Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Aksiomatsko zasnivanje analize

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Boris Davidovič
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2004. (23:05:18)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:16 ned, 28. 3. 2004    Naslov: Aksiomatsko zasnivanje analize Citirajte i odgovorite

Zanimalo bi me kada počinje s istim.
Preciznije zanima me jesu li već oko 1830-50 postojali neki sistemi aksioma, tipa aksiomi realnih brojeva.

Hvala.
Zanimalo bi me kada počinje s istim.
Preciznije zanima me jesu li već oko 1830-50 postojali neki sistemi aksioma, tipa aksiomi realnih brojeva.

Hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 11:56 ned, 28. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, nisam neka sila, ali.. Mozda ovo pomogne: [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Axiom[/url]

dosta dobar link sa dosta matematicki vezane tematike i ponesto o aksiomima.
Hm, nisam neka sila, ali.. Mozda ovo pomogne: http://en.wikipedia.org/wiki/Axiom

dosta dobar link sa dosta matematicki vezane tematike i ponesto o aksiomima.



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 21:05 pon, 29. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Matematički precizno analizu je prvi radio Cauchy, cca 1800.
Nije koristio aksiome realnih brojeva, ali je imao točne definicije
limesa i sl.

Aksiomi realnih brojeva su se počeli koristiti cca 1900.
Nešto ranije su uvedene i algebarske strukture.
Oko 1910. izlazi prvi tom Principia mathematica.

Oko 1850. Lobačevski tek opisuje svoju geometriju, što je
potaklo proučavanje aksiomatizacije.

- Nenad.
Matematički precizno analizu je prvi radio Cauchy, cca 1800.
Nije koristio aksiome realnih brojeva, ali je imao točne definicije
limesa i sl.

Aksiomi realnih brojeva su se počeli koristiti cca 1900.
Nešto ranije su uvedene i algebarske strukture.
Oko 1910. izlazi prvi tom Principia mathematica.

Oko 1850. Lobačevski tek opisuje svoju geometriju, što je
potaklo proučavanje aksiomatizacije.

- Nenad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Boris Davidovič
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2004. (23:05:18)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:22 uto, 30. 3. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje potječe iz iščitavanje Poe-a.
Naime nabasao sam na djelove priče 'Izgubljeno pismo', koji upućuju na to da je autor opisivao kako drugačije postavljanje pogleda(svijeta, onoga što se danas naziva aksiomima) može potpuno izmjeniti rezultate.
Poznato je da je Poe tokom studija samostalno proučavao matematiku (jer nije imao novaca da uplati predavanja), a i u nekim drugim pričama podvrgava ruglu tzv. 'pravolinijske' matematičare tipa Giordano Bruno, koji su bili upoznati sa osnovnim pomovima onoga što danas nazivamo euklidskom geometrijom i koji se nisu micali sa tog stanovišta. Zapravo u Poe-a je ovo neka vrsta prikaza postojanja novog Aristotelijanstva, koje je bilo prošireno jako dugo.

Naravno šarlatanske besmislice koje se javljaju u ovog autora mogle bi nekog iole ozbiljnijeg matematičara odvratiti od ovakvih ispitivanja, no koliko je meni poznato ovo je vrhunac matematike koji se pojavljuje u literaturi,jer je ova doza šarlatanstva uvelike premašena u Poe-ovih nasljednika (pod time prvenstveno mislim na Borgesa - 'Tlon, Uqubar, Orbis tetrius' i Nabokova - 'Speak, memory' ili u nas Krleža - 'Gospoda glembajevi' i Stanko Andrić - 'Enciklopedija ništavila').

Zapravo postojala je i postmodernistička struja koja je koketirala sa znanošću i nadrobila više gluposti nego što sada stane na ovaj forum.

Urkratko : zanima me je li moguće da je Poe bio upoznat sa 'različitim postavkama matematičkog svijeta' ,tj. nekim iskrivljenim principom aksioma?
Pitanje potječe iz iščitavanje Poe-a.
Naime nabasao sam na djelove priče 'Izgubljeno pismo', koji upućuju na to da je autor opisivao kako drugačije postavljanje pogleda(svijeta, onoga što se danas naziva aksiomima) može potpuno izmjeniti rezultate.
Poznato je da je Poe tokom studija samostalno proučavao matematiku (jer nije imao novaca da uplati predavanja), a i u nekim drugim pričama podvrgava ruglu tzv. 'pravolinijske' matematičare tipa Giordano Bruno, koji su bili upoznati sa osnovnim pomovima onoga što danas nazivamo euklidskom geometrijom i koji se nisu micali sa tog stanovišta. Zapravo u Poe-a je ovo neka vrsta prikaza postojanja novog Aristotelijanstva, koje je bilo prošireno jako dugo.

Naravno šarlatanske besmislice koje se javljaju u ovog autora mogle bi nekog iole ozbiljnijeg matematičara odvratiti od ovakvih ispitivanja, no koliko je meni poznato ovo je vrhunac matematike koji se pojavljuje u literaturi,jer je ova doza šarlatanstva uvelike premašena u Poe-ovih nasljednika (pod time prvenstveno mislim na Borgesa - 'Tlon, Uqubar, Orbis tetrius' i Nabokova - 'Speak, memory' ili u nas Krleža - 'Gospoda glembajevi' i Stanko Andrić - 'Enciklopedija ništavila').

Zapravo postojala je i postmodernistička struja koja je koketirala sa znanošću i nadrobila više gluposti nego što sada stane na ovaj forum.

Urkratko : zanima me je li moguće da je Poe bio upoznat sa 'različitim postavkama matematičkog svijeta' ,tj. nekim iskrivljenim principom aksioma?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 22:23 pet, 9. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne vidim zasto ne bi bio? Za tako nesto nije potrebno poznavanje aksiomatskog postavljanja logickih sustava, koliko jednostavno, djecije pitanje "jel to moze drukcije?". I sam sam se neko vrijeme time bavio prije nego sam upisao matematiku a onda mi neka budala upropastila veselje kad sam shvatio da su se ljudi vec dobrano time bavili :) iako, jos uvijek me vesele postavljanja bizarnih aksiomatika, al to je druga prica :)
Ne vidim zasto ne bi bio? Za tako nesto nije potrebno poznavanje aksiomatskog postavljanja logickih sustava, koliko jednostavno, djecije pitanje "jel to moze drukcije?". I sam sam se neko vrijeme time bavio prije nego sam upisao matematiku a onda mi neka budala upropastila veselje kad sam shvatio da su se ljudi vec dobrano time bavili Smile iako, jos uvijek me vesele postavljanja bizarnih aksiomatika, al to je druga prica Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:59 pet, 9. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]iako, jos uvijek me vesele postavljanja bizarnih aksiomatika, al to je druga prica :)[/quote]

:OT: Pa, uvijek mozes otvoriti topic na [i]Biserima[/i] i usreciti nas sve skupa. ;) Ili nam dati materijala za mozganje... :-k
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
iako, jos uvijek me vesele postavljanja bizarnih aksiomatika, al to je druga prica Smile


Off-topic Pa, uvijek mozes otvoriti topic na Biserima i usreciti nas sve skupa. Wink Ili nam dati materijala za mozganje... Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 2:05 sub, 10. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]:OT: Pa, uvijek mozes otvoriti topic na [i]Biserima[/i] i usreciti nas sve skupa. ;) Ili nam dati materijala za mozganje... :-k[/quote]
:OT: otompotom :) imao sam par "bisera" al nista sto bi (kao sto naknadno shvatio) proslo pod nesto "novo".. Al potrudit cu se :)
vsego (napisa):
Off-topic Pa, uvijek mozes otvoriti topic na Biserima i usreciti nas sve skupa. Wink Ili nam dati materijala za mozganje... Think

Off-topic otompotom Smile imao sam par "bisera" al nista sto bi (kao sto naknadno shvatio) proslo pod nesto "novo".. Al potrudit cu se Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 12:44 sub, 10. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozda bi nam kolega zubichvila mogao ovdje prezentirati dio rezultata svojih proucavanja Alise u zemlji cudesa, autora Lewisa Carolla :wink:
mozda bi nam kolega zubichvila mogao ovdje prezentirati dio rezultata svojih proucavanja Alise u zemlji cudesa, autora Lewisa Carolla Wink



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 12:51 sub, 10. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm... nisam toliko bila svjesna spomenutog "koketiranja knjizevnosti (tj pojedinih autora) sa znanoscu (tj matematikom/logikom)" na ovoj razini na kojoj ste poceli, nista dalje od ponekih filozofa (dobro, to je s namjerom, i tesko da se moze svrstati u "obicnu" knjizevnost), i dobrog starog sherlocka holmesa :D
shvatila sam, doduse, da je zanimljivo pricati sa lingvistima, ima tu dosta zajednickog materijala...igra rijecima, dosta logike, paradoksi...preporucam knjigu "Goedel-Escher-Bach", ima je u nasoj knjiznici, i, naravno, Alisu.
hm... nisam toliko bila svjesna spomenutog "koketiranja knjizevnosti (tj pojedinih autora) sa znanoscu (tj matematikom/logikom)" na ovoj razini na kojoj ste poceli, nista dalje od ponekih filozofa (dobro, to je s namjerom, i tesko da se moze svrstati u "obicnu" knjizevnost), i dobrog starog sherlocka holmesa Very Happy
shvatila sam, doduse, da je zanimljivo pricati sa lingvistima, ima tu dosta zajednickog materijala...igra rijecima, dosta logike, paradoksi...preporucam knjigu "Goedel-Escher-Bach", ima je u nasoj knjiznici, i, naravno, Alisu.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan