba je transcendentna, i ne može se simbolički riješiti. No...

f(x):=e^x-x^2 . Tražiš nultočku od f .
f'(x)=e^x-2x . Ispitajmo tok od f' .
Njena derivacija je f''(x)=e^x-2 , nultočka nje je ln2 .
f'''(ln2)=e^ln2=2>0 , dakle f'(ln2)=2-2ln2 je lokalni minimum od f' .
Budući da je jedini, a f' je definirana na cijelom |R , prije ln2 je f'' padajuća, a nakon njega je rastuća, pa je to i globalni minimum. Dakle, f' je svuda >=2-2ln2 . 2<e , pa je ln2<1 , dakle 2-2ln2>0 . Odnosno, f'>0 , pa je f strogo rastuća i time injekcija - dakle, može imati najviše jednu nultočku.

S druge strane, f(-1)=1/e-1<0 ( e>1 , pa je 1/e<1 ), a f(0)=1-0=1>0 . f restringirana na [-1,0] je neprekidna funkcija na segmentu, na jednom kraju negativna a na drugom pozitivna, pa po B-W teoremu mora imati nultočku na [-1,0] . Skupa s ovim gore, f dakle ima jedinstvenu nultočku, odnosno tvoja jednadžba ima jedinstveno rješenje. Štoviše, znaš da se nalazi između -1 i 0 .

Simbolički ga (elementarnim funkcijama - zanima li te Lambert zaista?: ) ne možeš naći, ali numerički, Newtonova metoda sasvim dobro radi svoj posao. Ako te zanima, rješenje je približno -0.7034674225 .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan