Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

SKRIPTA - predavanja 2010./2011. (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 13:00 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitam jer mozda postoji neka kvaka zasto se ne moze iskorititi.

@Cobs Napomena 3.4. b) (ii) ... svojstvo neprekidnosti na rastuce unije za sigma aditivne funkcije, to pitas pretpostavljam?
Pitam jer mozda postoji neka kvaka zasto se ne moze iskorititi.

@Cobs Napomena 3.4. b) (ii) ... svojstvo neprekidnosti na rastuce unije za sigma aditivne funkcije, to pitas pretpostavljam?


[Vrh]
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 15:15 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne možeš to iskoristiti (mslim možeš, ali ti to ništa ne pomaže), jer trebaš dokazat da ako uzmeš proizvoljnu rastuću uniju, da ona mora biti dio skupa D, a kako bi bilo dio skupa D mora vrijediti: u(RastućaUnija) = v(RastućaUnija) za što se ne može koristiti ta definicija.
Da ne duljim, jasno je što definicija kaže, ali to nam ništa ne govori o jednakosti funkcija u i v na rastućoj uniji.
(Skupovi An niza jesu iz D, za cijelu uniju baš i ne znamo)
Ne možeš to iskoristiti (mslim možeš, ali ti to ništa ne pomaže), jer trebaš dokazat da ako uzmeš proizvoljnu rastuću uniju, da ona mora biti dio skupa D, a kako bi bilo dio skupa D mora vrijediti: u(RastućaUnija) = v(RastućaUnija) za što se ne može koristiti ta definicija.
Da ne duljim, jasno je što definicija kaže, ali to nam ništa ne govori o jednakosti funkcija u i v na rastućoj uniji.
(Skupovi An niza jesu iz D, za cijelu uniju baš i ne znamo)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 16:10 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da objasnim:
Neka su m i n te mjere, te D = { A iz F: m(A) = n(A) }. Zelimo pokazati da je D zatvoren na rastuce unije, pa uzmemno niz (An) iz D.

Sada je:
m(U An) = (m je mjera na F, neprekidnost) = lim m(An) = ( An je iz D, pa je m(An) = n(An) ) = lim n(An) = (n je mjera na F, neprekidnost) = n (U An)
Dakle jednake su, pa je i unija iz D.
Evo da objasnim:
Neka su m i n te mjere, te D = { A iz F: m(A) = n(A) }. Zelimo pokazati da je D zatvoren na rastuce unije, pa uzmemno niz (An) iz D.

Sada je:
m(U An) = (m je mjera na F, neprekidnost) = lim m(An) = ( An je iz D, pa je m(An) = n(An) ) = lim n(An) = (n je mjera na F, neprekidnost) = n (U An)
Dakle jednake su, pa je i unija iz D.


[Vrh]
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 19:10 čet, 11. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iskreno, meni se tvoja ideja čini u redu. Napomena [tex]3.4[/tex] [tex](b)[/tex] kaže da je dovoljan uvjet [tex]\sigma[/tex]-aditivnost na prstenu i da je promatrana prebrojiva unija unutar istog prstena. Prvo svojstvo je zadovoljeno činjenicom da promatramo mjere (a definicija kaže da su one [tex]\sigma[/tex]-aditivne), a drugo činjenicom da promatraš mjere na [tex]\sigma[/tex] algebri pa automatski sadrži promatranu prebrojivu uniju (pa usput time vrijedi i da se preslikavanja promatraju na prstenima).
Nadam se da nisam nešto krivo shvatio, no vjerujem da si u pravu. :)

Još bih nadodao da, tko planira naučiti dokaz iz skripte, pripazi na pogrešnu definiciju niza skupova [tex](B_n)_{n \in \mathbb{N}}[/tex]. Naime, mora vrijediti [tex]B_{n+1}=A_{n+1} \backslash A_n[/tex]. Tako ostatak dokaza, premda se raspiše na isti način i duljina dokaza se u principu ne promijeni, ne mora ići po indukciji.
Iskreno, meni se tvoja ideja čini u redu. Napomena [tex]3.4[/tex] [tex](b)[/tex] kaže da je dovoljan uvjet [tex]\sigma[/tex]-aditivnost na prstenu i da je promatrana prebrojiva unija unutar istog prstena. Prvo svojstvo je zadovoljeno činjenicom da promatramo mjere (a definicija kaže da su one [tex]\sigma[/tex]-aditivne), a drugo činjenicom da promatraš mjere na [tex]\sigma[/tex] algebri pa automatski sadrži promatranu prebrojivu uniju (pa usput time vrijedi i da se preslikavanja promatraju na prstenima).
Nadam se da nisam nešto krivo shvatio, no vjerujem da si u pravu. Smile

Još bih nadodao da, tko planira naučiti dokaz iz skripte, pripazi na pogrešnu definiciju niza skupova [tex](B_n)_{n \in \mathbb{N}}[/tex]. Naime, mora vrijediti [tex]B_{n+1}=A_{n+1} \backslash A_n[/tex]. Tako ostatak dokaza, premda se raspiše na isti način i duljina dokaza se u principu ne promijeni, ne mora ići po indukciji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 17:02 pet, 12. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam to vidio :D
Meni se isto čini u redu.
Nisam to vidio Very Happy
Meni se isto čini u redu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:22 ned, 2. 3. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima!

Stiže novija i dosta bolja verzija skripte, za sad su u njoj samo prva tri poglevlja, ali kroz iduća tri tjedna će doći i sva ostala, a do tada su vam dovoljna prva tri! :D

Biti će vam to objavljeno i [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php]ovdje[/url].

Također, moram napisati da veliki dio zasluga za ovu novu i bolju verziju skripte zaslužuje vaš ovogodišnji demonstrator [url=http://degiorgi.math.hr/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=4347]Phoenix[/url]!
Pozdrav svima!

Stiže novija i dosta bolja verzija skripte, za sad su u njoj samo prva tri poglevlja, ali kroz iduća tri tjedna će doći i sva ostala, a do tada su vam dovoljna prva tri! Very Happy

Biti će vam to objavljeno i ovdje.

Također, moram napisati da veliki dio zasluga za ovu novu i bolju verziju skripte zaslužuje vaš ovogodišnji demonstrator Phoenix!





SKRIPTA.pdf
 Description:

Download
 Filename:  SKRIPTA.pdf
 Filesize:  185.63 KB
 Downloaded:  367 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 7:14 pon, 31. 3. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijepi pozdrav svima! :)

Na žalost, skripta iz predavanja neće dočekati novo izdanje, barem ne ove akademske godine! :( Odnosno, ova tri poglavlja što su do sada objavljena, bit će jedina nova promjena skripte.

Osobno, meni je žao ako ima razočaranih studenata koji su se nadali novim izdanjima preostalih poglavlja... Ipak, moram reći da kolega Krijan trenutno radi punom parom, jako je zauzet obvezama, a posebno na prvoj godini doktorskog studija.

Ja ću ipak reći: hvala kolegi Krijanu na tako dobroj volji i na objavljena prva tri poglavlja! Stvarno, svaka čast na toliko mnogo uloženog truda! :)

Ali, nije kraj svemu! :)

Velika moja sreća, ja sam sve svoje bilješke, ispravke, komentare, i što već ne, poslao kolegi Krijanu - LaTeXirane! :D
Tako da, ostavljam vama sve svoje natipkane dokaze tvrdnji s predavanja (ostavljene nama za zadaću), kao i ispravke nekih pogreški koje sam pronašao!
Izbacio sam komentare, neke dodatne bilješke s predavanja i slično što mi se činilo da vam nije potrebno, a da bi vas bezveze zamaralo. Ipak, nisam detaljno provjeravao PDF, pa se unaprijed ispričavam ako vam se neki moji komentari i bilješke čine previše "picajzleni", ili se možda negdje obraćam u drugom licu jednine, ili je negdje možda čak ostala prisutna ikavica. Ali, evo, meni je osobno pomoglo da bolje naučim i shvatim gradivo, pa se nadam da bi i vama moglo ovo pomoći.

Svakako preporučam da i sami probate raspisati ove dokaze, možda i prije nego otvorite dokument (znat ćete o kojim je tvrdnjama riječ jer su u skripti samo iskazane, bez dokaza).
Ponekad je dobro i skicirati skupove, funkcije, možda i površine ispod grafova funkcija... Vizualizacija stvarno može pomoći! :) Evo, čisto za primjer, kako su, meni osobno, jedna-dvije skice otvorile oči i kako sam potpuno usvojio i upamtio dokaz teorema [tex]5.15[/tex]: [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=183177&highlight=#183177]LINK[/url]

Da ne duljim previše: štogod vas dodatno zanimalo oko ovoga dokumenta, slobodno pitajte! :)
Lijepi pozdrav svima! Smile

Na žalost, skripta iz predavanja neće dočekati novo izdanje, barem ne ove akademske godine! Sad Odnosno, ova tri poglavlja što su do sada objavljena, bit će jedina nova promjena skripte.

Osobno, meni je žao ako ima razočaranih studenata koji su se nadali novim izdanjima preostalih poglavlja... Ipak, moram reći da kolega Krijan trenutno radi punom parom, jako je zauzet obvezama, a posebno na prvoj godini doktorskog studija.

Ja ću ipak reći: hvala kolegi Krijanu na tako dobroj volji i na objavljena prva tri poglavlja! Stvarno, svaka čast na toliko mnogo uloženog truda! Smile

Ali, nije kraj svemu! Smile

Velika moja sreća, ja sam sve svoje bilješke, ispravke, komentare, i što već ne, poslao kolegi Krijanu - LaTeXirane! Very Happy
Tako da, ostavljam vama sve svoje natipkane dokaze tvrdnji s predavanja (ostavljene nama za zadaću), kao i ispravke nekih pogreški koje sam pronašao!
Izbacio sam komentare, neke dodatne bilješke s predavanja i slično što mi se činilo da vam nije potrebno, a da bi vas bezveze zamaralo. Ipak, nisam detaljno provjeravao PDF, pa se unaprijed ispričavam ako vam se neki moji komentari i bilješke čine previše "picajzleni", ili se možda negdje obraćam u drugom licu jednine, ili je negdje možda čak ostala prisutna ikavica. Ali, evo, meni je osobno pomoglo da bolje naučim i shvatim gradivo, pa se nadam da bi i vama moglo ovo pomoći.

Svakako preporučam da i sami probate raspisati ove dokaze, možda i prije nego otvorite dokument (znat ćete o kojim je tvrdnjama riječ jer su u skripti samo iskazane, bez dokaza).
Ponekad je dobro i skicirati skupove, funkcije, možda i površine ispod grafova funkcija... Vizualizacija stvarno može pomoći! Smile Evo, čisto za primjer, kako su, meni osobno, jedna-dvije skice otvorile oči i kako sam potpuno usvojio i upamtio dokaz teorema [tex]5.15[/tex]: LINK

Da ne duljim previše: štogod vas dodatno zanimalo oko ovoga dokumenta, slobodno pitajte! Smile





Moje bilješke - Mjera i integral.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Moje bilješke - Mjera i integral.pdf
 Filesize:  204.8 KB
 Downloaded:  714 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:15 pon, 7. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi moze neko reci sto je zadnje obradeno na predavanju? tnx :-)
Jel mi moze neko reci sto je zadnje obradeno na predavanju? tnx Smile


[Vrh]
banank0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2013. (13:36:04)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 20:37 sub, 12. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

6. poglavlje
6. poglavlje


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:06 ned, 13. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Jel mi moze neko reci sto je zadnje obradeno na predavanju? tnx :-)[/quote]

kod kovaca je 5.
Anonymous (napisa):
Jel mi moze neko reci sto je zadnje obradeno na predavanju? tnx Smile


kod kovaca je 5.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 13:49 pon, 14. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto zadnje s vjezbi i predavanja ulazi u kolokvij?
Sto zadnje s vjezbi i predavanja ulazi u kolokvij?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan