Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

SKRIPTA - predavanja 2010./2011. (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivstojic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2007. (08:52:16)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 13 - 0

PostPostano: 15:27 pon, 20. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan smjer (<=) je iz teorema 5.13. na stranici 33, tvrdnja za limes niza izmjerivih funkcija, a drugi smjer (=>) je teorem 5.15 na stranici 34.
Jedan smjer (<=) je iz teorema 5.13. na stranici 33, tvrdnja za limes niza izmjerivih funkcija, a drugi smjer (=>) je teorem 5.15 na stranici 34.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:36 čet, 23. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

cini mi se da je greška u dokazu korolara 4.4. kad se definira niz disjunktnih skupova Bn : B1=A1, B(n+1)=A(n+1)\Bn, jer to nije disjunktan niz?[/list]
cini mi se da je greška u dokazu korolara 4.4. kad se definira niz disjunktnih skupova Bn : B1=A1, B(n+1)=A(n+1)\Bn, jer to nije disjunktan niz?[/list]


[Vrh]
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 19:56 pet, 24. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

iman 2 pitanja:

1) Npomena (3.4) za sigma-subaditivnost na prstenu, jel prebrojiva unija koju gledamo MORA biti iz R da bi vrijedila subaditivnost ili samo Ai-evi moraju biti iz R? ( u uvjetu nije to navedeno)

vezano uz to:
2) Korolar 3.16...

E smo definirali kao podskup unije En. Zanima me jesmo li mogli tu primjenit sigma subaditivnost i dobit da je mjera E manja od sume..
ili smo MORALI radit disjunktne skupove?
Ako smo morali, zatso?
iman 2 pitanja:

1) Npomena (3.4) za sigma-subaditivnost na prstenu, jel prebrojiva unija koju gledamo MORA biti iz R da bi vrijedila subaditivnost ili samo Ai-evi moraju biti iz R? ( u uvjetu nije to navedeno)

vezano uz to:
2) Korolar 3.16...

E smo definirali kao podskup unije En. Zanima me jesmo li mogli tu primjenit sigma subaditivnost i dobit da je mjera E manja od sume..
ili smo MORALI radit disjunktne skupove?
Ako smo morali, zatso?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 14:21 sub, 25. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ddduuu"]iman 2 pitanja:

1) Npomena (3.4) za sigma-subaditivnost na prstenu, jel prebrojiva unija koju gledamo MORA biti iz R da bi vrijedila subaditivnost ili samo Ai-evi moraju biti iz R? ( u uvjetu nije to navedeno)[/quote]

Ne, jedino što MORA biti iz R je A i svaki od A_i-ova...

[quote="ddduuu"]vezano uz to:
2) Korolar 3.16...

E smo definirali kao podskup unije En. Zanima me jesmo li mogli tu primjenit sigma subaditivnost i dobit da je mjera E manja od sume..
ili smo MORALI radit disjunktne skupove?
Ako smo morali, zatso?[/quote]

Mogla se ovdje direktno primijeniti subaditivnost.
ddduuu (napisa):
iman 2 pitanja:

1) Npomena (3.4) za sigma-subaditivnost na prstenu, jel prebrojiva unija koju gledamo MORA biti iz R da bi vrijedila subaditivnost ili samo Ai-evi moraju biti iz R? ( u uvjetu nije to navedeno)


Ne, jedino što MORA biti iz R je A i svaki od A_i-ova...

ddduuu (napisa):
vezano uz to:
2) Korolar 3.16...

E smo definirali kao podskup unije En. Zanima me jesmo li mogli tu primjenit sigma subaditivnost i dobit da je mjera E manja od sume..
ili smo MORALI radit disjunktne skupove?
Ako smo morali, zatso?


Mogla se ovdje direktno primijeniti subaditivnost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 17:03 pon, 21. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 9. poglavlju, Lp-prostori, kod dokaza tm 9.2. piše da je jasno da je g o f = 1(f^-1(B)).
Zašto je to tako? Molim pomoć!
u 9. poglavlju, Lp-prostori, kod dokaza tm 9.2. piše da je jasno da je g o f = 1(f^-1(B)).
Zašto je to tako? Molim pomoć!


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 18:39 pon, 21. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]u 9. poglavlju, Lp-prostori, kod dokaza tm 9.2. piše da je jasno da je g o f = 1(f^-1(B)).
Zašto je to tako? Molim pomoć![/quote]
Ako je [tex]g=\chi_B[/tex] karakteristicna funkcija skupa B, pogledajmo sto je [tex]g\circ f[/tex].
Funkcija [tex]g\circ f[/tex] poprima samo vrijednosti iz skupa {0,1}, jer to vrijedi vec za funkciju g. Pogledajmo za koje [tex]x\in X[/tex] je [tex](g\circ f)(x)=1[/tex].
[dtex](g\circ f)(x)=1 \quad\Leftrightarrow\quad g(f(x))=1 \quad\Leftrightarrow\quad f(x)\in B \quad\Leftrightarrow\quad x\in f^{-1}(B)[/dtex]
Dakle, [tex](g\circ f)(x)=1[/tex] za [tex]x\in f^{-1}(B)[/tex] te [tex](g\circ f)(x)=0[/tex] za ostale x. To upravo znaci [tex]g\circ f = \chi_{f^{-1}(B)}[/tex].
Anonymous (napisa):
u 9. poglavlju, Lp-prostori, kod dokaza tm 9.2. piše da je jasno da je g o f = 1(f^-1(B)).
Zašto je to tako? Molim pomoć!

Ako je [tex]g=\chi_B[/tex] karakteristicna funkcija skupa B, pogledajmo sto je [tex]g\circ f[/tex].
Funkcija [tex]g\circ f[/tex] poprima samo vrijednosti iz skupa {0,1}, jer to vrijedi vec za funkciju g. Pogledajmo za koje [tex]x\in X[/tex] je [tex](g\circ f)(x)=1[/tex].
[dtex](g\circ f)(x)=1 \quad\Leftrightarrow\quad g(f(x))=1 \quad\Leftrightarrow\quad f(x)\in B \quad\Leftrightarrow\quad x\in f^{-1}(B)[/dtex]
Dakle, [tex](g\circ f)(x)=1[/tex] za [tex]x\in f^{-1}(B)[/tex] te [tex](g\circ f)(x)=0[/tex] za ostale x. To upravo znaci [tex]g\circ f = \chi_{f^{-1}(B)}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 16:47 ned, 1. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedno malo pojašnjenje gradiva, ako može pomoć. Kako pokazati da ako fn konvergira u L beskonačno, konvergira i u Lp(iz predavanja mi nije jasno - veza uniformne konvergencije ss i konv u L besk) , te zašto u prstenu generiranom poluprstenom možemo svesti skup na Ei-ove koji nisu dosjunktni. Hvala!
Jedno malo pojašnjenje gradiva, ako može pomoć. Kako pokazati da ako fn konvergira u L beskonačno, konvergira i u Lp(iz predavanja mi nije jasno - veza uniformne konvergencije ss i konv u L besk) , te zašto u prstenu generiranom poluprstenom možemo svesti skup na Ei-ove koji nisu dosjunktni. Hvala!


[Vrh]
nuala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2011. (14:26:29)
Postovi: (33)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 22:33 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može netko please raspisati teorem 5.15?Zasto se lako vidi da je f1<=f2... i da fn(x) tezi ka f(x)?
Jel može netko please raspisati teorem 5.15?Zasto se lako vidi da je f1<=f2... i da fn(x) tezi ka f(x)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 19:37 sri, 18. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako pokazati da ako fn konvergira u L beskonačno, konvergira i u Lp[/quote]
To vrijedi na prostoru konačne mjere. Primijetimo da [tex]|f_n-f|\leq\|f_n-f\|_\infty[/tex] vrijedi [tex]\mu[/tex]-g.s. pa je
[dtex]\|f_n-f\|_p^p=\int|f_n-f|^p d\mu\leq\int\|f_n-f\|_\infty^p d\mu\leq \mu(X)\|f_n-f\|_\infty^p[/dtex]
tj. [tex]\|f_n-f\|_p\leq\mu(X)^{1/p}\|f_n-f\|_\infty[/tex], odakle slijedi tvrdnja.

[quote="Anonymous"]zašto u prstenu generiranom poluprstenom možemo svesti skup na Ei-ove koji nisu dosjunktni. Hvala![/quote]
Ne razumijem baš pitanje. Uvijek možete uniju konačno mnogo elemenata prstena prikazati kao disjunktnu uniju konačno mnogo elemenata tog prstena. To se lako pokazuje matematičkom indukcijom.

[quote="nuala"]Jel može netko please raspisati teorem 5.15?Zasto se lako vidi da je f1<=f2... i da fn(x) tezi ka f(x)?[/quote]
Fiksiramo [tex]x\in X[/tex] takav da je [tex]f(x)<+\infty[/tex] i gledajmo n dovoljno velike da bude [tex]n 2^n>f(x)[/tex]. Broj [tex]f_n(x)[/tex] je najveći razlomak s nazivnikom iz [tex]\{2^0,2^1,2^2,\ldots,2^n\}[/tex] koji je [tex]\leq f(x)[/tex]. Jasno je da [tex]f_n(x)[/tex] rastu i konvergiraju prema [tex]f(x)[/tex] jer povećanjem nazivnika možemo bliže odozdo aproksimirati [tex]f(x)[/tex]. Slučaj [tex]f(x)=+\infty[/tex] je još lakši jer je tada [tex]f_n(x)=n[/tex].
U ovom dokazu puno pomažu lijepa slika grafova funkcija i gornja interpretacija konstrukcije od [tex]f_n[/tex]. Može se to dokazati i čisto po formuli, ali onda izgleda komplicirano, a zapravo nije.
Anonymous (napisa):
Kako pokazati da ako fn konvergira u L beskonačno, konvergira i u Lp

To vrijedi na prostoru konačne mjere. Primijetimo da [tex]|f_n-f|\leq\|f_n-f\|_\infty[/tex] vrijedi [tex]\mu[/tex]-g.s. pa je
[dtex]\|f_n-f\|_p^p=\int|f_n-f|^p d\mu\leq\int\|f_n-f\|_\infty^p d\mu\leq \mu(X)\|f_n-f\|_\infty^p[/dtex]
tj. [tex]\|f_n-f\|_p\leq\mu(X)^{1/p}\|f_n-f\|_\infty[/tex], odakle slijedi tvrdnja.

Anonymous (napisa):
zašto u prstenu generiranom poluprstenom možemo svesti skup na Ei-ove koji nisu dosjunktni. Hvala!

Ne razumijem baš pitanje. Uvijek možete uniju konačno mnogo elemenata prstena prikazati kao disjunktnu uniju konačno mnogo elemenata tog prstena. To se lako pokazuje matematičkom indukcijom.

nuala (napisa):
Jel može netko please raspisati teorem 5.15?Zasto se lako vidi da je f1⇐f2... i da fn(x) tezi ka f(x)?

Fiksiramo [tex]x\in X[/tex] takav da je [tex]f(x)<+\infty[/tex] i gledajmo n dovoljno velike da bude [tex]n 2^n>f(x)[/tex]. Broj [tex]f_n(x)[/tex] je najveći razlomak s nazivnikom iz [tex]\{2^0,2^1,2^2,\ldots,2^n\}[/tex] koji je [tex]\leq f(x)[/tex]. Jasno je da [tex]f_n(x)[/tex] rastu i konvergiraju prema [tex]f(x)[/tex] jer povećanjem nazivnika možemo bliže odozdo aproksimirati [tex]f(x)[/tex]. Slučaj [tex]f(x)=+\infty[/tex] je još lakši jer je tada [tex]f_n(x)=n[/tex].
U ovom dokazu puno pomažu lijepa slika grafova funkcija i gornja interpretacija konstrukcije od [tex]f_n[/tex]. Može se to dokazati i čisto po formuli, ali onda izgleda komplicirano, a zapravo nije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 9:15 čet, 27. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim za objašnjenje primjera 1.6. Kako dobijemo onaj skup sa presjecima? Unaprijed hvala!
Molim za objašnjenje primjera 1.6. Kako dobijemo onaj skup sa presjecima? Unaprijed hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 0:47 pet, 28. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Intervale dobiješ na ovaj način: jedinica na n-tom mjestu dodaje zbroju 2^(-n) (recimo x1=1 ti prestavlja 1/2, iako baš sam zapis (1, 0, 0, ...) nije ono što gledamo, ali čisto radi ilustracije). Sada x1=1 točno znači da ti je ukupna vrijednost veća od 1/2, tj. da je x iz <1/2, 1]. uvjet x2=0 ti ništa ne govori o tome kakav je x1, pa onda imaš uniju obzirom na to kakav je x1: ako je on 0, onda je tvoj broj točno između 0 i 1/4, a ako je 1, onda je između 1/2 i 3/4 (pogledaj potencije od 1/2; uvjet x2=0 znači da u ukupnoj sumi nemaš člana 1/4). Sada pokušaj istim načinom razmišljanja vidjeti zašto u x3=0 dobijemo uniju ova tri skupa (jasno ti je da za xn uvijek dobijemo n disjunktnih poluotvorenih intervala). nadam se da sam barem malo pomogla :)
Intervale dobiješ na ovaj način: jedinica na n-tom mjestu dodaje zbroju 2^(-n) (recimo x1=1 ti prestavlja 1/2, iako baš sam zapis (1, 0, 0, ...) nije ono što gledamo, ali čisto radi ilustracije). Sada x1=1 točno znači da ti je ukupna vrijednost veća od 1/2, tj. da je x iz <1/2, 1]. uvjet x2=0 ti ništa ne govori o tome kakav je x1, pa onda imaš uniju obzirom na to kakav je x1: ako je on 0, onda je tvoj broj točno između 0 i 1/4, a ako je 1, onda je između 1/2 i 3/4 (pogledaj potencije od 1/2; uvjet x2=0 znači da u ukupnoj sumi nemaš člana 1/4). Sada pokušaj istim načinom razmišljanja vidjeti zašto u x3=0 dobijemo uniju ova tri skupa (jasno ti je da za xn uvijek dobijemo n disjunktnih poluotvorenih intervala). nadam se da sam barem malo pomogla Smile



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 19:42 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nažalost, i dalje ne kužim.
Da li bi mi mogao netko to računski napisati. Kako točno dolazimo do toga da ako je x2=0 da imamo [0 , 1/4] ∩ <1/2 , 3/4] ?
Nažalost, i dalje ne kužim.
Da li bi mi mogao netko to računski napisati. Kako točno dolazimo do toga da ako je x2=0 da imamo [0 , 1/4] ∩ <1/2 , 3/4] ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 20:04 pon, 22. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije presjek nego unija, ajde probaj pogledati na početku primjera taj dijadski zapis, s tim da uvrstiš x2=0 pa pogledaj čemu ti suma može biti jednaka obzirom na x1 koji može biti 1 ili 0. Ili pak gledaj vjerojatnost ako ti je lakše. Stvarno ne znam kako da ti bolje to objasnim...
Nije presjek nego unija, ajde probaj pogledati na početku primjera taj dijadski zapis, s tim da uvrstiš x2=0 pa pogledaj čemu ti suma može biti jednaka obzirom na x1 koji može biti 1 ili 0. Ili pak gledaj vjerojatnost ako ti je lakše. Stvarno ne znam kako da ti bolje to objasnim...



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 12:32 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ali kako bi to zapisali matematički?
x=x1 * 1/2 + x2 * 1/4 + x3 * 1/8
Ako je x2=0, imamo dva slučaja
1. x1=0
2. x2=1

znaći imamo x=0 * 1/2 + 0 * 1/4 + x3 * 1/8
ili x=1 * 1/2 + 0 * 1/4 + x3 * 1/8

Pa onda opet ne kužim od kuda dolazimo do tih skupova.
Da, ali kako bi to zapisali matematički?
x=x1 * 1/2 + x2 * 1/4 + x3 * 1/8
Ako je x2=0, imamo dva slučaja
1. x1=0
2. x2=1

znaći imamo x=0 * 1/2 + 0 * 1/4 + x3 * 1/8
ili x=1 * 1/2 + 0 * 1/4 + x3 * 1/8

Pa onda opet ne kužim od kuda dolazimo do tih skupova.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:55 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[b]slučaj[/b] [latex]x_1 = 1[/latex], kako ne može biti (Radi dogovora, kojim smo postigli da imamo jedinstvenost zapisa.) [latex]x_2 = x_3 = \ldots = 0[/latex], dobijemo da u ovom slučaju pogađamo sve brojeve iz [latex]\left\langle\frac{1}{2},\, 1\right][/latex].

[b]slučaj[/b] [latex]x_2 = 0[/latex], rastavljamo ga na dva slučaja, ovisno o tome koliko je [latex]x_1[/latex]:
- ako je [latex]x_1 = 0[/latex], vidimo da pogađamo sve brojeve iz skupa [latex]\left[0,\, \frac{1}{4}\right][/latex]
- ako je [latex]x_1 = 1[/latex], vidimo da pogađamo sve brojeve iz skupa (Opet imajući na umu da ne mogu svi iza [latex]x_1[/latex] biti 0.) [latex]\left\langle\frac{1}{2},\, \frac{3}{4}\right][/latex].
Dakle, u ovom slučaju pogađamo sve brojeve iz [latex]\left[0,\, \frac{1}{4}\right] \cup \left\langle\frac{1}{2},\, \frac{3}{4}\right][/latex].

[b]slučaj[/b] [latex]x_3 = 0[/latex], rastavljamo ga na 4 slučaja:
- [latex]x_1=0,\, x_2=0[/latex], dobijemo skup [latex]\left[0,\, \frac{1}{8}\right][/latex]
- [latex]x_1=0,\, x_2=1[/latex], dobijemo skup [latex]\left\langle\frac{1}{4},\, \frac{3}{8}\right][/latex], primijetimo da smo ovaj skup dobili iz prethodnog tako da smo ga translatirali za [latex]\frac{1}{4}[/latex] i imali na umu da ako imamo barem jednu jedinicu u nizu, da onda nakon nje ne mogu biti samo nule. Ovo fali u pdf! Ispraviti ću to! :D
- [latex]x_1=1,\, x_2=0[/latex], dobijemo skup [latex]\left\langle\frac{1}{2},\, \frac{5}{8}\right][/latex]
- [latex]x_1=1,\, x_2=1[/latex], dobijemo skup [latex]\left\langle\frac{3}{4},\, \frac{7}{8}\right][/latex]
Dakle, u ovom slučaju pogađamo skup [latex]\left[0,\, \frac{1}{8}\right] \cup \left\langle\frac{1}{4},\, \frac{3}{8}\right] \cup \left\langle\frac{1}{2},\, \frac{5}{8}\right] \cup \left\langle\frac{3}{4},\, \frac{7}{8}\right][/latex].

Konačno, moramo imati [latex]x_1 = 1,\, x_2=x_3=0[/latex], dakle, treba nam presjek ova tri dobivena skupa, a to je [latex]\left\langle\frac{1}{2},\, \frac{5}{8}\right][/latex].


Alternativno, a i puuuuno brže! :D
Možemo pristupiti ovako:

Želimo odrediti brojeve koji u svom zapisu imaju [latex]x_1 = 1[/latex] i [latex]x_2 = x_3 = 0[/latex]. Lako odredimo brojeve koji u svom zapisu imaju [latex]x_1 = x_2 = x_3 = 0[/latex], to su, jasno, svi oni (i samo oni) iz skupa [latex]\left[0,\, \frac{1}{8}\right][/latex]. No, mi želimo da je [latex]x_1 = 1[/latex], stoga, svi brojevi koje mi želimo su za [latex]\frac{1}{2}[/latex] veći od ovih koje smo dobili. Dakle, samo naš skup translatiramo za [latex]\frac{1}{2}[/latex] i pri tome pazimo da moramo izbaciti [latex]\frac{1}{2}[/latex], jer ne možemo imati situaciju da je [latex]x_1 = 1[/latex] i [latex]x_2 = x_3 = \ldots = 0[/latex]. Konačno, dobivamo skup [latex]\left\langle\frac{1}{2},\, \frac{5}{8}\right][/latex].
slučaj , kako ne može biti (Radi dogovora, kojim smo postigli da imamo jedinstvenost zapisa.) , dobijemo da u ovom slučaju pogađamo sve brojeve iz .

slučaj , rastavljamo ga na dva slučaja, ovisno o tome koliko je :
- ako je , vidimo da pogađamo sve brojeve iz skupa
- ako je , vidimo da pogađamo sve brojeve iz skupa (Opet imajući na umu da ne mogu svi iza biti 0.) .
Dakle, u ovom slučaju pogađamo sve brojeve iz .

slučaj , rastavljamo ga na 4 slučaja:
- , dobijemo skup
- , dobijemo skup , primijetimo da smo ovaj skup dobili iz prethodnog tako da smo ga translatirali za i imali na umu da ako imamo barem jednu jedinicu u nizu, da onda nakon nje ne mogu biti samo nule. Ovo fali u pdf! Ispraviti ću to! Very Happy
- , dobijemo skup
- , dobijemo skup
Dakle, u ovom slučaju pogađamo skup .

Konačno, moramo imati , dakle, treba nam presjek ova tri dobivena skupa, a to je .


Alternativno, a i puuuuno brže! Very Happy
Možemo pristupiti ovako:

Želimo odrediti brojeve koji u svom zapisu imaju i . Lako odredimo brojeve koji u svom zapisu imaju , to su, jasno, svi oni (i samo oni) iz skupa . No, mi želimo da je , stoga, svi brojevi koje mi želimo su za veći od ovih koje smo dobili. Dakle, samo naš skup translatiramo za i pri tome pazimo da moramo izbaciti , jer ne možemo imati situaciju da je i . Konačno, dobivamo skup .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:41 uto, 23. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skripta mi je nahvaljena, a i vidim da stvarno odlično predočava prirodnost i fluidnost profesorovih predavanja. Svaka pohvala!
Skripta mi je nahvaljena, a i vidim da stvarno odlično predočava prirodnost i fluidnost profesorovih predavanja. Svaka pohvala!



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 19:29 sri, 28. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolega Ivan Krijan je načinio dopunjenu i ispravljenu verziju skripte. I ovim putem mu se zahvaljujem u ime nastavnog osoblja! Zadnja verzija je stavljena i na web stranicu kolegija:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/mii_predavanja.pdf
Kolega Ivan Krijan je načinio dopunjenu i ispravljenu verziju skripte. I ovim putem mu se zahvaljujem u ime nastavnog osoblja! Zadnja verzija je stavljena i na web stranicu kolegija:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/mii_predavanja.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 11:39 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li mi netko objasniti zasto u Korolaru 4.4. (iii) se jednakost ne dokaze direktno preko neprekidnosti mjera na rastuce unije dogadjaja umjesto "rastavljanjem" na uniju disjunktnih dogadjaja?
Moze li mi netko objasniti zasto u Korolaru 4.4. (iii) se jednakost ne dokaze direktno preko neprekidnosti mjera na rastuce unije dogadjaja umjesto "rastavljanjem" na uniju disjunktnih dogadjaja?


[Vrh]
dodinho
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2011. (11:17:47)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 2

PostPostano: 12:15 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ gost

Da, puno je lakse, brze i prakticnije direktno preko nepr. mjere na rastuce unije. hm, i jedno i drugo je dobro tako da je samo pitanje kojim ces putem.
vjerojatno su na predavanju htjeli pokazati 'osebujnost' dokaza, nemam pojma...
@ gost

Da, puno je lakse, brze i prakticnije direktno preko nepr. mjere na rastuce unije. hm, i jedno i drugo je dobro tako da je samo pitanje kojim ces putem.
vjerojatno su na predavanju htjeli pokazati 'osebujnost' dokaza, nemam pojma...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 12:49 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kaj veli ta definicija na koju se pozivaš? (Ima u skripti nešto, ali eto da ne bi ja nekaj krivo rekao, može oznaka iz skripte ako je ima tamo) Meni se čini da se nemre direkt iz definicije. Pitam :D
A kaj veli ta definicija na koju se pozivaš? (Ima u skripti nešto, ali eto da ne bi ja nekaj krivo rekao, može oznaka iz skripte ako je ima tamo) Meni se čini da se nemre direkt iz definicije. Pitam Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan