Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zasto su potprostori zatvoreni?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:48 čet, 11. 3. 2004    Naslov: Zasto su potprostori zatvoreni? Citirajte i odgovorite

Evo jednog pitanja, da novootvoreni forum ne zjapi prazan.

U nekim zadacima trebat ce nam tvrdnja da su potprostori od [b]R[/b]^n zatvoreni (zapravo afini skupovi u [b]R[/b]^n, ali to je s topoloskog stanovista isto). U [i]Funkcionalnoj analizi[/i] S.Kurepe to se dokazuje ovako. k-dimenzionalni potprostor V (beskonacnodimenzionalnog prostora U) u biti je isto sto i [b]R[/b]^k (homeomorfan). Znamo da je [b]R[/b]^k potpun (Bolzano-Weierstrass), pa je i V, pa je zatvoren (uzmemo niz u V koji konvergira u U, on je Cauchyjev => ima limes u V).

Zanima me moze li se tvrdnja dokazati elementarnije ako je U takodjer konacnodimenzionalan, ili bar nekako zamaskirati pozivanje na potpunost. Ne svidja mi se sto se za dokazivanje tako jednostavne tvrdnje koristi teska artiljerija.
Evo jednog pitanja, da novootvoreni forum ne zjapi prazan.

U nekim zadacima trebat ce nam tvrdnja da su potprostori od R^n zatvoreni (zapravo afini skupovi u R^n, ali to je s topoloskog stanovista isto). U Funkcionalnoj analizi S.Kurepe to se dokazuje ovako. k-dimenzionalni potprostor V (beskonacnodimenzionalnog prostora U) u biti je isto sto i R^k (homeomorfan). Znamo da je R^k potpun (Bolzano-Weierstrass), pa je i V, pa je zatvoren (uzmemo niz u V koji konvergira u U, on je Cauchyjev ⇒ ima limes u V).

Zanima me moze li se tvrdnja dokazati elementarnije ako je U takodjer konacnodimenzionalan, ili bar nekako zamaskirati pozivanje na potpunost. Ne svidja mi se sto se za dokazivanje tako jednostavne tvrdnje koristi teska artiljerija.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Edo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2004. (23:03:41)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 19:17 čet, 11. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skalarni produkt s fiksnim vektorom je neprekidna funkcija. Dakle ortogonalni komplement nekog vektora je uvijek zatvoren. Presjek zatvorenih skupova je zatvoren. Potprostor mozes zapisati kao presjek ortogonalnih komplemenata.
Skalarni produkt s fiksnim vektorom je neprekidna funkcija. Dakle ortogonalni komplement nekog vektora je uvijek zatvoren. Presjek zatvorenih skupova je zatvoren. Potprostor mozes zapisati kao presjek ortogonalnih komplemenata.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 20:08 čet, 11. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako nesto sam trazio... hvala!
Ovako nesto sam trazio... hvala!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan