Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

LA2: zadace?
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 13:47 sri, 11. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

A je li ti jasan ovaj dio koji sam do sad napisao? U biti, ovo možeš dokazat pomoću matrica i pomoću operatora (ili miješajući to sve).
Ponavljam, fora je u dokazu, pošto je AB = BA, za svaki B... smisliti neke dobre B (bilo matrice ili operatore - ovisi kako gledate) da pokažete da da je A u biti skalar puta jedinična matrica\identiteta.

Znači, u prošlom postu sam pokazao da je A dijagonalna matrica što povlači da operator A uistinu ima bar jednu svojstvenu vrijednost (pošto se njegova matrica može dijagonalizirati).

E sad, prema onoj uputi u zadaći još treba pokazati da je bilo koji svojstveni potprostor operatora A invarijantan za svaki operator iz L(V)

No, to je poprilično ''straightforward'': sad znamo da operator A ima neku svojstvenu vrijednost, znači:

[latex]Ax = \lambda x[/latex] za neki x - koji je svojstveni vektor od A.

Onda [latex]A(Bx) = B(Ax) = B(\lambda x) = \lambda (Bx)[/latex]

Što vidimo iz ovoga? Bx je element svojstvenog potprostora od A za sv. vrijednost [latex]\lambda[/latex] za svaki operator B.
Znači, [latex]Av = \lambda v, \forall v \in V[/latex] -> ovo je jednakost operatora, problem je dokazan.


[b]2. način[/b]

Ovaj zadatak je inače izvađen iz zbirke Bakić-Milas (485.) i tamo je riješen posve s matricama.
Rj:

Neka je V dimenzije n. Neka je [latex]A = [\alpha_{ij}][/latex] matrica operatora u nekoj bazi. Slijedi da matrica A komutira sa svim matricama iz [latex]M_n(F)[/latex].
Specijalno, [latex]AE_{ij} = E_{ij}A [/latex] gdje je [latex]E_{ij}[/latex] elementarna matrica koja ima na mjestu (i, j) jedinicu, a nule na svim ostalim mjestima.
Uzimamo li za elementarne matrice [latex]E_{ij}[/latex] redom [latex]E_{12}, E_{23}, ..., E_{n-1, n}[/latex] dobijamo [latex]\alpha_{11} = ... = \alpha_{nn}[/latex] i [latex]\alpha_{ij} = 0[/latex] za [latex]i \neq j[/latex].
A je li ti jasan ovaj dio koji sam do sad napisao? U biti, ovo možeš dokazat pomoću matrica i pomoću operatora (ili miješajući to sve).
Ponavljam, fora je u dokazu, pošto je AB = BA, za svaki B... smisliti neke dobre B (bilo matrice ili operatore - ovisi kako gledate) da pokažete da da je A u biti skalar puta jedinična matrica\identiteta.

Znači, u prošlom postu sam pokazao da je A dijagonalna matrica što povlači da operator A uistinu ima bar jednu svojstvenu vrijednost (pošto se njegova matrica može dijagonalizirati).

E sad, prema onoj uputi u zadaći još treba pokazati da je bilo koji svojstveni potprostor operatora A invarijantan za svaki operator iz L(V)

No, to je poprilično ''straightforward'': sad znamo da operator A ima neku svojstvenu vrijednost, znači:

za neki x - koji je svojstveni vektor od A.

Onda

Što vidimo iz ovoga? Bx je element svojstvenog potprostora od A za sv. vrijednost za svaki operator B.
Znači, → ovo je jednakost operatora, problem je dokazan.


2. način

Ovaj zadatak je inače izvađen iz zbirke Bakić-Milas (485.) i tamo je riješen posve s matricama.
Rj:

Neka je V dimenzije n. Neka je matrica operatora u nekoj bazi. Slijedi da matrica A komutira sa svim matricama iz .
Specijalno, gdje je elementarna matrica koja ima na mjestu (i, j) jedinicu, a nule na svim ostalim mjestima.
Uzimamo li za elementarne matrice redom dobijamo i za .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:11 pet, 27. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može pomoć oko 4. zadaće? ako je netko gledao 3. i 4. zadatak, uvijek imam problema s teorijskim zadacima :/ u trećem sam mislila pokazati da je <Px-a,Px-a> = 0, ali nije mi baš uspjelo. hvala unaprijed!
jel može pomoć oko 4. zadaće? ako je netko gledao 3. i 4. zadatak, uvijek imam problema s teorijskim zadacima Ehm? u trećem sam mislila pokazati da je <Px-a,Px-a> = 0, ali nije mi baš uspjelo. hvala unaprijed!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 20:59 pet, 27. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[b]3. zadatak - hint[/b]

Znaš da za hermitske operatore na unitarnom prostoru v vrijedi [latex]V = Ker A \oplus Im A[/latex], a ti trebaš dokazati da postoji potprostor M od V tako da P na svakom [latex]x \in V, x = a + b, a \in M, b \in M^{\bot}[/latex] djeluje kao Px = a... da li je sad malo jasnije?
Preostaje raspisivanje preko neke ortonormirane baze...

[b]4. zadatak - hint[/b]
Vjerojatno si na vježbama vidjela da je za neku matricu [latex]A[/latex] koja se može dijagonalizirati lagano izračunati [latex]A^n[/latex].
Vrijedi li to i u drugom smjeru (korjenovanje)?

---

Ako treba još nekih dodatnih hintova, ili rješenje - samo pitaj.
3. zadatak - hint

Znaš da za hermitske operatore na unitarnom prostoru v vrijedi , a ti trebaš dokazati da postoji potprostor M od V tako da P na svakom djeluje kao Px = a... da li je sad malo jasnije?
Preostaje raspisivanje preko neke ortonormirane baze...

4. zadatak - hint
Vjerojatno si na vježbama vidjela da je za neku matricu koja se može dijagonalizirati lagano izračunati .
Vrijedi li to i u drugom smjeru (korjenovanje)?



Ako treba još nekih dodatnih hintova, ili rješenje - samo pitaj.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 21:59 pet, 27. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel možeš molim te samo još malo raspisati ovaj treći? a u četvrtom bi znači trebala pokazati da se može korjenovati matrice? to bi bilo onda obrnuto od dijagonalizacije?
jel možeš molim te samo još malo raspisati ovaj treći? a u četvrtom bi znači trebala pokazati da se može korjenovati matrice? to bi bilo onda obrnuto od dijagonalizacije?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Borgcube
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (21:14:10)
Postovi: (56)16
Sarma = la pohva - posuda
24 = 27 - 3
Lokacija: Tu i tamo.

PostPostano: 22:25 pet, 27. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma u trećem ne treba ni raspisivanje po bazi, postoji jedan vrlo zgodan teorem koji nam nešto govori o tome kad želimo x prikazati kao sumu vektora iz potprostora čija je suma direktna i cijeli V.

Za 5. ne, ne možemo korjenovati matrice jer je rezultat nejedinstven... nekad. I ne, nije suprotno od dijagonalizacije.
Ali, možemo pogoditi način da idemo unazad s množenjem, posebno kod dijagonalnih matrica. Primjeti da se dijagonalne matrice jaaako lijepo množe, pa kad bi htjela dobiti dijagonalnu kao umnožak dviju matrica, kakve bi matrice uzela?
Primjeti da se radi nad C.
Ma u trećem ne treba ni raspisivanje po bazi, postoji jedan vrlo zgodan teorem koji nam nešto govori o tome kad želimo x prikazati kao sumu vektora iz potprostora čija je suma direktna i cijeli V.

Za 5. ne, ne možemo korjenovati matrice jer je rezultat nejedinstven... nekad. I ne, nije suprotno od dijagonalizacije.
Ali, možemo pogoditi način da idemo unazad s množenjem, posebno kod dijagonalnih matrica. Primjeti da se dijagonalne matrice jaaako lijepo množe, pa kad bi htjela dobiti dijagonalnu kao umnožak dviju matrica, kakve bi matrice uzela?
Primjeti da se radi nad C.



_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 18:27 sub, 28. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel bi onda nešta ovakvo bilo ok:

3. neka je x iz ImP
P^2x=Px => P(Px-x)=0 => Px-x je iz KerP => Px=x (jer je presjek od Imp i Kerp trivijalan)

4. A=SDS^-1, uzmimo B=SKS^-1 , K je neka dijagonalna matrica, tada je B^2=SK^2S^-1 i ako uzmemo da je K^2=D, dobili smo traženi B.
jel bi onda nešta ovakvo bilo ok:

3. neka je x iz ImP
P^2x=Px => P(Px-x)=0 => Px-x je iz KerP => Px=x (jer je presjek od Imp i Kerp trivijalan)

4. A=SDS^-1, uzmimo B=SKS^-1 , K je neka dijagonalna matrica, tada je B^2=SK^2S^-1 i ako uzmemo da je K^2=D, dobili smo traženi B.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Borgcube
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (21:14:10)
Postovi: (56)16
Sarma = la pohva - posuda
24 = 27 - 3
Lokacija: Tu i tamo.

PostPostano: 19:51 sub, 28. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Upravo tako, jedino u zadaći malo redoslijed promjeni, prvo nađeš K td. je K^2 = D, a onda tek B. Nije baš posebno bitno, ali imam osjećaj da je tako... elegantnije :D
Upravo tako, jedino u zadaći malo redoslijed promjeni, prvo nađeš K td. je K^2 = D, a onda tek B. Nije baš posebno bitno, ali imam osjećaj da je tako... elegantnije Very Happy



_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:13 sub, 28. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, hvala :)
ok, hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 13:06 ned, 29. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze pomoc oko 1. zadatka? nisam bas redovita na predavanjima pa ne kuzim tocno sta treba.
koliko sam shvatila treba naci Pb jer je Ax=b=Pb. Znam da je P projektor, Kako da ga nadjem? (
jel moze pomoc oko 1. zadatka? nisam bas redovita na predavanjima pa ne kuzim tocno sta treba.
koliko sam shvatila treba naci Pb jer je Ax=b=Pb. Znam da je P projektor, Kako da ga nadjem? Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 13:09 ned, 29. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napomena 2.1.23 u skripti, odmah ispod teorema o direktnom komplementu.
(ne da mi se sad sa Latexom davit xD )
Napomena 2.1.23 u skripti, odmah ispod teorema o direktnom komplementu.
(ne da mi se sad sa Latexom davit xD )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zvonkec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2010. (20:56:30)
Postovi: (37)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 14 - 2

PostPostano: 12:00 pon, 30. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može neki hintić za 3. i 4. zadatak? Fala.


EDIT:Sori, nisam skuzio da vec ima. :oops:
Jel može neki hintić za 3. i 4. zadatak? Fala.


EDIT:Sori, nisam skuzio da vec ima. Embarassed



_________________
nekad sam bio umišljen al sam se promijenio sad sam savršen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan