Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Eutanazija
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 21:03 uto, 25. 1. 2011    Naslov: Eutanazija Citirajte i odgovorite

Nedavno je prijateljev pas imao nekakih roblema sa kukovima, nekaka boleščina iz koje mu nije bilo spasa. Donijeta je odluka da "uspavaju" tog psa. OK, rekoh, ajde, spasiše psa muka, bolova dodatnih, to je u redu, sasvim humano, i smatram ga poželjnim postupanjem. E sad, prvo pitanje koje mi prostrujalo kroz glavu je: Zašt je dozvoljeno životinji skratiti muke, a ljudima nije? Mislim, ja da završim sa nekakvom smrtonosnom bolešću, koja mi može donijeti samo fizičku bol, zatajenje organa, ko zna kakve muke, ne bih htio da to moram prolaziti, želio bih da se i mene poštedi patnje, a i ljude koji me vole brige o meni, i gledanja me takvog.

Uglavnom, zašto se smatra eutanazija na ljudima nehumani čin, dok je nad životinjama sasvim u redu?
Nedavno je prijateljev pas imao nekakih roblema sa kukovima, nekaka boleščina iz koje mu nije bilo spasa. Donijeta je odluka da "uspavaju" tog psa. OK, rekoh, ajde, spasiše psa muka, bolova dodatnih, to je u redu, sasvim humano, i smatram ga poželjnim postupanjem. E sad, prvo pitanje koje mi prostrujalo kroz glavu je: Zašt je dozvoljeno životinji skratiti muke, a ljudima nije? Mislim, ja da završim sa nekakvom smrtonosnom bolešću, koja mi može donijeti samo fizičku bol, zatajenje organa, ko zna kakve muke, ne bih htio da to moram prolaziti, želio bih da se i mene poštedi patnje, a i ljude koji me vole brige o meni, i gledanja me takvog.

Uglavnom, zašto se smatra eutanazija na ljudima nehumani čin, dok je nad životinjama sasvim u redu?



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:38 uto, 25. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zato sto bi, kad bi se legalizirala eutanazija, u roku keks imali saborski odbor ili drzavnu agenciju za odobravanje eutanazije. Cak i za ljude koji je nisu trazili.

Ovo je moje osobno misljenje o nacinu na koji funkcionira vlast u RH, a ne sluzbeni stav Fakulteta ili Sveucilista.
Zato sto bi, kad bi se legalizirala eutanazija, u roku keks imali saborski odbor ili drzavnu agenciju za odobravanje eutanazije. Cak i za ljude koji je nisu trazili.

Ovo je moje osobno misljenje o nacinu na koji funkcionira vlast u RH, a ne sluzbeni stav Fakulteta ili Sveucilista.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 10:16 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Re: Eutanazija Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]Nedavno je prijateljev pas imao nekakih roblema sa kukovima, nekaka boleščina iz koje mu nije bilo spasa. Donijeta je odluka da "uspavaju" tog psa. OK, rekoh, ajde, spasiše psa muka, bolova dodatnih, to je u redu, sasvim humano, i smatram ga poželjnim postupanjem. E sad, prvo pitanje koje mi prostrujalo kroz glavu je: Zašt je dozvoljeno životinji skratiti muke, a ljudima nije? Mislim, ja da završim sa nekakvom smrtonosnom bolešću, koja mi može donijeti samo fizičku bol, zatajenje organa, ko zna kakve muke, ne bih htio da to moram prolaziti, želio bih da se i mene poštedi patnje, a i ljude koji me vole brige o meni, i gledanja me takvog.

Uglavnom, zašto se smatra eutanazija na ljudima nehumani čin, dok je nad životinjama sasvim u redu?[/quote]

zato sto zivotinje ne idu u raj (osim ljudi :evil:) i samoubojstvo/ubojstvo je smrtni (ili kakav vec) grijeh

a ti ipak zivis u drustvu sa >90% katolika
Milojko (napisa):
Nedavno je prijateljev pas imao nekakih roblema sa kukovima, nekaka boleščina iz koje mu nije bilo spasa. Donijeta je odluka da "uspavaju" tog psa. OK, rekoh, ajde, spasiše psa muka, bolova dodatnih, to je u redu, sasvim humano, i smatram ga poželjnim postupanjem. E sad, prvo pitanje koje mi prostrujalo kroz glavu je: Zašt je dozvoljeno životinji skratiti muke, a ljudima nije? Mislim, ja da završim sa nekakvom smrtonosnom bolešću, koja mi može donijeti samo fizičku bol, zatajenje organa, ko zna kakve muke, ne bih htio da to moram prolaziti, želio bih da se i mene poštedi patnje, a i ljude koji me vole brige o meni, i gledanja me takvog.

Uglavnom, zašto se smatra eutanazija na ljudima nehumani čin, dok je nad životinjama sasvim u redu?


zato sto zivotinje ne idu u raj (osim ljudi Evil or Very Mad) i samoubojstvo/ubojstvo je smrtni (ili kakav vec) grijeh

a ti ipak zivis u drustvu sa >90% katolika



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Zvone83
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2010. (09:09:34)
Postovi: (5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:38 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kakve to veze ima s tim što je >90% našeg društva katolički orijentirano? Koliko sam upoznat čitavo kršćanstvo ne odobrava ubojstvo pa samim time i katolici! ;)
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?
Kakve to veze ima s tim što je >90% našeg društva katolički orijentirano? Koliko sam upoznat čitavo kršćanstvo ne odobrava ubojstvo pa samim time i katolici! Wink
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?



_________________
www.bhc-zagreb.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:54 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zvone83"]@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?[/quote]

Svaka. Ili ti nikad nisi vidio svecenike, imame, rabine i sl. da blagoslivljaju i na druge nacine slave tenkove, puske,... te hvale mucenike koji su cesto samoubojice od cijeg samoubojstva religije koje ih hvale imaju neku korist?
Zvone83 (napisa):
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?


Svaka. Ili ti nikad nisi vidio svecenike, imame, rabine i sl. da blagoslivljaju i na druge nacine slave tenkove, puske,... te hvale mucenike koji su cesto samoubojice od cijeg samoubojstva religije koje ih hvale imaju neku korist?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 16:20 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uz to kak nam neke bolnice i dijelovi zdravstva funkcioniraju taman posla da bi mogli iole "korektno" provest ideju eutanazije :? Bož' sačuvaj.
Uz to kak nam neke bolnice i dijelovi zdravstva funkcioniraju taman posla da bi mogli iole "korektno" provest ideju eutanazije Confused Bož' sačuvaj.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lorozic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (17:11:14)
Postovi: (50)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 16:51 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je milojko vise mislil na eutanaziju kao ideju a ne na mogucnosti sprovedbe.
i mislim da se najvise radi o uvjerenju da su ljudi po necem "posebni" (osim po prevelikoj glavurdi). to je onaj urodjeni fasizam u ljudima, onaj zbog kojeg se vode vjerski ratovi i mlate bande na ulici. ideja da smo "ja i moji" po necem bolji od drugih po defaultu.

meni je fascinantno da se eutanaziji najvise protive oni koji vjeruju u zagrobni zivot...
mislim da je milojko vise mislil na eutanaziju kao ideju a ne na mogucnosti sprovedbe.
i mislim da se najvise radi o uvjerenju da su ljudi po necem "posebni" (osim po prevelikoj glavurdi). to je onaj urodjeni fasizam u ljudima, onaj zbog kojeg se vode vjerski ratovi i mlate bande na ulici. ideja da smo "ja i moji" po necem bolji od drugih po defaultu.

meni je fascinantno da se eutanaziji najvise protive oni koji vjeruju u zagrobni zivot...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 17:10 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zvone83"]Kakve to veze ima s tim što je >90% našeg društva katolički orijentirano? Koliko sam upoznat čitavo kršćanstvo ne odobrava ubojstvo pa samim time i katolici! ;)
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?[/quote]

nije bitna vjeroispovijest vec uloga Crkve u drustvu, a ovaj veliki broj "katolika" daje Crkvi pravo da namece svoje stavove

[quote="[url=http://www.gotquestions.org/hrvatski/samoubojstvo.html]gotQ[/url]"]

Prema Bibliji, počini li osoba samoubojstvo ili ne, to nije ono što određuje njezin pristup k Nebu. Ako nespašena osoba počini samoubojstvo, nije učinila ništa drugo nego »ubrzala« svoje putovanje u ognjeno jezero. Međutim, osoba koja počini samoubojstvo u konačnici će biti u paklu radi odbacivanja spasenja po Kristu, a ne zato što je počinila samoubojstvo. Biblija spominje četiri konkretne osobe koje su počinile samoubojstvo: Šaul (1. Samuelova 31,4), Ahitofel (2. Samuelova 17,23), Zimri (1. Kraljevi 16,18), i Juda (Matej 27,5). Svaki je od njih bio pokvaren, zao i grješan. Biblija samoubojstvo poistovjećuje s ubojstvom – a to i jest – samo-ubojstvo. [b]Bog je taj koji odlučuje kad i kako osoba treba umrijeti.[/b] Uzimanje sile u svoje ruke prema Bibliji je bogohuljenje.

[/quote]
Zvone83 (napisa):
Kakve to veze ima s tim što je >90% našeg društva katolički orijentirano? Koliko sam upoznat čitavo kršćanstvo ne odobrava ubojstvo pa samim time i katolici! ;)
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?


nije bitna vjeroispovijest vec uloga Crkve u drustvu, a ovaj veliki broj "katolika" daje Crkvi pravo da namece svoje stavove

gotQ (napisa):


Prema Bibliji, počini li osoba samoubojstvo ili ne, to nije ono što određuje njezin pristup k Nebu. Ako nespašena osoba počini samoubojstvo, nije učinila ništa drugo nego »ubrzala« svoje putovanje u ognjeno jezero. Međutim, osoba koja počini samoubojstvo u konačnici će biti u paklu radi odbacivanja spasenja po Kristu, a ne zato što je počinila samoubojstvo. Biblija spominje četiri konkretne osobe koje su počinile samoubojstvo: Šaul (1. Samuelova 31,4), Ahitofel (2. Samuelova 17,23), Zimri (1. Kraljevi 16,18), i Juda (Matej 27,5). Svaki je od njih bio pokvaren, zao i grješan. Biblija samoubojstvo poistovjećuje s ubojstvom – a to i jest – samo-ubojstvo. Bog je taj koji odlučuje kad i kako osoba treba umrijeti. Uzimanje sile u svoje ruke prema Bibliji je bogohuljenje.




_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:22 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni sam nije jasno po čemu nije grijeh ubiti životinju, u svrhu ublažavanja njenih patnji, ali je grijeh ubiti čovjeka iz istog tog razloga? Radiš istu stvar, ubio čovjeka ili živinu, preuzimaš silu u svoje ruke i mjenjaš Njegove planove

Iako, nikad mi nije bilo jasno ni zašto se unutar Crkve potiče i spolna diskriminacija. Bog je muškarac, prvo je napravio muškarca, pa je od njega nastala žena. Nije ni čudo da su muškarci tolikim desetljećima, pa i sada, omalovažavali žene kad su odgajani u religijskom duhu
Meni sam nije jasno po čemu nije grijeh ubiti životinju, u svrhu ublažavanja njenih patnji, ali je grijeh ubiti čovjeka iz istog tog razloga? Radiš istu stvar, ubio čovjeka ili živinu, preuzimaš silu u svoje ruke i mjenjaš Njegove planove

Iako, nikad mi nije bilo jasno ni zašto se unutar Crkve potiče i spolna diskriminacija. Bog je muškarac, prvo je napravio muškarca, pa je od njega nastala žena. Nije ni čudo da su muškarci tolikim desetljećima, pa i sada, omalovažavali žene kad su odgajani u religijskom duhu



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
lorozic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (17:11:14)
Postovi: (50)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 19:35 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni nije jasno kak mozes preuzeti stvar u svoje ruke kad je jasno da je sve kaj se dogadja "bozja volja". cela stvar nema smisla. jedina zamjerka za eutanaziju moze biti cisto prakticnog karaktera, npr kak je krcko napisal.

btw: "putovanje u ognjeno jezero" :rotfl:
meni nije jasno kak mozes preuzeti stvar u svoje ruke kad je jasno da je sve kaj se dogadja "bozja volja". cela stvar nema smisla. jedina zamjerka za eutanaziju moze biti cisto prakticnog karaktera, npr kak je krcko napisal.

btw: "putovanje u ognjeno jezero" Valjam se po podu od smijeha


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shasho
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2009. (14:15:40)
Postovi: (41)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 22:43 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]Meni sam nije jasno po čemu nije grijeh ubiti životinju, u svrhu ublažavanja njenih patnji, ali je grijeh ubiti čovjeka iz istog tog razloga? Radiš istu stvar, ubio čovjeka ili živinu, preuzimaš silu u svoje ruke i mjenjaš Njegove planove[/quote]

Grijeh je ubiti životinju kao i čovjeka, ali za ubijanje životinje na način da joj se skrate muke nema kazne. Za razliku od ubojstva čovjeka. Ali to opet ovisi o tome na kojem si položaju u državi i koliko ti tata ima para. Ali nećemo o tome...

[quote="Milojko"]Iako, nikad mi nije bilo jasno ni zašto se unutar Crkve potiče i spolna diskriminacija. Bog je muškarac, prvo je napravio muškarca, pa je od njega nastala žena. Nije ni čudo da su muškarci tolikim desetljećima, pa i sada, omalovažavali žene kad su odgajani u religijskom duhu[/quote]

Zašto misliš da je Bog muškarac? Di si to pročitao? U Bibliji??
Milojko (napisa):
Meni sam nije jasno po čemu nije grijeh ubiti životinju, u svrhu ublažavanja njenih patnji, ali je grijeh ubiti čovjeka iz istog tog razloga? Radiš istu stvar, ubio čovjeka ili živinu, preuzimaš silu u svoje ruke i mjenjaš Njegove planove


Grijeh je ubiti životinju kao i čovjeka, ali za ubijanje životinje na način da joj se skrate muke nema kazne. Za razliku od ubojstva čovjeka. Ali to opet ovisi o tome na kojem si položaju u državi i koliko ti tata ima para. Ali nećemo o tome...

Milojko (napisa):
Iako, nikad mi nije bilo jasno ni zašto se unutar Crkve potiče i spolna diskriminacija. Bog je muškarac, prvo je napravio muškarca, pa je od njega nastala žena. Nije ni čudo da su muškarci tolikim desetljećima, pa i sada, omalovažavali žene kad su odgajani u religijskom duhu


Zašto misliš da je Bog muškarac? Di si to pročitao? U Bibliji??



_________________
You can fool some people sometimes, but you can't fool all the people all the time.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 23:09 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

"i Bog stvori čovjeka na svoju sliku i priliku"
ili je pisalo Jahve
"i Bog stvori čovjeka na svoju sliku i priliku"
ili je pisalo Jahve



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
suza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (14:37:50)
Postovi: (65)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 23:43 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]"i Bog stvori čovjeka na svoju sliku i priliku"
ili je pisalo Jahve[/quote]

..kao što si i sam rekao - čovjeka!! zašto pod pojmom čovjeka prvo pomisliš na muškarca??

..a i znam da je u nekom jeziku, davno prije (možda grčkom, nisam sigurna) Bog ženskog roda.

A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka. Mislim da je s te strane u redu što se ne odobrava ljudima. Ali to je samo moje mišljenje i viđenje s mog katoličkog stajališta
Milojko (napisa):
"i Bog stvori čovjeka na svoju sliku i priliku"
ili je pisalo Jahve


..kao što si i sam rekao - čovjeka!! zašto pod pojmom čovjeka prvo pomisliš na muškarca??

..a i znam da je u nekom jeziku, davno prije (možda grčkom, nisam sigurna) Bog ženskog roda.

A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka. Mislim da je s te strane u redu što se ne odobrava ljudima. Ali to je samo moje mišljenje i viđenje s mog katoličkog stajališta


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 0:26 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="suza"]
A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka. Mislim da je s te strane u redu što se ne odobrava ljudima. Ali to je samo moje mišljenje i viđenje s mog katoličkog stajališta[/quote]

Jel ides u doktora kad te boli da te izlijeci? Ako jesi onda si uskracujes muke i mislim da si licemjerna (uostalom Bog je htio da slomis ruku, dobijes leukmiju, ..., a pitanje je zeli li da se lijecis)
suza (napisa):

A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka. Mislim da je s te strane u redu što se ne odobrava ljudima. Ali to je samo moje mišljenje i viđenje s mog katoličkog stajališta


Jel ides u doktora kad te boli da te izlijeci? Ako jesi onda si uskracujes muke i mislim da si licemjerna (uostalom Bog je htio da slomis ruku, dobijes leukmiju, ..., a pitanje je zeli li da se lijecis)



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 0:27 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka.[/quote]

Stvarno mislim da bi me netko do sada upozorio da na leđima imam križ. Kužim ja, nezgodno je - kao kad imaš špinata na zubu, svima je neugodno komentirati.

Sad ozbiljno, rekao bi to nekome tko pati od npr. nepodnošljivih bolova?
Najbolje onda uopće ne ići kod liječnika. Ako te boli zub, ni slučajno ići zubaru. Zubobolja je tvoj križ i nema tu sad nekakvog liječenja i izbjegavanja.
Citat:
A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio. Eutanazija je samo izbjegavanje tog križa i skraćivanje samom sebi muka.


Stvarno mislim da bi me netko do sada upozorio da na leđima imam križ. Kužim ja, nezgodno je - kao kad imaš špinata na zubu, svima je neugodno komentirati.

Sad ozbiljno, rekao bi to nekome tko pati od npr. nepodnošljivih bolova?
Najbolje onda uopće ne ići kod liječnika. Ako te boli zub, ni slučajno ići zubaru. Zubobolja je tvoj križ i nema tu sad nekakvog liječenja i izbjegavanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 1:19 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa kad se liječite od leukemije ili zubobolje, ne liječite se eutanazijom ili samoubojstvom - naprotiv :)

U knjizi Postanka je čini mi se u originalu Elohim za Boga, ili nešto slično, a to je dual ili plural gramatički, nije rodno određena riječ.
Pa kad se liječite od leukemije ili zubobolje, ne liječite se eutanazijom ili samoubojstvom - naprotiv Smile

U knjizi Postanka je čini mi se u originalu Elohim za Boga, ili nešto slično, a to je dual ili plural gramatički, nije rodno određena riječ.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:57 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"]Pa kad se liječite od leukemije ili zubobolje, ne liječite se eutanazijom ili samoubojstvom - naprotiv :)[/quote]

Kad se nekome odgovara, korisno je procitati sto i o cemu doticni pise. Gore se odgovaralo na "argument" da svatko treba nositi svoju patnju bez da ju izbjegava. Lijecenje je izbjegavanje patnje.
Blockflöte (napisa):
Pa kad se liječite od leukemije ili zubobolje, ne liječite se eutanazijom ili samoubojstvom - naprotiv Smile


Kad se nekome odgovara, korisno je procitati sto i o cemu doticni pise. Gore se odgovaralo na "argument" da svatko treba nositi svoju patnju bez da ju izbjegava. Lijecenje je izbjegavanje patnje.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 2:31 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pročitao sam sve postove prije.

Htio sam implicirat da mi nije isto kad nešto ide u smjeru spašavanja ili poboljšanja ljudskog života i kad je riječ o nečem suprotnom, koje se svodi na prekidanje ili skraćivanje života.

Plus, sumnjam da je [b]suza[/b] pod skraćivanje muka mislila na nešto trivijalno kao "boli me zub, idem ga izvadit", nego se referirala na prekidanje ljudskog života, što je, velim, sasvim suprotno od njegovog produživanja.
Pročitao sam sve postove prije.

Htio sam implicirat da mi nije isto kad nešto ide u smjeru spašavanja ili poboljšanja ljudskog života i kad je riječ o nečem suprotnom, koje se svodi na prekidanje ili skraćivanje života.

Plus, sumnjam da je suza pod skraćivanje muka mislila na nešto trivijalno kao "boli me zub, idem ga izvadit", nego se referirala na prekidanje ljudskog života, što je, velim, sasvim suprotno od njegovog produživanja.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:03 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Suza je dala opcenitu opasku. Sto, ako je muka izljeciva, onda ju ne moramo nositi, ali ako je neizljeciva, onda nam je duznost patiti? Koje licemjerje! Idi nekome sa zadnjim stadijem raka pogledaj u oci i reci mu da on mora patiti, da je to njegov kriz i sl. bedastoce. I nemoj mu dati niti pain-killere... jer je to "negov kriz", a pain-killeri ne "idu u smjeru spašavanja ili poboljšanja ljudskog života" (nego prikrivanja stvarnog stanja i te muke koju toliko glorificirate). :brick:

Meni ste vi religiozni tipovi fascinantni. Imate li neku drugu svrhu u zivotu osim ogranicavanja tudjih sloboda? A sloboda raspolaganja [b]vlastitim[/b] zivotom je elementarnija od slobode glasa ili govora, a pogotovo od slobode vjerovanja na koju se tako volite pozivati.

Zanimljivo je koliko rogoborite protiv eutanazije, kao dobrovoljne smrti, ali ne prigovarate - recimo - prisilnom novacenju u vojsku.

Ako Bog ima problem s necijim samoubojstvom (pa makar bilo i [b]dobrovoljno[/b] asistirano), onda neka on(a) to rijesi s tom osobom. Tko ste vi da nekome branite da raspolaze vlastitim zivotom? Odakle vam pravo da procjenjujete treba li netko po svaku cijenu produljavati vlastiti zivot ako to sam ne zeli? Sami vrijedjate vlastitog boga uzimajuci si za pravo da donosite njegove/njene odluke i svoje stavove naturate drugima pod krinkom govora u njegovo/njeno ime.

Radije se bavite svojim zivotima! :evil: Ako se vama pati, pa uzivajte u tome, ali nemate pravo (a tako si ga rado uzimate) odlucivati kako se drugi smiju nositi s vlastitom patnjom. Smijete pomoci, ali nemate pravo braniti covjeku da raspolaze - ponavljam - svojim vlastitim zivotom. Prste sebi i sto dalje od mog (opcenito tudjih) zivota!
Suza je dala opcenitu opasku. Sto, ako je muka izljeciva, onda ju ne moramo nositi, ali ako je neizljeciva, onda nam je duznost patiti? Koje licemjerje! Idi nekome sa zadnjim stadijem raka pogledaj u oci i reci mu da on mora patiti, da je to njegov kriz i sl. bedastoce. I nemoj mu dati niti pain-killere... jer je to "negov kriz", a pain-killeri ne "idu u smjeru spašavanja ili poboljšanja ljudskog života" (nego prikrivanja stvarnog stanja i te muke koju toliko glorificirate). Tup, tup, tup,...

Meni ste vi religiozni tipovi fascinantni. Imate li neku drugu svrhu u zivotu osim ogranicavanja tudjih sloboda? A sloboda raspolaganja vlastitim zivotom je elementarnija od slobode glasa ili govora, a pogotovo od slobode vjerovanja na koju se tako volite pozivati.

Zanimljivo je koliko rogoborite protiv eutanazije, kao dobrovoljne smrti, ali ne prigovarate - recimo - prisilnom novacenju u vojsku.

Ako Bog ima problem s necijim samoubojstvom (pa makar bilo i dobrovoljno asistirano), onda neka on(a) to rijesi s tom osobom. Tko ste vi da nekome branite da raspolaze vlastitim zivotom? Odakle vam pravo da procjenjujete treba li netko po svaku cijenu produljavati vlastiti zivot ako to sam ne zeli? Sami vrijedjate vlastitog boga uzimajuci si za pravo da donosite njegove/njene odluke i svoje stavove naturate drugima pod krinkom govora u njegovo/njeno ime.

Radije se bavite svojim zivotima! Evil or Very Mad Ako se vama pati, pa uzivajte u tome, ali nemate pravo (a tako si ga rado uzimate) odlucivati kako se drugi smiju nositi s vlastitom patnjom. Smijete pomoci, ali nemate pravo braniti covjeku da raspolaze - ponavljam - svojim vlastitim zivotom. Prste sebi i sto dalje od mog (opcenito tudjih) zivota!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 3:33 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tko smo sad pa mi :shock: ? Ne govorim iz katoličkog stajališta, nego pričam o svojim osobnim stavovima. I iznosim stavove, nisam nikome ništa nametao. Ali vidim da puno mojih 'stavova' podrazumijevaš.

Pain killeri služe za ublažavanje bolova, kako to ne poboljšava život? Ne kužim otkud taj induktivni skok.

Ja osobno ne bi bio u stanju tek tako nekome okončat život, koliko god taj netko to htio. Da je riječ o najbližoj osobi meni na svijetu i najmrskijem neprijatelju, u mojoj glavi je ljudski život prekomplicirana stvar. Bez ikakve veze s religijom, takav mi je jednostavno instinkt. Da se nađem u situaciji gdje moram nešto takvo odlučiti, zaista ne znam što bi. I bilo bi mi jako drago da se u takvoj situaciji nikad ne nađem.

I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.

A što se tiče religija i nametanja stavova, jednako mi to smeta kao i tebi, i jednako ću o tome iznijeti svoj stav u shodnoj prigodi kao što ga iznosim o ovom.
Tko smo sad pa mi Shocked ? Ne govorim iz katoličkog stajališta, nego pričam o svojim osobnim stavovima. I iznosim stavove, nisam nikome ništa nametao. Ali vidim da puno mojih 'stavova' podrazumijevaš.

Pain killeri služe za ublažavanje bolova, kako to ne poboljšava život? Ne kužim otkud taj induktivni skok.

Ja osobno ne bi bio u stanju tek tako nekome okončat život, koliko god taj netko to htio. Da je riječ o najbližoj osobi meni na svijetu i najmrskijem neprijatelju, u mojoj glavi je ljudski život prekomplicirana stvar. Bez ikakve veze s religijom, takav mi je jednostavno instinkt. Da se nađem u situaciji gdje moram nešto takvo odlučiti, zaista ne znam što bi. I bilo bi mi jako drago da se u takvoj situaciji nikad ne nađem.

I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.

A što se tiče religija i nametanja stavova, jednako mi to smeta kao i tebi, i jednako ću o tome iznijeti svoj stav u shodnoj prigodi kao što ga iznosim o ovom.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 1 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan