Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Metodika nastave matematike (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ana1986
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2009. (17:24:01)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 8:07 pet, 16. 7. 2010    Naslov: Metodika nastave matematike Citirajte i odgovorite

BOK....ovo su mi zadatci iz kolegija METODIKA NASTAVE MATEMATIKE,a kako nema podrske za taj kolegij pisem ovdje...jel bi itko znao rjesit ove zd ili mi rec gdje da zatrazim pomoc.hvala :)

1. Odredite prostorni analogon tetivnog cetverokuta. Pokazite neke karakterizacije takvog objekta. Ispitajte vezu s mogucnoscu opisivanja kruznice stranicama takvog objekta.

2. Definirajte srediste trokutu opisane kruznice i dokazite njegovu egzistenciju.

3. Zadane su tri disjunktne kruznice takve da dvije leze unutar kruga odredjenog s trecom kruznicom a sredista im nisu kolinearna. Konstruirajte kruznicu koja sijece svaku od tri zadane pod pravim kutem.

4. Dokazite da je polumjer pravokutnom trokutu upisane kruznice jednak polovini razlike izmedju zbroja kateta i hipotenuze.

[color=blue]Mod edit: premješteno iz "Konačnih geometrija". Ovo je mjesto za kolegije bez vlastitiog podforuma.[/color]
BOK....ovo su mi zadatci iz kolegija METODIKA NASTAVE MATEMATIKE,a kako nema podrske za taj kolegij pisem ovdje...jel bi itko znao rjesit ove zd ili mi rec gdje da zatrazim pomoc.hvala Smile

1. Odredite prostorni analogon tetivnog cetverokuta. Pokazite neke karakterizacije takvog objekta. Ispitajte vezu s mogucnoscu opisivanja kruznice stranicama takvog objekta.

2. Definirajte srediste trokutu opisane kruznice i dokazite njegovu egzistenciju.

3. Zadane su tri disjunktne kruznice takve da dvije leze unutar kruga odredjenog s trecom kruznicom a sredista im nisu kolinearna. Konstruirajte kruznicu koja sijece svaku od tri zadane pod pravim kutem.

4. Dokazite da je polumjer pravokutnom trokutu upisane kruznice jednak polovini razlike izmedju zbroja kateta i hipotenuze.

Mod edit: premješteno iz "Konačnih geometrija". Ovo je mjesto za kolegije bez vlastitiog podforuma.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 15:09 pet, 16. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Središte trokutu opisane kružnice je točka koja je jednako udaljena od vrhova zadanog trokuta. ;)

Egzistencija? Hmmmm......kroz bilo koje tri nekolinearne točke moguće je provući samo jednu kružnicu. Kružnica je određena svojim središtem (koje je jedinstveno!) i radijusom. Jel može ovo proći? :D
Središte trokutu opisane kružnice je točka koja je jednako udaljena od vrhova zadanog trokuta. Wink

Egzistencija? Hmmmm......kroz bilo koje tri nekolinearne točke moguće je provući samo jednu kružnicu. Kružnica je određena svojim središtem (koje je jedinstveno!) i radijusom. Jel može ovo proći? Very Happy



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ana1986
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2009. (17:24:01)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 16:36 pet, 16. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako sam i ja mislila nekako,al mislim da bi ipak to trebalo malo opsirnije opisat
tako sam i ja mislila nekako,al mislim da bi ipak to trebalo malo opsirnije opisat


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 12:46 sub, 17. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što misliš opširnije? Definiciju ili dokaz egzistencije?

Definicija ne može biti točnija nego što je. Pazi - najbolja definicija je ona u kojoj na najjednostavniji način točno opišeš ono što definiraš. Tako bi, na primjer, za definiciju središta upisane kružnice najbolje bilo reći da je to točka jednako udaljena od svih stranica trokuta. I time smo sve rekli... ;)
Što misliš opširnije? Definiciju ili dokaz egzistencije?

Definicija ne može biti točnija nego što je. Pazi - najbolja definicija je ona u kojoj na najjednostavniji način točno opišeš ono što definiraš. Tako bi, na primjer, za definiciju središta upisane kružnice najbolje bilo reći da je to točka jednako udaljena od svih stranica trokuta. I time smo sve rekli... Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ana1986
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2009. (17:24:01)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 14:33 sub, 17. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislila sam na dokaz :-)

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

jel znas ove ostale?
mislila sam na dokaz Smile

Added after 1 minutes:

jel znas ove ostale?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 18:53 sub, 17. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se ovog o polumjeru upisane kružnice...krenuo sam ovako:

Znamo da je površina pravokutnog trokuta
[latex]P = \frac{ab}{2}[/latex]

Također znamo da možemo napisati i ovo:
[latex]P = r \cdot \frac{a+b+c}{2}[/latex]

Izjednačujući te dvije relacije dobijemo:
[latex]\frac{ab}{2} = r \cdot \frac{a+b+c}{2} \implies r = \frac{ab}{a+b+c}[/latex]

I tu sam zapeo. :oops:
Što se ovog o polumjeru upisane kružnice...krenuo sam ovako:

Znamo da je površina pravokutnog trokuta


Također znamo da možemo napisati i ovo:


Izjednačujući te dvije relacije dobijemo:


I tu sam zapeo. Embarassed



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gergonne
Gost





PostPostano: 21:28 ned, 18. 7. 2010    Naslov: Re: Citirajte i odgovorite

Brojnik i nazivnik razlomka a*b/(a+b+c) pomnožimo strogo pozitivnim realnim brojem a + b - c. (Taj broj je strogo pozitivan jer prema nejednakosti trokuta vrijedi nejednakost a + b > c.) Nazivnik tako dobivenoga razlomka jednak je:

(a + b + c)*(a + b - c) = (a + b)^2 - c^2 = a^2 + 2*a*b+b^2 - c^2.

Prema Pitagorinu je poučku

a^2 + b^2 = c^2,

pa se nazivnik reducira na 2*a*b. Stoga je:

r = (a*b*(a + b - c))/(2*a*b) = (a + b - c)/2,

što dokazuje tvrdnju zadatka.

HTH :)
Brojnik i nazivnik razlomka a*b/(a+b+c) pomnožimo strogo pozitivnim realnim brojem a + b - c. (Taj broj je strogo pozitivan jer prema nejednakosti trokuta vrijedi nejednakost a + b > c.) Nazivnik tako dobivenoga razlomka jednak je:

(a + b + c)*(a + b - c) = (a + b)^2 - c^2 = a^2 + 2*a*b+b^2 - c^2.

Prema Pitagorinu je poučku

a^2 + b^2 = c^2,

pa se nazivnik reducira na 2*a*b. Stoga je:

r = (a*b*(a + b - c))/(2*a*b) = (a + b - c)/2,

što dokazuje tvrdnju zadatka.

HTH Smile


[Vrh]
ana1986
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2009. (17:24:01)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 7:28 sri, 21. 7. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala :-)
hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan