Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

abelova ili Abelova (pravopis)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:00 sub, 12. 3. 2011    Naslov: abelova ili Abelova (pravopis) Citirajte i odgovorite

Da li po našem pravopisu ide veliko ili malo slovo 'a' u izrazu Abelova grupa?
U [url=http://web.math.hr/nastava/alg/predavanja/ASpred.pdf]skripti prof. Širole[/url] piše malo, a u [url=http://simbol.math.hr/LA/pred2.pdf]bilješkama prof. Antonića[/url] veliko?

Hvala na komentarima uz objašnjenje. :)
Da li po našem pravopisu ide veliko ili malo slovo 'a' u izrazu Abelova grupa?
U skripti prof. Širole piše malo, a u bilješkama prof. Antonića veliko?

Hvala na komentarima uz objašnjenje. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 19:46 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grupa je Abelova, kao što je post/pitanje Rafaelovo, skripta Borisova, a bilješke Nenadove. Uz dužno poštovanje prema prof. Široli, pravopis mu nije jača strana. :)

Njegova teorija je da se treba pisati abelova grupa zato što se u engleskom jeziku piše abelian group. Međutim, to je apsolutno promašena analogija iz više razloga. Kao prvo, pravila za pisanje velikog početnog slova nisu ista u ta dva jezika (npr. na engleskom se dani u tjednu i mjeseci pišu velikim slovom). Ali u ovom slučaju čak nije ni do toga, nego se radi o sasvim drugim vrstama riječi. Abelian group bi u hrvatskom jeziku doslovno bila abelovska grupa, dok bi Abelova grupa u engleskom jeziku bila Abel's group.

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

Inače, samo da napomenem, ja sam skloniji nazivu abelovska grupa, kao što su geometrija i norma euklidske.
Grupa je Abelova, kao što je post/pitanje Rafaelovo, skripta Borisova, a bilješke Nenadove. Uz dužno poštovanje prema prof. Široli, pravopis mu nije jača strana. Smile

Njegova teorija je da se treba pisati abelova grupa zato što se u engleskom jeziku piše abelian group. Međutim, to je apsolutno promašena analogija iz više razloga. Kao prvo, pravila za pisanje velikog početnog slova nisu ista u ta dva jezika (npr. na engleskom se dani u tjednu i mjeseci pišu velikim slovom). Ali u ovom slučaju čak nije ni do toga, nego se radi o sasvim drugim vrstama riječi. Abelian group bi u hrvatskom jeziku doslovno bila abelovska grupa, dok bi Abelova grupa u engleskom jeziku bila Abel's group.

Added after 8 minutes:

Inače, samo da napomenem, ja sam skloniji nazivu abelovska grupa, kao što su geometrija i norma euklidske.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:01 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad u pravopisnoj dvojbi, kao jednu od strana, imate prof. Antonica, mozete biti sigurni da je ona druga strana u krivu. Neovisno o tome tko je druga strana. :chuckle:
Kad u pravopisnoj dvojbi, kao jednu od strana, imate prof. Antonica, mozete biti sigurni da je ona druga strana u krivu. Neovisno o tome tko je druga strana. Chuckle



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bobi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2011. (09:31:04)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:09 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad smo kod pravopisa da ne otvaram novu temu,uvijek me zanimalo da li se pod pojmom prost broj mislimo na jednostavan broj,tj. da li su to sinonimi(istoznačnice).
Kad smo kod pravopisa da ne otvaram novu temu,uvijek me zanimalo da li se pod pojmom prost broj mislimo na jednostavan broj,tj. da li su to sinonimi(istoznačnice).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 12:08 ned, 13. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

moram da kažem kako na upit "jednostavan broj matematika" google ne daje konkretne rezultate, dok, [url=http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=165/]zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje govori o tome na ovaj način[/url]. ali opet, oni pišu pogrješke, tako da...

prost broj će za mene uvijek biti prost, nikad jednostavan, jer prost u matematici nema nikakve veze sa prostim u hrvatskom jeziku. i da, neću pisati ne ću!
moram da kažem kako na upit "jednostavan broj matematika" google ne daje konkretne rezultate, dok, zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje govori o tome na ovaj način. ali opet, oni pišu pogrješke, tako da...

prost broj će za mene uvijek biti prost, nikad jednostavan, jer prost u matematici nema nikakve veze sa prostim u hrvatskom jeziku. i da, neću pisati ne ću!



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 12:18 ned, 13. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=f15lXBg%3D&keyword=broj

brȏj

Sintagma

prosti broj mat. prirodan broj koji se ne može napisati kao umnožak dvaju prirodnih brojeva manjih od toga broja (2, 3, 5, 7, 11, 13 itd.), prim-broj;

nema spomena o jednostavnom broju.
http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=f15lXBg%3D&keyword=broj

brȏj

Sintagma

prosti broj mat. prirodan broj koji se ne može napisati kao umnožak dvaju prirodnih brojeva manjih od toga broja (2, 3, 5, 7, 11, 13 itd.), prim-broj;

nema spomena o jednostavnom broju.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:20 ned, 13. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je to izmislio neki nadobudni Hrvat, da ne bi zvucalo "srpski". Naime, Srbi za "jednostavan" kazu "prost" (spomenuto i u [url=http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=dl5lWxA%3D&keyword=prost]HJPu[/url]), a neki imaju potrebu sve prevoditi. :gg:
Mislim da je to izmislio neki nadobudni Hrvat, da ne bi zvucalo "srpski". Naime, Srbi za "jednostavan" kazu "prost" (spomenuto i u HJPu), a neki imaju potrebu sve prevoditi. Mr Green being very Greeen indeed



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan