Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prosti brojevi (informacija)
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 19:01 ned, 30. 9. 2012    Naslov: Prosti brojevi Citirajte i odgovorite

Evo odmah da napisem pitanje bez dodatnih objasnjenja, ako nekoga bude nesto dodatno zanimalo neka slobodno upita:

Zanima me postoji li osim Wilsonovog teorema jos neki teorem koji je ujedno karakterizacija prostih brojeva, to jest teorem oblika "broj p je prost ako i samo ako..." i da ta karakterizacija vrijedi za sve proste brojeve, tako da tu u pitanje ne ukljucujem naprimjer Lucas-Lehmerov test koji vrijedi samo za Mersenneove proste brojeve.
Evo odmah da napisem pitanje bez dodatnih objasnjenja, ako nekoga bude nesto dodatno zanimalo neka slobodno upita:

Zanima me postoji li osim Wilsonovog teorema jos neki teorem koji je ujedno karakterizacija prostih brojeva, to jest teorem oblika "broj p je prost ako i samo ako..." i da ta karakterizacija vrijedi za sve proste brojeve, tako da tu u pitanje ne ukljucujem naprimjer Lucas-Lehmerov test koji vrijedi samo za Mersenneove proste brojeve.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 20:25 ned, 30. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://math.stackexchange.com/questions/134571/characterizations-of-primes
http://math.stackexchange.com/questions/134571/characterizations-of-primes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:13 ned, 30. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probajte vidjeti što google i google book daju za "is prime if and only if".
Npr. [url=http://books.google.hr/books?id=VVr3EuiHU0YC&pg=PA44&lpg=PA44&dq=%22is+prime+if+and+only+if%22]ovo[/url].
Probajte vidjeti što google i google book daju za "is prime if and only if".
Npr. ovo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lovre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2011. (22:17:35)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 23:52 pon, 1. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"]
Npr. [url=http://books.google.hr/books?id=VVr3EuiHU0YC&pg=PA44&lpg=PA44&dq=%22is+prime+if+and+only+if%22]ovo[/url].[/quote]

Nadam se da nije neprimjereno, ali nakon sto sam ovo vidio, u sjecanje mi je odmah navrla [url=http://www.youtube.com/watch?v=CF7OnW4XDck]ova[/url] scena. :lol: Hvala Vam na zanimljivoj referenci!
duje (napisa):

Npr. ovo.


Nadam se da nije neprimjereno, ali nakon sto sam ovo vidio, u sjecanje mi je odmah navrla ova scena. Laughing Hvala Vam na zanimljivoj referenci!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 14:02 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzas, cudin se zasto Clay institut nije u milenijske probleme stavio iznalazenje formule za n-ti prosti broj, uz zgodne uvjete na to kako ona smije izgledat da nebi bilo nekih formula koje se vrte u krug ili koje ubacuju konstante cija se vrijednost nemoze dovoljno tocno odredit, to bi rijesilo vjerojatno hrpu otvorenih problema vezanih za proste brojeve, ili oni misle da nema takve formule?
Uzas, cudin se zasto Clay institut nije u milenijske probleme stavio iznalazenje formule za n-ti prosti broj, uz zgodne uvjete na to kako ona smije izgledat da nebi bilo nekih formula koje se vrte u krug ili koje ubacuju konstante cija se vrijednost nemoze dovoljno tocno odredit, to bi rijesilo vjerojatno hrpu otvorenih problema vezanih za proste brojeve, ili oni misle da nema takve formule?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:22 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="If and only if"]Uzas, cudin se zasto Clay institut nije u milenijske probleme stavio iznalazenje formule za n-ti prosti broj, uz zgodne uvjete na to kako ona smije izgledat da nebi bilo nekih formula koje se vrte u krug ili koje ubacuju konstante cija se vrijednost nemoze dovoljno tocno odredit, to bi rijesilo vjerojatno hrpu otvorenih problema vezanih za proste brojeve, ili oni misle da nema takve formule?[/quote]
Pretpostavljam da je Clay institut odlucio nagraditi razrjesenja onih problema koji su, po misljenju strucnjaka, dohvatljivi unutar nekog razumnog vremenskog perioda, za razliku od vrlo ambicioznih pitanja poput pronalaska brzog algoritma za odredjivanje n-tog prostog broja.

Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.
If and only if (napisa):
Uzas, cudin se zasto Clay institut nije u milenijske probleme stavio iznalazenje formule za n-ti prosti broj, uz zgodne uvjete na to kako ona smije izgledat da nebi bilo nekih formula koje se vrte u krug ili koje ubacuju konstante cija se vrijednost nemoze dovoljno tocno odredit, to bi rijesilo vjerojatno hrpu otvorenih problema vezanih za proste brojeve, ili oni misle da nema takve formule?

Pretpostavljam da je Clay institut odlucio nagraditi razrjesenja onih problema koji su, po misljenju strucnjaka, dohvatljivi unutar nekog razumnog vremenskog perioda, za razliku od vrlo ambicioznih pitanja poput pronalaska brzog algoritma za odredjivanje n-tog prostog broja.

Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 20:43 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
Pretpostavljam da je Clay institut odlucio nagraditi razrjesenja onih problema koji su, po misljenju strucnjaka, dohvatljivi unutar nekog razumnog vremenskog perioda, za razliku od vrlo ambicioznih pitanja poput pronalaska brzog algoritma za odredjivanje n-tog prostog broja.[/quote]

Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu, i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu jer i ako se rijesi ta hipoteza sve sto ona daje vezano uz proste brojeve, koliko mi je poznato, je ocjena za broj prostih brojeva do nekog broja koja je tocnija od one koja proizlazi iz teorema poznatog kao "prime number theorem" od Hadamarda i de la Vallee Poussin-a, za kojeg je jos Gauss mislio da je tocan.

[quote="goranm"]
Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.[/quote]

Za to pitanje znanost nije adekvatna i ono je vjerojatno vec odgovoreno u Bibliji ili u nekom od kabalistickih tekstova, to je moje skromno misljene o tom pitanju, i nemoj se zacudit ako sam u pravu.
goranm (napisa):

Pretpostavljam da je Clay institut odlucio nagraditi razrjesenja onih problema koji su, po misljenju strucnjaka, dohvatljivi unutar nekog razumnog vremenskog perioda, za razliku od vrlo ambicioznih pitanja poput pronalaska brzog algoritma za odredjivanje n-tog prostog broja.


Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu, i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu jer i ako se rijesi ta hipoteza sve sto ona daje vezano uz proste brojeve, koliko mi je poznato, je ocjena za broj prostih brojeva do nekog broja koja je tocnija od one koja proizlazi iz teorema poznatog kao "prime number theorem" od Hadamarda i de la Vallee Poussin-a, za kojeg je jos Gauss mislio da je tocan.

goranm (napisa):

Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.


Za to pitanje znanost nije adekvatna i ono je vjerojatno vec odgovoreno u Bibliji ili u nekom od kabalistickih tekstova, to je moje skromno misljene o tom pitanju, i nemoj se zacudit ako sam u pravu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:09 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="If and only if"]Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu[/quote]
Imati formulu znaci imati algoritam. ;)
[quote]i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu[/quote]
Smislenije je za napast samo ako postoji konkretan plan napada. U suprotnom, to je gubitak vremena i resursa. Taj problem nije jedan od milenijskih problema zato sto su matematicari neambiciozni, nego zato sto gotovo nitko ne polaze nade u to da s trenutnim korpusom matematickog znanja se taj problem moze rijesiti u nekom konacnom vremenu. Uostalom, imamo "neefikasne" algoritme za pronalazak prostih brojeva i u tom smislu P=NP problem je puno vazniji od same formule, jer ako je slucaj da je P=NP, onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.
[quote][quote="goranm"]
Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.[/quote]
Za to pitanje znanost nije adekvatna i ono je vjerojatno vec odgovoreno u Bibliji ili u nekom od kabalistickih tekstova, to je moje skromno misljene o tom pitanju, i nemoj se zacudit ako sam u pravu.[/quote]
Jedino znanost je adekvatna za to pitanje. Ne, necu se cudit jer nisi u pravu. ;)
If and only if (napisa):
Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu

Imati formulu znaci imati algoritam. Wink
Citat:
i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu

Smislenije je za napast samo ako postoji konkretan plan napada. U suprotnom, to je gubitak vremena i resursa. Taj problem nije jedan od milenijskih problema zato sto su matematicari neambiciozni, nego zato sto gotovo nitko ne polaze nade u to da s trenutnim korpusom matematickog znanja se taj problem moze rijesiti u nekom konacnom vremenu. Uostalom, imamo "neefikasne" algoritme za pronalazak prostih brojeva i u tom smislu P=NP problem je puno vazniji od same formule, jer ako je slucaj da je P=NP, onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.
Citat:
goranm (napisa):

Podjednako se mozes cuditi i biti uzasnut zasto u milenijskim problemima nije postavljeno pitanje nastanka/podrijetla svemira, jer i to bi rijesilo hrpu otvorenih pitanja, i to ne samo matematickih.

Za to pitanje znanost nije adekvatna i ono je vjerojatno vec odgovoreno u Bibliji ili u nekom od kabalistickih tekstova, to je moje skromno misljene o tom pitanju, i nemoj se zacudit ako sam u pravu.

Jedino znanost je adekvatna za to pitanje. Ne, necu se cudit jer nisi u pravu. Wink



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 18:17 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"] onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.
[/quote]

Postoji.
http://www.cse.iitk.ac.in/users/manindra/algebra/primality_v6.pdf
goranm (napisa):
onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.


Postoji.
http://www.cse.iitk.ac.in/users/manindra/algebra/primality_v6.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:41 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="If and only if"][quote="goranm"] onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.
[/quote]

Postoji.
http://www.cse.iitk.ac.in/users/manindra/algebra/primality_v6.pdf[/quote]
Zahvalujem na ispravci.
[quote="If and only if"]Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu, i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu jer i ako se rijesi ta hipoteza sve sto ona daje vezano uz proste brojeve, koliko mi je poznato, je ocjena za broj prostih brojeva do nekog broja koja je tocnija od one koja proizlazi iz teorema poznatog kao "prime number theorem" od Hadamarda i de la Vallee Poussin-a, za kojeg je jos Gauss mislio da je tocan.[/quote]
Nakon malo svrljanja moze se pronaci da potvrdan odgovor na Riemannovu hipotezu (generaliziranu) daje efikasniji [url=http://mathworld.wolfram.com/MillersPrimalityTest.html]algoritam[/url] od prethodno spomenutog.
If and only if (napisa):
goranm (napisa):
onda bi bili sigurni da postoji algoritam koji u polinomijalnom vremenu, tj. brzo, moze za dani n reci da li je on prost. Tada bi mozda imalo vise smisla zapoceti potragu za takvom formulom. A s obzirom da vecina vjeruje kako je P != NP, onda nema puno nade da takvo nesta sigurno postoji.


Postoji.
http://www.cse.iitk.ac.in/users/manindra/algebra/primality_v6.pdf

Zahvalujem na ispravci.
If and only if (napisa):
Nisam mislio na algoritam za odredjivanje vec na tocnu formulu, i meni to izgleda smislenije za napast nego Riemannovu hipotezu jer i ako se rijesi ta hipoteza sve sto ona daje vezano uz proste brojeve, koliko mi je poznato, je ocjena za broj prostih brojeva do nekog broja koja je tocnija od one koja proizlazi iz teorema poznatog kao "prime number theorem" od Hadamarda i de la Vallee Poussin-a, za kojeg je jos Gauss mislio da je tocan.

Nakon malo svrljanja moze se pronaci da potvrdan odgovor na Riemannovu hipotezu (generaliziranu) daje efikasniji algoritam od prethodno spomenutog.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 20:02 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nešto o algoritmima za testiranje i dokazivanje prostosti ima u Poglavlju 4 u skripti iz [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~duje/tbkript/tbkriptlink.pdf]Teorije brojeva u kriptografiji[/url] (postdiplomski kolegij iz 2003./2004.).
Nešto o algoritmima za testiranje i dokazivanje prostosti ima u Poglavlju 4 u skripti iz Teorije brojeva u kriptografiji (postdiplomski kolegij iz 2003./2004.).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 18:41 čet, 15. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicno izgleda skripta i mislim da mi moze pomoc za ove neke stvari sta me zanimaju a mene zanima ima li netko od vas ideju ili ideje kako napast ovakve probleme:
https://www.eff.org/awards/coop

Ja sam pokusa na razne nacine, recimo promatrajuci repunite http://mathworld.wolfram.com/Repunit.html pokusao sam nac nuzan i dovoljan uvjet da je repunit prost i nisam uspio, naravno da sam pokusao i konstruirat niz koji daje samo proste brojeve i nisam ni to uspio.
Odlicno izgleda skripta i mislim da mi moze pomoc za ove neke stvari sta me zanimaju a mene zanima ima li netko od vas ideju ili ideje kako napast ovakve probleme:
https://www.eff.org/awards/coop

Ja sam pokusa na razne nacine, recimo promatrajuci repunite http://mathworld.wolfram.com/Repunit.html pokusao sam nac nuzan i dovoljan uvjet da je repunit prost i nisam uspio, naravno da sam pokusao i konstruirat niz koji daje samo proste brojeve i nisam ni to uspio.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:37 pon, 4. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak traži da pomoću činjenice da su svaka dva različita Fermatova broja relativno prosta pokažemo da prostih brojeva ima beskonačno mnogo. No, mislim da vrijedi i nešto općenitija tvrdnja:
Ako postoji niz [tex](a_n)_n[/tex] prirodnih brojeva takav da [dtex](\forall n\in\mathbb N )(\forall m\in\mathbb N ) \ n\neq m\implies (a_n,a_m)=1 \ \text{i}[/dtex][dtex](\exists \mathcal N\subseteq\mathbb N )\Big(\text{card}(\mathcal N) = \text{card}(\mathbb N) \wedge \Big((\forall n\in\mathcal N) \ a_n\neq 1\Big)\Big)[/dtex] tada prostih prirodnih brojeva ima beskonačno mnogo.

Ako sam u krivu neka me netko ispravi. U svakom slučaju mi je baš fora kako egzistencija neke specifične funkcije povlači egzistenciju beskonačno mnogo prostih brojeva :D
Sada sam se i sjetio jednostavnije formulacije svoje tvrdnje: Ako postoji beskonačno mnogo prirodnih brojeva koji su svi u parovima relativno prosti, tada i prostih brojeva ima beskonačno mnogo.
To je valjda to od mene :P
Zadatak traži da pomoću činjenice da su svaka dva različita Fermatova broja relativno prosta pokažemo da prostih brojeva ima beskonačno mnogo. No, mislim da vrijedi i nešto općenitija tvrdnja:
Ako postoji niz [tex](a_n)_n[/tex] prirodnih brojeva takav da [dtex](\forall n\in\mathbb N )(\forall m\in\mathbb N ) \ n\neq m\implies (a_n,a_m)=1 \ \text{i}[/dtex][dtex](\exists \mathcal N\subseteq\mathbb N )\Big(\text{card}(\mathcal N) = \text{card}(\mathbb N) \wedge \Big((\forall n\in\mathcal N) \ a_n\neq 1\Big)\Big)[/dtex] tada prostih prirodnih brojeva ima beskonačno mnogo.

Ako sam u krivu neka me netko ispravi. U svakom slučaju mi je baš fora kako egzistencija neke specifične funkcije povlači egzistenciju beskonačno mnogo prostih brojeva Very Happy
Sada sam se i sjetio jednostavnije formulacije svoje tvrdnje: Ako postoji beskonačno mnogo prirodnih brojeva koji su svi u parovima relativno prosti, tada i prostih brojeva ima beskonačno mnogo.
To je valjda to od mene Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 16:39 uto, 5. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Sada sam se i sjetio jednostavnije formulacije svoje tvrdnje: Ako postoji beskonačno mnogo prirodnih brojeva koji su svi u parovima relativno prosti, tada i prostih brojeva ima beskonačno mnogo.
To je valjda to od mene :P[/quote]

Da, to je ocito, jer ako su svi u parovima relativno prosti onda prilikom raspisa u jedinstvenu faktorizaciju svaki broj ima u tom raspisu faktor koji je prost i drugaciji od faktora svih ostalih brojeva u tom nizu, a jer to vazi za svaki clan to ima i beskonacno mnogo prostih, ali i to da ima beskonacno mnogo prostih povlaci da ima beskonacno mnogo prirodnih koji su u parovima relativno prosti jer je svaki beskonacan podskup skupa prostih brojeva u biti skup brojeva koji su medju sobom relativno prosti jer su svaka dva prosta relativno prosta, pa je tvoja tvrdnja u biti tipa "ako i samo ako", samo je izuzetno trivijalna.
Zenon (napisa):

Sada sam se i sjetio jednostavnije formulacije svoje tvrdnje: Ako postoji beskonačno mnogo prirodnih brojeva koji su svi u parovima relativno prosti, tada i prostih brojeva ima beskonačno mnogo.
To je valjda to od mene Razz


Da, to je ocito, jer ako su svi u parovima relativno prosti onda prilikom raspisa u jedinstvenu faktorizaciju svaki broj ima u tom raspisu faktor koji je prost i drugaciji od faktora svih ostalih brojeva u tom nizu, a jer to vazi za svaki clan to ima i beskonacno mnogo prostih, ali i to da ima beskonacno mnogo prostih povlaci da ima beskonacno mnogo prirodnih koji su u parovima relativno prosti jer je svaki beskonacan podskup skupa prostih brojeva u biti skup brojeva koji su medju sobom relativno prosti jer su svaka dva prosta relativno prosta, pa je tvoja tvrdnja u biti tipa "ako i samo ako", samo je izuzetno trivijalna.



_________________
+.-,x,:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:31 uto, 5. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Ako sam u krivu neka me netko ispravi.[/quote]
Nisi u krivu, no mozes li konstruirati niz koji ispunjava tvoje uvjete, a da se pritom ne radi o Fermatovom nizu? :wink:
Zenon (napisa):
Ako sam u krivu neka me netko ispravi.

Nisi u krivu, no mozes li konstruirati niz koji ispunjava tvoje uvjete, a da se pritom ne radi o Fermatovom nizu? Wink



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:53 uto, 5. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Zenon"]Ako sam u krivu neka me netko ispravi.[/quote]
Nisi u krivu, no mozes li konstruirati niz koji ispunjava tvoje uvjete, a da se pritom ne radi o Fermatovom nizu? :wink:[/quote]
Čini mi se da to nije teško. Za proizvoljan [tex]k\in\mathbb N[/tex] rekurzivno definiramo niz s [dtex]a_1=k, \ a_n=a_1a_2\cdots a_{n-1}+1, \ n\geq 2.[/dtex] Tada za [tex]n,m\in\mathbb N, \ n>m[/tex] vrijedi [dtex](a_n,a_m)=(a_1a_2\cdots a_{n-1}+1,a_m)=(a_m(a_1a_2\cdots a_{m-1}a_{m+1}\cdots a_{n-1})+1,a_m)=(1,a_m)=1.[/dtex]
:P
goranm (napisa):
Zenon (napisa):
Ako sam u krivu neka me netko ispravi.

Nisi u krivu, no mozes li konstruirati niz koji ispunjava tvoje uvjete, a da se pritom ne radi o Fermatovom nizu? Wink

Čini mi se da to nije teško. Za proizvoljan [tex]k\in\mathbb N[/tex] rekurzivno definiramo niz s [dtex]a_1=k, \ a_n=a_1a_2\cdots a_{n-1}+1, \ n\geq 2.[/dtex] Tada za [tex]n,m\in\mathbb N, \ n>m[/tex] vrijedi [dtex](a_n,a_m)=(a_1a_2\cdots a_{n-1}+1,a_m)=(a_m(a_1a_2\cdots a_{m-1}a_{m+1}\cdots a_{n-1})+1,a_m)=(1,a_m)=1.[/dtex]
Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:06 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Čini mi se da to nije teško.[/quote]
Nije toliko bitno da li je tesko ili ne, nego da provjeris da li tvoja generalizacija ima smisla, tj. da li uopce nesto generalizira. Moze se dogoditi da tvoja generalizacija lijepo zvuci, ali da i dalje vrijedi za samo jednu stvar.

Jos gore, moze se dogoditi da je skup stvari za koje tvrdnja X vrijedi prazan pa je tada svaki zakljucak, koliko god lijep ili ruzan bio, trivijalno istinit. :)

Btw. pisi vsegi da ti vrati sarmu. I to gore sto si konstruirao za k=2 zove se [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Sylvester's_sequence]Sylvestrov niz[/url] :)
Zenon (napisa):
Čini mi se da to nije teško.

Nije toliko bitno da li je tesko ili ne, nego da provjeris da li tvoja generalizacija ima smisla, tj. da li uopce nesto generalizira. Moze se dogoditi da tvoja generalizacija lijepo zvuci, ali da i dalje vrijedi za samo jednu stvar.

Jos gore, moze se dogoditi da je skup stvari za koje tvrdnja X vrijedi prazan pa je tada svaki zakljucak, koliko god lijep ili ruzan bio, trivijalno istinit. Smile

Btw. pisi vsegi da ti vrati sarmu. I to gore sto si konstruirao za k=2 zove se Sylvestrov niz Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 1:37 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Zenon"]Čini mi se da to nije teško.[/quote]
Nije toliko bitno da li je tesko ili ne, nego da provjeris da li tvoja generalizacija ima smisla, tj. da li uopce nesto generalizira. Moze se dogoditi da tvoja generalizacija lijepo zvuci, ali da i dalje vrijedi za samo jednu stvar.

Jos gore, moze se dogoditi da je skup stvari za koje tvrdnja X vrijedi prazan pa je tada svaki zakljucak, koliko god lijep ili ruzan bio, trivijalno istinit. :)

Btw. pisi vsegi da ti vrati sarmu. I to gore sto si konstruirao za k=2 zove se [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Sylvester's_sequence]Sylvestrov niz[/url] :)[/quote]
U pravu si :P Hvala za link. Nisam znao da tako brzo raste niz :O

Btw. ne želim biti predmet iživljavanja pa bih rađe ostao bez sarme :P

[size=9][color=#999999]Added after 12 minutes:[/color][/size]

Kad smo već kod Fermatovih brojeva, nisam shvatio izjavu:
Euler proved that every factor of [tex]F_n[/tex] must have the form [tex]k2^{n+1} + 1[/tex] (later improved to [tex]k2^{n+2}+1[/tex] by Lucas). Izvor: Wikipedia
Zašto je ovo drugo poboljšanje, tj. što smo dobili tim rezultatom, a nismo prethodnim?
Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions [b]with the same number of terms[/b].
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.
goranm (napisa):
Zenon (napisa):
Čini mi se da to nije teško.

Nije toliko bitno da li je tesko ili ne, nego da provjeris da li tvoja generalizacija ima smisla, tj. da li uopce nesto generalizira. Moze se dogoditi da tvoja generalizacija lijepo zvuci, ali da i dalje vrijedi za samo jednu stvar.

Jos gore, moze se dogoditi da je skup stvari za koje tvrdnja X vrijedi prazan pa je tada svaki zakljucak, koliko god lijep ili ruzan bio, trivijalno istinit. Smile

Btw. pisi vsegi da ti vrati sarmu. I to gore sto si konstruirao za k=2 zove se Sylvestrov niz Smile

U pravu si Razz Hvala za link. Nisam znao da tako brzo raste niz :O

Btw. ne želim biti predmet iživljavanja pa bih rađe ostao bez sarme Razz

Added after 12 minutes:

Kad smo već kod Fermatovih brojeva, nisam shvatio izjavu:
Euler proved that every factor of [tex]F_n[/tex] must have the form [tex]k2^{n+1} + 1[/tex] (later improved to [tex]k2^{n+2}+1[/tex] by Lucas). Izvor: Wikipedia
Zašto je ovo drugo poboljšanje, tj. što smo dobili tim rezultatom, a nismo prethodnim?
Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions with the same number of terms.
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 7:27 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Kad smo već kod Fermatovih brojeva, nisam shvatio izjavu:
Euler proved that every factor of [tex]F_n[/tex] must have the form [tex]k2^{n+1} + 1[/tex] (later improved to [tex]k2^{n+2}+1[/tex] by Lucas). Izvor: Wikipedia
Zašto je ovo drugo poboljšanje, tj. što smo dobili tim rezultatom, a nismo prethodnim?[/quote]
Ovo drugo kaže da u ovom prvom broj k mora biti paran.
Inače, prva tvrdnja se pokaže na vježbama ia Teorije brojeva (Primjer 2.11 u skripti).
[quote="Zenon"]
Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions [b]with the same number of terms[/b].
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.[/quote]
Nisam siguran, ali meni se čini da se to odnosi na "The sum of the first k terms of the infinite series provides the closest possible underestimate of 1 by any k-term Egyptian fraction" s iste stranice.
Zenon (napisa):
Kad smo već kod Fermatovih brojeva, nisam shvatio izjavu:
Euler proved that every factor of [tex]F_n[/tex] must have the form [tex]k2^{n+1} + 1[/tex] (later improved to [tex]k2^{n+2}+1[/tex] by Lucas). Izvor: Wikipedia
Zašto je ovo drugo poboljšanje, tj. što smo dobili tim rezultatom, a nismo prethodnim?

Ovo drugo kaže da u ovom prvom broj k mora biti paran.
Inače, prva tvrdnja se pokaže na vježbama ia Teorije brojeva (Primjer 2.11 u skripti).
Zenon (napisa):

Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions with the same number of terms.
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.

Nisam siguran, ali meni se čini da se to odnosi na "The sum of the first k terms of the infinite series provides the closest possible underestimate of 1 by any k-term Egyptian fraction" s iste stranice.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 11:05 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions [b]with the same number of terms[/b].
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.[/quote]

Koliko sam razumio tekst, to ti znaci ovo: Ukoliko je [latex]s_n[/latex] n-ta parcijalna suma reda reciprocnih silvestrovih brojeva i [latex](b_1,b_2,...b_n)[/latex] proizvoljna n-torka prirodnih brojeva tada je [latex]|s_n-1|\leq|(\sum_{i=1}^{n}{1\over b_i})-1|[/latex], za sve ili za sve osim konacno mnogo [latex]n\in\mathbb N[/latex].
Zenon (napisa):

Nadalje, što znači podebljano (vezano uz Syl. niz, ne Fermatov):
Its values grow doubly exponentially, and the sum of its reciprocals forms a series of unit fractions that converges to 1 more rapidly than any other series of unit fractions with the same number of terms.
Ne treba mi prijevod, to znam, već objašnjenje u ovom kontekstu.


Koliko sam razumio tekst, to ti znaci ovo: Ukoliko je n-ta parcijalna suma reda reciprocnih silvestrovih brojeva i proizvoljna n-torka prirodnih brojeva tada je , za sve ili za sve osim konacno mnogo .



_________________
+.-,x,:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan