Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Odnos dvaju skupova (slika i praslika skupa/funkcije) (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:16 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Odnos dvaju skupova (slika i praslika skupa/funkcije) Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Nisu mi jasni ovi zadaci koje smo dobili za zadaću:
Neka je A podskup od D, D je domena funkcije.
Odredi odnos skupova A i [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Drugi je sličan:
E je podskup od K, K je kodomena.
Odredi odnos skupova E i [tex]f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] i našao sam primjer u knjizi da je to jednako [tex]E\bigcap f(D)\subseteq E[/tex]. U knjizi nije ništa objašnjeno, a meni nije jasno :?
f(D) je očito cijela kodomena. Presjek podskupa E kodomene i same kodomene je taj podskup E, šta ne?
Svakako ne razumijem zašto je [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] ni zašto je [tex]A\subseteq f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Molim nekakvo objašnjenje. Hvala unaprijed!
Pozdrav!
Nisu mi jasni ovi zadaci koje smo dobili za zadaću:
Neka je A podskup od D, D je domena funkcije.
Odredi odnos skupova A i [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Drugi je sličan:
E je podskup od K, K je kodomena.
Odredi odnos skupova E i [tex]f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] i našao sam primjer u knjizi da je to jednako [tex]E\bigcap f(D)\subseteq E[/tex]. U knjizi nije ništa objašnjeno, a meni nije jasno Confused
f(D) je očito cijela kodomena. Presjek podskupa E kodomene i same kodomene je taj podskup E, šta ne?
Svakako ne razumijem zašto je [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] ni zašto je [tex]A\subseteq f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Molim nekakvo objašnjenje. Hvala unaprijed!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:32 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Re: Odnos dvaju skupova (slika i praslika skupa/funkcije) Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Pozdrav!
Nisu mi jasni ovi zadaci koje smo dobili za zadaću:
Neka je A podskup od D, D je domena funkcije.
Odredi odnos skupova A i [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].[/quote]
Jasno je da je uvijek [tex]A \subseteq f^{\leftarrow}(f(A))[/tex] jer za svaki [tex]a \in A[/tex] vrijedi [tex]f(a)\in f(A)[/tex], a po definiciji je [tex]f^{\leftarrow}(f(A))=\{a\in D~|~f(a)\in f(A)\}[/tex].

No obrnuta inkluzija ne vrijedi jer nije nemoguće da postoji neki element x koji je izvan A, a da mu je slika u f(A).

Npr. promatraj funkciju [tex]f\colon \mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=0[/tex]. Neka je [tex]A=\{1,2,3,5,19\}[/tex]. Tada je [tex]f(A)=\{f(a)~|~a\in A\}=\{0\}[/tex].

Npr. 7 nije u A, a vrijedi [tex]f(7)=0\in f(A)[/tex] što znači da je 7 u [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

[quote]Drugi je sličan:
E je podskup od K, K je kodomena.
Odredi odnos skupova E i [tex]f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] i našao sam primjer u knjizi da je to jednako [tex]E\bigcap f(D)\subseteq E[/tex]. U knjizi nije ništa objašnjeno, a meni nije jasno :?
f(D) je očito cijela kodomena.[/quote]
f(D) će biti cijela kodomena samo ako je f surjekcija. Možeš opet promatrati funkciju koju sam iznad definirao. Tamo je [tex]f(D)=f(\mathbb{R})=\{0\}\ne \mathbb{R}[/tex].
[quote] Presjek podskupa E kodomene i same kodomene je taj podskup E, šta ne?[/quote]
Tako je. No slika domene nije uvijek čitava kodomena. Pogledaj npr. [tex]f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=x^2[/tex]. Neka je [tex]E=\{x\in\mathbb{R}~|~x<0\}[/tex], to jest, E je skup svih negativnih realnih brojeva.
Tada je [tex]E\cap f(\mathbb{R})=\emptyset[/tex] (što očito nije jednako E, nego je samo podskup od E) jer je [tex]f(\mathbb{R})=\{x\in\mathbb{R}~|~x\geq 0\}[/tex]
[quote]Svakako ne razumijem zašto je [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex][/quote]
Uvijek vrijedi [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] jer ako je [tex]y\in f(f^{\leftarrow}(E))[/tex], postoji [tex]x[/tex] iz [tex]f^{\leftarrow}(E)[/tex] td. je [tex]f(x)=y[/tex] i [tex]f(x)\in E[/tex] pa jer je [tex]f(x)=y[/tex], onda je i [tex]y \in E[/tex].

No obrnuta inkluzija ne vrijedi uvijek jer skup E može ili čitav biti izvan f(D) ili dijelom izvan f(D), ali i dalje unutar kodomene. Možeš opet pogledati primjer kvadratne funkcije koju sam malo prije definirao, a za E možeš uzeti bilo koji skup koji sadrži bar jedan negativan broj.
Zenon (napisa):
Pozdrav!
Nisu mi jasni ovi zadaci koje smo dobili za zadaću:
Neka je A podskup od D, D je domena funkcije.
Odredi odnos skupova A i [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Jasno je da je uvijek [tex]A \subseteq f^{\leftarrow}(f(A))[/tex] jer za svaki [tex]a \in A[/tex] vrijedi [tex]f(a)\in f(A)[/tex], a po definiciji je [tex]f^{\leftarrow}(f(A))=\{a\in D~|~f(a)\in f(A)\}[/tex].

No obrnuta inkluzija ne vrijedi jer nije nemoguće da postoji neki element x koji je izvan A, a da mu je slika u f(A).

Npr. promatraj funkciju [tex]f\colon \mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=0[/tex]. Neka je [tex]A=\{1,2,3,5,19\}[/tex]. Tada je [tex]f(A)=\{f(a)~|~a\in A\}=\{0\}[/tex].

Npr. 7 nije u A, a vrijedi [tex]f(7)=0\in f(A)[/tex] što znači da je 7 u [tex]f^{\leftarrow}(f(A))[/tex].

Citat:
Drugi je sličan:
E je podskup od K, K je kodomena.
Odredi odnos skupova E i [tex]f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] i našao sam primjer u knjizi da je to jednako [tex]E\bigcap f(D)\subseteq E[/tex]. U knjizi nije ništa objašnjeno, a meni nije jasno Confused
f(D) je očito cijela kodomena.

f(D) će biti cijela kodomena samo ako je f surjekcija. Možeš opet promatrati funkciju koju sam iznad definirao. Tamo je [tex]f(D)=f(\mathbb{R})=\{0\}\ne \mathbb{R}[/tex].
Citat:
Presjek podskupa E kodomene i same kodomene je taj podskup E, šta ne?

Tako je. No slika domene nije uvijek čitava kodomena. Pogledaj npr. [tex]f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=x^2[/tex]. Neka je [tex]E=\{x\in\mathbb{R}~|~x<0\}[/tex], to jest, E je skup svih negativnih realnih brojeva.
Tada je [tex]E\cap f(\mathbb{R})=\emptyset[/tex] (što očito nije jednako E, nego je samo podskup od E) jer je [tex]f(\mathbb{R})=\{x\in\mathbb{R}~|~x\geq 0\}[/tex]
Citat:
Svakako ne razumijem zašto je [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex]

Uvijek vrijedi [tex]E\supseteq f(f^{\leftarrow}(E))[/tex] jer ako je [tex]y\in f(f^{\leftarrow}(E))[/tex], postoji [tex]x[/tex] iz [tex]f^{\leftarrow}(E)[/tex] td. je [tex]f(x)=y[/tex] i [tex]f(x)\in E[/tex] pa jer je [tex]f(x)=y[/tex], onda je i [tex]y \in E[/tex].

No obrnuta inkluzija ne vrijedi uvijek jer skup E može ili čitav biti izvan f(D) ili dijelom izvan f(D), ali i dalje unutar kodomene. Možeš opet pogledati primjer kvadratne funkcije koju sam malo prije definirao, a za E možeš uzeti bilo koji skup koji sadrži bar jedan negativan broj.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:13 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još nismo učili što su inkluzija i surjekcija pa ću prvo potražiti te pojmove u knjizi i ako i dalje ne budem razumio, vratit ću se s konkretnim pitanjima.
Hvala na odgovoru!
Još nismo učili što su inkluzija i surjekcija pa ću prvo potražiti te pojmove u knjizi i ako i dalje ne budem razumio, vratit ću se s konkretnim pitanjima.
Hvala na odgovoru!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:19 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inkluzija je riječ koja se koristi za simbol [tex]\subseteq[/tex], tj. za relaciju "biti podskup".

Za funkciju [tex]f\colon A\to B[/tex] kažemo da je surjekcija ako za svaki [tex]b\in B[/tex] postoji [tex]a \in A[/tex] td. je [tex]f(a)=b[/tex]. Drugim riječima, to je funkcija sa svojstvom da je slika domene jednaka čitavoj kodomeni, tj. f(A)=B.
Inkluzija je riječ koja se koristi za simbol [tex]\subseteq[/tex], tj. za relaciju "biti podskup".

Za funkciju [tex]f\colon A\to B[/tex] kažemo da je surjekcija ako za svaki [tex]b\in B[/tex] postoji [tex]a \in A[/tex] td. je [tex]f(a)=b[/tex]. Drugim riječima, to je funkcija sa svojstvom da je slika domene jednaka čitavoj kodomeni, tj. f(A)=B.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:36 pet, 16. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Inkluzija je riječ koja se koristi za simbol [tex]\subseteq[/tex], tj. za relaciju "biti podskup".

Za funkciju [tex]f\colon A\to B[/tex] kažemo da je surjekcija ako za svaki [tex]b\in B[/tex] postoji [tex]a \in A[/tex] td. je [tex]f(a)=b[/tex]. Drugim riječima, to je funkcija sa svojstvom da je slika domene jednaka čitavoj kodomeni, tj. f(A)=B.[/quote]

Puno hvala! Sve sam shvatio. Dosta su mi pomogli primjeri.
goranm (napisa):
Inkluzija je riječ koja se koristi za simbol [tex]\subseteq[/tex], tj. za relaciju "biti podskup".

Za funkciju [tex]f\colon A\to B[/tex] kažemo da je surjekcija ako za svaki [tex]b\in B[/tex] postoji [tex]a \in A[/tex] td. je [tex]f(a)=b[/tex]. Drugim riječima, to je funkcija sa svojstvom da je slika domene jednaka čitavoj kodomeni, tj. f(A)=B.


Puno hvala! Sve sam shvatio. Dosta su mi pomogli primjeri.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan