Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Geometrijska vjerojatnost (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Matematicar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2011. (23:58:02)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:03 sub, 26. 11. 2011    Naslov: Geometrijska vjerojatnost Citirajte i odgovorite

Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak:
Biraju se dva broja x i y iz oblasti |x|< 3 i |y-2|< 3. Naci vjerojatnost da izabrani broj bude iz y<|x|!
Treba mi pod hitnooo!
Hvalaa
Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak:
Biraju se dva broja x i y iz oblasti |x|< 3 i |y-2|< 3. Naci vjerojatnost da izabrani broj bude iz y<|x|!
Treba mi pod hitnooo!
Hvalaa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stuey
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2006. (15:52:11)
Postovi: (A2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 41 - 2
Lokacija: Rijeka, Zg

PostPostano: 12:14 sub, 26. 11. 2011    Naslov: Re: Geometrijska vjerojatnost-zadatak.HITNOO Citirajte i odgovorite

[quote="Matematicar"]Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak:
Biraju se dva broja x i y iz oblasti |x|< 3 i |y-2|< 3. Naci vjerojatnost da izabrani broj bude iz y<|x|!
Treba mi pod hitnooo!
Hvalaa[/quote]

evo opisno kako bi to islo. znaci x smije biti iz intervala <-3,3>, a y iz intervala <-1,5>, tj. (x,y) iz pravokutnika <-3,3> x <-1,5> cija je povrsina 6*6=36

skiciraj si u koordinatnom sustavu taj pravokutnik i unutar njega skiciraj graf funkcije |x|. uvjet da je y<|x| zadovoljavaju sve tocke koje se nalaze ispod tog grafa, znaci pravokutnik <-3,3> x <-1,0> i ova dva trokuta lijevo i desno. povrsina cijelog tog dijela je povrsina ta dva trokuta + povrsina pravokutnika, odnosno 2*(3*3/2)+(6*1) = 9+6= 15.

dakle trazena vjerojatnost je 15/36, odnosno 5/12.
Matematicar (napisa):
Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak:
Biraju se dva broja x i y iz oblasti |x|< 3 i |y-2|< 3. Naci vjerojatnost da izabrani broj bude iz y<|x|!
Treba mi pod hitnooo!
Hvalaa


evo opisno kako bi to islo. znaci x smije biti iz intervala ←3,3>, a y iz intervala ←1,5>, tj. (x,y) iz pravokutnika ←3,3> x ←1,5> cija je povrsina 6*6=36

skiciraj si u koordinatnom sustavu taj pravokutnik i unutar njega skiciraj graf funkcije |x|. uvjet da je y<|x| zadovoljavaju sve tocke koje se nalaze ispod tog grafa, znaci pravokutnik ←3,3> x ←1,0> i ova dva trokuta lijevo i desno. povrsina cijelog tog dijela je povrsina ta dva trokuta + povrsina pravokutnika, odnosno 2*(3*3/2)+(6*1) = 9+6= 15.

dakle trazena vjerojatnost je 15/36, odnosno 5/12.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Matematicar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2011. (23:58:02)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:16 ned, 27. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jeste li vi sigurni da je to tako....
Da li je moguce da se u obzir sljedece:
ako je y<|x|
nacrtaju se 2 pravca i to:
y=-x i y=x.
pa kada uzmemo u obzir da je y<-x i da je y<x, tada presjek tih dviju oblasti je trougao sa tackama (-1,-1),(0,0) i (1,-1).
Kako taj trougao cine dva pravougla, povrsina je 2*(1*1/2)=1
Pa sada vjerojatnost je:
P(A)=1/36
Da li se moze ovako uraditi taj zadatak????
Jeste li vi sigurni da je to tako....
Da li je moguce da se u obzir sljedece:
ako je y<|x|
nacrtaju se 2 pravca i to:
y=-x i y=x.
pa kada uzmemo u obzir da je y<-x i da je y<x, tada presjek tih dviju oblasti je trougao sa tackama (-1,-1),(0,0) i (1,-1).
Kako taj trougao cine dva pravougla, povrsina je 2*(1*1/2)=1
Pa sada vjerojatnost je:
P(A)=1/36
Da li se moze ovako uraditi taj zadatak????


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stuey
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2006. (15:52:11)
Postovi: (A2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 41 - 2
Lokacija: Rijeka, Zg

PostPostano: 18:10 ned, 27. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Matematicar"]
pa kada uzmemo u obzir da je y<-x i da je y<x, tada [b]presjek[/b] tih dviju oblasti je trougao sa tackama (-1,-1),(0,0) i (1,-1).[/quote]

ne gledamo presjek nego uniju ta dva uvjeta. zato je trazeni lik onaj kojeg sam ranije opisao ;)

npr. tocka (-2,0) ne spada u trokut s vrhovima u (-1,-1), (0,0) i (1,-1), a zadovoljava uvjet y<|x| jer je 0<|-2|.
Matematicar (napisa):

pa kada uzmemo u obzir da je y←x i da je y<x, tada presjek tih dviju oblasti je trougao sa tackama (-1,-1),(0,0) i (1,-1).


ne gledamo presjek nego uniju ta dva uvjeta. zato je trazeni lik onaj kojeg sam ranije opisao Wink

npr. tocka (-2,0) ne spada u trokut s vrhovima u (-1,-1), (0,0) i (1,-1), a zadovoljava uvjet y<|x| jer je 0<|-2|.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan