Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

matrica Weingartenovog preslikavanja (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
anatomik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 05. 2012. (10:32:11)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 10:47 čet, 3. 5. 2012    Naslov: matrica Weingartenovog preslikavanja Citirajte i odgovorite

Koje su dimenzije matrice Weingartenovog preslikavanja? Ono ide sa tangencijalnog prostora n-plohe u isti, no sve se događa u (n+1)- prostoru u kojem ona obitava. Početni prostor je razapet sa n vektora, no koordinate njihovih slika u (n+1) prostoru imaju (n+1) koordinata. Da li to onda znači da matrica ima n stupaca i (n+1) redaka, ako je tako kako je onda moguće da se definira njena determinanta (Gaussova zakrivljenost)?
Koje su dimenzije matrice Weingartenovog preslikavanja? Ono ide sa tangencijalnog prostora n-plohe u isti, no sve se događa u (n+1)- prostoru u kojem ona obitava. Početni prostor je razapet sa n vektora, no koordinate njihovih slika u (n+1) prostoru imaju (n+1) koordinata. Da li to onda znači da matrica ima n stupaca i (n+1) redaka, ako je tako kako je onda moguće da se definira njena determinanta (Gaussova zakrivljenost)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:42 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Diferencijalna geometrija nije moje podrucje, ali cini mi se da je [url=http://www.math.ucla.edu/~micheli/120b.1.10s/LECTURES/Math120B_Lecture_03.pdf]ovdje[/url] lijepo objasnjeno. Prema onome sto tu pise, matrica je kvadratna.

Link je pokupljen s "lecture notes" [url=http://www.math.ucla.edu/~micheli/120b.1.10s/]ovdje[/url].
Diferencijalna geometrija nije moje podrucje, ali cini mi se da je ovdje lijepo objasnjeno. Prema onome sto tu pise, matrica je kvadratna.

Link je pokupljen s "lecture notes" ovdje.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anatomik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 05. 2012. (10:32:11)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 12:07 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala što si prosurfao, ja na žalost ne mogu otvorit link, javlja mi se neka greška.

i ja pretpostavljam da je kvadratna s obziroma da joj definiraju determinantu samo mi nije jasno kako :(
hvala što si prosurfao, ja na žalost ne mogu otvorit link, javlja mi se neka greška.

i ja pretpostavljam da je kvadratna s obziroma da joj definiraju determinantu samo mi nije jasno kako Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:58 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda ti pomogne [url=https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:aWU6C5nNu9sJ:www.math.ucla.edu/~micheli/120b.1.10s/LECTURES/Math120B_Lecture_03.pdf+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESgmrclpOVRKtXkk5I49I2Yie9p5fjKVHQan4o1YRRP7Agp9hVb_TfYlovR1bUG0-LfZoo8uafCyCaXaYT9NPt3W_WJPNLgHJd8hnEPEU86ixaJb_4exvqN-Y7BqPT2XZQjfZ_q3&sig=AHIEtbQqUlh4aq1oWDpqKCfDiyZAELNW-Q]QuickView[/url] od Googlea. Vidim da je osnova nekakva matrica skalarnih produkata vektora koji ovise o normali i tangentama (a matrica skalarnih produkata je, ocito, uvijek kvadratna). Ponesto objasnjenja se nalazi i u prethodnom predavanu ([url=http://www.math.ucla.edu/~micheli/120b.1.10s/LECTURES/Math120B_Lecture_02.pdf]PDF[/url], [url=https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:G8cyIHCMIyYJ:www.math.ucla.edu/~micheli/120b.1.10s/LECTURES/Math120B_Lecture_02.pdf+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESh0PtAYxDY3cHWL9t9rMCEJbvYhWpoVotbxGCsCgQQKDVi5ad16XIyWbkqdhGmsUVpq61KZHkkUCWVjzS8t5xhR-4hs7SnXP5SrYb98UkngwFmXZEfAt6cu6pL73eY3JuGAH9LW&sig=AHIEtbSf1coiTvkXJpF2lHfAZnhwUkOQCw]QuickView[/url]), gdje su definirane oznake.
Mozda ti pomogne QuickView od Googlea. Vidim da je osnova nekakva matrica skalarnih produkata vektora koji ovise o normali i tangentama (a matrica skalarnih produkata je, ocito, uvijek kvadratna). Ponesto objasnjenja se nalazi i u prethodnom predavanu (PDF, QuickView), gdje su definirane oznake.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 16:43 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sam si rekao da je to preslikavanje zapravo definirano na tangencijalnom prostoru koji je n-dimenzionalni vekt. potprostor od R^(n+1) i slika mu je opet u njemu što znači da to preslikavanje možeš shvatiti kao operator na tom potprostoru pa je onda dobro definirana i determinanta tog operatora. Ona se dobiva tako da fiksiraš bilo koju bazu {e1,...en} tvog tangencijalnog prostora i onda u matricu stavljaš koeficijente tog operatora u toj bazi kao na LA1 i LA2. Dobit ces nxn matricu cija determinanta je Gaussova zakrivljenost.
Sam si rekao da je to preslikavanje zapravo definirano na tangencijalnom prostoru koji je n-dimenzionalni vekt. potprostor od R^(n+1) i slika mu je opet u njemu što znači da to preslikavanje možeš shvatiti kao operator na tom potprostoru pa je onda dobro definirana i determinanta tog operatora. Ona se dobiva tako da fiksiraš bilo koju bazu {e1,...en} tvog tangencijalnog prostora i onda u matricu stavljaš koeficijente tog operatora u toj bazi kao na LA1 i LA2. Dobit ces nxn matricu cija determinanta je Gaussova zakrivljenost.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anatomik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 05. 2012. (10:32:11)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 18:00 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

šta da radim kad mi dođe zadatak da na nekoj bazi od n vektora tangencijalnog prostora (koji svi imaju n+1 koordinata) računam njihove slike po Weingartenovom preslikavanju gdje ću dobit vektore sa (n+1) koordinata pa onda da računam determinantu matrice preslikavanja?
šta da radim kad mi dođe zadatak da na nekoj bazi od n vektora tangencijalnog prostora (koji svi imaju n+1 koordinata) računam njihove slike po Weingartenovom preslikavanju gdje ću dobit vektore sa (n+1) koordinata pa onda da računam determinantu matrice preslikavanja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 19:01 čet, 3. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jao, jao :( . Mislim da tebi šteka gradivo LA1 i LA2. Mogu vektori imat i 100 koordinata ako hoće, a da su i dalje iz npr. 4-dimenzionalnog vektorskog (pot)prostora. Nema druge nego da pišem kuharicu.

Dakle ovih n vektora baze tangencijalnog prostora zovem {e1,...,en} (i da, svaki od njih, kako ti voliš naglašavati, ima n+1 koordinata). Pogledaš njihove slike po preslikavanju We1,... Wen (i da, i oni imaju n+1 koordinata). Oni su opet iz tang. prostora pa se mogu raspisati u bazi. Dakle
[tex]We_j=a_{1,j}e_1+\dots+a_{n,j}e_n[/tex].
Sada je ono sto ti želiš determinanta matrice [tex][a_{i,j}][/tex] koja je reda nxn.
Jao, jao Sad . Mislim da tebi šteka gradivo LA1 i LA2. Mogu vektori imat i 100 koordinata ako hoće, a da su i dalje iz npr. 4-dimenzionalnog vektorskog (pot)prostora. Nema druge nego da pišem kuharicu.

Dakle ovih n vektora baze tangencijalnog prostora zovem {e1,...,en} (i da, svaki od njih, kako ti voliš naglašavati, ima n+1 koordinata). Pogledaš njihove slike po preslikavanju We1,... Wen (i da, i oni imaju n+1 koordinata). Oni su opet iz tang. prostora pa se mogu raspisati u bazi. Dakle
[tex]We_j=a_{1,j}e_1+\dots+a_{n,j}e_n[/tex].
Sada je ono sto ti želiš determinanta matrice [tex][a_{i,j}][/tex] koja je reda nxn.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan