Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Razlika izmedju Hilbertovog i Banachovog prostora

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 22:56 ned, 18. 4. 2004    Naslov: Razlika izmedju Hilbertovog i Banachovog prostora Citirajte i odgovorite

Kvout: :)
[img]http://student.math.hr/~bbozo/chaky.jpg[/img]
Dakle.. Citam ja malo Caklovica skriptu i covjek u kontekstu slabe derivabilnosti spominje oznake L(I) i H(I) i spominje nesto sto se zove hilbertov prostor. Pogledam na wikipediu a tamo mi kaze da je to prostor u kojem svaki cauchyev niz konvergira nekom elementu iz tog prostora sa obzirom na normu (kao.. norma razlike clanova niza teze 0).
Nadalje kaze da je (stoga) svaki hilbertov prostor banachov ali ne i obrnuto.

Ima netko dokaz toga? Mozda i kontraprimjer?

I zna li netko sto je covjek mislio pod "kvadraticnom integrabilnoscu" :? ?
Kvout: Smile

Dakle.. Citam ja malo Caklovica skriptu i covjek u kontekstu slabe derivabilnosti spominje oznake L(I) i H(I) i spominje nesto sto se zove hilbertov prostor. Pogledam na wikipediu a tamo mi kaze da je to prostor u kojem svaki cauchyev niz konvergira nekom elementu iz tog prostora sa obzirom na normu (kao.. norma razlike clanova niza teze 0).
Nadalje kaze da je (stoga) svaki hilbertov prostor banachov ali ne i obrnuto.

Ima netko dokaz toga? Mozda i kontraprimjer?

I zna li netko sto je covjek mislio pod "kvadraticnom integrabilnoscu" Confused ?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 23:44 ned, 18. 4. 2004    Naslov: Re: Razlika izmedju Hilbertovog i Banachovog prostora Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Kvout: :)
[img]http://student.math.hr/~bbozo/chaky.jpg[/img]
Dakle.. Citam ja malo Caklovica skriptu i covjek u kontekstu slabe derivabilnosti spominje oznake L(I) i H(I)[/quote]

Koliko se ja sjećam, L(I) je bio skup integrabilnih funkcijâ na I . Naravno, Čaklovićev integral (ima nekih sličnosti s Lebesgueovim, npr.). :? :)

H(I) je (uz isti disclaimer) skup funkcijâ koje imaju slabu derivaciju na I .

[quote] i spominje nesto sto se zove hilbertov prostor. Pogledam na wikipediu a tamo mi kaze da je to prostor u kojem svaki cauchyev niz konvergira nekom elementu iz tog prostora sa obzirom na normu (kao.. norma razlike clanova niza teze 0).[/quote]

Ono što si vjerojatno propustio primijetiti je da je to _inner product space_ u Wikipedijinoj terminologiji, odnosno _unitaran_ prostor. Dakle, ne samo da ima normu, već ima skalarni produkt, i ta norma izvire iz skalarnog produkta na dobro poznat način ( ||x||:=sqrt( (x|x) ) .

[quote]Nadalje kaze da je (stoga) svaki hilbertov prostor banachov ali ne i obrnuto.[/quote]

Naravno. Da rezimiramo:
Hilbertov prostor je (najčešće beskonačnodimenzionalan, jer konačnodimenzionalni su svi takvi: ) _potpun _unitaran prostor.
Banachov prostor, kao što možda znaš, je _potpun _normiran prostor.

I sad naravno, svaki Hilbertov je Banachov jednako kao što je i svaki unitaran normiran (i kao što je svaki normiran metrički, i kao što je svaki metrički topološki, kad smo već perverzni: ) - dakle, neprecizno. :-o :-)

[quote]Ima netko dokaz toga? Mozda i kontraprimjer?[/quote]

Želi se reći da ako imamo unitaran prostor, na njemu možemo prirodno definirati normu pomoću skalarnog produkta tako da uz tu normu to bude normiran prostor. (Potpunost se, naravno, čuva.) Dokaz je dakle dokaz da ako imamo preslikavanje (|):SxS->|R koje ispunjava aksiome skalarnog produkta, tada preslikavanje || ||:S->|R;x|->sqrt( (x|x) ) ispunjava aksiome norme, što vjerujem da znaš i sam provjeriti ako znaš dotične aksiome. :-)

Kontraprimjer... jednako kao i "kontraprimjer" topološkog prostora koji "nije metrički" (ta naravno da nije metrički kad je topološki: )... zapravo nije _metrizabilan_ (odnosno, nemoguće je na njemu definirati metriku koja bi inducirala njegovu topologiju). Ovdje bi to bili (potpuni) normirani _neunitarizabilni_ prostori, odnosno oni koji imaju normu (i potpuni su u odnosu na nju), ali na kojima je nemoguće definirati skalarni produkt iz kojeg bi izlazila ta norma.

Tu dobro dođe zgodan teorem da norma izvire iz skalarnog produkta _akko_ zadovoljava tzv. relaciju paralelograma: ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 (jedan smjer, onaj koji nama treba, lako se provjeri uvrštavajući ||z||^2:=(z|z) i koristeći svojstva skalarnog produkta). Dakle, po kontrapoziciji, ako norma ne zadovoljava relaciju paralelograma, prostor nije unitarizabilan.

So, treba nam Banachov prostor u kojem norma ne zadovoljava relaciju paralelograma. Za takvo nešto uzet ćemo B([0,1],|R) , skup ograničenih funkcijâ :[0,1]->|R , sa sup-normom: ||f||:=sup im(| |of) . Da je to normiran prostor, lako se vidi. Da je Banachov (potpun), slijedi iz teorema da je B(X,Y) potpun ako je Y potpun (|R je potpun, aksiomatski: ). Da sup-norma ne zadovoljava relaciju paralelograma, vidi se npr. uzevši za x identitetu (na [0,1] ), a za y konstantu 1 . Provjeri to sam, trebaš dobiti 5 != 4 . :-)

Etoga.

[quote]I zna li netko sto je covjek mislio pod "kvadraticnom integrabilnoscu" :? ?[/quote]

Vjerojatno to da je kvadrat funkcije integrabilan ( f@L^2 <=> f^2@L ). No kod Čaklovića nikad ne znaš... [:-)]
HTH,
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Kvout: Smile

Dakle.. Citam ja malo Caklovica skriptu i covjek u kontekstu slabe derivabilnosti spominje oznake L(I) i H(I)


Koliko se ja sjećam, L(I) je bio skup integrabilnih funkcijâ na I . Naravno, Čaklovićev integral (ima nekih sličnosti s Lebesgueovim, npr.). Confused Smile

H(I) je (uz isti disclaimer) skup funkcijâ koje imaju slabu derivaciju na I .

Citat:
i spominje nesto sto se zove hilbertov prostor. Pogledam na wikipediu a tamo mi kaze da je to prostor u kojem svaki cauchyev niz konvergira nekom elementu iz tog prostora sa obzirom na normu (kao.. norma razlike clanova niza teze 0).


Ono što si vjerojatno propustio primijetiti je da je to _inner product space_ u Wikipedijinoj terminologiji, odnosno _unitaran_ prostor. Dakle, ne samo da ima normu, već ima skalarni produkt, i ta norma izvire iz skalarnog produkta na dobro poznat način ( ||x||:=sqrt( (x|x) ) .

Citat:
Nadalje kaze da je (stoga) svaki hilbertov prostor banachov ali ne i obrnuto.


Naravno. Da rezimiramo:
Hilbertov prostor je (najčešće beskonačnodimenzionalan, jer konačnodimenzionalni su svi takvi: ) _potpun _unitaran prostor.
Banachov prostor, kao što možda znaš, je _potpun _normiran prostor.

I sad naravno, svaki Hilbertov je Banachov jednako kao što je i svaki unitaran normiran (i kao što je svaki normiran metrički, i kao što je svaki metrički topološki, kad smo već perverzni: ) - dakle, neprecizno. Surprised Smile

Citat:
Ima netko dokaz toga? Mozda i kontraprimjer?


Želi se reći da ako imamo unitaran prostor, na njemu možemo prirodno definirati normu pomoću skalarnog produkta tako da uz tu normu to bude normiran prostor. (Potpunost se, naravno, čuva.) Dokaz je dakle dokaz da ako imamo preslikavanje (|):SxS→|R koje ispunjava aksiome skalarnog produkta, tada preslikavanje || ||:S→|R;x|→sqrt( (x|x) ) ispunjava aksiome norme, što vjerujem da znaš i sam provjeriti ako znaš dotične aksiome. Smile

Kontraprimjer... jednako kao i "kontraprimjer" topološkog prostora koji "nije metrički" (ta naravno da nije metrički kad je topološki: )... zapravo nije _metrizabilan_ (odnosno, nemoguće je na njemu definirati metriku koja bi inducirala njegovu topologiju). Ovdje bi to bili (potpuni) normirani _neunitarizabilni_ prostori, odnosno oni koji imaju normu (i potpuni su u odnosu na nju), ali na kojima je nemoguće definirati skalarni produkt iz kojeg bi izlazila ta norma.

Tu dobro dođe zgodan teorem da norma izvire iz skalarnog produkta _akko_ zadovoljava tzv. relaciju paralelograma: ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 (jedan smjer, onaj koji nama treba, lako se provjeri uvrštavajući ||z||^2:=(z|z) i koristeći svojstva skalarnog produkta). Dakle, po kontrapoziciji, ako norma ne zadovoljava relaciju paralelograma, prostor nije unitarizabilan.

So, treba nam Banachov prostor u kojem norma ne zadovoljava relaciju paralelograma. Za takvo nešto uzet ćemo B([0,1],|R) , skup ograničenih funkcijâ :[0,1]→|R , sa sup-normom: ||f||:=sup im(| |of) . Da je to normiran prostor, lako se vidi. Da je Banachov (potpun), slijedi iz teorema da je B(X,Y) potpun ako je Y potpun (|R je potpun, aksiomatski: ). Da sup-norma ne zadovoljava relaciju paralelograma, vidi se npr. uzevši za x identitetu (na [0,1] ), a za y konstantu 1 . Provjeri to sam, trebaš dobiti 5 != 4 . Smile

Etoga.

Citat:
I zna li netko sto je covjek mislio pod "kvadraticnom integrabilnoscu" Confused ?


Vjerojatno to da je kvadrat funkcije integrabilan ( f@L^2 ⇔ f^2@L ). No kod Čaklovića nikad ne znaš... [Smile]
HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 0:15 pon, 19. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Thnx :) skonto :) malo frustrira tendencija nekih ljudi da ispucavaju termine koji na toj godini nikako nisu bili definirani :? Tu pogotovo jedan prekrasan citat iz veljanove elementarne matematike 1 (uvodna rijec o tijelima) "...podsjetimo se da je duzina homeotopna segmentu..." ???

ah.. sta je tu je.. na posao :)
Thnx Smile skonto Smile malo frustrira tendencija nekih ljudi da ispucavaju termine koji na toj godini nikako nisu bili definirani Confused Tu pogotovo jedan prekrasan citat iz veljanove elementarne matematike 1 (uvodna rijec o tijelima) "...podsjetimo se da je duzina homeotopna segmentu..." ???

ah.. sta je tu je.. na posao Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 9:49 pon, 19. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Thnx :) skonto :) malo frustrira tendencija nekih ljudi da ispucavaju termine koji na toj godini nikako nisu bili definirani :?[/quote]

Pričaj mi o tome... :-/ Ja sam mjesec dana pokušavao skužiti kako integral po točki može ne biti nula, dok nisam skužio da se radi o Lebesgueovom integralu. :-o

[quote] Tu pogotovo jedan prekrasan citat iz veljanove elementarne matematike 1 (uvodna rijec o tijelima) "...podsjetimo se da je duzina homeotopna segmentu..." ???[/quote]

E, to su bila vremena. :-) A ovi današnji brucoši misle da je njihova EM preteška... :twisted: ;-)
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Thnx Smile skonto Smile malo frustrira tendencija nekih ljudi da ispucavaju termine koji na toj godini nikako nisu bili definirani Confused


Pričaj mi o tome... :-/ Ja sam mjesec dana pokušavao skužiti kako integral po točki može ne biti nula, dok nisam skužio da se radi o Lebesgueovom integralu. Surprised

Citat:
Tu pogotovo jedan prekrasan citat iz veljanove elementarne matematike 1 (uvodna rijec o tijelima) "...podsjetimo se da je duzina homeotopna segmentu..." ???


E, to su bila vremena. Smile A ovi današnji brucoši misle da je njihova EM preteška... Twisted Evil Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan