Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kolokvij 2009. (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mayam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2010. (18:31:42)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:22 uto, 2. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http//web.math.hr/nastava/la/kolokviji/08_09/kol1b.pdf

zanima me prvi zadatak... preciznije, drugi dio prvog zadatka... imam ga riješeno sa demonstatura ali me strasno zbunjuje...
pise mi da je baza za M presjek L b1, 3a3..

moze li mi netko pojasnit zasto tako??

i jos nesto zasto ne vrijde one formule za dim..i kada one vrijede
dim(S+L)= dimS= dimL
...

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes[/color][/size]

jel mozda trebalo umjesto 3a3 pisati b3 pa se onda dobije da je baza za M presjek L b1, b3???
http//web.math.hr/nastava/la/kolokviji/08_09/kol1b.pdf

zanima me prvi zadatak... preciznije, drugi dio prvog zadatka... imam ga riješeno sa demonstatura ali me strasno zbunjuje...
pise mi da je baza za M presjek L b1, 3a3..

moze li mi netko pojasnit zasto tako??

i jos nesto zasto ne vrijde one formule za dim..i kada one vrijede
dim(S+L)= dimS= dimL
...

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

jel mozda trebalo umjesto 3a3 pisati b3 pa se onda dobije da je baza za M presjek L b1, b3???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 15:42 uto, 2. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Označili smo s [latex]a_1, a_2, a_3[/latex] elemente dane baze za [latex]M[/latex], a s [latex]b_1, b_2, b_3[/latex] elemente druge baze.
Dobi se [latex]b_1 = -2 a_2 + a_3[/latex] (mislim da sam ovo krivo rješio na demonstraturama, ne može se dobiti višestruko rješenje) i [latex]b_3 = 3 a_3 - b_1[/latex] ([latex]b_2[/latex] se ne može prikazati preko prethodnika). U bazu za presjek stavljamo samo dio s a-ovima. Za [latex]b_1[/latex] to je [latex]-2 a_2 + a_3[/latex], što je zapravo jednako [latex]b_1[/latex], pa da si skratimo pisanje, napišemo da je on u bazi. Iz [latex]b_3[/latex] uzmemo [latex]3 a_3[/latex]. Na kolokoviju bi bilo pristojno napisati što je baza bez korištenja oznaka. Ovdje, to je [latex]\{ (1, -1, 1, -1), (3, 3, 3, 3) \}[/latex].

[quote="mayam"]i jos nesto zasto ne vrijde one formule za dim..i kada one vrijede[/quote]
Vrijede uvijek, pa tako i ovdje. Dimenzija od [latex]M[/latex] i [latex]L[/latex] je 3, dobili smo da je dimenzija sume 4 (dobili smo gornjim postupkom da je [latex]\{ a_1, a_2, a_3, b_2 \}[/latex] baza za sumu), a od presjeka 2. Vrijedi [latex]3 + 3 = 4 + 2[/latex].

[quote="mayam"]dim(S+L)= dimS= dimL[/quote]
To vrijedi ako i samo ako je S=L.
Označili smo s elemente dane baze za , a s elemente druge baze.
Dobi se (mislim da sam ovo krivo rješio na demonstraturama, ne može se dobiti višestruko rješenje) i ( se ne može prikazati preko prethodnika). U bazu za presjek stavljamo samo dio s a-ovima. Za to je , što je zapravo jednako , pa da si skratimo pisanje, napišemo da je on u bazi. Iz uzmemo . Na kolokoviju bi bilo pristojno napisati što je baza bez korištenja oznaka. Ovdje, to je .

mayam (napisa):
i jos nesto zasto ne vrijde one formule za dim..i kada one vrijede

Vrijede uvijek, pa tako i ovdje. Dimenzija od i je 3, dobili smo da je dimenzija sume 4 (dobili smo gornjim postupkom da je baza za sumu), a od presjeka 2. Vrijedi .

mayam (napisa):
dim(S+L)= dimS= dimL

To vrijedi ako i samo ako je S=L.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mayam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2010. (18:31:42)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:29 uto, 2. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ahha ok... zahvaljujem wink
ahha ok... zahvaljujem Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan