Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ispitivanje niza (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
diegobisbal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (21:00:22)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:42 pet, 2. 12. 2011    Naslov: Ispitivanje niza Citirajte i odgovorite

Ja sam malo zapela na jednom zadatku,uglavnom dat je niz i treba ispitati da li ima min,max,sup i inf.
x_n=cos nPi-((-1)^n)/n
ja sam nasla podniz x(2n) i x(2n-1)
ovaj sa parniim raste,a neparni opadaju.I ja sam dobila da oni nemaju min,ni max.Nasla sam tacke gomilanja {-1,1}
I sada ne znam za sup i inf,kako da to gledam.Da li zato sto parni rastu ka 1 je supx=1,a neparni kako opadaju ka -1,inf x=-1
Ako ima neko da mi to malo objasni,jer ne znam bas kakko se radi kada dokazemo da nema min i max.Unaprijed hvala ;)
Ja sam malo zapela na jednom zadatku,uglavnom dat je niz i treba ispitati da li ima min,max,sup i inf.
x_n=cos nPi-((-1)^n)/n
ja sam nasla podniz x(2n) i x(2n-1)
ovaj sa parniim raste,a neparni opadaju.I ja sam dobila da oni nemaju min,ni max.Nasla sam tacke gomilanja {-1,1}
I sada ne znam za sup i inf,kako da to gledam.Da li zato sto parni rastu ka 1 je supx=1,a neparni kako opadaju ka -1,inf x=-1
Ako ima neko da mi to malo objasni,jer ne znam bas kakko se radi kada dokazemo da nema min i max.Unaprijed hvala Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matkec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2010. (16:21:29)
Postovi: (8C)16
Sarma = la pohva - posuda
34 = 36 - 2

PostPostano: 13:37 sub, 3. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, limes kad su indexi parni je 1, a kad su neparni je -1. (Ilitiga {-1,1} su gomilišta.)

Uzmimo kad su indexi parni.
Primijeti da je taj podniz monoton i ograničen (članovi su manji od 1 i veći od 0). Tada, ako proučiš teorem 2.3. iz Guljaševe skripte, imaš pravo reći da je limes ovog podniza ujedno i supremum. Limes je dakako 1. Pošto su i neparni članovi manji od 1, taj broj je supremum cijelog skupa.
S neparnima ide analogno (u tom slučaju dobivaš infinum).

Inače, supremum možeš računati direktno iz definicije (1.11. u istoj skripti). Pogodi koji je broj L zapravo supremum, dokažeš da su svi članovi niza/skupa manji od njega, a onda za svaki [latex]\varepsilon>0[/latex] dokažeš da postoji neki član koji je veći od [latex]L-\varepsilon[/latex] (tj. dokažeš da niti jedan broj manji od L ne može biti supremum).
U ovom slučaju možda nije pametno ići na ovaj drugi način jer tako radiš sve što je već napravljeno u teoremu 2.3. Ako treba odrediti supremum skupa (a ne niza), onda bi trebalo zapravo ići ovako.
Dakle, limes kad su indexi parni je 1, a kad su neparni je -1. (Ilitiga {-1,1} su gomilišta.)

Uzmimo kad su indexi parni.
Primijeti da je taj podniz monoton i ograničen (članovi su manji od 1 i veći od 0). Tada, ako proučiš teorem 2.3. iz Guljaševe skripte, imaš pravo reći da je limes ovog podniza ujedno i supremum. Limes je dakako 1. Pošto su i neparni članovi manji od 1, taj broj je supremum cijelog skupa.
S neparnima ide analogno (u tom slučaju dobivaš infinum).

Inače, supremum možeš računati direktno iz definicije (1.11. u istoj skripti). Pogodi koji je broj L zapravo supremum, dokažeš da su svi članovi niza/skupa manji od njega, a onda za svaki dokažeš da postoji neki član koji je veći od (tj. dokažeš da niti jedan broj manji od L ne može biti supremum).
U ovom slučaju možda nije pametno ići na ovaj drugi način jer tako radiš sve što je već napravljeno u teoremu 2.3. Ako treba odrediti supremum skupa (a ne niza), onda bi trebalo zapravo ići ovako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan