Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak s vjezbi: bacanje kocke
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 16:51 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Zadatak s vjezbi: bacanje kocke Citirajte i odgovorite

Zadatak iz dijela Vjerojatnost 1.17

Luka, Karlo i Marko bacaju redom kocku. Svaki igrač završava igru kad mu padne šest.
Kolika je vjerojantost da Luka drugi po redu dobije 6?

Molim pomoć
Zadatak iz dijela Vjerojatnost 1.17

Luka, Karlo i Marko bacaju redom kocku. Svaki igrač završava igru kad mu padne šest.
Kolika je vjerojantost da Luka drugi po redu dobije 6?

Molim pomoć


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:14 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako si već u naslov stavio "Zadatak s vježbi", pretpostavljam da imaš rješenje pred sobom i da ti ono nije jasno. Bilo bi onda poželjno da nam kažeš što točno ti nije jasno, jer nema smisla da ti sad netko riješi kako je riješeno na vježbama.
Ako si već u naslov stavio "Zadatak s vježbi", pretpostavljam da imaš rješenje pred sobom i da ti ono nije jasno. Bilo bi onda poželjno da nam kažeš što točno ti nije jasno, jer nema smisla da ti sad netko riješi kako je riješeno na vježbama.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 19:14 sub, 10. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ovako, nije mi u rjesenju mi je jasno da gledamo da je Karlo ili Marko prvi dobio sest i te vjerojatnosti su jednake, pa prvo pomnozim sa 2. U nazivniku je 6^3n+1, to je oke, 5^2n isto, jer je jedna 5^n od toga sto Luk anije dobio 5 u prvih n bacanja, a druga sto to nisu Karlo, odnosno Marko.
No recimo da je Karlo prvi dobio 6. On je tu šesticu mogao dobiti prvi put kad je bacao i vise onda ne igra(kako to brojimo) a mogao ju je dobiti npr. u n-tom bacanju. Taj dio mi je nejasan
Evo ovako, nije mi u rjesenju mi je jasno da gledamo da je Karlo ili Marko prvi dobio sest i te vjerojatnosti su jednake, pa prvo pomnozim sa 2. U nazivniku je 6^3n+1, to je oke, 5^2n isto, jer je jedna 5^n od toga sto Luk anije dobio 5 u prvih n bacanja, a druga sto to nisu Karlo, odnosno Marko.
No recimo da je Karlo prvi dobio 6. On je tu šesticu mogao dobiti prvi put kad je bacao i vise onda ne igra(kako to brojimo) a mogao ju je dobiti npr. u n-tom bacanju. Taj dio mi je nejasan


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 1:30 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno što ti točno nije jasno pa ću objasniti ukratko.
U tekstu zadatka kažu da svaki igrač završi igru nakon što je tom igraču pala '6', no mi se pravimo da kada nekome padne '6' da igra za tog igrača nije gotova (!!!)
Također mi brojimo runde, te smo def. događaj An={igrač A je 2.po redu dobio '6' u svojem (n+1) bacanju nakon (3n+1) bacanja}
( ne znam ko je Karlo, ko Marko, moji igrači na vježbama su bili A,B,C respektivno)
Sada bi već trebalo biti jasno da je zadatak poprilično nezgodno postavljen..

Npr. U prvoj rundi igrač B dobije '6', on u sljedećoj rundi ako A ne dobije '6' opet ima priliku dobiti '6' (isto vrijedi i za igrača C)
Zato u rješenju imamo 2*(razlomak) jer P(An)=P(A dobio 2. po redu '6' u (3n+1) bacanju, B prvi dobio '6') + P(A dobio 2. po redu '6' u (3n+1) bacanju, C prvi dobio '6')
Možda je lakše sad računati bez te 2 što množi razlomak (!)
Dakle prvu vjerojatnost gdje B prvi dobije '6' u nazivniku stoji :
(5^n)*(6^n - 5^n)*(5^n) = (5^n) {A nije '6'} * (6^n - 5^n) {B dobio bar jednu '6') * (5^n) {C nije '6'}
Analogno za C.
Nije mi jasno što ti točno nije jasno pa ću objasniti ukratko.
U tekstu zadatka kažu da svaki igrač završi igru nakon što je tom igraču pala '6', no mi se pravimo da kada nekome padne '6' da igra za tog igrača nije gotova (!!!)
Također mi brojimo runde, te smo def. događaj An={igrač A je 2.po redu dobio '6' u svojem (n+1) bacanju nakon (3n+1) bacanja}
( ne znam ko je Karlo, ko Marko, moji igrači na vježbama su bili A,B,C respektivno)
Sada bi već trebalo biti jasno da je zadatak poprilično nezgodno postavljen..

Npr. U prvoj rundi igrač B dobije '6', on u sljedećoj rundi ako A ne dobije '6' opet ima priliku dobiti '6' (isto vrijedi i za igrača C)
Zato u rješenju imamo 2*(razlomak) jer P(An)=P(A dobio 2. po redu '6' u (3n+1) bacanju, B prvi dobio '6') + P(A dobio 2. po redu '6' u (3n+1) bacanju, C prvi dobio '6')
Možda je lakše sad računati bez te 2 što množi razlomak (!)
Dakle prvu vjerojatnost gdje B prvi dobije '6' u nazivniku stoji :
(5^n)*(6^n - 5^n)*(5^n) = (5^n) {A nije '6'} * (6^n - 5^n) {B dobio bar jednu '6') * (5^n) {C nije '6'}
Analogno za C.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 4:55 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, to ni meni nije jasno i poslao sam prije točno mjesec dana asistentici mail na koji mi nije odgovorila. Mi dijelimo s [tex]6^{3n+1}[/tex] što je broj n bacanja cijele grupe pa onda prvog igrača još jednom, što mi je posve neintuitivno. Po meni, mi smo tako izračunali vjerojatnost događaja da je prvi igrač drugi po redu dobio 6, a onaj koji je prvi po redu dobio 6 nije prestao bacati kocku, što se kosi s uvjetom zadatka.
U realnom slučaju, nakon što je drugi ili treći igrač prestao bacati kocku, dogodi se broj bacanja manji ili jednak broju [tex]6^{3n+1}[/tex].
No, kako sam čuo (a glasina može biti kriva), asistentica Tafro je rekla da mi takve zadatke još ne znamo riješiti, ili nešto slično, pa da za sada uzmemo da to vrijedi. Ponovno naglašavam da je ovo rekla-kazala informacija.
Ne bih volio da je to istina doduše, jer onda ne vidim svrhu odrade tog zadatka.
Da, to ni meni nije jasno i poslao sam prije točno mjesec dana asistentici mail na koji mi nije odgovorila. Mi dijelimo s [tex]6^{3n+1}[/tex] što je broj n bacanja cijele grupe pa onda prvog igrača još jednom, što mi je posve neintuitivno. Po meni, mi smo tako izračunali vjerojatnost događaja da je prvi igrač drugi po redu dobio 6, a onaj koji je prvi po redu dobio 6 nije prestao bacati kocku, što se kosi s uvjetom zadatka.
U realnom slučaju, nakon što je drugi ili treći igrač prestao bacati kocku, dogodi se broj bacanja manji ili jednak broju [tex]6^{3n+1}[/tex].
No, kako sam čuo (a glasina može biti kriva), asistentica Tafro je rekla da mi takve zadatke još ne znamo riješiti, ili nešto slično, pa da za sada uzmemo da to vrijedi. Ponovno naglašavam da je ovo rekla-kazala informacija.
Ne bih volio da je to istina doduše, jer onda ne vidim svrhu odrade tog zadatka.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 13:50 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
U realnom slučaju, nakon što je drugi ili treći igrač prestao bacati kocku, dogodi se broj bacanja manji ili jednak broju [tex]6^{3n+1}[/tex].
[/quote]
Zato rekoh da se pravimo da "pobjednik" s '6' nastavlja bacati kockicu :D
Zadatak nije ni malo realan!
Zenon (napisa):

U realnom slučaju, nakon što je drugi ili treći igrač prestao bacati kocku, dogodi se broj bacanja manji ili jednak broju [tex]6^{3n+1}[/tex].

Zato rekoh da se pravimo da "pobjednik" s '6' nastavlja bacati kockicu Very Happy
Zadatak nije ni malo realan!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 14:51 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam ni govorio tebi, već sam govorio o debilnosti vježbi. Ima toliko zadataka koje možemo riješiti alatima koje smo za sada dobili i samim tim bolje shvatiti, profiltrirati lošu intuiciju i učvrstiti pravu, ali ne, mi moramo raditi glupe neintuitivne zadatke koje ne znamo riješiti i onda damo neko neispravno riješenje tek toliko i vjerujmo da vrijedi. Ultraproduktivno. Jej!
Nisam ni govorio tebi, već sam govorio o debilnosti vježbi. Ima toliko zadataka koje možemo riješiti alatima koje smo za sada dobili i samim tim bolje shvatiti, profiltrirati lošu intuiciju i učvrstiti pravu, ali ne, mi moramo raditi glupe neintuitivne zadatke koje ne znamo riješiti i onda damo neko neispravno riješenje tek toliko i vjerujmo da vrijedi. Ultraproduktivno. Jej!



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 14:59 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno mi je sve osim onog dijela u brojniku {B nije dobio barem jednom 6} pa imamo 6^n - 5^n ??

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

I zasto je taj dogadaj dobar i pokriva sve mogucnost?
Jasno mi je sve osim onog dijela u brojniku {B nije dobio barem jednom 6} pa imamo 6^n - 5^n ??

Added after 1 minutes:

I zasto je taj dogadaj dobar i pokriva sve mogucnost?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 15:04 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Jasno mi je sve osim onog dijela u brojniku {B nije dobio barem jednom 6} pa imamo 6^n - 5^n ??

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

I zasto je taj dogadaj dobar i pokriva sve mogucnost?[/quote]

Čitaš li ti uopće što mi pišemo? xD
Pala je barem jedna šestica: [tex]1-\left(\frac 56\right)^n=\frac{6^n-5^n}{6^n}[/tex].
BlameGame (napisa):
Jasno mi je sve osim onog dijela u brojniku {B nije dobio barem jednom 6} pa imamo 6^n - 5^n ??

Added after 1 minutes:

I zasto je taj dogadaj dobar i pokriva sve mogucnost?


Čitaš li ti uopće što mi pišemo? xD
Pala je barem jedna šestica: [tex]1-\left(\frac 56\right)^n=\frac{6^n-5^n}{6^n}[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nicki minaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2012. (02:34:45)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:29 ned, 11. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

problem je rjesen ipak!
problem je rjesen ipak!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan