Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja 2
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
radoznali kaktus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2011. (21:01:17)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:40 ned, 11. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima negdje objašnjeno šta točno znači koji flag ( X, C, Z...) i u kojim uvjetima se mjenjaju

npr ovo mi je malo zbunjujuće

LOOP: CMPM.B (A0)+, (A1)+
DBNE D0, LOOP

uspoređujemo ono šta je na adresama a0 i a1 i ako je isto tražimo dalje dok ne dođemo do kraja ili dok ne nađemo različite brojeve, tako bi barem trebao zadatak raditi i to ovaj kod radi. Ali ono što me zbunjuje je to što BNE ( branch if NOT equal ) radi ponovno petllju loop iako su brojevi isti. Što nebi trebalo biti da ako CMP oduzme dva jednaka broja da dobijemo 0 i da se onda Z flag postavi na 1. Zašto se Z flag u ovom slučaju postavlja na 1 kad su brojevi različiti a ne kada oduzimamo 2 ista broja?
jel ima negdje objašnjeno šta točno znači koji flag ( X, C, Z...) i u kojim uvjetima se mjenjaju

npr ovo mi je malo zbunjujuće

LOOP: CMPM.B (A0)+, (A1)+
DBNE D0, LOOP

uspoređujemo ono šta je na adresama a0 i a1 i ako je isto tražimo dalje dok ne dođemo do kraja ili dok ne nađemo različite brojeve, tako bi barem trebao zadatak raditi i to ovaj kod radi. Ali ono što me zbunjuje je to što BNE ( branch if NOT equal ) radi ponovno petllju loop iako su brojevi isti. Što nebi trebalo biti da ako CMP oduzme dva jednaka broja da dobijemo 0 i da se onda Z flag postavi na 1. Zašto se Z flag u ovom slučaju postavlja na 1 kad su brojevi različiti a ne kada oduzimamo 2 ista broja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ledicka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2011. (19:31:34)
Postovi: (9)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:02 ned, 11. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U zadatku 17, je li potrebno provjeravati jesu li elementi stringa ASCII znakovi ili ne?
U zadatku 17, je li potrebno provjeravati jesu li elementi stringa ASCII znakovi ili ne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mas
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2008. (11:22:20)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 40 - 1

PostPostano: 11:13 pon, 12. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="radoznali kaktus"]jel ima negdje objašnjeno šta točno znači koji flag ( X, C, Z...) i u kojim uvjetima se mjenjaju[/quote]

Imas u manualu procesora sigurno, a postoji i sazetije objasnjenje u helpu od simulatora pod Jimmy Mardell's Rreference Guide pod About the Motorola 68000 Proccesor pod Flags.

[quote="radoznali kaktus"]npr ovo mi je malo zbunjujuće

LOOP: CMPM.B (A0)+, (A1)+
DBNE D0, LOOP

uspoređujemo ono šta je na adresama a0 i a1 i ako je isto tražimo dalje dok ne dođemo do kraja ili dok ne nađemo različite brojeve, tako bi barem trebao zadatak raditi i to ovaj kod radi. Ali ono što me zbunjuje je to što BNE ( branch if NOT equal ) radi ponovno petllju loop iako su brojevi isti. Što nebi trebalo biti da ako CMP oduzme dva jednaka broja da dobijemo 0 i da se onda Z flag postavi na 1. Zašto se Z flag u ovom slučaju postavlja na 1 kad su brojevi različiti a ne kada oduzimamo 2 ista broja?[/quote]

Rado bi pojasnio, ali mi fali malo konteksta.. To je zadatak sa vijezbi? Koji?
radoznali kaktus (napisa):
jel ima negdje objašnjeno šta točno znači koji flag ( X, C, Z...) i u kojim uvjetima se mjenjaju


Imas u manualu procesora sigurno, a postoji i sazetije objasnjenje u helpu od simulatora pod Jimmy Mardell's Rreference Guide pod About the Motorola 68000 Proccesor pod Flags.

radoznali kaktus (napisa):
npr ovo mi je malo zbunjujuće

LOOP: CMPM.B (A0)+, (A1)+
DBNE D0, LOOP

uspoređujemo ono šta je na adresama a0 i a1 i ako je isto tražimo dalje dok ne dođemo do kraja ili dok ne nađemo različite brojeve, tako bi barem trebao zadatak raditi i to ovaj kod radi. Ali ono što me zbunjuje je to što BNE ( branch if NOT equal ) radi ponovno petllju loop iako su brojevi isti. Što nebi trebalo biti da ako CMP oduzme dva jednaka broja da dobijemo 0 i da se onda Z flag postavi na 1. Zašto se Z flag u ovom slučaju postavlja na 1 kad su brojevi različiti a ne kada oduzimamo 2 ista broja?


Rado bi pojasnio, ali mi fali malo konteksta.. To je zadatak sa vijezbi? Koji?



_________________
Smisao zivota, Svemira i svega je rekurzivno prebrojiv.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:46 pon, 12. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li objašnjenje, tj. specifikacija, nekih od zadataka. Veliki broj zadataka ima napisan primjer koji nije jednoznačan, pa nije sasvim jasno što sve zadatak treba uključivati.

Recimo, zadatak 28:
[quote]Sortirajte listu 4 bitnih vrijednosti (broj se nalazi u 4 najmanje značajna bita danog bajta) uzlazno pomoću "bubble" sorta. Adresa prvog elementa liste dana je varijablom LIST s adrese $6000, a prvi element sadrzi duljinu liste (bez početnog člana koji predstavlja duljinu). Mozete pretpostaviti da će lista imati barem 2 elementa.[/quote]

Dan je primjer:
[code:1]
Ulaz: 6000 = 00006010 Izlaz: 6000 = 00006010
6010 = 03 6010 = 03
6011 = 03 6011 = 01
6012 = 01 6012 = 02
6013 = 02 6013 = 03
[/code:1]

Napola se sjećam da je asistent rekao da je moguće da prva četiri bita NE budu nula (dapače, i rekao je da je loš primjer), no pitanje je i što bi se trebalo napraviti i s ostatkom vrijednosti (najznačajnija 4 bita). Jeli potrebno i to premjestiti u sortiranju? Jeli to potrebno ignorirati u slaganju? Jeli prihvatljivo ako se ponište pri sortiranju?

Odnosno, za slijedeći ulaz, što je sve prihvatljivo kao izlaz:
[code:1]
Ulaz: 6000 = 00006010
6010 = 03
6011 = A3
6012 = B1
6013 = C2
[/code:1]
Može li objašnjenje, tj. specifikacija, nekih od zadataka. Veliki broj zadataka ima napisan primjer koji nije jednoznačan, pa nije sasvim jasno što sve zadatak treba uključivati.

Recimo, zadatak 28:
Citat:
Sortirajte listu 4 bitnih vrijednosti (broj se nalazi u 4 najmanje značajna bita danog bajta) uzlazno pomoću "bubble" sorta. Adresa prvog elementa liste dana je varijablom LIST s adrese $6000, a prvi element sadrzi duljinu liste (bez početnog člana koji predstavlja duljinu). Mozete pretpostaviti da će lista imati barem 2 elementa.


Dan je primjer:
Kod:

Ulaz:   6000   =   00006010    Izlaz:   6000   =   00006010
   6010   =   03                   6010   =   03
   6011   =   03                   6011   =   01
   6012   =   01                   6012   =   02
   6013   =   02                       6013   =   03


Napola se sjećam da je asistent rekao da je moguće da prva četiri bita NE budu nula (dapače, i rekao je da je loš primjer), no pitanje je i što bi se trebalo napraviti i s ostatkom vrijednosti (najznačajnija 4 bita). Jeli potrebno i to premjestiti u sortiranju? Jeli to potrebno ignorirati u slaganju? Jeli prihvatljivo ako se ponište pri sortiranju?

Odnosno, za slijedeći ulaz, što je sve prihvatljivo kao izlaz:
Kod:

Ulaz:   6000   =   00006010
   6010   =   03
   6011   =   A3
   6012   =   B1
   6013   =   C2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 0:42 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lucifer"]Može li objašnjenje, tj. specifikacija, nekih od zadataka. Veliki broj zadataka ima napisan primjer koji nije jednoznačan, pa nije sasvim jasno što sve zadatak treba uključivati.

Recimo, zadatak 28:
...
[/quote]

pogledajte sada sluzbenu stranicu
Lucifer (napisa):
Može li objašnjenje, tj. specifikacija, nekih od zadataka. Veliki broj zadataka ima napisan primjer koji nije jednoznačan, pa nije sasvim jasno što sve zadatak treba uključivati.

Recimo, zadatak 28:
...


pogledajte sada sluzbenu stranicu



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 17:44 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]pogledajte sada sluzbenu stranicu[/quote]
Hvala, sada je jasnije.

No postoji još dosta neodređenih primjera. Npr., u zadatku 25 - slažemo li znakove u Big Endian ili Little Endian formatu (rezultat je simetričan pa nije jasno). Također, zadatak 22 ima grešku. Adresa drugog broja je dana 6010-6018, što je 9 bajta, ne 7 kako zahtjeva zadatak (doduše, to je jednostavno za primjetiti i ispraviti). Također isti zadatak - možemo pretpostaviti da je prvi broj veći od drugoga, a u danom primjeru su isti. Nebi li trebalo stajati "veći ili jednak"?

Dodatno pitanje (nevezano za gore), jeli prihvatljivo zadatak 26 riješiti tako da se višak niza prebriše (defaultno sa $FFFF), ili mora ostati sačuvan?
GauSs_ (napisa):
pogledajte sada sluzbenu stranicu

Hvala, sada je jasnije.

No postoji još dosta neodređenih primjera. Npr., u zadatku 25 - slažemo li znakove u Big Endian ili Little Endian formatu (rezultat je simetričan pa nije jasno). Također, zadatak 22 ima grešku. Adresa drugog broja je dana 6010-6018, što je 9 bajta, ne 7 kako zahtjeva zadatak (doduše, to je jednostavno za primjetiti i ispraviti). Također isti zadatak - možemo pretpostaviti da je prvi broj veći od drugoga, a u danom primjeru su isti. Nebi li trebalo stajati "veći ili jednak"?

Dodatno pitanje (nevezano za gore), jeli prihvatljivo zadatak 26 riješiti tako da se višak niza prebriše (defaultno sa $FFFF), ili mora ostati sačuvan?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:35 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lucifer"][quote="GauSs_"]pogledajte sada sluzbenu stranicu[/quote]
Hvala, sada je jasnije.

No postoji još dosta neodređenih primjera. Npr., u zadatku 25 - slažemo li znakove u Big Endian ili Little Endian formatu (rezultat je simetričan pa nije jasno). Također, zadatak 22 ima grešku. Adresa drugog broja je dana 6010-6018, što je 9 bajta, ne 7 kako zahtjeva zadatak (doduše, to je jednostavno za primjetiti i ispraviti). Također isti zadatak - možemo pretpostaviti da je prvi broj veći od drugoga, a u danom primjeru su isti. Nebi li trebalo stajati "veći ili jednak"?
[/quote]

hvala :D

[quote]
Dodatno pitanje (nevezano za gore), jeli prihvatljivo zadatak 26 riješiti tako da se višak niza prebriše (defaultno sa $FFFF), ili mora ostati sačuvan?[/quote]

prihvatljivo je
Lucifer (napisa):
GauSs_ (napisa):
pogledajte sada sluzbenu stranicu

Hvala, sada je jasnije.

No postoji još dosta neodređenih primjera. Npr., u zadatku 25 - slažemo li znakove u Big Endian ili Little Endian formatu (rezultat je simetričan pa nije jasno). Također, zadatak 22 ima grešku. Adresa drugog broja je dana 6010-6018, što je 9 bajta, ne 7 kako zahtjeva zadatak (doduše, to je jednostavno za primjetiti i ispraviti). Također isti zadatak - možemo pretpostaviti da je prvi broj veći od drugoga, a u danom primjeru su isti. Nebi li trebalo stajati "veći ili jednak"?


hvala Very Happy

Citat:

Dodatno pitanje (nevezano za gore), jeli prihvatljivo zadatak 26 riješiti tako da se višak niza prebriše (defaultno sa $FFFF), ili mora ostati sačuvan?


prihvatljivo je



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
radoznali kaktus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2011. (21:01:17)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:45 pon, 19. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

di se još može kupit knjiga iz građe?
di se još može kupit knjiga iz građe?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vanchi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 03. 2011. (10:56:57)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0
Lokacija: Zapad_Zagreba

PostPostano: 14:25 uto, 20. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li imamo ovaj četvrtak predavanja?
da li imamo ovaj četvrtak predavanja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
(s)Venn
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2009. (17:59:25)
Postovi: (40)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 19:43 pet, 6. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me kako se mijenja sadržaj statusnog registra (SR) kada procesor prihvati zahtjev za prekid i prijeđe iz korisničkog u nadgledni način rada (dakle, nakon što postojeće stanje spremi na sistemski stog), osim što postavlja T-bit na nulu, S-bit na 1 i uvodi I0, I1 i I2 bitove u skladu s razinom prekida..? Logično mi je da ih automatski sve postavi na nulu, no rekoh da priupitam, zlu ne trebalo... :oops:

Još jedno pitanje koje je rezultat manjka samopouzdanja: Za slučaj kada je procesor u [b]korisničkom[/b] načinu rada i ako su I0, I1 i I2 skupa daju neku netrivijalnu vrijednost, onda također vrijedi da se prekid prihvaća samo ako je razina prekida veća od one određene interrupt-zastavicama..? :oops:
Zanima me kako se mijenja sadržaj statusnog registra (SR) kada procesor prihvati zahtjev za prekid i prijeđe iz korisničkog u nadgledni način rada (dakle, nakon što postojeće stanje spremi na sistemski stog), osim što postavlja T-bit na nulu, S-bit na 1 i uvodi I0, I1 i I2 bitove u skladu s razinom prekida..? Logično mi je da ih automatski sve postavi na nulu, no rekoh da priupitam, zlu ne trebalo... Embarassed

Još jedno pitanje koje je rezultat manjka samopouzdanja: Za slučaj kada je procesor u korisničkom načinu rada i ako su I0, I1 i I2 skupa daju neku netrivijalnu vrijednost, onda također vrijedi da se prekid prihvaća samo ako je razina prekida veća od one određene interrupt-zastavicama..? Embarassed



_________________
..pišem pjesme, sviram bluz, radost i tugu na stihove lomim..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 13:55 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

A možeš sam isprobati u asembleru. :D Još nisam došao do detaljnog proučavanja toga, ali prilično mislim da je odgovor na drugo "da"...

Nego, imam i ja neka pitanja:

[quote]Pretpostavimo da umjesto 10 ispitnih programa imamo samo tri cjelobrojna ispitna programa A, B i C. SPEC omjeri (engl. SPECratio) za ta tri ispitna programa su 3, 9 i 27, respektivno. Izracunajte performansu ispitivanog racunala, odnosno integralnu mjeru za performansu racunala - SPECmark indeks.[/quote]

Kako ovo? Ja bih pomnožio ta tri broja i izvadio treći korijen iz toga, ali čudno mi je da to nosi 6 bodova. :D Postoji tu nešto čega nisam svjestan?

[quote]Aritmeticka jedinica koja obavlja zbrajanje brojeva s pomicnim zarezom sastoji se od cetiri protocna segmenta:
1. protocni segment obavlja operaciju oduzimanja eksponenta { vrijeme obrade: ts1 = 40 ns.
2. protocni segment obavlja operaciju poravnavanja { vrijeme obrade: ts2 = 70 ns.
3. protocni segment obavlja operaciju zbrajanja { vrijeme obrade: ts3 = 50 ns.
4. protocni segment normalizira rezultat - vrijeme obrade: ts4 = 80 ns.
Odredite efektivno vrijeme obrade jednog para operanada i to za protocnu i neprotocnu izvedbu
jedinice. Pretpostavite da aritmeticka jedinica izvodi operaciju zbrajanja na 1000 parova operanada.
(Opaska: Vrijeme obrade neprotocne jedinice neka je zbroj vremena svih protocnih segmenata).
Izracunajte faktor ubrzanja S = (Vrijeme potrebno za izvodenje operacija za neprotocnu jedinicu / Vrijeme potrebno za izvodenje operacija za protocnu jedinicu)[/quote]

Ovdje me zbunjuje što su vremena obrade različita, mislim da na predavanjima nismo išli u detalje oko toga što treba raditi u takvoj situaciji... Sjećam se da je jedna (neoptimalna) mogućnost da se sve prilagodi najsporijoj operaciji, ali to mi se opet čini prejednostavnim. Nadalje, u knjizi ima primjer u kojem zauzeće jedinice nije jednako vremenu obrade, ali ovdje u tekstu zadatka ne pišu takvi detalji. Uglavnom, kako to rješavamo?

BTW (za asistenta), hoće ove godine biti dodatnih bodova u drugom kolokviju? :)
A možeš sam isprobati u asembleru. Very Happy Još nisam došao do detaljnog proučavanja toga, ali prilično mislim da je odgovor na drugo "da"...

Nego, imam i ja neka pitanja:

Citat:
Pretpostavimo da umjesto 10 ispitnih programa imamo samo tri cjelobrojna ispitna programa A, B i C. SPEC omjeri (engl. SPECratio) za ta tri ispitna programa su 3, 9 i 27, respektivno. Izracunajte performansu ispitivanog racunala, odnosno integralnu mjeru za performansu racunala - SPECmark indeks.


Kako ovo? Ja bih pomnožio ta tri broja i izvadio treći korijen iz toga, ali čudno mi je da to nosi 6 bodova. Very Happy Postoji tu nešto čega nisam svjestan?

Citat:
Aritmeticka jedinica koja obavlja zbrajanje brojeva s pomicnim zarezom sastoji se od cetiri protocna segmenta:
1. protocni segment obavlja operaciju oduzimanja eksponenta { vrijeme obrade: ts1 = 40 ns.
2. protocni segment obavlja operaciju poravnavanja { vrijeme obrade: ts2 = 70 ns.
3. protocni segment obavlja operaciju zbrajanja { vrijeme obrade: ts3 = 50 ns.
4. protocni segment normalizira rezultat - vrijeme obrade: ts4 = 80 ns.
Odredite efektivno vrijeme obrade jednog para operanada i to za protocnu i neprotocnu izvedbu
jedinice. Pretpostavite da aritmeticka jedinica izvodi operaciju zbrajanja na 1000 parova operanada.
(Opaska: Vrijeme obrade neprotocne jedinice neka je zbroj vremena svih protocnih segmenata).
Izracunajte faktor ubrzanja S = (Vrijeme potrebno za izvodenje operacija za neprotocnu jedinicu / Vrijeme potrebno za izvodenje operacija za protocnu jedinicu)


Ovdje me zbunjuje što su vremena obrade različita, mislim da na predavanjima nismo išli u detalje oko toga što treba raditi u takvoj situaciji... Sjećam se da je jedna (neoptimalna) mogućnost da se sve prilagodi najsporijoj operaciji, ali to mi se opet čini prejednostavnim. Nadalje, u knjizi ima primjer u kojem zauzeće jedinice nije jednako vremenu obrade, ali ovdje u tekstu zadatka ne pišu takvi detalji. Uglavnom, kako to rješavamo?

BTW (za asistenta), hoće ove godine biti dodatnih bodova u drugom kolokviju? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 15:29 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"]Kako ovo? Ja bih pomnožio ta tri broja i izvadio treći korijen iz toga, ali čudno mi je da to nosi 6 bodova. :D Postoji tu nešto čega nisam svjestan?[/quote]
Nije jedini zadatak koji nosi dosta bodova za mali (ili nikakvi) rad. Sličan primjer su SRISC komande, koje imaju vrlo jednostavnu šemu i odgovor je u jednoj liniji. Eventualno dvije, ako se moraju dva hex broja zbrojiti, ali toga ima u daleko manjem postotku. Pa opet nosi od 4 do 6 bodova.

Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?


[quote="Atomised"]Ovdje me zbunjuje što su vremena obrade različita, mislim da na predavanjima nismo išli u detalje oko toga što treba raditi u takvoj situaciji... Sjećam se da je jedna (neoptimalna) mogućnost da se sve prilagodi najsporijoj operaciji, ali to mi se opet čini prejednostavnim. Nadalje, u knjizi ima primjer u kojem zauzeće jedinice nije jednako vremenu obrade, ali ovdje u tekstu zadatka ne pišu takvi detalji. Uglavnom, kako to rješavamo?[/quote]
Probaj si riješiti taj zadatak tako da ubrzavaš protočnu strukturu što više možeš. Uočiti ćeš da većinu vremena brzinu definria najsporiji dio, i da brži dolaze do izražaja tek na samom kraju (ali i oni i dalje ostaju na tempu najsporijeg među njima). Tako da je ušteda u vremenu zapravo vrlo mala, a uz kompliciranije računanje i (mislim) izvedbu. Tako da ih ja riješavam po principu da je ts = najsporiji segment.
Atomised (napisa):
Kako ovo? Ja bih pomnožio ta tri broja i izvadio treći korijen iz toga, ali čudno mi je da to nosi 6 bodova. Very Happy Postoji tu nešto čega nisam svjestan?

Nije jedini zadatak koji nosi dosta bodova za mali (ili nikakvi) rad. Sličan primjer su SRISC komande, koje imaju vrlo jednostavnu šemu i odgovor je u jednoj liniji. Eventualno dvije, ako se moraju dva hex broja zbrojiti, ali toga ima u daleko manjem postotku. Pa opet nosi od 4 do 6 bodova.

Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?


Atomised (napisa):
Ovdje me zbunjuje što su vremena obrade različita, mislim da na predavanjima nismo išli u detalje oko toga što treba raditi u takvoj situaciji... Sjećam se da je jedna (neoptimalna) mogućnost da se sve prilagodi najsporijoj operaciji, ali to mi se opet čini prejednostavnim. Nadalje, u knjizi ima primjer u kojem zauzeće jedinice nije jednako vremenu obrade, ali ovdje u tekstu zadatka ne pišu takvi detalji. Uglavnom, kako to rješavamo?

Probaj si riješiti taj zadatak tako da ubrzavaš protočnu strukturu što više možeš. Uočiti ćeš da većinu vremena brzinu definria najsporiji dio, i da brži dolaze do izražaja tek na samom kraju (ali i oni i dalje ostaju na tempu najsporijeg među njima). Tako da je ušteda u vremenu zapravo vrlo mala, a uz kompliciranije računanje i (mislim) izvedbu. Tako da ih ja riješavam po principu da je ts = najsporiji segment.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 16:03 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lucifer"]
Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?[/quote]

Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).

[quote="Lucifer"]
Probaj si riješiti taj zadatak tako da ubrzavaš protočnu strukturu što više možeš. Uočiti ćeš da većinu vremena brzinu definria najsporiji dio, i da brži dolaze do izražaja tek na samom kraju (ali i oni i dalje ostaju na tempu najsporijeg među njima). Tako da je ušteda u vremenu zapravo vrlo mala, a uz kompliciranije računanje i (mislim) izvedbu. Tako da ih ja riješavam po principu da je ts = najsporiji segment.[/quote]

Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.

Uglavnom, hvala na odgovoru. :D
Lucifer (napisa):

Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?


Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).

Lucifer (napisa):

Probaj si riješiti taj zadatak tako da ubrzavaš protočnu strukturu što više možeš. Uočiti ćeš da većinu vremena brzinu definria najsporiji dio, i da brži dolaze do izražaja tek na samom kraju (ali i oni i dalje ostaju na tempu najsporijeg među njima). Tako da je ušteda u vremenu zapravo vrlo mala, a uz kompliciranije računanje i (mislim) izvedbu. Tako da ih ja riješavam po principu da je ts = najsporiji segment.


Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.

Uglavnom, hvala na odgovoru. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
asem
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 01. 2008. (19:10:03)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 16:22 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"][quote="Lucifer"]
Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.
[/quote]

mozda pomogne...

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/rjesenje_1kz_2003_pa.pdf
[quote="Atomised"]
Lucifer (napisa):

Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.


mozda pomogne...

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/rjesenje_1kz_2003_pa.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:41 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"]Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).[/quote]
Mda. Zašto onda po tri zadatka iz asemblera? U pismenom. Sa svim dužnim poštovanjem, ali stvarno ne vidim logiku. Vjerojatno je to samo problem u meni, ali mi je to usporedivo s računanjem n-tih korijena ručno. Da, može se, ali pobogu zašto?

[quote="Atomised"]Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.[/quote]
Evo, kolegica je na to odgovorila bolje. Bio sam uvjeren da sam negdje vidio točno objašnjenje, no nisam se mogao sjetiti gdje.
Atomised (napisa):
Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).

Mda. Zašto onda po tri zadatka iz asemblera? U pismenom. Sa svim dužnim poštovanjem, ali stvarno ne vidim logiku. Vjerojatno je to samo problem u meni, ali mi je to usporedivo s računanjem n-tih korijena ručno. Da, može se, ali pobogu zašto?

Atomised (napisa):
Kužim, ali opet ne mogu biti siguran da treba tako rješavati. Trebalo bi biti precizirano u zadatku.

Evo, kolegica je na to odgovorila bolje. Bio sam uvjeren da sam negdje vidio točno objašnjenje, no nisam se mogao sjetiti gdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 17:17 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="asem"]
mozda pomogne...

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/rjesenje_1kz_2003_pa.pdf[/quote]

O da! Odlično, hvala.

[quote="Lucifer"]
Mda. Zašto onda po tri zadatka iz asemblera?
[/quote]

Zato da se pokrije veći dio obrađenog gradiva? Mislim, vježbe su 90% asembler. A zašto na papiru? Nije izvedivo drugačije, i sam asistent je rekao da bi bilo bolje da se to piše za kompom (ali nije moguće)...
Uglavnom, sad prestajem nagađati i bacam se na učenje. :)
asem (napisa):

mozda pomogne...

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/rjesenje_1kz_2003_pa.pdf


O da! Odlično, hvala.

Lucifer (napisa):

Mda. Zašto onda po tri zadatka iz asemblera?


Zato da se pokrije veći dio obrađenog gradiva? Mislim, vježbe su 90% asembler. A zašto na papiru? Nije izvedivo drugačije, i sam asistent je rekao da bi bilo bolje da se to piše za kompom (ali nije moguće)...
Uglavnom, sad prestajem nagađati i bacam se na učenje. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 17:40 sub, 7. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"]Zato da se pokrije veći dio obrađenog gradiva? Mislim, vježbe su 90% asembler. A zašto na papiru? Nije izvedivo drugačije, i sam asistent je rekao da bi bilo bolje da se to piše za kompom (ali nije moguće)...
Uglavnom, sad prestajem nagađati i bacam se na učenje. :)[/quote]
Ali to samo delegira pitanje. Zašto je onda 90% vježbi asembler? I ako već je 90% vježbi asembler, zašto je onda problem da bude 90% bodova iz problemskih iz asemblera. Jer, mislim, ispada da se održava nastava za koju ne postoje materijalni preduvjeti. Ekonomskom je zbog toga upitan upis studenata....

Ali, da, dobar savjet ovaj s učenjem. Dosta pauze, nazad za knjigu. :)
Atomised (napisa):
Zato da se pokrije veći dio obrađenog gradiva? Mislim, vježbe su 90% asembler. A zašto na papiru? Nije izvedivo drugačije, i sam asistent je rekao da bi bilo bolje da se to piše za kompom (ali nije moguće)...
Uglavnom, sad prestajem nagađati i bacam se na učenje. Smile

Ali to samo delegira pitanje. Zašto je onda 90% vježbi asembler? I ako već je 90% vježbi asembler, zašto je onda problem da bude 90% bodova iz problemskih iz asemblera. Jer, mislim, ispada da se održava nastava za koju ne postoje materijalni preduvjeti. Ekonomskom je zbog toga upitan upis studenata....

Ali, da, dobar savjet ovaj s učenjem. Dosta pauze, nazad za knjigu. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:32 ned, 8. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Problem sa 6. zadatkom popravnog kolokvija iz 2011.
[quote]Napišite funkciju koja danu vezanu listu 16-bitnih vrijednosti proširuje kvadratima svih njenih vrijednosti.[/quote]

S obzirom da kvadriranjem 16-bitne vrijednosti (općenito) dobijemo 32-bitne vrijednosti, postavlja se pitanje i problem. Prvo, trebamo li mi proširiti listu sa 16-bitnim vrijednostima, pa odbaciti pola kvadrata, ili s 32-bitnim vrijednostima? Ako trebamo proširiti s 32-bitnim vrijednostima, ima li smisla imati vezanu listu u kojoj su neki elementi 16-bitni, a neki 32-bitni?
Problem sa 6. zadatkom popravnog kolokvija iz 2011.
Citat:
Napišite funkciju koja danu vezanu listu 16-bitnih vrijednosti proširuje kvadratima svih njenih vrijednosti.


S obzirom da kvadriranjem 16-bitne vrijednosti (općenito) dobijemo 32-bitne vrijednosti, postavlja se pitanje i problem. Prvo, trebamo li mi proširiti listu sa 16-bitnim vrijednostima, pa odbaciti pola kvadrata, ili s 32-bitnim vrijednostima? Ako trebamo proširiti s 32-bitnim vrijednostima, ima li smisla imati vezanu listu u kojoj su neki elementi 16-bitni, a neki 32-bitni?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 12:41 ned, 8. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lucifer"]Problem sa 6. zadatkom popravnog kolokvija iz 2011.
[quote]Napišite funkciju koja danu vezanu listu 16-bitnih vrijednosti proširuje kvadratima svih njenih vrijednosti.[/quote]

S obzirom da kvadriranjem 16-bitne vrijednosti (općenito) dobijemo 32-bitne vrijednosti, postavlja se pitanje i problem. Prvo, trebamo li mi proširiti listu sa 16-bitnim vrijednostima, pa odbaciti pola kvadrata, ili s 32-bitnim vrijednostima? Ako trebamo proširiti s 32-bitnim vrijednostima, ima li smisla imati vezanu listu u kojoj su neki elementi 16-bitni, a neki 32-bitni?[/quote]

Mozete pretposatviti da ce i za kvadrate biti dovoljno 16 bita

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="Atomised"]
BTW (za asistenta), hoće ove godine biti dodatnih bodova u drugom kolokviju? :)[/quote]

Ne.

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="Atomised"][quote="Lucifer"]
Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?[/quote]

Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).

[/quote]

Logika ti je dobra
Lucifer (napisa):
Problem sa 6. zadatkom popravnog kolokvija iz 2011.
Citat:
Napišite funkciju koja danu vezanu listu 16-bitnih vrijednosti proširuje kvadratima svih njenih vrijednosti.


S obzirom da kvadriranjem 16-bitne vrijednosti (općenito) dobijemo 32-bitne vrijednosti, postavlja se pitanje i problem. Prvo, trebamo li mi proširiti listu sa 16-bitnim vrijednostima, pa odbaciti pola kvadrata, ili s 32-bitnim vrijednostima? Ako trebamo proširiti s 32-bitnim vrijednostima, ima li smisla imati vezanu listu u kojoj su neki elementi 16-bitni, a neki 32-bitni?


Mozete pretposatviti da ce i za kvadrate biti dovoljno 16 bita

Added after 1 minutes:

Atomised (napisa):

BTW (za asistenta), hoće ove godine biti dodatnih bodova u drugom kolokviju? Smile


Ne.

Added after 1 minutes:

Atomised (napisa):
Lucifer (napisa):

Veća mi je dubioza što programi u asembleru, koji su daleko kompliciraniji (i po strukturi i algoritmu i u mogućnosti greške) od vađenja geometrijske sredine, donose manje bodova od njih. Ono, logika iza toga?


Zato mi je i bilo čudno... Logika je možda ta da praktični nosi 20 bodova pa ne žele da prevelik postotak bodova otpada na asembler jer je velikom broju ljudi to teže (a prolaznost ionako nije visoka).



Logika ti je dobra



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lucifer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2003. (18:21:36)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:42 ned, 8. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]Mozete pretposatviti da ce i za kvadrate biti dovoljno 16 bita[/quote]
Odnosno zadane vrijednosti imaju najznačajniji bajt jednak 0 (format 00xx)?
GauSs_ (napisa):
Mozete pretposatviti da ce i za kvadrate biti dovoljno 16 bita

Odnosno zadane vrijednosti imaju najznačajniji bajt jednak 0 (format 00xx)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 4 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan