Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1.kolokvij 2010 (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 22:50 sub, 7. 4. 2012    Naslov: 1.kolokvij 2010 Citirajte i odgovorite

moze objasnjenje zadatka 1 iz 2010, tj kako odrediti silu F...hvala
moze objasnjenje zadatka 1 iz 2010, tj kako odrediti silu F...hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:25 sub, 7. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas ovdje to pitanje - [url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17886[/url]. Ak ne skuzis, reci pa probam sutra navecer stavit postupak i skice.
Imas ovdje to pitanje - http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17886. Ak ne skuzis, reci pa probam sutra navecer stavit postupak i skice.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 9:47 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako nije problem voljela bih da mi bas objasnis jer ne razumijem
ako nije problem voljela bih da mi bas objasnis jer ne razumijem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 10:43 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa sam rastavis silu na ono sinx cosx i parametriziras kruznicu i integriras po formuli za rad !

al meni nije jasno kak odredit kutnu brzinu u tom zad??
Pa sam rastavis silu na ono sinx cosx i parametriziras kruznicu i integriras po formuli za rad !

al meni nije jasno kak odredit kutnu brzinu u tom zad??


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:25 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

maty321: Kao sto je gost napisao, uvijek gledas kako rastaviti silu preko koordinata, u ovom slucaju sila F je okomita na normalu od kuta fi, pa zato iz slicnosti trokuta dobis F ( sin(fi)*i - cos(fi)*j )


Kutna brzina se dobije iz:

A = kutna akceleracija
V = kutna brzina

mA = F
=> A = F/m => V = F/m*t + C, pa iz pocetnog uvjeta C = w0 =>
V(t) = F/m*t + w0 što je i logično

Lako se izgubiti u ovoj šumi formula pa se ne vidi očito:D
maty321: Kao sto je gost napisao, uvijek gledas kako rastaviti silu preko koordinata, u ovom slucaju sila F je okomita na normalu od kuta fi, pa zato iz slicnosti trokuta dobis F ( sin(fi)*i - cos(fi)*j )


Kutna brzina se dobije iz:

A = kutna akceleracija
V = kutna brzina

mA = F
=> A = F/m => V = F/m*t + C, pa iz pocetnog uvjeta C = w0 =>
V(t) = F/m*t + w0 što je i logično

Lako se izgubiti u ovoj šumi formula pa se ne vidi očito:D


[Vrh]
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 17:17 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

vjerujem da je vama to sve jasno i ocito se vidi ali meni nije i zato pitam, pa ak nebi bio problem neka slicica ili slicno jer ja nevidim te slicne trokute..hvala
vjerujem da je vama to sve jasno i ocito se vidi ali meni nije i zato pitam, pa ak nebi bio problem neka slicica ili slicno jer ja nevidim te slicne trokute..hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:53 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li zna tko da li smijemo koristiti kakve formule?
Da li zna tko da li smijemo koristiti kakve formule?


[Vrh]
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 20:14 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Da li zna tko da li smijemo koristiti kakve formule?[/quote]

Na vježbama (zadnje ili predzadnje) je asistent rekao da smijemo imati jedan A4 papir sa formulama, koliko sam ja shvatio, slična priča kao i na ODJ-u.
Anonymous (napisa):
Da li zna tko da li smijemo koristiti kakve formule?


Na vježbama (zadnje ili predzadnje) je asistent rekao da smijemo imati jedan A4 papir sa formulama, koliko sam ja shvatio, slična priča kao i na ODJ-u.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 21:37 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]maty321: Kao sto je gost napisao, uvijek gledas kako rastaviti silu preko koordinata, u ovom slucaju sila F je okomita na normalu od kuta fi, pa zato iz slicnosti trokuta dobis F ( sin(fi)*i - cos(fi)*j )
[/qoute]

Uz napomenu da moras uzeti u obzir sve sile koje djeluju:
1) tezinu (m*g) u negativnom smjeru vertikale
2) silu F
3) silu u opruzi Fop u smjeru suprotnom od F
4) inerciju (m*a) u smjeru suprotnom od smjera ubrzanja tijela

[quote="Anonymous"]
Kutna brzina se dobije iz:

A = kutna akceleracija
V = kutna brzina

mA = F
=> A = F/m => V = F/m*t + C, pa iz pocetnog uvjeta C = w0 =>
V(t) = F/m*t + w0 što je i logično

Lako se izgubiti u ovoj šumi formula pa se ne vidi očito:D[/quote]

S tim da je F=A*r*m jer je akceleracija jednaka umnosku kutne akceleracije i radijusa (lako mozes provjeriti preko mjernih jedinica).

Rad sile je onda umnozak sile i prijedjenog puta (kruzni luk).
Mozes ga napraviti kao W=\int\limits_0^\phi F*r*d\phi, ako se dobro sjecam.
[quote="Anonymous"]maty321: Kao sto je gost napisao, uvijek gledas kako rastaviti silu preko koordinata, u ovom slucaju sila F je okomita na normalu od kuta fi, pa zato iz slicnosti trokuta dobis F ( sin(fi)*i - cos(fi)*j )
[/qoute]

Uz napomenu da moras uzeti u obzir sve sile koje djeluju:
1) tezinu (m*g) u negativnom smjeru vertikale
2) silu F
3) silu u opruzi Fop u smjeru suprotnom od F
4) inerciju (m*a) u smjeru suprotnom od smjera ubrzanja tijela

Anonymous (napisa):

Kutna brzina se dobije iz:

A = kutna akceleracija
V = kutna brzina

mA = F
⇒ A = F/m ⇒ V = F/m*t + C, pa iz pocetnog uvjeta C = w0 ⇒
V(t) = F/m*t + w0 što je i logično

Lako se izgubiti u ovoj šumi formula pa se ne vidi očito:D


S tim da je F=A*r*m jer je akceleracija jednaka umnosku kutne akceleracije i radijusa (lako mozes provjeriti preko mjernih jedinica).

Rad sile je onda umnozak sile i prijedjenog puta (kruzni luk).
Mozes ga napraviti kao W=\int\limits_0^\phi F*r*d\phi, ako se dobro sjecam.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 22:53 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze neko rec samo kako glasi jednadzba u ovom prvom zadatku?sta je s ovom silom otpora?nju samo ubacim u formulu za gibanje ili se ona ponisti s necim?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol1_0809.pdf
moze neko rec samo kako glasi jednadzba u ovom prvom zadatku?sta je s ovom silom otpora?nju samo ubacim u formulu za gibanje ili se ona ponisti s necim?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol1_0809.pdf


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:07 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, imas sile:
1) tezina (m*g) u negativnom smjeru vertikale
2) trenje (mi*F_N), gdje je F_N komponenta tezine okomita na povrsinu; u smjeru suprotnom od smjera gibanja (paralelno s kosinom)
3) silu otpora, u smjeru suprotnom od msjera gibanja (znaci, isto kao trenje)

Dalje je klasika - jednadzbe ravnoteze, osnovne kinematicke jednadzbe (ds/dt=v, dv/dt=a) i Newtonove jednadzbe (konkretno, F=m*a).
Na kraju dobijes da ti samo tezina ubrzava tijelu niz kosinu a trenje i otpor zraka se tome suprotstavljaju (s obzirom da je ovo 'opci slucaj', tj. masa nije definirana nego je samo receno da je 'm', idemo od pretpostavke da trenje nije dovoljno da sprijeci gibanje tijela).
Dakle, imas sile:
1) tezina (m*g) u negativnom smjeru vertikale
2) trenje (mi*F_N), gdje je F_N komponenta tezine okomita na povrsinu; u smjeru suprotnom od smjera gibanja (paralelno s kosinom)
3) silu otpora, u smjeru suprotnom od msjera gibanja (znaci, isto kao trenje)

Dalje je klasika - jednadzbe ravnoteze, osnovne kinematicke jednadzbe (ds/dt=v, dv/dt=a) i Newtonove jednadzbe (konkretno, F=m*a).
Na kraju dobijes da ti samo tezina ubrzava tijelu niz kosinu a trenje i otpor zraka se tome suprotstavljaju (s obzirom da je ovo 'opci slucaj', tj. masa nije definirana nego je samo receno da je 'm', idemo od pretpostavke da trenje nije dovoljno da sprijeci gibanje tijela).



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 23:51 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a ja sam na kraju dobila neku "ruznu" jedn.gibanja..
ugl.napisala sam ma=Fg+Ftr+R+Fot

i kad to raspisem dobijem mx''=mgsin30-(mi)mgcos30-alfa(x')

jel to ok?
i naravno onda dalje rjesavam ovu dif.jed
a ja sam na kraju dobila neku "ruznu" jedn.gibanja..
ugl.napisala sam ma=Fg+Ftr+R+Fot

i kad to raspisem dobijem mx''=mgsin30-(mi)mgcos30-alfa(x')

jel to ok?
i naravno onda dalje rjesavam ovu dif.jed


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:59 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cini mi se da je. Dok god vodis racuna da je x'' poopceni pomak u smjeru gibanja a ne u smjeru osi x (cisto da ne bi bilo zabune zbog oznaka).

E da, i na onom popisu sila mi fali i inercija al vidim da ju imas (m*a).


Inace, ako je netko u prilici, moj savjet je da si za ova zadatke nabavite podloge za vjezbe (moze i knjige ak ste nadobudni) iz Mehanike 1 i Mehanike 2 te knjigu Mehanika 3 (Pustaic, Tonkovic, Wolf) na FSBu. Podloge imate u kopiraoni u podrumu a knjigu u skriptarnici (il nadjete dobru dusu od studenta koja ce vam dat da si skopirate potrebne dijelove). Bitno bu vam lakse skuzit gradivo.
Cini mi se da je. Dok god vodis racuna da je x'' poopceni pomak u smjeru gibanja a ne u smjeru osi x (cisto da ne bi bilo zabune zbog oznaka).

E da, i na onom popisu sila mi fali i inercija al vidim da ju imas (m*a).


Inace, ako je netko u prilici, moj savjet je da si za ova zadatke nabavite podloge za vjezbe (moze i knjige ak ste nadobudni) iz Mehanike 1 i Mehanike 2 te knjigu Mehanika 3 (Pustaic, Tonkovic, Wolf) na FSBu. Podloge imate u kopiraoni u podrumu a knjigu u skriptarnici (il nadjete dobru dusu od studenta koja ce vam dat da si skopirate potrebne dijelove). Bitno bu vam lakse skuzit gradivo.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 0:14 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a ovaj drugi zad.iz 2008.(nece da mi ga otvori na laptopu pa ne mogu stavit link :( ,ali ako treba napisem ga)

parametrizirala sam elipsu i dobila r(t)=(2cost,1/2sint)
i sad kako da odredim silu F?
imam neku ideju,ali nisam sigurna pa ako netko zna :D
a ovaj drugi zad.iz 2008.(nece da mi ga otvori na laptopu pa ne mogu stavit link Sad ,ali ako treba napisem ga)

parametrizirala sam elipsu i dobila r(t)=(2cost,1/2sint)
i sad kako da odredim silu F?
imam neku ideju,ali nisam sigurna pa ako netko zna Very Happy


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 0:36 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao sto kaze zadatak, iznos sile u nekoj tocki je umnozak apcise i ordinate te tocke. Opcenito vrijedi da je W=F*s*cos(alfa), gdje je 's' put na kojem djeluje sila a 'alfa' kut izmedju sile i puta. Probaj to mozda nekak iskoristit. Znas da iz derivacije jednadzbe elipse i derivacije pravca sile mozes dobiti njihove kuteve nagiba pa preko toga 'alfa' al mi se to cini kao kompliciranje (kod nas nis cudno al sumnjam da i vas tak mustraju). Mozda se sjetim neceg boljeg ujutro kad ne bum ovak krepan. Vodi racuna o tome da bu ti rad vjerojatno ispao negativan jer je za x>0 i x<0 smjer sile pozitivan (tj. kad bi uzeli komponete, bile bi vece od 0; to vidis i prema tome da je nagib pravca uvijek izmedju 0 i 90 stupnjeva) a put ide u pozitivnom smjeru, dakle, suprotno od smjera sile. Za x=0 je i W=0 jer je pravac sile vertikalan a tangenta na elipsu horizontalna (tj. sila je okomita na put) pa je 'alfa' 90 stupnjeva, tj. cos(alfa)=0 ali ovo je vise informativno.
Kao sto kaze zadatak, iznos sile u nekoj tocki je umnozak apcise i ordinate te tocke. Opcenito vrijedi da je W=F*s*cos(alfa), gdje je 's' put na kojem djeluje sila a 'alfa' kut izmedju sile i puta. Probaj to mozda nekak iskoristit. Znas da iz derivacije jednadzbe elipse i derivacije pravca sile mozes dobiti njihove kuteve nagiba pa preko toga 'alfa' al mi se to cini kao kompliciranje (kod nas nis cudno al sumnjam da i vas tak mustraju). Mozda se sjetim neceg boljeg ujutro kad ne bum ovak krepan. Vodi racuna o tome da bu ti rad vjerojatno ispao negativan jer je za x>0 i x<0 smjer sile pozitivan (tj. kad bi uzeli komponete, bile bi vece od 0; to vidis i prema tome da je nagib pravca uvijek izmedju 0 i 90 stupnjeva) a put ide u pozitivnom smjeru, dakle, suprotno od smjera sile. Za x=0 je i W=0 jer je pravac sile vertikalan a tangenta na elipsu horizontalna (tj. sila je okomita na put) pa je 'alfa' 90 stupnjeva, tj. cos(alfa)=0 ali ovo je vise informativno.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 8:41 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]a ovaj drugi zad.iz 2008.(nece da mi ga otvori na laptopu pa ne mogu stavit link :( ,ali ako treba napisem ga)

parametrizirala sam elipsu i dobila r(t)=(2cost,1/2sint)
i sad kako da odredim silu F?
imam neku ideju,ali nisam sigurna pa ako netko zna :D[/quote]

Ovako, preko zadanog pravca odredis kolki ti je kut alfa , ne sjecam se sad kolko sam dobila. onda samo silu rastavis na komponente, a vrijednost sile ce ti biti 2cost*1sint, te uvrstis u formulu za rad !
Anonymous (napisa):
a ovaj drugi zad.iz 2008.(nece da mi ga otvori na laptopu pa ne mogu stavit link Sad ,ali ako treba napisem ga)

parametrizirala sam elipsu i dobila r(t)=(2cost,1/2sint)
i sad kako da odredim silu F?
imam neku ideju,ali nisam sigurna pa ako netko zna Very Happy


Ovako, preko zadanog pravca odredis kolki ti je kut alfa , ne sjecam se sad kolko sam dobila. onda samo silu rastavis na komponente, a vrijednost sile ce ti biti 2cost*1sint, te uvrstis u formulu za rad !


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 10:08 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iz zadanog pravca dobijes kut alfa ali on je kut nagiba pravca. Za rad moras znati kut izmedju puta i sile (za koji bi reko da nije jednak alfi jer imas elipsu pa se kut pod kojim se nalazi put, tj. nagib tangente na elipsu u tocki, mijenja kako ides po elipsi, a mijenja se nagib pravca sile).
Iz zadanog pravca dobijes kut alfa ali on je kut nagiba pravca. Za rad moras znati kut izmedju puta i sile (za koji bi reko da nije jednak alfi jer imas elipsu pa se kut pod kojim se nalazi put, tj. nagib tangente na elipsu u tocki, mijenja kako ides po elipsi, a mijenja se nagib pravca sile).



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 12:19 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemam niti jedan zadatak u proslogodisnjoj biljeznici sa sljedecim pa bi molio za objasnjenje:
Kod lagrangeovih jednadzba, ako su nam 2 mase povezane oprugom,kako sile racunamo?

Konkretno recimo da se m1 i m2 mogu gibati samo po pravcu x, i povezane su oprugom krutosti k i duljine d, samo stavimo da je F=(kd,-kd)?
Nemam niti jedan zadatak u proslogodisnjoj biljeznici sa sljedecim pa bi molio za objasnjenje:
Kod lagrangeovih jednadzba, ako su nam 2 mase povezane oprugom,kako sile racunamo?

Konkretno recimo da se m1 i m2 mogu gibati samo po pravcu x, i povezane su oprugom krutosti k i duljine d, samo stavimo da je F=(kd,-kd)?


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 13:24 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretposatvis pomake mase 1 i mase 2. Uzmimo da se gibaju u istom smjeru u iznosima x_1 i x_2. Onda je sila u opruzi po iznosu jednaka F=k(x_2-x_1). Naravno, ako zadatak dozvoljava, mozes rec da je jedan od pomaka jednak 0 pa ti je sila u opruzi po iznosu jednaka F=k*x al u pravilu je bolje uzet da imas oba pomaka jer se Lagrange u pravilu koristi za vibracije pa je sigurnije uzet u obzir mogucnost pomaka obje mase (naravno, ako ne pise eksplicite da se ne mice).
Pretposatvis pomake mase 1 i mase 2. Uzmimo da se gibaju u istom smjeru u iznosima x_1 i x_2. Onda je sila u opruzi po iznosu jednaka F=k(x_2-x_1). Naravno, ako zadatak dozvoljava, mozes rec da je jedan od pomaka jednak 0 pa ti je sila u opruzi po iznosu jednaka F=k*x al u pravilu je bolje uzet da imas oba pomaka jer se Lagrange u pravilu koristi za vibracije pa je sigurnije uzet u obzir mogucnost pomaka obje mase (naravno, ako ne pise eksplicite da se ne mice).



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan