Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

teorija (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 14:53 sub, 22. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

odrediti razliku između sljedećih matematičkih objekata df,df(Po),df(Po)(H),ako je [latex]f:$R^3 \rightarrow R^2$[/latex] diferencijabilna funkcija na [latex]$R^2$ , $P_0\in R^3$ i $H\in R^3$.
[/latex]
P.S.vazno je napisati gdje svatko od njih "živi"
Neznam što bih ovdje stavila,pa ako netko ima ideju..

[size=9][color=#999999]Added after 12 minutes:[/color][/size]

na praznini ispod potencija treba biti R,neće da mi prihvati latex kod pa se ne vidi....
odrediti razliku između sljedećih matematičkih objekata df,df(Po),df(Po)(H),ako je diferencijabilna funkcija na
P.S.vazno je napisati gdje svatko od njih "živi"
Neznam što bih ovdje stavila,pa ako netko ima ideju..

Added after 12 minutes:

na praznini ispod potencija treba biti R,neće da mi prihvati latex kod pa se ne vidi....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 20:32 sub, 22. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex]df : \mathbb{R}^3 \rightarrow L(\mathbb{R}^3, \mathbb{R}^2)[/tex]

[tex]df(P_0) : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2[/tex] je linearni operator koji predstavlja diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P_0[/tex] te zadovoljava:

[tex]\displaystyle \lim_{H \rightarrow 0} \frac{ \| f(P_0+H)-f(P_0)-df(P_0)(H) \| }{ \| H \| }=0[/tex]

Pošto je riječ o linearnom operatoru iz [tex]3[/tex]-dimenzionalnog u [tex]2[/tex]-dimenzionalni vektorski prostor, on ima i svoj prikaz preko matrice veličine [tex]2 \times 3[/tex]. Ta se matrica naziva Jacobijeva matrica i zapravo je to naš poznati prikaz diferencijala funkcije više varijabli (ili barem ono na što ćemo prvo pomisliti). I da budem skroz precizan, zapis matrice je u paru kanonskih baza od [tex]\mathbb{R}^3[/tex] i [tex]\mathbb{R}^2[/tex], što je, naravno, [tex]\left\{ (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) \right\}[/tex] te [tex]\left\{ (1,0), (0,1) \right\}[/tex]. Dakle, [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex]
[tex]df(P_0)(H)[/tex] je vrijednost linearnog operatora [tex]df(P_0)[/tex] u točki [tex]H[/tex]. Naravno, [tex]df(P_0)(H) \in \mathbb{R}^2[/tex].


Za općeniti prikaz svega navedenog:
Recimo da je [tex]f(x,y,z)=(f_1(x,y,z),f_2(x,y,z))[/tex].
Tada je:

[tex]df(x,y,z)=\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

za [tex](x,y,z) \in \mathbb{R}^3[/tex].

Stoga za [tex]P_0=(P_x,P_y,P_z)[/tex] slijedi:

[tex]df(P_0)=\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

I za [tex]H=(H_x,H_y,H_z)[/tex] slijedi:

[tex]df(P_0)(H)=(
H_x \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z },
H_x \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z })[/tex]

Ova vrijednost je slična onoj nastala matričnim množenjem vrijednosti i diferencijala:

[tex]\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
H_x \\
H_y \\
H_z \\
\end{bmatrix} = \begin{bmatrix}
H_x \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
H_x \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

A da pokažem da ni ovo nije grozomorno kako izgleda, dat ću i jedan primjer. :)

[tex]f(x,y,z)=(x+y^2+z^3, ze^x+\sin{y}-1)[/tex]

Tada je, po redoslijedu:

[tex]df(x,y,z) = \begin{bmatrix}
1 & 2y & 3z^2 \\
ze^x & \cos{y} & e^x \\
\end{bmatrix}[/tex]

Za [tex]P_0=(1,\frac{\pi}{6},3)[/tex] je:

[tex]df(0,\frac{\pi}{6},3) = \begin{bmatrix}
1 & \frac{\pi}{3} & 27 \\
3e & \frac{1}{2} & e \\
\end{bmatrix}[/tex]

I, konačno, za [tex]H=(-1,0,1)[/tex] slijedi:

[tex]df(0,\frac{\pi}{6},3)(-1,0,1) = (1 \cdot (-1) + \frac{\pi}{3} \cdot 0 + 27 \cdot 1, 3e \cdot (-1) + \frac{1}{2} \cdot 0 + e \cdot 1) = (26, -2e)[/tex]

Toliko ću napisati za sada. Pitaj dalje ako nisam sasvim potkrijepio što se traži od tebe i što ti nije jasno.
Ovo je inače jako dobro pitanje i, ne prouče li se temeljito definicije, lako je pogubiti se (znam jer sam prošao to... :oops:). Dakle, za teoriju i dokaze dobro pripaziti je li riječ o linearnom operatoru, matrici ili čak i vektoru (kada je funkcija koju promatramo realna i skalarna, to jest kodomena joj je [tex]\mathbb{R}[/tex], matrica diferencijala ima samo jedan redak pa se promatra kao vektor - često nazvan i gradijent). Što se tiče zadataka, u principu samo deriviraš po određenoj varijabli što ti je poznato iz analize funkcija jedne varijable. :)

Za još detalja promotri [tex]11.[/tex] poglavlje skripte s predavanja. Ako kojim slučajem ne znaš za skriptu (nisam siguran pošto postavljaš pitanja koja će se tek za koji mjesec obraditi na našem faksu u sklopu ovog kolegija :P), evo i linka na to poglavlje skripte: [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/p_o11.pdf]LINK[/url]

P. S. Još moram nadopisati ovo prvo i provjeriti ako opet nisam nešto pogriješio. Ako ti je žurba, zasad pišem samo ovo.
[tex]df : \mathbb{R}^3 \rightarrow L(\mathbb{R}^3, \mathbb{R}^2)[/tex]

[tex]df(P_0) : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2[/tex] je linearni operator koji predstavlja diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P_0[/tex] te zadovoljava:

[tex]\displaystyle \lim_{H \rightarrow 0} \frac{ \| f(P_0+H)-f(P_0)-df(P_0)(H) \| }{ \| H \| }=0[/tex]

Pošto je riječ o linearnom operatoru iz [tex]3[/tex]-dimenzionalnog u [tex]2[/tex]-dimenzionalni vektorski prostor, on ima i svoj prikaz preko matrice veličine [tex]2 \times 3[/tex]. Ta se matrica naziva Jacobijeva matrica i zapravo je to naš poznati prikaz diferencijala funkcije više varijabli (ili barem ono na što ćemo prvo pomisliti). I da budem skroz precizan, zapis matrice je u paru kanonskih baza od [tex]\mathbb{R}^3[/tex] i [tex]\mathbb{R}^2[/tex], što je, naravno, [tex]\left\{ (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) \right\}[/tex] te [tex]\left\{ (1,0), (0,1) \right\}[/tex]. Dakle, [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex]
[tex]df(P_0)(H)[/tex] je vrijednost linearnog operatora [tex]df(P_0)[/tex] u točki [tex]H[/tex]. Naravno, [tex]df(P_0)(H) \in \mathbb{R}^2[/tex].


Za općeniti prikaz svega navedenog:
Recimo da je [tex]f(x,y,z)=(f_1(x,y,z),f_2(x,y,z))[/tex].
Tada je:

[tex]df(x,y,z)=\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(x,y,z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(x,y,z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

za [tex](x,y,z) \in \mathbb{R}^3[/tex].

Stoga za [tex]P_0=(P_x,P_y,P_z)[/tex] slijedi:

[tex]df(P_0)=\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

I za [tex]H=(H_x,H_y,H_z)[/tex] slijedi:

[tex]df(P_0)(H)=(
H_x \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z },
H_x \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z })[/tex]

Ova vrijednost je slična onoj nastala matričnim množenjem vrijednosti i diferencijala:

[tex]\begin{bmatrix}
\frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } & \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
H_x \\
H_y \\
H_z \\
\end{bmatrix} = \begin{bmatrix}
H_x \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_1(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
H_x \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial x } + H_y \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial y } + H_z \frac{ \partial f_2(P_x,P_y,P_z) }{ \partial z } \\
\end{bmatrix}[/tex]

A da pokažem da ni ovo nije grozomorno kako izgleda, dat ću i jedan primjer. Smile

[tex]f(x,y,z)=(x+y^2+z^3, ze^x+\sin{y}-1)[/tex]

Tada je, po redoslijedu:

[tex]df(x,y,z) = \begin{bmatrix}
1 & 2y & 3z^2 \\
ze^x & \cos{y} & e^x \\
\end{bmatrix}[/tex]

Za [tex]P_0=(1,\frac{\pi}{6},3)[/tex] je:

[tex]df(0,\frac{\pi}{6},3) = \begin{bmatrix}
1 & \frac{\pi}{3} & 27 \\
3e & \frac{1}{2} & e \\
\end{bmatrix}[/tex]

I, konačno, za [tex]H=(-1,0,1)[/tex] slijedi:

[tex]df(0,\frac{\pi}{6},3)(-1,0,1) = (1 \cdot (-1) + \frac{\pi}{3} \cdot 0 + 27 \cdot 1, 3e \cdot (-1) + \frac{1}{2} \cdot 0 + e \cdot 1) = (26, -2e)[/tex]

Toliko ću napisati za sada. Pitaj dalje ako nisam sasvim potkrijepio što se traži od tebe i što ti nije jasno.
Ovo je inače jako dobro pitanje i, ne prouče li se temeljito definicije, lako je pogubiti se (znam jer sam prošao to... Embarassed). Dakle, za teoriju i dokaze dobro pripaziti je li riječ o linearnom operatoru, matrici ili čak i vektoru (kada je funkcija koju promatramo realna i skalarna, to jest kodomena joj je [tex]\mathbb{R}[/tex], matrica diferencijala ima samo jedan redak pa se promatra kao vektor - često nazvan i gradijent). Što se tiče zadataka, u principu samo deriviraš po određenoj varijabli što ti je poznato iz analize funkcija jedne varijable. Smile

Za još detalja promotri [tex]11.[/tex] poglavlje skripte s predavanja. Ako kojim slučajem ne znaš za skriptu (nisam siguran pošto postavljaš pitanja koja će se tek za koji mjesec obraditi na našem faksu u sklopu ovog kolegija Razz), evo i linka na to poglavlje skripte: LINK

P. S. Još moram nadopisati ovo prvo i provjeriti ako opet nisam nešto pogriješio. Ako ti je žurba, zasad pišem samo ovo.




Zadnja promjena: Phoenix; 7:02 ned, 23. 9. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:55 sub, 22. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"][tex]df : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2[/tex] je linearni operator koji za svaku točku [tex]c \in \mathbb{R}^3[/tex] zadovoljava:
[tex]\displaystyle \lim_{x \rightarrow c} \frac{ \| f(x)-f(c)-df(x-c) \| }{ \| x-c \| }=0[/tex]
Taj linearni operator se ujedno naziva i diferencijal funkcije [tex]f[/tex]. Pošto je riječ o linearnom operatoru iz [tex]3[/tex]-dimenzionalnog u [tex]2[/tex]-dimenzionalni vektorski prostor, on ima i svoj prikaz preko matrice veličine [tex]2 \times 3[/tex]. Ta se matrica naziva Jacobijeva matrica i zapravo je to naš poznati prikaz diferencijala funkcije više varijabli (ili barem ono na što ćemo prvo pomisliti). I da budem skroz precizan, zapis matrice je u paru kanonskih baza od [tex]\mathbb{R}^3[/tex] i [tex]\mathbb{R}^2[/tex], što je, naravno, [tex]\left\{ (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) \right\}[/tex] te [tex]\left\{ (1,0), (0,1) \right\}[/tex].
[tex]df(P_0)[/tex] je vrijednost linearnog operatora [tex]df[/tex] u točki [tex]P_0[/tex]. Tu vrijednost možemo interpretirati kao realnu matricu (jer su joj elementi realni brojevi), odnosno [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex].
[tex]df(P_0)(H)[/tex] predstavlja djelovanje diferencijala [tex]df[/tex] u točki [tex]P_0[/tex] na vektor [tex]H[/tex]. Njegov prikaz nastaje produktom matrice [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex] i vektora [tex]H[/tex] koji, zbog mogućeg množenja, prikazujemo kao [tex]H \in M_{3,1}(\mathbb{R})[/tex]. Produkt je matrica dimenzija [tex]2 \times 1[/tex] čiji su elementi realni brojevi[/quote]
Ako funkcija df ima kodomenu [tex]R^2[/tex], kako onda moze biti [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex], s obzirom da [tex]M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex] nije izomorfno s [tex] R^2[/tex]?

Mene su malo drugacije ucili ove oznake: df je bila oznaka za diferencijalnu 0-formu (trenutno nebitno). Diferencijal funkcije nismo definirali. Ono sto jesmo definirali je bio diferencijal funkcije [tex]f\colon R^m\to R^n[/tex] u tocki [tex]P_0[/tex]. To smo oznacavali s [tex]df(P_0)[/tex] i to je bio linearni operator iz [tex]R^m[/tex] u [tex]R^n[/tex], a [tex]df(P_0)(H)[/tex] je vrijednost tog operatora u tocki H.
Phoenix (napisa):
[tex]df : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2[/tex] je linearni operator koji za svaku točku [tex]c \in \mathbb{R}^3[/tex] zadovoljava:
[tex]\displaystyle \lim_{x \rightarrow c} \frac{ \| f(x)-f(c)-df(x-c) \| }{ \| x-c \| }=0[/tex]
Taj linearni operator se ujedno naziva i diferencijal funkcije [tex]f[/tex]. Pošto je riječ o linearnom operatoru iz [tex]3[/tex]-dimenzionalnog u [tex]2[/tex]-dimenzionalni vektorski prostor, on ima i svoj prikaz preko matrice veličine [tex]2 \times 3[/tex]. Ta se matrica naziva Jacobijeva matrica i zapravo je to naš poznati prikaz diferencijala funkcije više varijabli (ili barem ono na što ćemo prvo pomisliti). I da budem skroz precizan, zapis matrice je u paru kanonskih baza od [tex]\mathbb{R}^3[/tex] i [tex]\mathbb{R}^2[/tex], što je, naravno, [tex]\left\{ (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) \right\}[/tex] te [tex]\left\{ (1,0), (0,1) \right\}[/tex].
[tex]df(P_0)[/tex] je vrijednost linearnog operatora [tex]df[/tex] u točki [tex]P_0[/tex]. Tu vrijednost možemo interpretirati kao realnu matricu (jer su joj elementi realni brojevi), odnosno [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex].
[tex]df(P_0)(H)[/tex] predstavlja djelovanje diferencijala [tex]df[/tex] u točki [tex]P_0[/tex] na vektor [tex]H[/tex]. Njegov prikaz nastaje produktom matrice [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex] i vektora [tex]H[/tex] koji, zbog mogućeg množenja, prikazujemo kao [tex]H \in M_{3,1}(\mathbb{R})[/tex]. Produkt je matrica dimenzija [tex]2 \times 1[/tex] čiji su elementi realni brojevi

Ako funkcija df ima kodomenu [tex]R^2[/tex], kako onda moze biti [tex]df(P_0) \in M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex], s obzirom da [tex]M_{2,3}(\mathbb{R})[/tex] nije izomorfno s [tex] R^2[/tex]?

Mene su malo drugacije ucili ove oznake: df je bila oznaka za diferencijalnu 0-formu (trenutno nebitno). Diferencijal funkcije nismo definirali. Ono sto jesmo definirali je bio diferencijal funkcije [tex]f\colon R^m\to R^n[/tex] u tocki [tex]P_0[/tex]. To smo oznacavali s [tex]df(P_0)[/tex] i to je bio linearni operator iz [tex]R^m[/tex] u [tex]R^n[/tex], a [tex]df(P_0)(H)[/tex] je vrijednost tog operatora u tocki H.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 21:30 sub, 22. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, mislim da ste u pravu, zanio sam se... :oops:
Nastojao sam se fokusirati na ono što se trenutno uči u Difrafu (bolje rečeno, očekivao sam takvo pitanje) pa mi nije palo na pamet razmišljati o diferencijalnim formama. :D

Hvala na ispravci, sada ću malo prepraviti prvi post da to ljepše izgleda. :)

P. S. Da, i "nas" (prošla akademska godina, kolegiji Difraf i Intraf) su učili tako. ;)
Da, mislim da ste u pravu, zanio sam se... Embarassed
Nastojao sam se fokusirati na ono što se trenutno uči u Difrafu (bolje rečeno, očekivao sam takvo pitanje) pa mi nije palo na pamet razmišljati o diferencijalnim formama. Very Happy

Hvala na ispravci, sada ću malo prepraviti prvi post da to ljepše izgleda. Smile

P. S. Da, i "nas" (prošla akademska godina, kolegiji Difraf i Intraf) su učili tako. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 13:46 ned, 23. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala ti,sad sam bolje razumjela sto su zapravo ti pojmovi...Spomenuo si gradijent,ako ti nije problem da mi pomognes oko sljedećeg:
Neka je [latex]f:\Omega\subseteq R^n\rightarrow R[/latex] funkcija dva puta diferencijabilna u [latex] P\in\Omega[/latex].Odgovoriti kratko i precizno koje matematičke objekte predstavljaju sljedeće oznake:gradf(P),df,df(P), [latex] d^2f(P_0)(H)(K),H,K\in R^n[/latex]

df i df(P) sad znam :) samo me muče ostala dva...
hvala ti,sad sam bolje razumjela sto su zapravo ti pojmovi...Spomenuo si gradijent,ako ti nije problem da mi pomognes oko sljedećeg:
Neka je funkcija dva puta diferencijabilna u .Odgovoriti kratko i precizno koje matematičke objekte predstavljaju sljedeće oznake:gradf(P),df,df(P),

df i df(P) sad znam Smile samo me muče ostala dva...




Zadnja promjena: matematika88888; 14:33 ned, 23. 9. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:31 ned, 23. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izbaci sve $ iz svog latex koda. Tada ce ti se latex ispravno prikazivati.
Izbaci sve $ iz svog latex koda. Tada ce ti se latex ispravno prikazivati.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 14:35 ned, 23. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Izbaci sve $ iz svog latex koda. Tada ce ti se latex ispravno prikazivati.[/quote]
prepravila i sad je ok,hvala :)
goranm (napisa):
Izbaci sve $ iz svog latex koda. Tada ce ti se latex ispravno prikazivati.

prepravila i sad je ok,hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:27 ned, 23. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oh, znaš i prije nego sam dovršio post, super! Odlično surađujemo. :D

[tex]\mathrm{grad} f(P) : \mathbb{R^n} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] je ništa drugo nego - diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P[/tex]. Isto što i [tex]df(P)[/tex]! :) Tako se naziva samo kada je [tex]f[/tex] skalarna funkcija, vjerujem, da se naglasi da se radi o konkretnom vektoru u [tex]\mathbb{R}^n[/tex] pošto je matrični prikaz dimenzija [tex]1 \times n[/tex] (da budem precizniji, ima korisnih primjena i povoda da se to promatra kao vektor, pa eto).
[tex]d^2f(P_0)(H)(K) \in \mathbb{R}[/tex] je pojam, ne identičan, ali sličan jednom iz prethodnog posta - [tex]df(P_0)(H)[/tex] za vektorsku funkciju [tex]f[/tex] iz mog prijašnjeg posta. Dakle, radi se o drugom diferencijalu funkcije [tex]f[/tex] u konkretnim točkama - u ovom slučaju [tex]H[/tex] i [tex]K[/tex]. Primijeti još da je drugi diferencijal skalarne funkcije zapravo prvi diferencijal funkcije koju interpretiramo preko gradijenta, odnosno funkcije koja, umjesto u [tex]\mathbb{R}[/tex], ide u [tex]\mathbb{R}^n[/tex], stoga će drugi diferencijal imati prikaz preko matrice dimenzija [tex]n \times n[/tex].
(OK, zadnja rečenica je napisana malo "blesavo", ali, nadam se, dovoljno jasno.)


Može primjer? :)

[tex]f : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadana sa:

[tex]f(x,y,z)=3e^x-yz+8[/tex]

[tex]df(x,y,z)=\mathrm{grad}f(x,y,z)=(3e^x,-z,-y)[/tex]
(Namjerno vektorski prikaz karakterističan za gradijent.)

[tex]d^2f(x,y,z)=\begin{bmatrix}
3e^x & 0 & 0 \\
0 & 0 & -1 \\
0 & -1 & 0 \\
\end{bmatrix}[/tex]
(Sada već malo previše pišem, ali u jako sam dobrom raspoloženju nakon današnjeg dana (:D): Hesseova matrica je uvijek simetrična, pa tako i ova! :D)

A dalje ide ono konkretno uvrštavanje točke kao i prije. ;) Prvo uvrstiš vrijednosti za [tex]x[/tex], [tex]y[/tex] i [tex]z[/tex] pa zatim i preostala dva vektora iz [tex]\mathbb{R}^3[/tex] na standardni način. Baci oko na slični postupak iz prethodnog posta. :)
Oh, znaš i prije nego sam dovršio post, super! Odlično surađujemo. Very Happy

[tex]\mathrm{grad} f(P) : \mathbb{R^n} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] je ništa drugo nego - diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P[/tex]. Isto što i [tex]df(P)[/tex]! Smile Tako se naziva samo kada je [tex]f[/tex] skalarna funkcija, vjerujem, da se naglasi da se radi o konkretnom vektoru u [tex]\mathbb{R}^n[/tex] pošto je matrični prikaz dimenzija [tex]1 \times n[/tex] (da budem precizniji, ima korisnih primjena i povoda da se to promatra kao vektor, pa eto).
[tex]d^2f(P_0)(H)(K) \in \mathbb{R}[/tex] je pojam, ne identičan, ali sličan jednom iz prethodnog posta - [tex]df(P_0)(H)[/tex] za vektorsku funkciju [tex]f[/tex] iz mog prijašnjeg posta. Dakle, radi se o drugom diferencijalu funkcije [tex]f[/tex] u konkretnim točkama - u ovom slučaju [tex]H[/tex] i [tex]K[/tex]. Primijeti još da je drugi diferencijal skalarne funkcije zapravo prvi diferencijal funkcije koju interpretiramo preko gradijenta, odnosno funkcije koja, umjesto u [tex]\mathbb{R}[/tex], ide u [tex]\mathbb{R}^n[/tex], stoga će drugi diferencijal imati prikaz preko matrice dimenzija [tex]n \times n[/tex].
(OK, zadnja rečenica je napisana malo "blesavo", ali, nadam se, dovoljno jasno.)


Može primjer? Smile

[tex]f : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadana sa:

[tex]f(x,y,z)=3e^x-yz+8[/tex]

[tex]df(x,y,z)=\mathrm{grad}f(x,y,z)=(3e^x,-z,-y)[/tex]
(Namjerno vektorski prikaz karakterističan za gradijent.)

[tex]d^2f(x,y,z)=\begin{bmatrix}
3e^x & 0 & 0 \\
0 & 0 & -1 \\
0 & -1 & 0 \\
\end{bmatrix}[/tex]
(Sada već malo previše pišem, ali u jako sam dobrom raspoloženju nakon današnjeg dana (Very Happy): Hesseova matrica je uvijek simetrična, pa tako i ova! Very Happy)

A dalje ide ono konkretno uvrštavanje točke kao i prije. Wink Prvo uvrstiš vrijednosti za [tex]x[/tex], [tex]y[/tex] i [tex]z[/tex] pa zatim i preostala dva vektora iz [tex]\mathbb{R}^3[/tex] na standardni način. Baci oko na slični postupak iz prethodnog posta. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 22:43 ned, 23. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Oh, znaš i prije nego sam dovršio post, super! Odlično surađujemo. :D

[tex]\mathrm{grad} f(P) : \mathbb{R^n} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] je ništa drugo nego - diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P[/tex]. Isto što i [tex]df(P)[/tex]! :) Tako se naziva samo kada je [tex]f[/tex] skalarna funkcija, vjerujem, da se naglasi da se radi o konkretnom vektoru u [tex]\mathbb{R}^n[/tex] pošto je matrični prikaz dimenzija [tex]1 \times n[/tex] (da budem precizniji, ima korisnih primjena i povoda da se to promatra kao vektor, pa eto).
[tex]d^2f(P_0)(H)(K) \in \mathbb{R}[/tex] je pojam, ne identičan, ali sličan jednom iz prethodnog posta - [tex]df(P_0)(H)[/tex] za vektorsku funkciju [tex]f[/tex] iz mog prijašnjeg posta. Dakle, radi se o drugom diferencijalu funkcije [tex]f[/tex] u konkretnim točkama - u ovom slučaju [tex]H[/tex] i [tex]K[/tex]. Primijeti još da je drugi diferencijal skalarne funkcije zapravo prvi diferencijal funkcije koju interpretiramo preko gradijenta, odnosno funkcije koja, umjesto u [tex]\mathbb{R}[/tex], ide u [tex]\mathbb{R}^n[/tex], stoga će drugi diferencijal imati prikaz preko matrice dimenzija [tex]n \times n[/tex].
(OK, zadnja rečenica je napisana malo "blesavo", ali, nadam se, dovoljno jasno.)


Može primjer? :)

[tex]f : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadana sa:

[tex]f(x,y,z)=3e^x-yz+8[/tex]

[tex]df(x,y,z)=\mathrm{grad}f(x,y,z)=(3e^x,-z,-y)[/tex]
(Namjerno vektorski prikaz karakterističan za gradijent.)

[tex]d^2f(x,y,z)=\begin{bmatrix}
3e^x & 0 & 0 \\
0 & 0 & -1 \\
0 & -1 & 0 \\
\end{bmatrix}[/tex]
(Sada već malo previše pišem, ali u jako sam dobrom raspoloženju nakon današnjeg dana (:D): Hesseova matrica je uvijek simetrična, pa tako i ova! :D)

A dalje ide ono konkretno uvrštavanje točke kao i prije. ;) Prvo uvrstiš vrijednosti za [tex]x[/tex], [tex]y[/tex] i [tex]z[/tex] pa zatim i preostala dva vektora iz [tex]\mathbb{R}^3[/tex] na standardni način. Baci oko na slični postupak iz prethodnog posta. :)[/quote]
nadam se da ce svaki dan biti u dobrom raspolozenju jer meni pomogne sve sto napises :D :D ,svaka čast i veliko hvala! :-)
Phoenix (napisa):
Oh, znaš i prije nego sam dovršio post, super! Odlično surađujemo. Very Happy

[tex]\mathrm{grad} f(P) : \mathbb{R^n} \rightarrow \mathbb{R}[/tex] je ništa drugo nego - diferencijal funkcije [tex]f[/tex] u točki [tex]P[/tex]. Isto što i [tex]df(P)[/tex]! Smile Tako se naziva samo kada je [tex]f[/tex] skalarna funkcija, vjerujem, da se naglasi da se radi o konkretnom vektoru u [tex]\mathbb{R}^n[/tex] pošto je matrični prikaz dimenzija [tex]1 \times n[/tex] (da budem precizniji, ima korisnih primjena i povoda da se to promatra kao vektor, pa eto).
[tex]d^2f(P_0)(H)(K) \in \mathbb{R}[/tex] je pojam, ne identičan, ali sličan jednom iz prethodnog posta - [tex]df(P_0)(H)[/tex] za vektorsku funkciju [tex]f[/tex] iz mog prijašnjeg posta. Dakle, radi se o drugom diferencijalu funkcije [tex]f[/tex] u konkretnim točkama - u ovom slučaju [tex]H[/tex] i [tex]K[/tex]. Primijeti još da je drugi diferencijal skalarne funkcije zapravo prvi diferencijal funkcije koju interpretiramo preko gradijenta, odnosno funkcije koja, umjesto u [tex]\mathbb{R}[/tex], ide u [tex]\mathbb{R}^n[/tex], stoga će drugi diferencijal imati prikaz preko matrice dimenzija [tex]n \times n[/tex].
(OK, zadnja rečenica je napisana malo "blesavo", ali, nadam se, dovoljno jasno.)


Može primjer? Smile

[tex]f : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}[/tex] zadana sa:

[tex]f(x,y,z)=3e^x-yz+8[/tex]

[tex]df(x,y,z)=\mathrm{grad}f(x,y,z)=(3e^x,-z,-y)[/tex]
(Namjerno vektorski prikaz karakterističan za gradijent.)

[tex]d^2f(x,y,z)=\begin{bmatrix}
3e^x & 0 & 0 \\
0 & 0 & -1 \\
0 & -1 & 0 \\
\end{bmatrix}[/tex]
(Sada već malo previše pišem, ali u jako sam dobrom raspoloženju nakon današnjeg dana (Very Happy): Hesseova matrica je uvijek simetrična, pa tako i ova! Very Happy)

A dalje ide ono konkretno uvrštavanje točke kao i prije. Wink Prvo uvrstiš vrijednosti za [tex]x[/tex], [tex]y[/tex] i [tex]z[/tex] pa zatim i preostala dva vektora iz [tex]\mathbb{R}^3[/tex] na standardni način. Baci oko na slični postupak iz prethodnog posta. Smile

nadam se da ce svaki dan biti u dobrom raspolozenju jer meni pomogne sve sto napises Very Happy Very Happy ,svaka čast i veliko hvala! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan